[240l] obsada proszę o poradę

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Zyga88
Posty: 13
Rejestracja: 07 lis 2021 21:59

[240l] obsada proszę o poradę

Post autor: Zyga88 »

Witam wszystkich.
Akwarium 240 litrów narożne uruchomione miesiąc temu. Parametry unormowane. Podłoże zwykły żwirek, filtr Hanza 1400l/h, napowietrzacz, grzałka 200w, oświetlenie 2X Aquael Leddy tube plant 16w 1x plant 14w polskiej firmy i do tego 11 sztuk LED punktowych po 1w każda. Planuję restart ponieważ źle zacząłem i zbyt mało wiedziałem. Źle dobrana obsada (pielegniczki ramireza electric blue padły po dwóch tygodniach 4 sztuki. Parametry wody:
KH 12-15
NO2- 0
NO3- 2-5
pH- 7.5-8
Zamierzam zrobić restart ponieważ roślinki które mam (anubiasy kryptokoryny oraz microzoria) nie rosną w ogóle a wręcz umierają oraz pojawiły się glony nitkowe. Na początku dałem kulki gliniano torfowe pod podłoże. Nie nawoze CO2 tylko mikro i makro do słupa wody. Czy może ktoś poradzić jaką obsadę dobrać? Obecnie pływa parka gupika, 4x zwinnik, parka molinezji żaglopłetwej, 3x kirysek, zbrojnik lda16, prętnik karłowaty oraz labeo bicolor. Co mogę zmienić? Jakie ryby najlepiej dobrać żeby czuły się swobodnie i nie było wojen? Czy pomysł z ziemią ogrodową jest w porządku? Może nie chcę typowego low techa ale chcę się cieszyć wzrostem roślin ponieważ troszkę pieniędzy utopione a efektów żadnych. Proszę doświadczonych kolegów i koleżanki o jakąkolwiek pomoc 🙂🙂 pozdrawiam 🙂
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: 240l obsada proszę o poradę

Post autor: owlman »

Czesc. Zanim cos dobierzesz do bigosu , ktory juz masz poczytaj o wymaganiach ryb . Ryby , ktore posiadasz maja skrajnie rozne wymagania . Parametry wody masz kiepskie piszac delikatnie , akwarium w oplakanym stanie , kompletny brak wiedzy podstawowej . Postaraj sie i nie odwalaj lipy spieszac sie nie wiadomo z jakiego powodu . Co stanowi podloze aktualnie ? Jak wyglada filtracja i obsluga filtra ? W jakim celu napowietrzasz ? Moja rada jest taka : oddaj wszystkie ryby , doprowadz zbiornik do porzadku , obsadz zbiornik roslinami szybkorosnacymi ,zbadaj dokladnie parametry wody , po 6 tygodniach dobierz ryby do warunkow panujacych w akwarium . I czytaj , czytaj , pytaj .
Zyga88
Posty: 13
Rejestracja: 07 lis 2021 21:59

Re: 240l obsada proszę o poradę

Post autor: Zyga88 »

Właśnie czytam pytam i się radzę. Nie chcę robić tego na wariata bo niestety ale zacząłem zbyt nieodpowiedzialne.
Podłoże stanowi sam żwir granulacji 6-8mm
Filtr jak pisałem Hanza 1400l/h plus pretiltr
W filtrze głównym licząc od góry wata , keramzyt, ceramika,wata
W prefiltrze seryjne gąbki od gruboziarnistej do drobnoziarnistej. Filtry oczywiście uruchomione 24/h. Napowietrzam ponieważ 2 tygodnie po odpaleniu zbiornika wpuściłem ryby i pojawiła się ospa która załatwiła cztery pielegniczki ramireza electric blue. Leczyłem ichtio Tropical i ospa ustąpiła. Teraz w filtrze dodatkowo węgiel aktywny do usunięcia leków. Parametry złe? Według wodociągów to:
pH 7.2-7.5
Testy jakie posiadam to walizka JBL combiset kropelkowe. pH jakie wychodzi z testów to też około 7.5.
KH raz mi wyszło 12 a raz 14
GH nie mam odczynnika ale zakupie
NO2 i NO3 uważam że ok więc dlaczego kiepskie jeśli mogę wiedzieć? Obsada fakt nie jestem z tego dumny.
ODPOWIEDZ