Chory glonojad i skalar. Czy to dziurawica? Wiciowce?

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
danielo
Posty: 2
Rejestracja: 07 lis 2021 13:32

Chory glonojad i skalar. Czy to dziurawica? Wiciowce?

Post autor: danielo »

Cześć.

Prawdopodobnie wiciowce zaatakowały mi akwarium. Jakieś 3 miesiące temu zdechł mi jeden z 3 samców glonojada/zbrojnika. Na jego ciele były dziury, które przekształciły się w owrzodzenia. Jak jeszcze żył to próbowałem go ratować stosując kąpiel w Healthosan z tropicala. Niestety zdechł. Z braku czasu (niestety praca) zbagatelizowałem problem i zostawiłem powód tej choroby licząc że to inne ryby mu to zrobiły.
Niestety ostatnio zauważyłem u skalara białe kropki na głowie, a wczoraj u samicy glonojada podobne owrzodzenia jak u poprzedniego (zdjęcia poniżej). Dwa samce prawdopodobnie również mają takie kropki.

Glonojad który kilka miesięcy temu zdechł
Obrazek
Glonojad który obecnie choruje. Mam nadzieję, że widać owrzodzenia.
Obrazek
Skalar - mam nadzieję, że będzie widać te białe kropki.
Obrazek Obrazek

Dane akwarium:
- 120l
- obsada: 8 neonków, 1 skalar, i 3 glonojady/zbrojniki (2 samce i 1 samica + obecnie ikra)
- temperatura podniesiona do 28,5 (zwykle jest 25,5)
- ostatnia podmiana wody 16 października - około 15%. Podmiany dokonuję co około 4-6 tygodni. Podczas podmiany dodaję sól akwarystyczną Sanital z Tropical (kiedyś - czyli 2 lata temu - jeszcze stosowałem chemię z sery). Dodatkowo podczas podmiany odmulam podłoże bo nie wszystko zawsze wyciągne.
- filtr: sera fil 120, z 2 pojemnikami ceramiki i 2 pojemnikami gąbki (w jednym znajduje się od ostatniej podmiany siporax aglovec)
- pokarm z tropicala płatki, oraz raz na tydzień 1 tabletka green algae wafers

Objawy:
- białe kropki w okolicach głowy
- owrzodzenia na górnej części ciała u glonojada
- glonojady mają długie i ciągnące się odchody. Czasami są one "puste" i mają kilkanaście centymetrów długości

Mam zamiar kupić Protosol z Zoolek 30ml i wlać połowę opakowania.

Dzięki i pozdrawiam
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Chory glonojad i skalar. Czy to dziurawica? Wiciowce?

Post autor: owlman »

Czesc. Ogolnie to za duzo chemii . Zapodaj zdjecie calego akwarium. Czy znasz jakies parametry wody ? Jak wyglada obsluga foltra ? Wiecej danych = wieksze mozliwosci znalezienia przyczyny .
macieks
Posty: 189
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Chory glonojad i skalar. Czy to dziurawica? Wiciowce?

Post autor: macieks »

Mi się rzuca w oczy zbyt mała podmiana wody, nawet jak jest mało ryb niezjedzony pokarm rośliny też produkują DOC, a tą chemię też trzeba wypłukiwać. 20% co tydzień lub 30% co 2 tyg. Do tego słabe karmienie, tylko jeden rodzaj suchego pokarmu a powinno być kilka lub z 10. Brak żywego lub mrożonego, to wszystko wpływa na kondycję ryb. Czasem najprostsze odpowiedzi są prawidłowe.
danielo
Posty: 2
Rejestracja: 07 lis 2021 13:32

Re: Chory glonojad i skalar. Czy to dziurawica? Wiciowce?

Post autor: danielo »

Cześć
Z pokarmów do stosuję na przemian:
Bio-vit, Ichtio-vit, Ovo-vit, Tropical, i raz na tydzień spirulinę.

Co do stosowanej chemii to od 2 lat stosuję tylko sól akwarystyczną.

Zdjęcie całego akwarium:
Obrazek

Rośliny trochę wypłynęły na powierzchnię bo dodawałem kamień napowietrzający.

We filtrze mam dwa woreczki ceramiki - sera siporax i dwie gąbki.

Co do parametrów wody to dzisiaj sprawdzę pH, po za tym nic innego chyba, że uda mi się do akwarystycznego zdążyć żeby kupić inne testy.

W poniedziałek podałem Protosol - 15ml. W sobotę będę podmieniał wodę - niech ten protosol działa te kilka dnia. Zastanawiam się czy po tej podmianie nie dodać jeszcze raz Protosolu

Rano zauważyłem że samicy glonojada ta rana się trochę poprawiła, ale jest bardzo nerwowa. Natomiast co do skalara to po jednej stronie te plamki już zanikły.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Chory glonojad i skalar. Czy to dziurawica? Wiciowce?

Post autor: BARA »

Akwarium jest za małe na trzymanie skalarów i żle urządzone, ryby nie mają miejsca na schronienie i odpoczynek.
Dla glonojadów powinno być więcej drewna.
Podłoże jest nieodpowiednie, pomiędzy kamyki wpadają odchody ryb i resztki pokarmów, gniją i trują wodę. Zasyp je piaskiem.

Podmieniaj wode w ilości 25% co tydzień.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ