Nowa 112ka

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Niben
Posty: 9
Rejestracja: 21 lis 2021 18:25

Nowa 112ka

Post autor: Niben »

Dzień dobry wszystkim :-)

Chciałabym poprosić o kilka porad - jeśli powtarzam temat, to bardzo przepraszam :wink:

Jestem w trakcie zakładania nowego akwarium 112l - wymiary 80x35x40 - stawiam na Amerykę Południową.

Zebrałam z różnych źródeł i skleciłam takie informacje, ale ze względu na moje małe doświadczenie chętnie zasięgnę porad, czy czegoś nie pokręciłam i założony zbiornik będzie ok :roll:

1. Z wyposażenia mam - filtr Aquael Turbo 1000, grzałka Aquael Platinum 150, oświetlenie LED 17W
2. Podłoże - biało czarne mieszane - 0,8 - 1,5mm + 1,5 - 2mm
3. Planowana obsada: parka ramirez + 15-20 neonów (mało/dużo?) - na nich mi najbardziej zależy + 6 kirysków + kilka otosek (5-6?) lub jakiś tradycyjny glonojad zbrojnik. Brakuje mi czegoś przy powierzchni (niekoniecznie gupiki), ale chyba będzie już za dużo tego wszystkiego. Zależy mi, żeby było żywo i kolorowo.
4. I tu coś, do czego potrzebuję podpowiedzi, czyli jakie rośliny do takiego kompletu mieszkańców i jakie ozdoby?

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi, korekty bądź uwagi :)
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Nowa 112ka

Post autor: grzesi3k »

2. tylko nie bazalt!
3. daj 15 neonow, nie dawaj zbrojnika, niczego nie brakuje, juz zaczynasz przerybiac, a gupiki (i ogolnie zyworodki) maja inne wymagania niz reszta. Otoski dopiero za pol roku po starcie.
4. przy takim swietle szukaj srednio wymagajacych lub latwych, bez CO2 nie polecam myslenia o trawniku ;) oznobami w akwariach sa ryby, rosliny, kamienie i drewno :) pozostale to odpustowy kicz dla bezgusci :)
Niben
Posty: 9
Rejestracja: 21 lis 2021 18:25

Re: Nowa 112ka

Post autor: Niben »

Dziękuję za szybką odpowiedź :)

2. Z ciekawości - dlaczego nie bazalt?
3. Tak myślałam, że już będzie za dużo. Czy ramirez możemy wpuścić od razu po stabilizacji zbiornika, czy trzeb też odczekać Gdzieś wyczytałam, że nie można do umieścić ich nowego akwarium :?
4. Planowałam kamienie i korzenie, tylko czy zrobić jakąś kryjówkę/grotę?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Nowa 112ka

Post autor: grzesi3k »

2. bo nie chcesz kaleczyć ryb. Ryby denne nie dość, że kopią to czyszczą skrzela piaskiem. Bazalt jest ostry, poodcinane wąsy, uszkodzone skrzela etc.
3. Jak masz zamknięty cykl azotowy to na luzie. Otoski to co innego.
4. Co tam chcesz :) tylko bez plastikowego badziewia ;) poczytaj o zasadach aranżu w aquascapingu, to będzie ci łatwiej. Uważaj na kamienie, nie wszystkie się nadają (podobnie jak drewno). Grotęmożesz z kokosa zrobić, powalisz młotkiem i poobjadasz się kokosem :)
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Nowa 112ka

Post autor: Neurochirurg »

2. Jak pielęgniczki to piasek.
3. Jak Ramirezy to musisz określić jakie neony, bo to ma znaczenie. Innesa nie, bo to chłodnolubne ryby. Czerwone - tak. Gupiki to Ameryka Centralna, inne parametry wody (pH i twardości). Kiryski też w większości chłodnawa woda. Do takiej jak potrzebują Ramireza nada się kirysek Sterby. Otoski nie bo to raczej chłodna woda i wymagają dojrzałego akwarium.
4. Z ozdób drewno i kamienie i mniej wymagające rośliny przy takim oświetleniu.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Niben
Posty: 9
Rejestracja: 21 lis 2021 18:25

Re: Nowa 112ka

Post autor: Niben »

2. Ok, to piasek. Jakiś substrat pod niego dla roślin?
3. Kogo w takim razie do zjadania glonów?
4. Myślałam o zwartkach, żabnicach i nurzańcach. Może jakąś moczarkę?

A może ktoś mi podpowie jakąś inną kolorową obsadę do takiego akwarium? W sumie najbardziej mi zależy na neonach.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Nowa 112ka

Post autor: grzesi3k »

3. najlepiej to nie mieć glonów ;)

Napisz na jakich neonach ci zależy, bo są różne.
Niben
Posty: 9
Rejestracja: 21 lis 2021 18:25

Re: Nowa 112ka

Post autor: Niben »

3. Pewnie, że najlepiej :) ale jak się zdarzy, to i jakieś sprzątaczki by się zdały

Co do neonów, to mi się wszystkie podobają, ale mój mąż nie przepada za czarnymi, więc chyba te odpadną...

Zastanawiałam się też kiedyś nad gromadką kolorowych Danio, szczególnie te prawie fluo.

No i kiryski są super pozytywne dla mnie, więc chętnie przygarnę je w akwarium :D
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Nowa 112ka

Post autor: chemik4 »

Zacznijmy od tego, że neony czarne nie istnieją, to bystrzyki Axelroda Hyphessobrycon herbertaxelrodi. Neony to rodzina Paracheirodon i są ich tylko 3 znane gatunki: czerwony P. axelrodi, Innesa P. innesi i zielony P. simulans.

Do pielęgniczek ramireza to neony czerwone pasują.
ale jak się zdarzy, to i jakieś sprzątaczki by się zdały
Przy pladze glonów to żadna ryba nie pomoże. Ale mając neony i ramirezy to masz raczej małej/średniej mocy światło i wodę miękką i kwaśną w kolorze lekkiej herbaty a tam glony zbytnio nie rosną :D
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Niben
Posty: 9
Rejestracja: 21 lis 2021 18:25

Re: Nowa 112ka

Post autor: Niben »

neony czarne nie istnieją, to bystrzyki Axelroda Hyphessobrycon herbertaxelrodi



Dzięki za wyjaśnienie, na różnych stronach znalazłam określenie czarnego neona, a z racji raczej średniej mojej wiedzy w nazwach nie skojarzyłam nazwy łacińskiej. Kajam się za niedopatrzenie.

I skoro mądrzejsi ode mnie twierdzą, że jest szansa na bezglonowie w zbiorniku, to pozostaje im zaufać :D

Sporo piszecie o świetle, które mam. Czy aby źle mi dobrano i powinnam się rozejrzeć za lepszym? Czy dla mojej pierwotnej wizji będzie ok?
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Nowa 112ka

Post autor: macieks »

Pierwszym zmartwieniem powinno być jaką wodą dysponujesz. Jej twardość i pH.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Nowa 112ka

Post autor: chemik4 »

Światło będzie wystarczające. Tylko sprawdź jaką wodą dysponujesz. Dobrze by było mieć GH poniżej 10*N i pH 6-6,5.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Niben
Posty: 9
Rejestracja: 21 lis 2021 18:25

Re: Nowa 112ka

Post autor: Niben »

Zmierzyłam parametry mojej kranówki i ma się to następująco:
- NO3 - 0
- NO2 - 0
- GH - powyżej 16
- KH - 20
- pH - 7,6
- CL2 - 0,8

Wrzucam zdjęcie początku mojego akwarium, na razie sama kranówka z pęcherzykami i piasek kwarcowy (płukany do czystej wody), dojdą jeszcze drobne kamyki kwarcowe (gładkie krawędzie), ale nie na całości, raczej tylko przy roślinach. Chwilowo jest tam tylko jeden kamień, ale dojdzie ich więcej plus korzenie.

Co mogę zrobić, aby polepszyć parametry wody? Na dodanie czekają już Eskalarin, Antychlor i BactoActive.
Załączniki
IMG_20211127_092512_11zon.jpg
IMG_20211127_092512_11zon.jpg (618.83 KiB) Przejrzano 930 razy
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Nowa 112ka

Post autor: Neurochirurg »

Nie ma sensu nic wlewać. Woda nie nadaje się dla ryb jakie planujesz.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Niben
Posty: 9
Rejestracja: 21 lis 2021 18:25

Re: Nowa 112ka

Post autor: Niben »

A dodanie wody destylowanej albo takiego cuda https://www.tetra.net/pl-pl/produkty/tetra-pH-KH-minus pomoże?
ODPOWIEDZ