Uzupełnianie wody kranowej przez filtr weglowy w dzbanku

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
RaLfIk
Posty: 49
Rejestracja: 21 kwie 2021 9:30

Uzupełnianie wody kranowej przez filtr weglowy w dzbanku

Post autor: RaLfIk »

Witam mam pytanie czy taka woda kranowa przepuszczona przez filtr węglowy w dzbanku będzie bardziej odpowiednia , na pewno likwiduje chlor i inne związki organiczne ?
Awatar użytkownika
Mody_Efol
Posty: 32
Rejestracja: 15 kwie 2021 10:13
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Uzupełnianie wody kranowej przez filtr weglowy w dzbanku

Post autor: Mody_Efol »

no ciekawy temat, też chętnie poznam odpowiedź. Tylko czy to ma sens skoro ta woda przez dzbanek 1,5l filtruje się kilka minut...
RaLfIk
Posty: 49
Rejestracja: 21 kwie 2021 9:30

Re: Uzupełnianie wody kranowej przez filtr weglowy w dzbanku

Post autor: RaLfIk »

Dodałem w 50 minut z 15 litrów na spokojnie, jak by dawało sporo bez dodatkowych uzdatniaczy i z lepszym efektem to uważam że warto
RaLfIk
Posty: 49
Rejestracja: 21 kwie 2021 9:30

Re: Uzupełnianie wody kranowej przez filtr weglowy w dzbanku

Post autor: RaLfIk »

3 cm zostawiłem miejsca w akwarium żeby podczas jakiś dłubanin nie wylało się z akwarium : d
Załączniki
20210425_223331.jpg
20210425_223331.jpg (593 KiB) Przejrzano 3195 razy
Awatar użytkownika
Mody_Efol
Posty: 32
Rejestracja: 15 kwie 2021 10:13
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Uzupełnianie wody kranowej przez filtr weglowy w dzbanku

Post autor: Mody_Efol »

pewnie warto lepsze to, niż czysta kranówa.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Uzupełnianie wody kranowej przez filtr weglowy w dzbanku

Post autor: grzesi3k »

ale chlor to po 15 minutach w wiaderku znika ;) filtr weglowy w dzbanku.... no jak ci sie chce, ten sam efekt uzyskasz wrzucajac woreczek z weglem aktywnym do filtra (a uzywasz tego tylko po jakiejs np. terapii) czyli tak serio to po prostu uzywasz dzbanka zamiast wiadra do uzupelniania wody ;)
Nie masz związków organicznych w wodzie, które mogłyby ci zagrozić w akwarium, chyba że czerpiesz wodę z kałuży czy coś ;)

PS. zasyp ten zwir piachem albo czyms drobniejszym, na Światowida ;)
RaLfIk
Posty: 49
Rejestracja: 21 kwie 2021 9:30

Re: Uzupełnianie wody kranowej przez filtr weglowy w dzbanku

Post autor: RaLfIk »

No też tak myślę żeby zasypać czymś dodatkowo o mniejszej granulacji ale na żwir się skuszę chyba .Możecie coś polecić? najmniej zabawy i problemów choćby przy odmulaniu , mniej brudzi się woda podczas prac w akwarium , a wracając do tego filtra węglowego to chyba nie tylko chlor usuwa tylko inne chemikalia które są w wodzie:
Filtry węgla aktywnego usuwają, lub zmniejszają stężenie wielu lotnych związków organicznych, pestycydów i herbicydów, a także chloru, benzenu, związków trihalogenometanu, radonu, rozpuszczalników oraz setki innych wytworzonych przez człowieka chemikaliów, które możemy znaleźć w wodzie z kranu.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Uzupełnianie wody kranowej przez filtr weglowy w dzbanku

Post autor: grzesi3k »

OK jak wiesz lepiej o weglu aktywnym I jego zastosowaniem w akwarystyce to luzik ;) ja ci pisze, do czego uzywaja tego akwarysci i jak ;) serio wode z rzeki czerpiesz, ze wymieniasz te wszystkie skladniki, ktorych nie masz w kranie? Gdybys mial w kranie to co tam wymieniasz w wartosciach mogacych zrobic krzywde, to by ci sanepid odcial dostep wody, a beczkowoz by stal pod domem a herbatkie chyba pijesz z kranowy ;)

No a to co napisales o zwirze, to tez nie wiem skad znalazles ;) Bo praktycznie wszystko to nieprawda i jakies mity ;) pokaz mi tropikalne akwarium konkursowe ze zwirem jak u ciebie ;)
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Uzupełnianie wody kranowej przez filtr weglowy w dzbanku

Post autor: chemik4 »

To lepiej kup sobie filtr narurowy z wkładem węglowym. Wyjdzie jednorazowo ze 100zł, potem tylko co jakiś czas (po ~10000l) zmieniasz wkład węglowy za 10zł.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
RaLfIk
Posty: 49
Rejestracja: 21 kwie 2021 9:30

Re: Uzupełnianie wody kranowej przez filtr weglowy w dzbanku

Post autor: RaLfIk »

Dlatego piszę na forum żeby się czegoś nowego dowiedzieć od akwarystów , nie traktuj tego jako atak ;) z mojej strony , ok to o filtrze dowiedzieliśmy się dużo ciekawych rzeczy , a teraz wracając do tego podłoża to czym najlepiej zasypać ten żwir , żeby było najmniej problemów z czystością wody i odmulaniem?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Uzupełnianie wody kranowej przez filtr weglowy w dzbanku

Post autor: grzesi3k »

Piachem? ;)
Awatar użytkownika
prezesso
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 815
Rejestracja: 28 sie 2007 14:34
Lokalizacja: Łęczyca

Re: Uzupełnianie wody kranowej przez filtr weglowy w dzbanku

Post autor: prezesso »

Mam dzbanek z filtrem Dafi. Któregoś razu postanowiłem sprawdzić twardość ogólną i węglanową przed i po przefiltrowaniu wody.
U siebie mam wodę średnio twardą, ok 12 stopni niemieckich. Po przelaniu wody przez filtr uzyskałem twardość 8 stopni.
Także dzbanki do filtrowania wody trochę ją zmiękczają.
Obrazek <-- kliknij tu
...wyleczony z Facebooka... z pytaniami zapraszam na forum
RaLfIk
Posty: 49
Rejestracja: 21 kwie 2021 9:30

Re: Uzupełnianie wody kranowej przez filtr weglowy w dzbanku

Post autor: RaLfIk »

Też mam taki dzbanek :) ,czasami używam do uzupełnienia wody 👍
ODPOWIEDZ