Nowo założone akwarium/pomocy/ ocieranie się rybek

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Zyga88
Posty: 13
Rejestracja: 07 lis 2021 21:59

Nowo założone akwarium/pomocy/ ocieranie się rybek

Post autor: Zyga88 »

Dzień dobry wszystkim ☺️ na początku przepraszam jeśli temat który poruszam już istnieje.
Jestem początkującym akwarystą jeśli można oczywiście to tak nazwać ponieważ to o co zapytam i to jak zacząłem (niepoprawnie) zakładanie zbiornika troszkę woła o pomstę do nieba i sam się do tego przyznaję...
Zacznę więc od tego jaki sprzęt oraz baniak posiadam...
Otóż z uwagi na to iż łatwiej utrzymać czystość w większym zbiorniku zdecydowałem się na akwarium 200 litrów narożne dlatego że miałem niewykorzystany narożnik i idealnie się tam wkomponował.

* Filtr Hanza 303B oraz 1400l/ min
Prefiltr HW-603 którego jeszcze nie zainstalowałem ponieważ czekam na przesyłkę zaworków żeby połączyć go z filtrem głównym. W filtrze głównym tylko zeolit.
*. Brzęczyk o wydajności 400 l/min plus kamień napowietrzający cały czas działa na max
Oświetlenie jedna świetlówka LED plant polskiej firmy (nie pamiętam jakiej) 14 w plus 11 sztuk diody modułowe o mocy 1 Wat ( wiem pewnie za mało ? )
*. Akwarium średnio obsadzone roślinami w sumie jakieś 10 roślin anubiasy, kryptokoryny i inne niewymagające plus jakieś pływające
Duży korzeń, podłoże średnioziarnisty żwir, grzałka zamontowana ale nie wymaga włączenia ponieważ w akwarium cały czas temperatura między 25.9-26.5 więc raczej odpowiednia. I teraz moi drodzy pytana skierowane do was doświadczonych...
Akwarium zalane 24.10 posadzone rośliny itp, od samego początku lane bakterie seachem codziennie według zaleceń producenta, również od samego początku pływała jedna rybka zwinnik która przetrwała podróż 200 km od poprzedniego właściciela akwarium...po 3 dniach wpuszczone 2 gupiki parka, samica gupika po 2 dniach biały nalot ( wyglądało na pleśniawkę) niestety nie przeżyła, woda wymieniona 30.10 czyli prawie tydzień po zalaniu i tutaj mój błąd ponieważ aranżacja nie była dla mnie zadowalająca więc wylałem większość wody zostawiłem może 20 lub 30 litrów żeby mieć swobodny dostęp do dna zbiornika
Po wykonaniu zmian zalałem zbiornik plus oczywiście bakterie

Na drugi dzień czyli 31.10 zakup rybek u hodowcy i wpuszczenie do akwarium bez kwarantanny, wymienię obsadę którą wpuściłem:
- Samica gupika dla samotnego samca
- 4 pielegniczki ramireza electric blue
- 3 kiryski (spiżowy,albinos i trzeci nie znam )
- 3 zbrojniki (żółty, czerwony oraz LD16)
- 2 prętniki karłowate samce
- parka molinezji żaglopłetwych
- 3 zwinniki ( towarzystwo dla dorosłego przywiezionego od poprzedniego właściciela)
- 1 labeo bicolor


Mój problem polega na tym że dwa dni temu żywota dokonał prętnik nagle spuchł mu brzuszek i po prostu nie było czego ratować. Później zauważyłem (w ten Sam dzień) że samiec pielegniczki ramireza bardzo gwałtownie ociera się o korzeń oraz o roślinki oraz ma sklejoną płetwę ogonową a od wczoraj również dwie pozostałe samice ramirezek. Pływają przy powierzchni i łapią powietrze. Z jedną ramirezką jest wszystko w porządku. U innych ryb nie zaobserwowałem ocierania ale np. molinezje również pływają pionowo przy tafli.

Rybki karmiłem 2 razy dziennie po pół kostki mrożonego pokarmu ( oczlik, rozwielitka, Szklarka) do rozpuszczonego mrożonego dodawałem szczyptę suchego wieloskładnikowego. Pytanie do Was koledzy i koleżanki co robię czy zrobiłem źle? Testy do wody jakie mam to tetra 6 in1 i wynika z nich niby wszystko w normie. Bardzo proszę o pomoc ponieważ nie chciałbym uśmiercić rybek i bardzo mi zależy na odpowiednim przeprowadzeniu tej całej biologii w zbiorniku. Z góry dziękuję
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Nowo założone akwarium/pomocy/ ocieranie się rybek

Post autor: macieks »

Ja się za eksperta nie uważam ale chyba nie trzeba być żeby coś stwierdzić. Zbiornik jest niedojrzały. Cała reszta jest raczej ok więc sporo już wiesz. Ale rybki trują się związkami azotowymi. Ryby poza ew. tą jedną należy wpuszczać dopiero po miesiącu i trzeba się upewnić, że NO2 w akwarium jest niewykrywalne. Do tego potrzebny jest test kropelkowy a nie paskowy. Nie dawaj też tak dużo mrożonek, wystarczy 2 x w tygodniu.

Teraz musisz robić duże podmiany wody , nawet 50 % i obserwować poziom NO2 jak już będziesz miał test.

Zbadaj też pH i twardość wody, bo albo prętniki, gupiki i molinezje albo reszta.
Zyga88
Posty: 13
Rejestracja: 07 lis 2021 21:59

Re: Nowo założone akwarium/pomocy/ ocieranie się rybek

Post autor: Zyga88 »

Twardość w moim mieście to 8 pH raczej też 8. Test zamówiłem walizkę jbl czekam i zmierzę . Z tymi mrożonkami to rada od hodowcy który mi sprzedawał ryby że codziennie najlepiej mrożonki. Bardzo dziękuję za pomoc. Dziś podmienilem 30 % wody. Zastosowałem w niedzielę lek trypaflavin bo szczerze spanikowałem i tak jakby mniej się samczyk ociera ale płetwy nadal posklejane.
Zyga88
Posty: 13
Rejestracja: 07 lis 2021 21:59

Re: Nowo założone akwarium/pomocy/ ocieranie się rybek

Post autor: Zyga88 »

Witam ponownie. Okazuje się że jednak to chyba ospa ponieważ u większości rybek zaczęły pojawiać się białe kropki. Użyłem ichtio do akwarium podwyzszylem temperaturę do 30 stopni wyłączyłem światło przykryłem szybę. Coś jeszcze mogę zrobić?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Nowo założone akwarium/pomocy/ ocieranie się rybek

Post autor: grzesi3k »

Tak, zrob to co napisal macieks. Zrob testy, wodociagi czesto pisza bajki.
Zyga88
Posty: 13
Rejestracja: 07 lis 2021 21:59

Re: Nowo założone akwarium/pomocy/ ocieranie się rybek

Post autor: Zyga88 »

No dobrze ale czy dobrze zrobiłem podwyższając temperaturę do 30 stopni? I czy lek ichtio jest skuteczny?
Zyga88
Posty: 13
Rejestracja: 07 lis 2021 21:59

Re: Nowo założone akwarium/pomocy/ ocieranie się rybek

Post autor: Zyga88 »

Właśnie dziś wyłowiłem dwie martwe pielegniczki. Raczej za późno zacząłem leczenie. Brakuje jeszcze jednej której nie mogę za nic w świecie znaleźć. Jeśli nie uda mi się jej znaleźć to zacznie się rozkładać i zaburzy biologię w akwarium prawda?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Nowo założone akwarium/pomocy/ ocieranie się rybek

Post autor: chemik4 »

Masz zbrojniki, zjedzą ją zanim się rozłoży.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Zyga88
Posty: 13
Rejestracja: 07 lis 2021 21:59

Re: Nowo założone akwarium/pomocy/ ocieranie się rybek

Post autor: Zyga88 »

Ok dzięki. Ichtio jakby pomagało. Kropki znikają i o dziwo kiryski mają się dobrze przy 30 stopniach. Jutro 20% podmianki i uzupełnienie preparatem. Stosować się do tego co zaleca producent? Czyli leczenie od 7 do 14 dni? Czy z chwilą kiedy objawy ustąpią zaprzestać i wrócić do normalnej temperatury? Z góry dziękuję za wszelką pomoc
Zyga88
Posty: 13
Rejestracja: 07 lis 2021 21:59

Re: Nowo założone akwarium/pomocy/ ocieranie się rybek

Post autor: Zyga88 »

Witam ponownie. Parametry wody zmierzone testami kropelkowymi JBL oto wyniki z dzisiaj:
KH - 15-16
pH - 8
NO2 - 0
NO3 - 1-5
NH4 - 0
Dziś padł zbrojniki czerwony. Parametry wyglądają na niezłe. Czy zbrojnik mógł paść z powodu tej ospy? Lek stosuje od 3 dni a jednak coś go zabiło. Ktoś pomoże? Z góry dziękuję
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Nowo założone akwarium/pomocy/ ocieranie się rybek

Post autor: chemik4 »

Wodę masz typowo pod żyworódki, reszta wymaga pH w okolicach 6,5 i twardości do 10*n.
Stosować się do tego co zaleca producent?
Tak, a podwyższona temp. wody przyspiesza rozwój kulorzęska więc lek szybciej go zabije. Sam kulorzęsek ginie gdzieś w okolicach 32-33*C.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Zyga88
Posty: 13
Rejestracja: 07 lis 2021 21:59

Re: Nowo założone akwarium/pomocy/ ocieranie się rybek

Post autor: Zyga88 »

Czyli podkręcić do 32 stopni? Ryby to zniosą? Kiryski?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Nowo założone akwarium/pomocy/ ocieranie się rybek

Post autor: chemik4 »

Zostaw tak, jak masz.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Zyga88
Posty: 13
Rejestracja: 07 lis 2021 21:59

Re: Nowo założone akwarium/pomocy/ ocieranie się rybek

Post autor: Zyga88 »

Dziś miałem przyjemność oglądać godzinny poród mojej gupiczki 😊 grubo ponad 20 młodych 😊 czy temperatura 30 stopni nie jest za wysoka dla narybku?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Nowo założone akwarium/pomocy/ ocieranie się rybek

Post autor: chemik4 »

Nic im nie będzie
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ