[Akwarium 54l] Dla bojownika

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Varante
Posty: 7
Rejestracja: 07 lis 2021 19:25

[Akwarium 54l] Dla bojownika

Post autor: Varante »

Witam serdecznie. Na wstępie chciałbym powiedzieć, że jeszcze nie jestem akwarystą i nie mam obecnie żadnego zbiornika, natomiast zamierzam wystartować na wiosnę/lato. Obecnie przeglądam różne fora, czytam/oglądam materiały w sieci i książkach, staram się wchłonąć jak najwięcej wiedzy żeby nie skazać rybek na pewną zagładę :)

Zanim przejdę do obsady podam jaki zbiornik i wyposażenie mam na oku:
Zbiornik 60x30x30 54l, pokrywa z oświetleniem Aquael leddy światło białe 6500K 16 diod, Aquael Turbo filter 1000, grzałka 100W z termostatem, jeneca AT-03 termometr do akwarium oraz oczywiście mata polietylenowa oraz tło czarne na wymiar.

Wystrój, to półkolista 'plaża' z białego piasku z przodu, natomiast z tyłu czarny żwir obsadzony roślinami i gdzieś pomiędzy wsadzony korzeń. :) narysowałem obrazek w paincie mniej więcej jakby to wyglądało z góry (żółty - piasek, szary - żwir, zielony - rośliny, brązowy - korzeń)
klik

Jako głównego mieszkańca wybrałem bojownika wspaniałego, ponieważ myślę że to ryba która potrafi wiele wybaczyć początkującemu akwaryście, natomiast chciałbym aby nie był to zbiornik tylko dla jednej ryby. I tu pierwsze pytanie do Was :) czy takie ryby jak kiryski pigmeje w ilości 6-8 sztuk lub ewentualnie (moi faworyci) 6-8 sztuk otosków przyujściowych będą ok? Myślę że ubarwienie tych ryb nie zwróci większej uwagi bojownika :) oraz chciałbym też jakieś skorupiaki jak np krewetki red cherry lub ewentualnie ślimaki (tu bym prosił o sugestię doświadczonych akwarystów ponieważ nie udało mi się znaleźć gatunku który by pasował do reszty obsady).

Proszę o opinię dot. sprzętu oraz obsady. Czy wystarczy taka pojemność na tylu mieszkańców? Czy lepiej zrezygnować z bojownika i zrobić akwarium towarzyskie? Dodam że 60cm szerokości to maks dla mnie na tą chwilę. Wiem że im większe tym łatwiejsze w utrzymaniu jednak nie chciałbym od razu 200l kupować :)
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: [Akwarium 54l] Dla bojownika

Post autor: chemik4 »

Cześć,
Otoski raczej nie są rybami dla początkujących. Zaproponuję za to danio perłowe Danio margaritatus czyli popularne microrasbory galaxy w ilości ok 10-12 sztuk. A na dnie niech sobie żyją krewetki red cherry.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Varante
Posty: 7
Rejestracja: 07 lis 2021 19:25

Re: [Akwarium 54l] Dla bojownika

Post autor: Varante »

Właśnie trochę się obawiałem otosków ze względu na ich wrażliwość na zmiany, ale to 'glonojady' dlatego chciałem spróbować :) przyjrzałem się danio i muszę przyznać ze mi się podobają. Czy w takim razie temperatura 25 stopni by była odpowiednia dla wszystkich trzech gatunków? Oraz czy bojownik nie będzie ich ganiał ze względu na kolory? :)

Proszę też o opinię odnośnie sprzętu, ponieważ jeśli doświadczeni akwaryści stwierdzą że taki zestaw jest ok to chcialbym powoli coś zacząć kupować :)
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: [Akwarium 54l] Dla bojownika

Post autor: chemik4 »

Będzie dobrze. Też miałem te ryby razem z bojownikami, są kolorowe ale małe i bojownik je ignoruje.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ