pH jak utrzymać

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

pH jak utrzymać

Post autor: DakotaSan »

No właśnie, jak utrzymać pH
Podaje C02 , mam tez kontroler pH i teraz tak
Jak przestaje podawać CO2 wieczorem mam pH 6.2
Jak rano sprawdzam, mam 7, a z tego co wyczytałem jest to niedobrze jak są takie duże wahania..?

Jak przez noc utrzymać pH

Ale teraz nie rozumiem - następującej rzeczy - Jeżeli zakładając ze uda mi się utrzymać to pH
to jak zacznę podawać CO2 przy pH 6.2 to ono będzie dalej schodzić w dół po całym dniu podawania pH.

Bardzo proszę o podpowiedz

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: pH jak utrzymać

Post autor: Neurochirurg »

Jak chcesz kontrolować pH przy użyciu CO2 to się musisz zaopatrzyć w komputer pH i podawać CO2 całą dobę.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: pH jak utrzymać

Post autor: DakotaSan »

Witam

Dziękuję bardzo za szybką odpowiedz.
Aha, czyli mój kontroler pH (Macro pH T2) nie nadaje się, hmm czyli lipa, nieudany zakup. Aj.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: pH jak utrzymać

Post autor: Neurochirurg »

Nadaje się.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: pH jak utrzymać

Post autor: DakotaSan »

No właśnie mam z nim problem, bo albo czegoś nie rozumiem, albo cos źle przeczytałem, albo sam już nie wiem.
W tym komputerze brakuje mi opcji progu minimum, jeżeli nastawie pH7 ok to sie CO2 włączy, ale kiedy wyłączy?
Nie widziałem nigdzie w instrukcji dwóch wartości. Męczę się już z tym całą niedziele
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: pH jak utrzymać

Post autor: chemik4 »

Proszę o kontynuację tego tematu tutaj. By nie rozbijać go na dwa wątki, będzie wszystko w jednym miejscu.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: pH jak utrzymać

Post autor: DakotaSan »

Tak, przepraszam.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: pH jak utrzymać

Post autor: DakotaSan »

Ok udało mi się opanować nastawienie tego komputera. Jest całkowicie nieintuicyjny ( przynajmniej dla mnie ).
Chodziło o to, ze pokazuje się jedna wartość po jej ustawieniu zaczyna mruga i wskakuje już normalny ekran.
Następnie klikając jeszcze raz setup pokazuje się poprzednio ustalona wartość, i tak w kolko.
Trzeba było się domyśleć, ze trzeba zrobić tak dwa razy z rzędu, bo nie ma żadnych oznaczeń, np próg min-max etc.
Ok było nie było, już jest ok, i to dzięki waszej pomocy z zwłaszcza Neurochirurga, bo jak napisał, ze się nadaje, to musiało cos to oznaczać,
w innym przypadku napisał by żeby wyrzucić do kosza.

Ale teraz mam następujące pytanie, jak wy podajecie CO2 przez kilka godzin dziennie , powiedzmy 8 ?
Ja jak ustawie pH na 6.9, to po 3-4 godzinach mam już 6.4-6.3, wskaźnik CO2 jest na jasnym zielonym, czyli nie jest jeszcze na żółtym, czyli nie przesadziłem z CO2, czyli nie podaje aż takich ilości. Ilość to poniżej dwóch pęcherzyków na sekundę ( akwarium 65 l dużo roślin )
To gdzie tam do 6-7 godzin podawania CO2 na dzień razem z włączonym światłem. ( ok CO2 włączam godz po i wyłączam godz przed światłem )
A podobno nie można przekraczać 0200 pH na dobę dla ryb. Może mi to ktoś przybliżyć ?

Serdecznie pozdrawiam
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: pH jak utrzymać

Post autor: chemik4 »

Włącz CO2 godzinę przed włączeniem światła i wyłącz 1-2 godziny przed zgaszeniem. Rośliny będą miał od razu dostęp do CO2 a zużyją go zanim zgaśnie światło.
Może spróbuj dawkować 1 bąbelek na 2 sekundy? Nie wiem też jak wygląda u Ciebie mieszanie wody w akwarium, może CO2 słabo się rozchodzi i sterownik zbyt późno reaguje na zmiany pH.
Wiem, że niektórzy dozują CO2 bezpośrednio do wlotu filtra, w nim następuje całkowite rozpuszczenie go i rozprowadzenie po zbiorniku.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: pH jak utrzymać

Post autor: DakotaSan »

Dziekuje bardzo za odpowiedz.

Tak, ja dokładnie tak robię. Włączam godzinę przed zapaleniem się światła i wyłączam godzinę przed zgaśnięciem światła.
Tylko rano po nocy mam około 6.9 pH a przy wyłączeniu CO2 po około 8 h mam pH 6.3
Właśnie komputer pokazuje wszystko dobrze, CO2 dobrze się rozchodzi i właśnie to jest to, szybko zbija pH.
Chodzi mi głownie o to, ze jak zostawię CO2 przez około 8 godz to mam duże różnice w pH ( początek, koniec ) i ( po nocy )
a podobno takie różnice są złe dla obsady.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: pH jak utrzymać

Post autor: Neurochirurg »

Jak masz ten komputerek to bez sensu jest wyłączanie CO2 na noc, bo wszystko reguluje sprzęt (zakładam, że masz elektrozawór). Jakie masz KH?
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: pH jak utrzymać

Post autor: chemik4 »

Widzisz, jak mogłem nie zapytać o KH, może jest niskie i nie ma buforu pH, to by tłumaczyło jego wahania.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: pH jak utrzymać

Post autor: DakotaSan »

Dzień dobry.
KH mam 4, GH mam 15-17
Tak mam elektrozawór, nawet dwa, bo przy zestawie CO2 i komputerze.
Ale teraz tak zauważyłem ze komputer reguluje to w małych przedziałach miedzy 6.5 a 6.6 pH
Ok włącza się na około godzinę i wyłącza, potem znowu i znowu i tak w kolko. Ok pH stoi w miejscu.
Ale jak to teraz się ma do ciągłego podawania CO2 w ciągu dnia przy mocnym świetle.
Przepraszam, ze tak wypytuje, ale przeczytałem jus wiele, oglądałem dziesiątki filmików,
w teorii wszystko wiem co i jak, ale właśnie problem jest w takich szczególikach.
Jak niektórzy mówią, ze leci u nich CO2 przez parę godzin - to nie rozumiem, jak mogą nie mieć różnić w pH...?

Chyba, ze właśnie podawanie takich małych dawek przez komputer przez 24/24 to tez jest sposób ?

Albo tak jak dopisał chemik4 może mam za małe KH, ale w większości KH 4 to w miarę ok przy akwarium z roślinkami, no ale może trzeba podnieść, nie wiem ?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: pH jak utrzymać

Post autor: grzesi3k »

Gdyby rośliny miały nie rosnąć powyżej KH4 to by prawie nikt nie miał roślin w akwarium ;)
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: pH jak utrzymać

Post autor: chemik4 »

Ale teraz tak zauważyłem ze komputer reguluje to w małych przedziałach miedzy 6.5 a 6.6 pH
Ok włącza się na około godzinę i wyłącza, potem znowu i znowu i tak w kolko. Ok pH stoi w miejscu.
No to już nie kombinuj, obserwuj jak rosną rośliny.
Jak niektórzy mówią, ze leci u nich CO2 przez parę godzin - to nie rozumiem, jak mogą nie mieć różnić w pH...?
Może nie mierzą pH kilka razy na dzień a tylko raz w tygodniu.
KH mam 4, GH mam 15-17
A to masz dziwne (ale nie niemożliwe), zazwyczaj KH to połowa GH.
U mnie rośliny rosły zarówno przy KH 7-8*n jak i przy 0-1*n, CO2 nigdy nie podawałem tylko trochę Bioflorinu i siarczan potasu.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ