Zależność watów na litr w zbiorniku.

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Zamykacz
Posty: 2
Rejestracja: 27 lip 2020 11:39

Zależność watów na litr w zbiorniku.

Post autor: Zamykacz »

Witam.
Zapytanie odnosi się do zbiornika 120cm x 50cm x 40cm (240 litrów) szerokość x wysokość x głębokość.
W sumie czytałem na prawdę dużo artykułów które mówią ile watów oświetlenia powinno się zastosować do danego zbiornika.
Wiadomo że każdy aquascaper ma swoją wizję na zapełnienie zbiornika.
Czym kierować się w przypadku, jeśli przyjęło się, że jeśli chodzi o oświetlenie zbiornika roślinnego światłem LED, powinno przyjąć się przelicznik 0.5W na litr wody. (ogólnie przyjęty średni przelicznik)
Jeśli tył akwarium podniesiemy niemal do powierzchni tafli wody używając kamieni i podłoża w postaci substratu wiadomo że ilość wody w zbiorniku diametralnie ulega zmianie. Rośliny które będą w nim osadzone również zmieniają swoją pozycję względem źródła światła ( te osadzone na szczycie substratu przy tylnej ścianie zbiornika znajdą się przy samym oświetleniu).
Czy w takim przypadku nadal trzeba przyjmować stosunek mocy światła do ogólnej pojemności zbiornika czy trzeba przyjąć stosunek mocy światła do faktycznej ilości wody w akwarium?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Zależność watów na litr w zbiorniku.

Post autor: chemik4 »

Cześć,
światło liczysz na objętość brutto. I tyle.
Oczywiście to "0,5W na litr" dotyczy świetlówek, lampy LED dają więcej światła z wata, więc możesz dać ich mniej. Osobiście przyjąłbym na początek ok 0,3W na litr (ok 25-30 lumenów). W razie potrzeby zawsze możesz dołożyć światła lub kupić lampę z regulacją mocy i potem na podstawie obserwacji wzrostu roślin (i glonów) ustawić odpowiednią moc światła.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Zamykacz
Posty: 2
Rejestracja: 27 lip 2020 11:39

Re: Zależność watów na litr w zbiorniku.

Post autor: Zamykacz »

No i tak trzeba będzie zrobić. Lampę wykonałem samemu z użyciem Power Led i regulacja mocy światła już jest założona. Dodałem sterowanie z zastosowaniem symulacji wschod/zachód słońca. Nie wiem czy będę z tego korzystał ale na pewno regulacja samej mocy się przyda. Dzięki za pomoc.
***** ***
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ