[100] Nowe akwarium. Dojrzałe i zarybione

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

endriuzlasu
Posty: 7
Rejestracja: 18 lis 2019 11:20
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

[100] Nowe akwarium. Dojrzałe i zarybione

Post autor: endriuzlasu »

Nareszcie mogę pochwalić się normalnym akwarium. Minęło pół roku od startu, glony się uspokoiły, rośliny rosną nawet nieźle pomimo braku CO2.
- Zbiornik zrobiony na zamówienie z Optiwhite 50x40 i 50 wysokość
- Szafka zrobiona na zamówienie pod zbiornik
- Filtr Eheim eXpreience 150 (kupiony okazjonalnie na Olx bo miał ułamaną nóżkę, po sprawdzeniu szczelności przykleiłem nóżkę i cieszyłem się nowiutkim kubełkiem za 30% ceny)
- Lampa Hihiros dobrana parametrami pod zbiornik (z małym zapasem. Chwała lampom z regulacją mocy świecenia)
- grzałka przepływowa JBL e300
- drzewo złożone z dwóch małych korzeni (czekały w akwarystycznym specjalnie na mnie, wziąłem 2 przyłożyłem do siebie i wiedziałem że to to)
- rośliny z odzysku od znajomego po przycince jego 240 litrów
- podłoże aktywne, na to trochę Amazonii pod rośliny, drobniutki piasek kwarcowy i dopełnieniem aranżacji Green Stones
- woda kranowa z dzbanka filtrującego Brita, nie wiem jakie parametry teraz ale po 2 miesiącach od startu było GH-12 KH-9 pH-7,2 teraz nie wiem. Podmieniam około 20% raz na tydzień, dodaję trochę carbo w płynie
- obsada:
*Amano ( chyba 7)
*Helmety (4)
*Neritina zebra (2)
*Vittina Orange Track (2)
*Scabies Crispata (2.... tylko 2 przetrwały transport 😭)
*Przylga chińska (4)
*Molinezja księżycowa (1 dostałem w gratisie z Amano, bo panu w akwarystycznym nie chciało się maloty wyciągać z kubeczka)
* Razbora Galaxy (około 20 sztuk, ciężko policzyć a kupowałem na 4 tury i nie wiem ile padło a coś padło)
*Krewetka gabońska (1 na razie ale będę chciał więcej)
Tak wyglądało po zalaniu i obsadzeniu ( w międzyczasie, był mały lifting i trawy ubyło a przybyło kamieni)
Obrazek

Początki były trudne. Nauka nowego sprzętu, dopasowanie mocy oświetlenia i walka ze wszelkimi możliwymi glonami. Po miesiącu przeprowadziłem 1 Amano i Molinezje z poprzedniego zbiornika ( trochę na zasadzie 🐰 doświadczalnych, czy już jest w miarę ok) okazało się że czują się całkiem nieźle więc dojechały helmety, więcej Amano i Przylgi bo zaczęły szaleć glony. Ciągła walka ze światłem bo brunatnice zarastały szyby trochę za bardzo i za długo po starcie ale się udało i teraz jest ok. Teraz za to zaczął piasek zielenieć no ale coś trzeba robić 😉. Jak już wszystko fajnie rosło to wjechały rozborki. Wygląda na to, że na razie wszystko jest już skończone.... Na razie

P.S. gdyby ktoś się zastanawiał po co ta szyba na górze, to zapomniałem jeszcze powiedzieć, że pracuję sobie w akwarium Aquael Oxypro i bąbelki strasznie pryskają poza akwarium, bo jak widać nie ma pokrywy. Wiem wygląda słabo, ale obok akwarium stoi gramofon i nie może mi woda pryskać na wszystkie strony...

Obrazek
Obrazek

Gabon
Obrazek

Chińczyk
Obrazek

Chętnie przeczytam wasze opinie i sugestie
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Nowe akwarium. Dojrzałe i zarybione

Post autor: owlman »

Czesc. Zdajesz sobie sprawe , ze wszedles tu na wlasna odpowiedzialnosc ? Ostatnim zdaniem u dolu dales sygnal zarowno do zachwytow jak i ……
- jak na polroczne akwarium wyglada cienko
- obsada rybna to lipa
- uwage przykuwaja elementy techniczne a nie wystroj zbiornika
- malo roslin , te co sa , sa w kiepskiej kondycji
Najlepsze ujecie to pierwsza fota bo start i widac jakis pomysl ale potem ….. . Postaraj sie troche .
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: [100] Nowe akwarium. Dojrzałe i zarybione

Post autor: chemik4 »

A ja uważam, że nie jest tak źle. Do ideału daleko ale może się podobać
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
endriuzlasu
Posty: 7
Rejestracja: 18 lis 2019 11:20
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: [100] Nowe akwarium. Dojrzałe i zarybione

Post autor: endriuzlasu »

Tak, wiem że nie każdemu może się podobać ale to moje pierwsze akwarium o takim litrażu więc cały czas uczę się czegoś nowego.
Co do elementów technicznych to rozumiem, że masz na myśli ten rewelacyjny zielony kolor, który Eheim dołącza do swoich wyrobów nie wiedzieć czemu!? I filtr powierzchniowy?? Jeżeli tak to jest to sytuacja przejściowa. Przezroczysty wąż już zakupiłem i czeka... Miały być szklane wloty ale trochę się obawiam, że nie będę dość ostrożny przy czyszczeniu i je popsuje. Zastanawiam się więc pomiędzy akrylem a stalą nierdzewną!? Może macie jakieś sugestie co wybrać? Własne doświadczenia z tymi materiałami?? Dla mnie to wszystko to nowość, do tej pory nigdy nie używałem filtra kubełkowego. Wloty oczywiście chcę zmienić na takie że skimmerem bo ten filtr powierzchniowy to i mnie denerwuje 🤣
Co do roślin to wyszedłem z założenia, że nie idę w CO2 no bo rośliny mają być tylko dodatkiem do ryb... Na razie idę tą drogą, jak się nie uda to pewnie wjedzie CO2... Zobaczymy
A co do obsady to mnie się podoba i jest taka jak chciałem, kwestia gustu jak sądzę
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: [100] Nowe akwarium. Dojrzałe i zarybione

Post autor: owlman »

Szanowny . Nie chodzi o to czy sie podoba czy nie ale o to ,ze po pol roku akwarium powinno wygladac lepiej zwlaszcza rosliny a ono wyglada jak zalozone tydzien temu . Jesli chodzi o akcesoria eheima to ja tez mam to samo ale jakos tak trudniej dostrzec . Szkoda pieniedzy na szklane cuda . I najsmutniejsza rzecz , czyli obsada . Mi sie podobaja ryby , ktore masz ale ….one nie powinny byc razem ze wzgledu na inne wymagania , zupelnie inne . CO2 nie jest niezbedne ale niekiedy pomocne . Uwazam , ze u Ciebie niepotrzebne . Dosadz roslin lub doloz korzeni i obsadz je na przyklad bucephalandra lub mikrozorum mini lub trident .
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: [100] Nowe akwarium. Dojrzałe i zarybione

Post autor: BARA »

To akwarium wcale nie jest duże. 50x40 to wymiary pod kątem poruszania się ryb. Wysokość 50cm dodaje litrażu ale nie poszerza możliwości pływania.
Z tego co wiem to przylgi są chłodnowodne i lubią przepływ wody. Dla nich najlepsze są akwaria strumieniowe, wydłużone i niskie zbiorniki z intensywnym przepływem wody.

Twój zbiornik nie wygląda źle i jak na początek to coś w nim jest dla mojego oka przyjemnie, jednak to tylko 50x40 więc za bardzo nie poszalejesz.
A molinezja tu nie pasuje ani pod kątem parametrów wody (temperatura!) ani to dla niej litraż....

Przydałoby się więcej roślin i kamienie na piasku, żeby przylgi miały więcej miejsca.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
endriuzlasu
Posty: 7
Rejestracja: 18 lis 2019 11:20
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: [100] Nowe akwarium. Dojrzałe i zarybione

Post autor: endriuzlasu »

Tak jak pisałem, molinezja jest totalnie z przypadku ale mam ją już prawie 2 lata i nie mam serca jej oddawać.
Co do przylg to obserwuje je ciągle bo to sama przyjemność patrzeć z jaką pracowitością wcinają glony albo jak się ganiają po kamieniach. Temperatura wody w akwarium jest na poziomie 23-24 stopni więc mieści się w przedziałach preferowanych przez wszystkie te gatunki. To samo jest z pH i GH. Ryby pływają normalnie, nie są zestresowane i pochowane w roślinach więc chyba nie czują się źle.

P.s. nowe roślinki już jadą
ODPOWIEDZ