Rośliny - pytanie

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
zedd123
Posty: 15
Rejestracja: 03 wrz 2018 16:21

Rośliny - pytanie

Post autor: zedd123 »

Witam, mam pytanie, czy poniższe gatunki roślin poradzą sobie na gotowym substracie do akwarium (np. ADA Amazonia) bez żadnego dozowania CO2 + oświetlenie 0,5W? Nie chcę się bawić w żadne kulki gliniano-torfowe, bo te nic nie dawały gdy z nich korzystałem, ani w żadne podżwirowe substraty. Szukam gotowca :).
hygrophila-corymbosa
microsorium-pteropus
cryptocoryne-wendtii
ludwigia-repens
echinodorus-ocelot-red
nymphoides-sp-taiwan
vallisneria-spiralis
limnophilia-sessiflora
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Rośliny - pytanie

Post autor: goldi_ »

z palcem w ...
zedd123
Posty: 15
Rejestracja: 03 wrz 2018 16:21

Re: Rośliny - pytanie

Post autor: zedd123 »

Ok. Okazało się, że muszę wymienić pokrywę bo obecna nie nadaje się do użytku. Znalazłem w Internecie pokrywy dostosowane do oświetlenia LED np. taka:
https://allegro.pl/oferta/pokrywa-prost ... 1315312973
Czyli, żeby uzyskać te 0.5W/l wody musiałbym zamontować 3 takie świetlówki ( LED Day Night 14W 1270 lm)
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Rośliny - pytanie

Post autor: chemik4 »

Ile litrów ma akwarium? Przy LEDach nie liczy się watów na litr a lumeny (u mnie sprawdzało się ok 30 lumenów na litr).
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
zedd123
Posty: 15
Rejestracja: 03 wrz 2018 16:21

Re: Rośliny - pytanie

Post autor: zedd123 »

Akwarium 80x35x40.

Widzę, że są też dodatkowe ledy skrojone pod rośliny np.:
https://aqua-light.pl/o-dlugosci-ok-80c ... linna.html

Ja co prawda nie planuję akwarium roślinnego typowo, ale chcę, żeby rośliny jak już będą, to żeby się utrzymały, a nie marniały od razu. Będę stawiał na takie łatwe/średnio-wymagające m/in jak te w pierwszym poście, choć do wyboru roślina daleka droga jeszcze.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Rośliny - pytanie

Post autor: chemik4 »

Tak na szybko liczone, potrzebujesz ok 3300-3500 lumenów, dla Twoich roślin wystarczy światło barwy ok 6500K, czyli białe zimne, względnie możesz pomieszać białe neutralne (4500K) z zimnym. Nie musisz kupować oświetlenia typowo pod rośliny.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Rośliny - pytanie

Post autor: goldi_ »

czyli 35W :)
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Rośliny - pytanie

Post autor: chemik4 »

W sumie tak ale nie każda lampa da 100 lumenów z wata. Jedna da 70, inna 130.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Rośliny - pytanie

Post autor: goldi_ »

Masz racje ale to działa w dwie strony. Wiele już było dyskusji na temat rozbieżności podawanych przez sprzedawców/producentów (nie tylko lamp) parametrów .
Że o tym jak to rośliny "lubią" lumeny nie wspomnę . Ale Ok - dla potrzeb tego watku niech bedzie ze to to samo
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Rośliny - pytanie

Post autor: chemik4 »

No i tu jest problem. W warunkach domowych nie ma możliwości sprawdzić ile faktycznie światła daje lampa, pozostaje opieranie się o dane producenta. A jak producent mierzy parametry lampy tego nie wiemy.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
zedd123
Posty: 15
Rejestracja: 03 wrz 2018 16:21

Re: Rośliny - pytanie

Post autor: zedd123 »

Ok, powiem tak, nadal próbuje sobie to wszystko jakoś poukładać. Pokrywę wziąłbym jednak taką:
https://allegro.pl/oferta/pokrywa-prost ... 6631699520
Czyli, oświetlenie już do tego zamontowane ma 16W co odpowiada 1650 lm.
Do tego gdybym kupił 2 szt tego:
https://allegro.pl/oferta/happet-lampa- ... 1444616768 - 1 szt ma 8W (1300lm). Przy 2 szt byłoby 16W (2600lm). Cena jest całkiem przystępna stąd pomyślałem żeby to dodać.
Zliczając to wszystko daje 4250lm (jeżeli to tak można zliczać) - więc chyba całkiem ok.
W kontekście podłoża wybrałem taki substrat:
https://www.invital.pl/substraty-do-akw ... nia-ii-9-l
Ręki do roślin nie mam, ale w sumie nigdy jakoś nie przykładałem do nich jakiejś szczególnej wagi, ale teraz chciałem to zmienić. Nie chcę jednak jak już wspomniałem wyżej bawić się w żadne dozowanie CO2, kulki itp. Chcę im zapewnić jakieś lepsze podłoże i oświetlenie aby lepiej rosły, a gatunki będę dobierał tak, by dawały radę, nie chcę jakichś nie wiadomo jakich (choć na różnych stronach jedna roślina ma niekiedy skrajnie różne opisy/ wymagania podane i ciężko się w tym połapać).
Co o tym sądzicie? Substrat raczej nie będzie rozłożony po całym akwarium, bo jakąś małą część chciałem wysypać piaskiem. Chciałem stadko kirysków, a dla nich piasek będzie idealny, a rośliny byłby posadzone już na substracie.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Rośliny - pytanie

Post autor: goldi_ »

ADA to dośc ekstremalne podłoże . Wykorzystasz jej właściwości przy silnym oświetleniu , CO2 i bardzo miekkiej wodzie.
Sępisz na oświetleniu a podłoże niepotrzebnie na bogato. W sumie kto bogatemu zabroni..
MOIM zdaniem podłoże aktywne tego rodzaju przy prostych roślinach i bez CO jest bez sensu.

Rośliny które gdzieś tam wcześniej wymieniałeś nie potrzebują ekskluzywnego podłoża

ps.
Podłoża aktywne tego rodzaju mogą działać na twardej wodzie ale trzeba sobie wkalkulować że im twardsza woda tym szybciej sie podłoże zużywać . Optymalnie GH wody którą wlewasz dla mazonii nie powinno być większe niż jakieś 7st i max 4st KH (lub nieco mniej
Twarda woda i niedostateczne podmiany będą powodowały niepożądane kumulacje związków w wymiany jonowe . Mój eksperyment z amazonią i twardą wodą działal ok pół roku - potem zaczęły sie problemy .
zedd123
Posty: 15
Rejestracja: 03 wrz 2018 16:21

Re: Rośliny - pytanie

Post autor: zedd123 »

goldi_ pisze: 30 gru 2021 22:46 MOIM zdaniem podłoże aktywne tego rodzaju przy prostych roślinach i bez CO jest bez sensu.
Rośliny które gdzieś tam wcześniej wymieniałeś nie potrzebują ekskluzywnego podloża
Ok, a jakie podłoże w takim wypadku bedzie dla nich wystarczające?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Rośliny - pytanie

Post autor: goldi_ »

Zależy czego oczekujesz choćby wizualnie . Żwirek 1-2mm będzie bardzo uniwersalnym podłożem . Z uwagi na planowane rośliny któe w naturze rosną na żyznych podłożach bagienno glinianych , kryptokoryny i żabienice dałbym kulki gt.
Możesz (jeśli chcesz gotowca - jak piszesz ) zastosować podłoże albo manado albo ew. rudą Tetrę . Te dwa podłoża mają tą zaletę że są lekkie i porowate (niektórzy trakują to jako wadę ). Te podłoża klasyfikowane są jako aktywne ale to przesada z tą ich aktywnością . Manado w internecie ma opinię że zatwardza wodę - nieprawda o ile nie używa sie wody kwaśnej i miękkiej
Ze swojego skromnego doświadczenia odradzam bazalt - wszystkie akwaria na bazalcie z którymi miałem jakikolwiek kontakt sprawiały jakieś tam problemy nie mówiąc już o tym że wygląda to jak zatopiony plac budowy . W sumie (jak dla mnie ) ochyda.
Jeżeli zależy Ci na czarnym podłożu pozostaje piasek kwarcowy barwiony - wprawdzie wygląda to trochę sztucznie ale tylko trochę
zedd123
Posty: 15
Rejestracja: 03 wrz 2018 16:21

Re: Rośliny - pytanie

Post autor: zedd123 »

Zmieniłem koncepcję jednak, bo skoro planuję przede wszystkim w obsadzie jakiś harem pielęgniczek + stadko kirysków, to dla nich idealne podłoże to piasek. Z roślin zapomniałem o istnieniu anubiasów. One nie potrzebują silnego oświetlenia, co więcej nie muszę ich sadzić w podłożu. Mam kilka korzeni, więc będzie je do czego przyczepić. Dodatkowo jest jeszcze microsorium oskrzydlone, które również nie wymaga silnego światła, a wręcz przeciwnie.
goldi_ pisze: 31 gru 2021 19:43 Jeżeli zależy Ci na czarnym podłożu pozostaje piasek kwarcowy barwiony - wprawdzie wygląda to trochę sztucznie ale tylko trochę
Znalazłem dziś coś takiego - piasek granitowy:
https://www.jbl.de/pl/produkty/detail/5 ... country=pl
Niekoniecznie jest to czarne, ale ciemniejsze niż normalny piasek. Pierwszy raz natknąłem się na taki piasek.
ODPOWIEDZ