Filtr kubełkowy czy kaskadowy

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Malcanor
Posty: 55
Rejestracja: 03 lut 2021 0:09

Filtr kubełkowy czy kaskadowy

Post autor: Malcanor »

Witajcie
Mam akwa 60x30x40 72l i aktualnie filtr wewnętrzny Aquael Turbo 500. Nie jest duży ale lekko zajmuje miejsce i myślę nad zmianą w dodatku widzę jakby nie działał tak dobrze jak powinien.
Niby czytałem ze kubełkowe są lepsze niż kaskadowe ale wole poznać inne opinie. Chodzi mi głównie o wydajność i filtrację wody. Na szafce co stoi akwa tez nie ma dużo miejsca jakies 5-7cm po bokach wolne z dwóch stron.
Czytałem ze polecają FZN2.
:)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: Filtr kubełkowy czy kaskadowy

Post autor: MarJan »

Witaj, używałem FZN2 i kubełki dwa rodzaje...wolę kubełki. Nic nie mam do kaskady, ale wymagała więcej pracy bo kubeł nie wymaga prawie nic- prefiltr (kawał gąbki) raz na 2~3 tygodnie czyszczę na zasysie kubła. Upewnij się, że kaskada się zmieści i niczego nie będzie dotykać, bo drgania, hałas, rezonans itd...
Filtr obecnie mam cichszy niż kaskada, wynika to zapewne z tego, że kubeł jest po prostu schowany i szczelnie zamknięty, a kaskada mimo cichej pracy działa jednak na zewnątrz. Nie odradzam jednak kaskady, jest tania i zapewnia wystarczającą filtrację, miejsca na media ma więcej aniżeli obecny Twój wewnętrzny.
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 346
Rejestracja: 01 paź 2016 18:31
Lokalizacja: Opoczno

Re: Filtr kubełkowy czy kaskadowy

Post autor: Peter007 »

Mój głos również na kubełek. Właśnie z racji jego bezobsługowosci (pod warunkiem że nie wladujesz do niego gąbki czy jakiejś waty)
***** ***
Awatar użytkownika
Malcanor
Posty: 55
Rejestracja: 03 lut 2021 0:09

Re: Filtr kubełkowy czy kaskadowy

Post autor: Malcanor »

MarJan pisze: 03 maja 2021 9:40 Witaj, używałem FZN2 i kubełki dwa rodzaje...wolę kubełki. Nic nie mam do kaskady, ale wymagała więcej pracy bo kubeł nie wymaga prawie nic- prefiltr (kawał gąbki) raz na 2~3 tygodnie czyszczę na zasysie kubła. Upewnij się, że kaskada się zmieści i niczego nie będzie dotykać, bo drgania, hałas, rezonans itd...
Filtr obecnie mam cichszy niż kaskada, wynika to zapewne z tego, że kubeł jest po prostu schowany i szczelnie zamknięty, a kaskada mimo cichej pracy działa jednak na zewnątrz. Nie odradzam jednak kaskady, jest tania i zapewnia wystarczającą filtrację, miejsca na media ma więcej aniżeli obecny Twój wewnętrzny.
Dzięki bardzo, to raczej kubełkowy. A jak to będzie z miejscem? Jak mam po max 5-7cm na bokach wolne na komodzie.
Polecisz mi jakiś kubełkowy do akwa 72l ? :P
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 346
Rejestracja: 01 paź 2016 18:31
Lokalizacja: Opoczno

Re: Filtr kubełkowy czy kaskadowy

Post autor: Peter007 »

Kubełek musisz postawić poniżej akwarium więc miejsce w koło niego jest nieistotne. Ja w takim litrażu miałem kiedyś Minikani 120 i bardzo dobrze się spisywał
***** ***
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: Filtr kubełkowy czy kaskadowy

Post autor: MarJan »

No ja bardzo zadowolony jestem z filtra Ikola, na Twoje akwa Ikola 150 styka, ale Ikola 250 ma o wiele więcej miejsca na media, niby duży filtr na taki zbiornik i trudno tu "zmuszać" Cię do tak sporego filtra na taki litraż, jednakże jak jest cień szansy, że kiedyś założysz większe szkiełko to masz zakup przyszłościowy...co do mocy pompki nie ma co w ogóle się martwić- redukujesz zaworami lub na zasys dajesz drobniejszą gąbkę co skutecznie zminimalizuje siłę wypływu wody, o ile okaże się za duża...
Pamiętaj, sprawdzić jak wysoki jest filtr i czy zmieścisz gdzieś do mebla, bo rurki wiele miejsca nie potrzebują, ale filtr najlepiej jak jest poniżej szkła, a schowany w szafce powinien być niesłyszalny
Awatar użytkownika
Malcanor
Posty: 55
Rejestracja: 03 lut 2021 0:09

Re: Filtr kubełkowy czy kaskadowy

Post autor: Malcanor »

MarJan pisze: 03 maja 2021 12:00 No ja bardzo zadowolony jestem z filtra Ikola, na Twoje akwa Ikola 150 styka, ale Ikola 250 ma o wiele więcej miejsca na media, niby duży filtr na taki zbiornik i trudno tu "zmuszać" Cię do tak sporego filtra na taki litraż, jednakże jak jest cień szansy, że kiedyś założysz większe szkiełko to masz zakup przyszłościowy...co do mocy pompki nie ma co w ogóle się martwić- redukujesz zaworami lub na zasys dajesz drobniejszą gąbkę co skutecznie zminimalizuje siłę wypływu wody, o ile okaże się za duża...
Pamiętaj, sprawdzić jak wysoki jest filtr i czy zmieścisz gdzieś do mebla, bo rurki wiele miejsca nie potrzebują, ale filtr najlepiej jak jest poniżej szkła, a schowany w szafce powinien być niesłyszalny
Właśnie zobaczyłęm Ikole i tez no wydaje się mega, ale faktycznie ciekawe jakby to ustawić, bo pytanie ile cm/m mają rury i czy mogą tak zwisać. Dodatkowo zapytam, z czego się składają takie kubełkowe? Czy trzeba co coś dokupować dodatkowo co jakiś czas jakieś dodatkowe rzeczy ?
Peter007 pisze: 03 maja 2021 11:50 Kubełek musisz postawić poniżej akwarium więc miejsce w koło niego jest nieistotne. Ja w takim litrażu miałem kiedyś Minikani 120 i bardzo dobrze się spisywał
Sprawdziłem i fajny ale nie jest nigdzie dostępy :D dzięki
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Filtr kubełkowy czy kaskadowy

Post autor: owlman »

Awatar użytkownika
korczus
Posty: 133
Rejestracja: 05 sty 2021 14:02

Re: Filtr kubełkowy czy kaskadowy

Post autor: korczus »

Musisz sprawdzić w opisie filtra ile ma wysokości wraz z zaworami bo to najważniejsze, żeby wiedzieć czy wejdzie a rury sobie tak docinasz by były możliwie najkrótsze wtedy filtr nie traci na wydajności. Do ikoli dają raczej tylko watę i gąbkę więc będziesz musiał dokupić jakieś medium np ceramikę lub lawę i polecam tylko tym zasypać a na wlot dać gąbkę jako prefiltr którą wyczyścisz sobie raz na 1-2tyg a kubełka wcale nie będziesz otwierał przez dłuższy czas ;)
ODPOWIEDZ