Problem z ospą

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
enshu
Posty: 77
Rejestracja: 08 lis 2019 13:48

Problem z ospą

Post autor: enshu »

Hej, mam problem z ospą rybią i nie mogę się jej pozbyć :(


Około 3 tygodnie temu wysypało ryby dość mocno, od razu zacząłem zwiększać temperaturę oraz dodałem soli akwarystycznej. W ciągu 3 dni podbiłem do 29C, i dodałem Ichtio dawki jak producent zaleca, i co 3 dni podmiana 20% wody i połowa dawki początkowej ( i tak 3 razy). Za każdym razem woda była dogrzana do 29C, więc nie było żadnych wahań. Wszystkie kropki pięknie zeszły po około 6ciu dniach od rozpoczęcia, ale po 2 tygodniach, jak już cała kuracja miała być skończona i zacząłem obniżać temperaturę i przy około 27C znów zaczęły się pojawiać kropki na rybach....

Znów podniosłem do 29C i podałem Ichtio, ale widzę że i tak ciągle na niektórych ryba są te kropki. I nie wiem jak mam się tego dziadostwa pozbyć. 3 tygodnie w takiej temperaturze to i ryby mają z pewnością dość i zbiornik dostaje nieźle po bezpoważaniu :|

Nic nie padło podczas leczenia, ale boję się że jak zmniejszę temperaturę to się im pogorszy, a do 32C żeby to zabić też się boję podbijać.
Obsada to (neony czerwone, kiryski, pielęgniczki borelli)

Co mogę jeszcze zrobić żeby to zwalczyć?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Problem z ospą

Post autor: BARA »

Podaj dokładny opis Twojego akwarium zgodnie z Regulaminem Działu Choroby.
Leczenie preparatem ichtio (mam nadzieję, że produkcji Zooleka) prowadź dalej. Po zniknięciu wszystkich kropek należy jeszcze minimum tydzień walczyć z kulorzęskiem, żeby zlikwidować wszystkie pływki znajdujące się w wodzie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
enshu
Posty: 77
Rejestracja: 08 lis 2019 13:48

Re: Problem z ospą

Post autor: enshu »

1. Zbiornik
Pojemność: 200L (100x40x50)
Obsada: 27xNeon Czerwony, 2xPielęgniczka Borelli, 7xKirysek Sterby, 3xMilitary Helmet
Temp. 29C, pH: 7,3 GH 5, KH 4
Filtr kubełkowy 1400L/h, dojrzały z poprzedniego akwarium + prefiltr kubełkowy
Oświetlenie 2xLED 18W, grzałka 75W (normalnie nie jest mi potrzebna, temperatura sama utrzymuje 25-26C)
Akwarium stoi ponad rok, półtora miesiąca temu zmieniony wystrój. Filtry zostały z poprzedniego. Nowa obsada wpuszczona niecały miesiąc temu.
Roślinu żywe, całkiem sporo ale jeszcze nie urosły.
Podłoże ciemny piasek kwarcowy.


2.Choroba
Tak jak napisałem we wcześniejszym poście ospa rybia.
BARA pisze: 24 lis 2021 11:55 ....mam nadzieję, że produkcji Zooleka....
Ichtio było od Tropicala. Przeczytałem teraz opis wersji GREEN Ichtio od Zooleka i jest tam zaznaczone żeby wyjąć torf z filtra przy stosowaniu. U Tropicala nie było to zaznaczone, czy torf może mieć jakiś negatywny skutek przy stosowaniu, lub niwelować jakoś działanie tych preparatów?
Nie wyjmowałem go bo Tropical o niczym takim nie informuje.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Problem z ospą

Post autor: chemik4 »

czy torf może mieć jakiś negatywny skutek przy stosowaniu
Tak, działa trochę jak wymieniacz jonowy i węgiel aktywny w jednym, więc będzie pochłaniać leki z wody.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
enshu
Posty: 77
Rejestracja: 08 lis 2019 13:48

Re: Problem z ospą

Post autor: enshu »

To pewnie dlatego nie mogę ich wyleczyć, bo leki działały tylko przez chwilę, a potem były pochłonięte przez torf. :|
Tego niestety nie wiedziałem, jutro wyciągnę go z filtra, a w sobotę podam Ichtio tym razem od Zooleka, oby zadziałało
Awatar użytkownika
enshu
Posty: 77
Rejestracja: 08 lis 2019 13:48

Re: Problem z ospą

Post autor: enshu »

Udało się :D ryby zdrowe. Pozbyłem się torfu, i leczyłem Ichtio-green od zooleka w temp. 29C.

Podejście pierwsze - po 2 dniach znika wszystko, dzień 5 wraca jeszcze bardziej niż było (producent zaleca po 6-8 dniach ponowić, ale stwierdziłem że jak dnia 5 wróciło jeszcze mocniej to w ten sposób nie da rady)

Podejście drugie - tak samo jak w pierwszym, po 2 dniach znika wszystko, i postanowiłem że doleję pół dawki co 48h, powtórzyłem 3 razy(co dwa dni - 50% dawki leku). Podmieniłem 30% wody i znów pełna dawka leku, po 48h dodałem jeszcze połowe dawki zostawiłem tak na 5 dni, podmieniłem 30% wody i zacząłem schodzić z temp.

Od dwóch tygodni jest już dobrze, 3 podmiany wody zrobione, temperatura 26C. Ospy brak ;)

ps. ostatnio dałem im żywego wodzienia, chyba po raz pierwszy widziały żywy pokarm. To było śmieszne, jak im się robale w paszy zaczynały szarpać i nie wiedzialy co zrobić xD
ODPOWIEDZ