Podłoże wulkaniczne do akwarium

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
SavaBien
Posty: 1
Rejestracja: 27 maja 2021 22:20

Podłoże wulkaniczne do akwarium

Post autor: SavaBien »

Witam wszystkich akwarystów.

Jestem nowy na forum i chciałbym się poradzić bardziej doświadczonych ode mnie. Mianowicie chcę zrestartować akwarium i zastanawiam się nad podłożem. Co myślicie o podłożu wulkanicznym Af Lava Soil?

Obrazek

Czy takie podłoże jest już kompletne? Czy można pod to dawać jeszcze jakieś substraty? :D
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: Podłoże wulkaniczne do akwarium

Post autor: MarJan »

Ja tam "lawę" mam w kuble jako medium biologiczne, czyli wychodzi na to, że nie wpływa na chemię wody, więc nie ma w sobie nawozu- nie wzbogaca roślin....oczywiście to co przedstawiasz może jest wzbogacane- nie chce mi się tego szukać i czytać ulotki- sam powinieneś to zrobić ;)
Jeśli to zwykła jałowa lawa to wtedy to żaden substrat- nie ma niczego co może odżywić rośliny....czy jest kompletne?ale do czego? Osobiście preferuję piasek jako podłoże, które też jest jałowe i nie wzbogaca roślin...dlaczego? bo daje pewność i panowanie, że do wody nie dostanie się nic z podłoża, czyli jeśli zechcę będę nawoził jak ja chcę i będę miał pełną kontrolę, bo podłoże samo z siebie nic mi nie doda- dla mnie to plus... Inną kwestią jest to, że nie nawożę i jakoś rośliny rosną, do tego nieźle i bujnie, więc nie potrzebują substratu- wszystko zależy od roślin, jakie chcesz mieć i ich wymogów...
Lawa jako podłoże wydaje się wcale złym pomysłem- z czasem w niej będzie od groma bakterii nitryfikacyjnych ze względu na strukturę, rośliny też powinny bez problemu ukorzeniać się, natomiast czy lawa to dobry pomysł dla ryb dennych?jak dla mnie już nie- tu piasek jest zdecydowanie lepszy...
ODPOWIEDZ