Moje pierwsze 63l akwarium-prosba o pomoc

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
arni522
Posty: 7
Rejestracja: 08 lip 2021 16:19

Moje pierwsze 63l akwarium-prosba o pomoc

Post autor: arni522 »

Cześć i czołem, zabieram się za urządzenie mojego pierwszego w życiu akwarium i potrzebuje porad i opinii od bardziej doświadczonych akwarystów.

Sprzęt jaki posiadam, który już udało mi się zakupić :
- Akwarium o wymiarach 60x30x35 Full Optiwhite - 63L
- Filtr AQUAEL VERSAMAX FZN-2
- Oświetlenie LEDDY SLIM Sunny 10W - 6500K AQUAEL biała
- Grzałka z termostatem 75W

Jeśli chodzi o obsadzenie akwarium myślałem o :
- Neon Innesa x 10
- Kirysek panda x 5
- Otosek x 5

Proszę o ocenę sprzętu oraz wyżej wymienionej obsady, a takżę o poradę co do odpowiedniego podłoża oraz roślinności co by chłopaką i dziewuchą się dobrze żyło ;)
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Moje pierwsze 63l akwarium-prosba o pomoc

Post autor: Neurochirurg »

Oświetlenie trochę słabe. Przydałaby się jeszcze jedna taka belka. Obsada OK, jeżeli masz miękką, kwaśną i chłodną wodę. Nie wpuszczał bym otosków bo one lubią "stare" akwaria. Jako podłoże dla kirysków to oczywiście piasek.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
arni522
Posty: 7
Rejestracja: 08 lip 2021 16:19

Re: Moje pierwsze 63l akwarium-prosba o pomoc

Post autor: arni522 »

Ok, w takim razie dołożę drugą belkę i będzie to wyglądało tak :
- belka AQUAEL LEDDY SLIM 10W PLANT 8000K
- belka AQUAEL LEDDY SLIM 10W SUNNY 6500K

Co do podłoża to z racji takiej, że poprostu średnio mi się piasek podoba myślałem o czymś ciemniejszym jak JBL Manado - https://sklep.roslinyakwariowe.pl/podlo ... -6351.html i do tego oczywiście jakiś substrat.

Zależy mi na tym aby w akwarium można było wyhodować jakieś mało wymagające roślinki co by przy nich później nie wiadomo jak nie dłubać przy jak najlepszej prezencji :P
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Moje pierwsze 63l akwarium-prosba o pomoc

Post autor: grzesi3k »

Brak piasku, zapomnij o rybach dennych ;)
arni522
Posty: 7
Rejestracja: 08 lip 2021 16:19

Re: Moje pierwsze 63l akwarium-prosba o pomoc

Post autor: arni522 »

Hmmmmm, czytałem sporo na różnych forach oraz na kilku recenzjach podłoża JBL Manado gdzie ludzie mówili, że posiadają w danych zbiornikach właśnie kiryski oraz inne denne gatunki stąd taki wybór. A jakaś alternatywa do tego ?
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 346
Rejestracja: 01 paź 2016 18:31
Lokalizacja: Opoczno

Re: Moje pierwsze 63l akwarium-prosba o pomoc

Post autor: Peter007 »

Moim zdaniem neony w takiej ilości będą się słabo prezentowały.
***** ***
arni522
Posty: 7
Rejestracja: 08 lip 2021 16:19

Re: Moje pierwsze 63l akwarium-prosba o pomoc

Post autor: arni522 »

To taka obsada na start, zapewne dorzucę z 5 kolejnych sztuk oraz może z 2 sztuki średnich rozmiarów rybek jak np. prętnik karłowaty
Nie chce przesadzić z ilością rybek w takim zbiorniku
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 346
Rejestracja: 01 paź 2016 18:31
Lokalizacja: Opoczno

Re: Moje pierwsze 63l akwarium-prosba o pomoc

Post autor: Peter007 »

Dlatego ja bym zrezygnował z otoskow a dołożył neonów. W takich ilościach to ani z jednych ani z drugich nie będzie pociechy. Kirysków z resztą też za mało.
***** ***
arni522
Posty: 7
Rejestracja: 08 lip 2021 16:19

Re: Moje pierwsze 63l akwarium-prosba o pomoc

Post autor: arni522 »

Ok, dołożę neonów a z otoskami się wstrzymam. Do kirysków z ekipy sprzątającej dorzuciłbym jeszcze kilka świderków bądź krewetek amano. Co z trochę większych rybek można dorzucić do takiego zbiornika ?
Aikus
Posty: 6
Rejestracja: 02 lis 2010 21:34

Re: Moje pierwsze 63l akwarium-prosba o pomoc

Post autor: Aikus »

.
Ostatnio zmieniony 13 lip 2021 15:43 przez Aikus, łącznie zmieniany 1 raz.
arni522
Posty: 7
Rejestracja: 08 lip 2021 16:19

Re: Moje pierwsze 63l akwarium-prosba o pomoc

Post autor: arni522 »

Dzięki za wyczerpującą i szczegółową odpowiedź Aikus ! Wszystkie rady sobie cenię i wezmę pod uwagę przy zakładaniu zbiornika.
Tak więc dorzucę więcej neonów do stada, a z ekipy sprzątającej zostanę przy Kiryskach oraz dorzucę amano i pewnie jakiś ślimaków.
Zdaję sobie sprawę, że 63L to nie dużo więc nie chcę przesadzać z ilością lokatorów.

Mam jesz ze pytanie, mam już zakupiony filtr zewnętrzny AQUAEL VERSAMAX FZN-2. Myślałem aby uzbroić to w ten sposób: gąbka na dno, ceramika i na wierzch włóknina. Może ktoś ma jakieś doświadczenie z tym filtrem i się orientuje czy to się sprawdzi ?

Nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś dopisać użyj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
Aikus
Posty: 6
Rejestracja: 02 lis 2010 21:34

Re: Moje pierwsze 63l akwarium-prosba o pomoc

Post autor: Aikus »

.
Ostatnio zmieniony 13 lip 2021 15:43 przez Aikus, łącznie zmieniany 1 raz.
arni522
Posty: 7
Rejestracja: 08 lip 2021 16:19

Re: Moje pierwsze 63l akwarium-prosba o pomoc

Post autor: arni522 »

Ok, czyli w sumie bez większej filozofii jeśli chodzi o te komory wewnętrzne. Masz może jakieś zdjęcie poglądowe jak wygląda taki prefiltr na rurce wlotowej ?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Moje pierwsze 63l akwarium-prosba o pomoc

Post autor: BARA »

Aikus, to jest temat prowadzony o nie Twoim zbiorniku, proszę jeżeli chcesz zaprezentować swoje akwarium załóż swój własny temat w dziale Galeria.
Druga sprawa: nie pisz posta pod postem, jeżeli chcesz coś dopisać użyj opcji "zmień". Zapoznaj się z Regulaminem Akwaforum. Całkowity zakaz wulgaryzmów jest przez nas przestrzegany dosyć mocno.

Do autora tematu: sprawdź parametry wody jaką masz w akwarium lub podaj nam, jakie parametry będą docelowo, a potem dobieraj obsadę.
Dla ryb dennych wymagany jest tylko i wyłącznie piasek, który mogą przesiewać przez skrzela.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ