[125l i 25l] - obsada

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

lunairetic
Posty: 20
Rejestracja: 19 lip 2021 8:11

[125l i 25l] - obsada

Post autor: lunairetic »

Cześć ludzie chciałbym urchomić nowy zbiorniczek i zrobić przeprowadzkę rybek z małego baniaczka do większego.

(Zaznaczam, że mały zbiorniczek wraz z obsadą otrzymałem w spadku więc część z rybek musi zostać).

Chciałbym by był to zbiornik towarzyski i 125 widziałbym nastepująco:
- 10 brzanek wysmukłych (6 już posiadam, więc 4 trzebaby dokupić),
- ok 12 - 15 neonów czerwonych (ktoś mi powiedział, że jak miałaby być druga ławica, to jedna powinna delikatnie nad drugą dominować),
- ok 12 - 15 tetr kerry (to jest alternatywa dla neonów),
- 1 kirys spiżowy (mam go teraz),
- 1 kirys pstry (mam go teraz),
- 4 otoski,
- 2 krewetki amano,
- 1 krewetka filtrująca,
- 1 zbrojnik pospolity (mam go teraz),
- 3 gurami mozaikowe,
- 3 prętniki karłowate (to alternatywa do gurami)

W tej obsadzie są dla mnie pewne niewiadome. W pewnym sensie wiem, że takie kirysy, otoski czy zbrojnik moga żyć z krewetkami w zgodzie, ale nie wiem jak reszta. Chodzi mi głównie stosunek gurami do otosków lub do krewetek oraz o to które z tych końcowych rybek są spokojniejsze? np. czy lepiej pójść w prętniki zamiast gurami? czy w ogóle w tej obsadzie z nich zrezygnować.
Chciałbym mieć coś na miarę "ekipy sprzątającej".

Jeżeli chodzi o drugie akwarium 25l, to obsadę widziałbym tak:
- 5 krewetek żółtych,
- 1 krewetka amano,
- 2 otoski,
- 1 glonojad żółty (mam go teraz i on musi zostać, bo dziecko go lubi),

Wiem, że bardzo podobają mu się kirysy panda, ale z kolei z racji takiej, że to rybki dobrze czujące się w grupie, to nie chcę by nagle zrobiło się przerybienie.

Jako końcowy element muszę powiedzieć, że obsadę będę kupował w tym samym czasie, bo to podobno też nie jest bez znaczenia.

Poproszę o sugestię i wszelke rady :)

Temat przeniosłam do odpowiedniego działu i poprawiłam tytuł tematu na zgodny z Regulaminem Działu Obsady. MOD BARA
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: [125l i 25l] - obsada

Post autor: grzesi3k »

Z takim planem obsady, to raczej 200+ litrow, chyba ze twoim celem jest zupa rybna ;)
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: [125l i 25l] - obsada

Post autor: Neurochirurg »

W 125 litrach tyle ryb? Poczytaj też o ich wymaganiach. Przemieszałeś biotopy. Chcesz trzymać ryby chłodnolubne z ciepłolubnymi etc.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
lunairetic
Posty: 20
Rejestracja: 19 lip 2021 8:11

Re: [125l i 25l] - obsada

Post autor: lunairetic »

grzesi3k pisze: 06 wrz 2021 13:11 Z takim planem obsady, to raczej 200+ litrow, chyba ze twoim celem jest zupa rybna ;)
Tu nie ma przymusu jeżeli chodzi o obsadę chociaż kierowałem się zasadą na mniejszą rybkę 2,5 l i na większą 4,5 l
Neurochirurg pisze: 06 wrz 2021 13:51 W 125 litrach tyle ryb? Poczytaj też o ich wymaganiach. Przemieszałeś biotopy. Chcesz trzymać ryby chłodnolubne z ciepłolubnymi etc.
Z założenia dysponuję 6 brzankami wysmukłymi (azja), 2 kirysami, spiżowym i pstrym (ameryka płd.) i 2 zbrojnikami żółtym i pospolitym (ameryka płd.)
Więc siłą rzeczy mam już mieszaną obsadę.
Te ryby zgodnie z opisami mają dość podobne warunki, a raczej "widełki".

Nie za bardzo rozumiem szok takiego wyboru, tak po prawdzie był onetrochę podyktowany przez stacjonarnych akwarystów.
Wszakże neon czerwony to również jest ameryka południowa, otosek również. Jak rozumiem prętnik tutaj bardziej pasowałby do brzanek (azji) niż do ekipy z ameryki łacińskiej.

To może inaczej opiszę jak widziałbym funkcjonowanie takiego zbiornika i proszę wówczas o ewentualną krytykę jeżeli gdzieś błądzę.

Stricte na dnie działałyby 2 kirysy i 1 glonojad, nieco wyżej brzanki wysmukłe oraz otoski, nieco wyżej gurami lub prętniki.
Krewetki amano i filtracyjna stanowiłyby element uzupełniający ekipy sprzątającej. Neony są mi całkowicie zbędne, ale sądziłem stosując różne przeliczniki, że jest miejsce jeszcze na kilka dodatkowych ryb, a ryby te podobno dobrze się czują w towarzystwie brzanek.

W takim razie jaka byłaby Państwa propozycja co do obsady?
ODPOWIEDZ