[243] Ogólne

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

[243] Ogólne

Post autor: macieks »

Kontynuuje tutaj pytania o obsadę bo mój poprzedni temat został przeniesiony do działu choroby (viewtopic.php?f=6&t=27539).

A więc.
Akwarium 120x45x45, kubeł Eheim 2275 professionel 4+, łatwe w uprawie rośliny, światło Led 50wat, żwir kwarcowy 2-3mm.
Woda.
pH 8
GH 13
KH 5
twardości mogę dać do 2x wyższe, mam filtr RO.


Po 2 latach zmieniam obsadę bo była źle dobrana. Zostają tylko krewetki amano w liczbie 18.

Myślałem już nad pielęgnicami miodowymi (problemowe), żółtaczkiem indyjskim(mało informacji) i zostawieniem akar z Maronii( ale zbyt płochliwe).

Wybrałem więc tęczanki Boesemana jako główną rybę w akwarium. Ile ich kupić?
co do tego:
-tęczanka wernera- gdzieniegdzie piszą ,że jednak woli wodę kwaśną, czy u mnie będzie miała dobrze? ile sztuk?
-może modrook słoneczny, chociaż żyją krótko.

jakie jeszcze mam opcje? długo szukałem ale mało znalazłem.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: [243] Ogólne

Post autor: owlman »

Skoro masz filtr RO , jaki problem zbic pH ponizej 7 i miec wieksze pole manewru w obsadzie ?
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: [243] Ogólne

Post autor: macieks »

Zbić pH. Tyle ile wiem to:
-armatka torfowa - nie chce ciemnych wód.
-szyszki olchy -to samo, w dodatku jestem na nią wybitnie uczulony...
-pH minus - jeśli dobrze rozumiem musiałbym zjechać z KH właściwie do 0 żeby to zadziałało, poza tym to chemia...

ogólnie jestem wygodnicki i chciałbym uniknąć dodatkowego pierdzielenia się.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: [243] Ogólne

Post autor: chemik4 »

poza tym to chemia...
wszystko jest chemią ;)

Rozsądnie stosowany kwas (ortofosforowy/siarkowy) nie zaszkodzi. Zakwaszasz wodę poza akwarium do wymaganych wartości, dajesz jej 24-48h na ustabilizowanie się i gotowe, w tym czasie warto wodę napowietrzać lub mieszać jakąś turbinką.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: [243] Ogólne

Post autor: macieks »

Hmm. No dobra, ale czy musiałbym zejść jeszcze z twardościami? Ile musi wynosić KH żeby kwas działał poprawnie?

Interesuje mnie też kwestia, czy mógłbym dojść do takiego stanu rzeczy, że: w akwarium osiągnąłem już pożądane pH (po wielu próbach i pomiarach) i teraz już dolewam kwasu do wody do podmian już zawsze tą samą ilość kropel bez robienia pomiarów za każdym razem? Tak by było jeszcze w miarę łatwo. Lałbym kwas na przykład tylko do kranowej części podmianki, bo w drugim wiadrze byłoby czyste RO.

No i jeszcze się spotkałem z opinią, że długie stosowanie kwasu nie robi dobrze dla warunków w akwarium. Czy to prawda?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: [243] Ogólne

Post autor: chemik4 »

Ile musi wynosić KH żeby kwas działał poprawnie?
KH 1-2*n, GH bez znaczenia.
(...) bez robienia pomiarów za każdym razem?
Nie, tak się nie da. Woda w kranie nigdy nie jest identyczna. Raz Ci wyjdzie pH 6,5 a innym razem 5. Bez pomiarów się nie obejdzie.
długie stosowanie kwasu nie robi dobrze dla warunków w akwarium.
Przy solnym i ortofosforowym się zgodzę, siarkowy nie powinien mieć wpływu na warunki - używałem go kilka lat.
Chlorki w większym stężeniu szkodzą roślinom, fosforany powodują wzrost glonów, siarczany są raczej obojętne.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: [243] Ogólne

Post autor: macieks »

A czy te siarczany będą się odkładać w zbiorniku? Co za powiedzmy 10 lat stosowania takiego kwasu siarkowego w akwarium. Czy nie wypełni się całe siarczanami? Z chemii byłem noga.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: [243] Ogólne

Post autor: MarJan »

hmmmm masz drina pół na pół zrobione w dzbanku i dolewasz do szklanki-> odpijasz połowę-> dolewasz-> odpijasz->dolewasz itd., czy proporcja ilości alkoholu w drinie wzrasta?
a teraz przygotowujesz wodę do akwa- te same proporcje za każdym razem-> robisz podmiankę i odlewasz część wody-> tak samo przygotowaną wodę dolewasz świeżą itd. przez 10 lat, czy zawartość kwasu w akwarium wzrośnie?

pH zmienia się w zbiorniku w przeciągu 24h codziennie (sporo roślin), małe wahania nie mają złego wpływu na ryby....masz filtr RO, tak na prawdę możesz mieć wodę jaką chcesz i ryby jakie chcesz...
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: [243] Ogólne

Post autor: macieks »

No właśnie z tym odpijaniem to nie do końca. Myślę, a raczej się obawiam, że siarczany kumulują się w zbiorniku.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: [243] Ogólne

Post autor: Neurochirurg »

Masz filtr RO, możesz zrobić wodę jaką chcesz i zapomnij o siarczanach jak się obawiasz.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: [243] Ogólne

Post autor: macieks »

Nie zrozumiałem. Mam nie lać kwasu w ogóle czy nie bać się kumulowania siarczanów?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: [243] Ogólne

Post autor: Neurochirurg »

Nie lać kwasu jak obawiasz się kumulowania siarczanów (jeżeli się kumulują, bo tego nie wiem).
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: [243] Ogólne

Post autor: macieks »

Filtr Ro nie pozwala zrobić wody jaką się chce. On tylko obniża twardość. pH zostaje takie samo. Cały problem na tym właśnie polega żeby czymś obniżyć pH.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: [243] Ogólne

Post autor: chemik4 »

Robisz podmiany wody, nic nie będzie się kumulować, to nie są jakieś osady czy coś.
Woda z RO to praktycznie czyste chemicznie H2O o pH ~7,0 i przewodności ok 4-6 uS (kranówka ma przewodność 600-800 i więcej uS). Mieszając ją z kranówką i w razie potrzeb zakwaszając uzyskasz dowolne parametry wody.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: [243] Ogólne

Post autor: macieks »

Może źle to ująłem, pH się nie zmieni jeśli ro wlejemy do kranówki. Bez zakwaszania się nie obejdzie.

No to powiedzmy, że kupie litr kwasu siarkowego do akumulatorów (dowolny?). Rozrobię go aby miał 10% - czy taki roztwór można trzymać w butelce po wodzie mineralnej? - i będę wlewał do wody do podmian, tylko ile tak około, żebym miał jakieś rozeznanie. Mam kalkulator zulixa ale tam nie ma jak się zmienia pH. Woda do podmian 20 litrow x2 będzie miała KH 6 pH 8, lub, jeśli wleje kwas do kranowej części to może mieć KH 12 pH 8. 30 ml powinno obniżyć KH o 10 stopni w 20 litrach a ile zmniejszy się pH ? Czy woda do podmian ma mieć docelowe pH, czy może mieć mniejsze? Celuje w pH 6.5 do 7.

aha, ile mniej więcej trwa taki proces zakwaszania akwarium .
ODPOWIEDZ