woda ze zmiękczacza jonowymiennego

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
StefanX
Posty: 2
Rejestracja: 06 paź 2021 14:17

woda ze zmiękczacza jonowymiennego

Post autor: StefanX »

Moi Drodzy,
po dekadach wracam do akwarystyki i tutaj pytanie. Nieco pogooglowałem i zdziwiłem się, że temat tak mało poruszany. Jak to jest z wodą ze zmiękczacza jonowymiennego? Czyli takiego popularnego, do którego sypie się pastylki soli. Jony Wapnia i magnezu są wymieniane na jony sodu. Czy taka woda nadaje się do akwarium? Zakładam niebawem 500-litrowy zbiornik; szukam, szukam i nadal nic nie wiem. Wodociągową wodę mam twardą (21*dH), stąd na przyłączu wodociągowym mam właśnie taki zmiękczacz.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: woda ze zmiękczacza jonowymiennego

Post autor: chemik4 »

Cześć, witaj na forum.
Tak, nadaje się ale nie używaj wymieniacza sodowego, weź wodorowy.
Już tłumaczę dlaczego, sodowy da Ci wodę "miękką" ale o wysokim pH (8,5-9,0) a wodorowy da wodę miękką o pH w okolicach 5-5,5.
"Miękka" przy wymieniaczu sodowym dałem w cudzysłów bo jest miękka tylko dla testów ale nadal zawiera rozpuszczone sole. Za to wymieniacz wodorowy wymienia jony wapnia i magnezu na kationy wodorowe, więc sole zmienia w kwasy a to już po części rozwiązuje nam problem zakwaszania wody. Pomieszasz ją z kranówką i od razu otrzymujesz wodę zmiękczoną i o obniżonym pH.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: woda ze zmiękczacza jonowymiennego

Post autor: goldi_ »

Masz takie warunki jakie miałem ja i kilku moich znajomych (wielkość zbiornika i twardość wody). Z doświadczenia powiem że woda z wymieniacza jonowego średnio sie nadaje do akwarystyki a już na pewno nie do akwarystyki roślinnej . Zmiana twardości to iluzja - dochodzi do kumulacji jonów które nie są wykrywane przez testy . Potem dochodzi do dziwnych blokad . Słowem prędzej czy później masz wszystkiego dość . Prędzej czy później przejdziesz na RO albo choćby na deszczówkę (trochę kłopotu z tym).
Może to jest powód dla którego niewiele o tym na forach - zwłaszcza roślinnych
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: woda ze zmiękczacza jonowymiennego

Post autor: chemik4 »

Zmiana twardości to iluzja - dochodzi do kumulacji jonów które nie są wykrywane przez testy .
To zależy, kationit wodorowy wyłapuje wszystkie jony metali i wymienia je na kation wodorowy. Przy użyciu kationitu sodowego to się zgadzam, zmiana twardości jest "iluzją" o czym pisałem wyżej.
Z kolei używając kationitu wodorowego i anionitu uzyskamy praktycznie wodę pozbawioną jonów o pH ~7,0.
Takiej kombinacji używa się jako tzw. "filtr szlifujący" do wody po RO by uzyskać wodę o bardzo niskiej przewodności.
Może to jest powód dla którego niewiele o tym na forach - zwłaszcza roślinnych
Raczej chodzi o wygodę użytkowania, RO podłączasz raz i gotowe a wymieniacze jonowe trzeba regenerować, kationit ~10% kwasem solnym a anionit ~5-10% wodorotlenkiem sodu.

Filtr RO da nam oczywiście lepszej jakości wodę bo usuwa z niej wszystko co nie jest cząsteczką wody - sole, wirusy, bakterie, wszelkie substancje organiczne. Jego chyba jedyną wadą jest niska sprawność na poziomie 25-30%, czyli ze 100 litrów wody dostajesz do 30 litrów czystego H2O a reszta to odpad.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: woda ze zmiękczacza jonowymiennego

Post autor: goldi_ »

Może i masz racje - nigdy sie nie odważę na polemikę z chemikiem na tematy związane z procesami chemicznymi . Zwróć (zwróćcie ) uwagę że pisałem o swoich doświadczeniach i problemach z tego wynikłych .
Duże ilości twardej wody oznacza częste zabawy z kwasami - sama myśl o takich zabawach napawa mnie obawami
Dziwne niezrozumiałe blokady które ustały jak ręką odjął po zmiane na wodę demineralizowaną są faktem i mniejsza o to co jest tego powodem . U znajomych dziwnym trafem podobnie sie działo .
Zapewniając odpowiednie warunki pracy filtra RO uzyskujemy 50% odpadu a czasami nawet mniej - zgoda, że aby uzyskać 40% lub nawet nieco mniej odpadu trzeba zapewnić nie tylko ciśnienie ale równiez podgrzewać tą wodę jednak 1:1 jest realne bez podgrzewania .

Aby już dłużej tego nie wałkować ze swojej strony odradzam żywicę i namawiam do zastosowania filtra RO.
StefanX
Posty: 2
Rejestracja: 06 paź 2021 14:17

Re: woda ze zmiękczacza jonowymiennego

Post autor: StefanX »

Dzięki za cenne uwagi. Dobrze, że mam bypass na zmiękczaczu.
ODPOWIEDZ