Gotowiec czy zestaw?

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
lunairetic
Posty: 20
Rejestracja: 19 lip 2021 8:11

Gotowiec czy zestaw?

Post autor: lunairetic »

Cześć Akwaryści!

Pytanie stare jak świat (chyba), szukałem podobnego tematu ale nie znalazłem.

Rozchodzi się o wybór akwarium ok 80 cm szerokiego ok 40 cm głebokiego i ok. 50 cm wysokiego.

W grę wchodziłby zestaw juwel rio 125 lub aquael opti 125.
I tu w zasadzie temat zestawów się chyba kończy.
Czy ktoś kto ma takie zestawy byłby w stanie wykazać jakieś denerwujące rzeczy? bo głównie na tym mi zależy, na wykazaniu wad.

Bo jak dobrze interpretuję temat kupno gotowców jest wygodniejsze, ale nieco gorsze jakościowo niż niezależne skompletowanie elementów. Dlatego kupno zestawu (gotowca) jest trochę tańsze (co nie oznacza tanie! :D).

Także alternatywą byłoby złożenie osobno akwarium, ale tu brakuje mi wiedzy. Zostało mi podpowiedziane, że na tej stronce mogę zamówić sobie samo akwarium:
https://akwaplast-sklep.pl/?route=custom/kalkulator

Potrzebuję zatem jeszcze:
- grzałkę,
- filtr,
- obudowę,
- oświetlenie (najlepiej takie możliwe do sterowania z komórki czyli z jakims sterownikiem).

Mam w zasadzie jeden warunek chciałbym by to była konstrukcja ładna, pasująca do siebie i z zewnątrz biała.

Czy możecie polecić do akwarium o takiej wielkości fajny, wydajny filtr, i pozostałe wymienione elementy? najlepiej z dobrym stosunkiem jakości do ceny.

Gwoli ścisłości będę dążył do akwarium typu low tech.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Gotowiec czy zestaw?

Post autor: grzesi3k »

Przy wys 50cm bedziesz potrzebowal mocnej lampy. Proporcje jakie podales sa lekko mowiac dziwne. Slabo bedzie sie komponowac. Jak nie wiesz jakie, to kup gotowca, dorzuc swiatlo I pozniej filtr sobie dokup. Jak juz ogarniesz co I jak sprzedaj gotowca I lec po swojemu.

Dlaczego takie dziwne wymiary? Co Ty chcesz tam trzymac? Akwarium dobierasz do planowanej obsady, niz na odwrot ;)
Awatar użytkownika
4rtuR
Posty: 7
Rejestracja: 09 gru 2020 8:33

Re: Gotowiec czy zestaw?

Post autor: 4rtuR »

Myślę, że zestaw będzie pozornie tańszy, bo tam będzie niewystarczające światło i filtracja.
Na początek może być, ale pewnie z czasem zmienisz, więc razem za wszystko przepłacisz.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Gotowiec czy zestaw?

Post autor: owlman »

Czesc. Od ponad 20tu lat uzywam zestawow Juwel i nie zamierzam tego zmieniac . Dotychczas nie spotkalem niczego lepszego za takie pieniadze , chociaz pewnie cos , gdzies , kiedys by wykopal . Pewnie istnieje ale …… . Mozna oczywiscie zmodyfikowac troche filtracje , swiatlo ale nie zawsze jest to konieczne a moze nawet rzadko . Moze to przyzwyczajenie . Nie mam pojecia . Wybor nalezy do wyborcy .
lunairetic
Posty: 20
Rejestracja: 19 lip 2021 8:11

Re: Gotowiec czy zestaw?

Post autor: lunairetic »

grzesi3k pisze: 29 lip 2021 10:20 Przy wys 50cm bedziesz potrzebowal mocnej lampy. Proporcje jakie podales sa lekko mowiac dziwne. Slabo bedzie sie komponowac. Jak nie wiesz jakie, to kup gotowca, dorzuc swiatlo I pozniej filtr sobie dokup. Jak juz ogarniesz co I jak sprzedaj gotowca I lec po swojemu.

Dlaczego takie dziwne wymiary? Co Ty chcesz tam trzymac? Akwarium dobierasz do planowanej obsady, niz na odwrot ;)
Okej czegoś nie kumam to są nietypowe wymiary?
Pytam bo juwel rio 125 na stronie ma wymiary 81x36x50 cm wys, OPTI to samo a nawet 51 cm wysokości.
Wiesz ja nie czuję się na tyle silny by samemu to wymyślać, ja raczej posiadam tutaj ogólną wiedzę, że szerokość akwarium jest do "rozpędzenia się rybek" a wysokość akwarium będzie umniejszona o szerokość pokrywy podłoża czyli de facto może wynieść np. 43 - 45 cm.

Czy mam rozumieć, że w tych gotowcach jest po prostu zby wysokie akwarium?
Jakie byłyby zatem najbardziej optymalne wymiary jeżeli te mogłyby uchodzić za dziwne?
grzesi3k pisze: 29 lip 2021 10:20 Przy wys 50cm bedziesz potrzebowal mocnej lampy. Proporcje jakie podales sa lekko mowiac dziwne. Slabo bedzie sie komponowac. Jak nie wiesz jakie, to kup gotowca, dorzuc swiatlo I pozniej filtr sobie dokup. Jak juz ogarniesz co I jak sprzedaj gotowca I lec po swojemu.

Dlaczego takie dziwne wymiary? Co Ty chcesz tam trzymac? Akwarium dobierasz do planowanej obsady, niz na odwrot ;)
Hmmm wydaje mi się to logiczne, że jak światło ma za daleko do rośliny, to lampa może uchodzić za niedostatecznie dobrą. jednak totalnie mi się to nie klei kupować zestaw za ponad 1000 zł z takim założeniem, że i tak filtra czy oswietlenia nie będę używał, bo jest za słabe.
owlman pisze: 29 lip 2021 11:37 Czesc. Od ponad 20tu lat uzywam zestawow Juwel i nie zamierzam tego zmieniac . Dotychczas nie spotkalem niczego lepszego za takie pieniadze , chociaz pewnie cos , gdzies , kiedys by wykopal . Pewnie istnieje ale …… . Mozna oczywiscie zmodyfikowac troche filtracje , swiatlo ale nie zawsze jest to konieczne a moze nawet rzadko . Moze to przyzwyczajenie . Nie mam pojecia . Wybor nalezy do wyborcy .
Jako wyborca przed kupnem mam komfort, bo mogę bazować na Twojej wiedzy ;) czyli rozumiem, że mając na myśli "modyfikację filtracji" masz na myśli zmianę urządzenia czy dołożenie mediów filtracyjnych?

ps. pytanie czy w ciągu 20 lat jakość się nie pogorszyła...?
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Gotowiec czy zestaw?

Post autor: owlman »

Rio 125 ma 50 cm wysokosci ale jako calosc , czyli razem z przestrzenia pokrywy . Slup wody nie bedzie mial wiecej niz 40 cm . Media filtracyjne jak w prawie kazdym filtrze mozna wymieniac , podmieniac itd .. ja mam na mysli zainstalowanie filtra zewnetrznego ( pisalem o tym w poprzedniej dyskusji) . Na przestrzeni lat nic sie nie zmienilo oprocz oswietlenia i mocy pompek stosowanych w tych akwariach . Niektorzy narzekaja na filtry wbudowane ; ze ciezko sie czysci itp . Nic bardziej mylnego . Moim zdaniem to zwykle lenistwo lub ograniczenie umyslowe . Obecny zestaw mam od 3 lat i 2 miesiecy . Zaznaczam ,ze to nie jest jakis top .
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Gotowiec czy zestaw?

Post autor: grzesi3k »

Chodzi tez o proporcje. Jak zrobisz line, to nie wyjda kwadraty. Takie najlatwiej ustawiac (kompozycja). Kolega wyzej juz ci napisal, ze te wymiary Rio sa liczone z ubytkiem, czyli czesto z pokrywa etc.

Np. rozmiar konkursowy ADA to 90x45x45.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: Gotowiec czy zestaw?

Post autor: MarJan »

MarJan pisze: 23 lip 2021 19:14 szkło zamawiałem tutej:
https://akwaplast-sklep.pl/?route=custom/kalkulator
koło 300zł szkło by wyszło, gdzie przód to opti, a reszta to float bo po co przepłacać- dostawę trzeba by było omówić....(założyłem grubość szkła 6mm i wymiary 70x45x45- wyższe według mnie nie ma żadnego sensu, gorzej oświetlić, a przy długości 70cm gdzie ryby wielkie nie będą po co duża wysokość?)
przykładowa szafka:
https://allegro.pl/oferta/szafka-pod-ak ... 7816971914
przykładowe, raczej dobre oświetlenie:
https://allegro.pl/oferta/chihiros-belk ... 9595298119
no i mamy jeszcze na pozostałe rzeczy, nie chce mi się tyle szukać....ale co tam zostało filtr? jaka ikola 450 i mamy w sumie wszystko, reszta to fanaberie :P
W tamtym temacie szerokość szkła miała być max 70cm i oczywiście to sobie zmienisz- to przykład ode mnie, nie jestem fanem gotowców...oświetlenie pokazane może być do pokrywy lub zamiast pokrywy dasz szybę nakrywową...a zresztą po co piszę, tamten temat to Twój, na telefonie nie od razu sprawdziłem
ODPOWIEDZ