Start 25l na podłożu z ziemii

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
akow
Posty: 7
Rejestracja: 17 maja 2021 9:57

Start 25l na podłożu z ziemii

Post autor: akow »

Jako nowy na forum chciałbym się przywitać - Dzień dobry.
I jak w tytule po 16 latach chciałem wrócić do akwarystyki, bo są jakieś warunki choć nieduże. Na tą chwilę jest to 40x25x25.
Niecałe 2 tygodnie temu wytarowałem.
- Podłoże na bazie ziemi ogrodowej (gotowe od sprzedawcy na bazie ziemi, torfu, węgla aktywowanego, gliny proszkowanej, i dodatkami mikroelementów - info sprzedawcy)
- w to poszło 10 kulek gliniano torfowych
- powyższe pokryte warstwą żwirku mieszanego (odrobinę drobnej i większość średniej frakcji).

W powyższe posadzone zostało trochę roślin invitro (hydrocotyle verticillata, eleocharis parvula, glossostigma elatinoides, hemianthus micranthemoides, bacopa australis, gratiola viscidula, ludwigia mini super red, rotala rotundifolia, pogostemon yatabeanus, myriophyllum aquaticum) - same maluchy czas pokaże co się uchowa. Na tą chwilę nic nie padło,.. chyba.

Oświetlenie LED 2x1W - ok 11h/dziennie
Grzałka z termostatem - 25-26* (tak pokazuje termometr).
Filtr AquaSzut Mini N - 3W pracuje non stop
Dodam, że obsadą miały być Głupiki Endlera i może jakieś 2 krewetki RedCherry

I teraz w czym rzecz. Robiłem test Tropical'a 6in1 paskowy po ok tygodniu i Wyszło:
Chlor - ok
pH - 8
KH 20*d
GH 8*d
NO2 2mg/l
NO3 50mg/l

dzień po teście podmieniłem 50% wody (10l) na kranówę z Antychlorem.
Dzisiaj wykonałem test ponownie i pokazał(jak na obrazku):
Cl2 0
pH 7,5
KH 20*d
GH 8*d
NO2 10mg/l
NO3 250mg/l

Woda jest nieco żółtawa ale przejrzysta.
Czy może mi ktoś podpowiedzieć jak pozbijać NO2 i NO3? KG i GH też najszczęśliwsze nie jest. Myślałem że akwarium dojrzeje ale chyba nie idzie ku dobremu.
.
Załączniki
IMG_20210519_163601230.jpg
IMG_20210519_163601230.jpg (490.2 KiB) Przejrzano 3270 razy
Ziemiojadek
Posty: 6
Rejestracja: 04 kwie 2021 14:23

Re: Start 25l na podłożu z ziemii

Post autor: Ziemiojadek »

Witaj. Za długo świecisz i masz za ciepło jak na start. Dwa: pewnie ziemia ci oddaje sporo do wody. Nie wiadomo co w niej jest. Trzy: Poproś kogoś o zrobienie testów czymś dokładniejszym . Czasem w sklepie robią testy kropelkowe za niewielkie pieniądze. Cztery: w takim małeństwie ciężko będzie trzymać cokolwiek poza krewetkami.
akow
Posty: 7
Rejestracja: 17 maja 2021 9:57

Re: Start 25l na podłożu z ziemii

Post autor: akow »

Dziękuję za wskazówki i proszę o jeszcze..
Na tą chwilę już skróciłem czas świecenia na 9,5h - wystarczy? Chciałbym żeby rośliny szły w góre i nie wiem gdzie złoty środek.
Temperatura też już ustawiona niżej na 21*C.
Popytam o testy. Ale czy mam rozumieć że te paskowe to aż taka lipa?
Co do obsady to nasłuchałem się ze kilka gupików Endlera w takim zbiorniczku można trzymać lub inne maleństwa...?
Arerox
Posty: 18
Rejestracja: 12 maja 2021 19:59

Re: Start 25l na podłożu z ziemii

Post autor: Arerox »

Ja bym jeszcze zmniejszyl czas swiecenia. Zaczalbym od 6h i co 3-4 dni zwiekszal o 30 minut i zostal przy 10h.
akow
Posty: 7
Rejestracja: 17 maja 2021 9:57

Re: Start 25l na podłożu z ziemii

Post autor: akow »

Ok. To jeszcze dopytam, czy nie powinienem świecić może krócej ale mocniej?
I czy w celu zmniejszenia NO2 i NO3 robić częste podmiany (np co 2 dni)?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Start 25l na podłożu z ziemii

Post autor: grzesi3k »

Mozesz robic podmianki np dwa razy w tyg wieksze, ale ty tam nie masz ryb, to nie martw sie o zatrucie. na poczatku zawsze lepiej robic wieksze, bo podloze swoje uwalnia (ziemia, czy aktywne)co z tego, ze dasz roslinom w opor moca, jak one i tak nie sa w stanie na poczatku tego przerobic, natomiast glony, a owszem ;) moc w twoim przypadku, gdzie nie masz w planach CO2 to jest sprawa trzeciorzedna.
Zrob normalne testy.
Arerox
Posty: 18
Rejestracja: 12 maja 2021 19:59

Re: Start 25l na podłożu z ziemii

Post autor: Arerox »

Nie ma co się spinać z oświetleniem. Daj roślinom się ukorzenić.Im naprawdę te 6h czy 6,5h wystarczy.
akow
Posty: 7
Rejestracja: 17 maja 2021 9:57

Re: Start 25l na podłożu z ziemii

Post autor: akow »

Super! Dziękuje za pomoc. Oczywiscie zastosuje sie. Testy musze jeszcze namierzyc gdzie zrobic.
akow
Posty: 7
Rejestracja: 17 maja 2021 9:57

Re: Start 25l na podłożu z ziemii

Post autor: akow »

Szanowni, za dwa dni mija 4 tygodnie od startu zbiorniczka. Wciąż moje paski tropicala pokazują wysokie poziomy NO2 i NO3 (odpowiednio 10mg i 100mg). Namierzyłem sklep gdzie robią testy i jutro tam będę dzwonił. Tylko też nie jestem pewny czy na tym etapie to ma sens skoro widzę na paskach, że są różowe jak zawstydzona świnka Pepa, co na wzorniku przekłada się maksymalne wskazanie. Rośliny ewidentnie ruszyły i codzienne widzę przyrosty. Poniklo może tylko jakoś się nie wyrywa do rozrastania. Podmiany robię tak jak grzesie3k wskazał, dwie w tygodniu jakieś 40%. Dorzucam BactoActiv. A podmiany robię z antychlorem.

Zastanawiam się czy podmian nie powinienem robić jednak częściej żeby wypłukać NO2 ze zbiornika??

Dzisiejsze wskazanie (przed podmianą):
NO3 - 100mg/l
NO2 - 10mg/l
GH - 8*d
KH - 10*d
pH - 7,2

Dodam, że zgodnie z testem na moich czarodziejskich paskach woda w kranie ma parametry:
NO2 - 0mg/l
NO3 - 0mg/l
GH - 8*d
KH - 20*d
pH - 8
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Start 25l na podłożu z ziemii

Post autor: grzesi3k »

Popatrz na te wyniki. Wywal w cholere te paski. Wychodzi z nich, ze magicznie po dolaniu do baniaka KH spada o polowie ;) a nie uzywasz ro chyba ;)

NO2 i NO3 pokazuja ze baniak dojrzewa. Rob dalej podmianki. Z ziemniakami juz tak jest, ze cos moze do wody dostawac sie "extra" ;)
akow
Posty: 7
Rejestracja: 17 maja 2021 9:57

Re: Start 25l na podłożu z ziemii

Post autor: akow »

To KH 10*d było w baniaku po odstaniu od ostatniej podmianki kilka dni. Natomiast to KH-20*d to jest wynik jak wsadziłem pasek do wody z kranu. W baniaku zauważyłem że w stosunku do wody kranowej spadło zarówno KH jak i pH po jakimś czasie (chyba ok 3tyg) - w sensie w czasie dojrzewania.
akow
Posty: 7
Rejestracja: 17 maja 2021 9:57

Re: Start 25l na podłożu z ziemii

Post autor: akow »

Żeby dopiąć temat, podsumuję. Jakiś tydzień temu zmieniłem filtr z wewnętrznego na mały kaskadowy. Jako wypełnienia filtracyjne: gąbka wprost z poprzedniego filtra oraz zeolit o gradacji ok 4mm. Jako, że wciąż dysponuje paskami Tropicala to z nich korzystam. Okazuje się, że wskazania NO2 i NO3 zmieniły się z dnia na dzień. NO2 spadło do 0mg/l, NO3 coś tam jest ale mało, bo tak z odczytu naciągane 10mg/l. Po zmianie czynnika filtrującego miałem jeszcze wskazanie na paskach KH ~ 15*d, GH~16*d, pH = 8. Takie trochę dziwne te odczyty twardości, ale postanowiłem dla bezpieczeństwa zrobić podmianę z wodą demineralizowaną - 5l. W taki baniak w poniedziałek pozwoliłem sobie wpuścić moją obsadę, całe dwa gupiki Endlera i kilka szt Neocaridina Red Cherry. Drugi dzień po wpuszczeniu wszystko wygląda ok. Endlery pływają, krewetki buszują. Dodam jeszcze że w trakcie dojrzewania zbiornika na korzeniu, który miałem jeszcze z akwarium sprzed 20laty, pojawiły się śluzowce. Ostatnio usłyszałem, że moment zanikania śluzowców jest oznaką, że zbiornik już dojrzał. I faktycznie widzę, że nalotu na korzeniu mało co zostało. Jeszcze co do samych testów paskowych. Wiem, że panuje opinia, że niewiele warte ale wg mnie kontrolnie można coś z nich odczytać i wywnioskować. Na pewno jest to znacznie tańsze/prostsze rozwiązanie, nawet niż wykonywanie testów w sklepie (chyba, że u mnie kroją :) ). Aa moja Ludwigia Mini Super Red z Invitro zaczyna się wybarwiać na czerwono. Chyba nie jest źle.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Start 25l na podłożu z ziemii

Post autor: grzesi3k »

Lepiej jest miec pasek niz na smak ;) ale paski sa po prostu do dolnej partii plecow ;)
ODPOWIEDZ