Kupy na piasku

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
macieks
Posty: 189
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Kupy na piasku

Post autor: macieks »

Zastanawiam się nad przearanżowaniem zbiornika i czy zamiast żwiru dać piasek.
Piasek wygląda dużo ładniej, ale żwiru do tej pory nie musiałem odmulać, nigdy, i bardzo to sobie cenie. Kupy wpadają miedzy żwir a jak nawet nie to ich nie widać bo kamyczki są w różnych kolorach (nie, nie różowe).

tak więc, czy piasek trzeba czyścić?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Kupy na piasku

Post autor: chemik4 »

Piasek trzeba odmulać tak samo jak żwir.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
macieks
Posty: 189
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Kupy na piasku

Post autor: macieks »

ja nie odmulam żwiru. I nie tylko ja.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Kupy na piasku

Post autor: owlman »

Czesc. Sa dwa rozne podejscia do zagadnienia . Odmulanie oraz nieodmulanie . Czyli : odmulac lub nie odmulac . Wazne jest aby w obu przypadkach nie przesadzic . Osobiscie jestem zwolennikiem nieodmulania a jedynie lekkiego odkurzania nawierzchni z bardzo rzadka czestotliwoscia .
macieks
Posty: 189
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Kupy na piasku

Post autor: macieks »

Tak, jak widzę, że jakieś kupki się zebrały w jednym miejscu to je zgarniam Wężykiem. Ale to bardzo rzadki przypadek. Teraz mam taki obieg wody że nic się nie gromadzi w jakimś jednym konkretnym miejscu, wszystko wpada między żwir. No po prostu jest czysto. Moje obawy są takie, że na piasku już tak ładnie nie będę miał, że te kupki będą się jednak gromadzić na wierzchu. I to co gorsze rozwalone po całym akwarium.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: Kupy na piasku

Post autor: MarJan »

Mam piasek, nie odmulam, jak chcę to znajdę syf jednak nie jest na pierwszym planie i źle nie wygląda. Niekiedy z nadmiaru syfu mogą wystąpić problemy, z piasku lżej to usunąć aniżeli ze żwirku, który wszystko "whłonął".
macieks
Posty: 189
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Kupy na piasku

Post autor: macieks »

No dobra. Podoba mi się piasek, tylko drobny bardziej. Tak do 0,5mm ew. do 0,8 tymczasem wszyscy polecają 0,8 do 1,2 mm. Jakie są wady drobnego piasku? Aha i nie udało mi się nigdzie znaleźć piasku żółtego jest tylko biały, szkoda. A te super białe piaski, widać na nich kupy bardziej?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Kupy na piasku

Post autor: Neurochirurg »

Kup piasek do piaskownic w budowlanym. Będziesz miał żółty o odpowiedniej gradacji.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
macieks
Posty: 189
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Kupy na piasku

Post autor: macieks »

Naczytałem się, że to jest jak loteria bo niektóre mogą wpływać na parametry wody. Poza tym mają dużą rozbieżność w granulacji czasem co nie ładnie wygląda. Musiałbym go zobaczyć.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Kupy na piasku

Post autor: chemik4 »

Jakie są wady drobnego piasku?
Przy jego grubszej warstwie (od ok 4-5cm) mogą się tworzyć strefy beztlenowe, niektóre rośliny tego nie lubią, np. żabienice, z kolei zwartkom to nie przeszkadza.
Zwykły piasek nie ma wpływu na parametry wody. Osobiście miałem w akwarium piasek przywieziony znad małego jeziorka, był czysty i bardzo drobny, poniżej 0,5mm. Wymagał tylko chyba 2 płukań i profilaktycznego odkażenia (użyłem nadmanganianu potasu).
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: Kupy na piasku

Post autor: MarJan »

macieks pisze: 26 sie 2021 7:22 Musiałbym go zobaczyć.
u mnie stan obecny, sprzed chwili- piasek do piaskownicy z castoramy, stary jak akwarium, odmulany: nigdy :D
https://youtu.be/yfKGeYYvGRE
macieks
Posty: 189
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Kupy na piasku

Post autor: macieks »

O, idealnie. To już mam jasne jak chodzi o piaskownice.

A piaski kwarcowe z allegro, jaka jest najniższa granulacja polecana. Im mniejsza granulacja tym ładniejszy piasek ale czy ten najdrobniejszy nie pyli i czy nie widać na nim za bardzo zanieczyszczeń? Do wyboru są :
0,1 - 0,5
0,2 - 0,8
0,5 - 1,2

W podłożu będą kulki nawozowe.

Podejrzewam, że piasek z piaskownicy ma granulacje już od 0,1 mm, więc jak on działa to może nie przeszkadza taka niska granulacja.
ODPOWIEDZ