Plan na akwarium 52l.

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
martinb33
Posty: 4
Rejestracja: 06 sie 2021 22:17

Plan na akwarium 52l.

Post autor: martinb33 »

Witam wszystkich.
Dostałem akwarium 52l (50x35x30) i chciał bym je zagospodarować. Dużo czytam, dużo oglądam i mam sporo pytań.
Oświetlenie: fabryczna świetlówka w pokrywie 15W, barwa 4500K
Filtr: Tetra FilterJet 400
Grzałka z termostatem 75W
Parametry wody nie mierzone jeszcze testami ale ze strony wodociągów dane to: pH 7,1 dGH 15,6 azotyny <0,033mg/l, azotany 14,2 mg/l
Obsada jaką jestem zainteresowany to Danio Pręgowany lub Neonów Innesa myślałem też nad Razborą Klinową ale chyba twardość wody jej nie odpowiada i kiryski spiżowe na dno.
Roślinność interesuje mnie coś łatwego w utrzymaniu niewymagającego nawożenia CO2. możecie podpowiedzieć co.

Pytanie 1: Plan mam taki aby wybrać gatunki zimnolubne i nie używać grzałki w ciągu lata, na poddaszu jest ciepło, temperatura sama bez grzałki będzie dochodziła do 25 stopni. Natomiast w zimniejsze miesiące termostat ustawić na 21-22 stopnie. Czy takie rozwiązanie jest ok?

Pytanie 2: Czy oświetlenie 15W jest wystarczające? Spotkałem się z przelicznikiem W/litr wody ale jaki to ma sens skoro jasność światła podaje się w lumenach a Wat to jednostka pobranej mocy przez urządzenie. Jaka ma być optymalna barwa światła?

Pytanie 3: Ile ryb z wypisanych powyżej propozycji mógł bym trzymać w takim zbiorniku?

Pytanie 4: Jako podłoże myślałem na spód coś w stylu JBL Aquabasis plus a na to żwirek, tylko jaki i o jakiej frakcji?

Dziękuje za przeczytanie do końca i Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Plan na akwarium 52l.

Post autor: Neurochirurg »

1. tak
2. To jest zbyt słabe. Poszukaj już czegoś w ledacg w okolicach 30-40 lm/litr
3. Stadko 12-15 szt. Na dno inne kiryski. Spiżowe są za duże.
4. Jak chcesz kiryski to jakiś substrat i na to piach.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
martinb33
Posty: 4
Rejestracja: 06 sie 2021 22:17

Re: Plan na akwarium 52l.

Post autor: martinb33 »

Gdzie mogę znaleść świetłówke T8 o długości 36cm, o większej mocy niż 15W? Szukałem i nic nie mogę znaleść
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Plan na akwarium 52l.

Post autor: chemik4 »

Moc świetlówek jest związana z ich długością. Mocniejsza świetlówka = dłuższa.
Zawsze możesz dokupić dodatkowe oprawki + elektronikę i dołożyć drugą, taką samą świetlówkę.
Widziałem też świetlówki LED różnej długości i mocy jako gotowe zestawy do montażu w pokrywie. I takiego czegoś bym poszukał.
Przykładowy zestaw świetlówka, oprawki i zasilacz
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ