parametry wody świeży zbiornik

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Fleszu1
Posty: 9
Rejestracja: 25 gru 2021 17:30

parametry wody świeży zbiornik

Post autor: Fleszu1 »

Witam. To mój pierwszy post.
Niedawno zacząłem przygodę z akwarystyką. Syn dostał od Mikołaja zestaw Optiset 125L. :)
23 grudnia dokonałem uroczystego zalania :) W akwarium jest 2-4 cm podłoża JBL Aquabasis plus, na to kilka cm żwirek bazaltowy 3-5mm, zestaw skałek, korzeń Red Moor i kilkanaście małych roślinek z invitro. Wlałem uzdatniacz a następnego dnia zaaplikowałem bakterie startowe. Filtr wewnętrzny JBL I200 a w nim 2 x fabryczna gąbka o rzadkiej porowatości, 1 x ceramika Matrix, 1 x kulki Sera Crystal Clear. Oświetlenie fabryczne 2x14W LED. Świecę po 8-9h/dobę. Grzałki jeszcze nie mam, temperatura 22-23.

Obecnie mam kilka istotnych pytań/dylematów odnoście składu i jakości wody i opiszę je w punktach. Parametry wody zmierzone 25 i 26 grudnia testem paskowym Tetra 6in1 z odczytem przez aplikację Tetry.

1) pomiary pokazują zupełny brak NO3 i NO2. (odpowiednio 0,0 i 0,06) Zadziwiło mnie to, bo sporo czytałem wcześniej i przeważnie dość długo czeka się na domknięcie cyklu azotowego a tu kilka dni i już? Sprawdziłem z ciekawości wodę z wodociągu i z kranu (mam stację uzdatniającą) i wyniki podobne, NO3=0, NO2=0,19. Czy możliwym jest taki stan czy raczej te testy nie są godne zaufania?

2) inne parametry wody z 25 grudnia to pH 7,7 GH=2 a KH =20, CO2=13. CL2=0. Dodałem około 0,15-0,20ml octu spirytusowego i ponowny pomiar 26 grudnia wykazał o dziwo wyższe pH (8,0) identyczne GH i KH, niższe CO2 (6). Chlor i Azoty bez zmian. Jak poradzić sobie z zbyt wysokim KH ? Twardość GH jest niska bo obniża ją stacja uzdatniająca która nie obniża KH.

3) woda nie może się wyklarować, jest trochę mleczna. Zauważyłem, że bardziej mleczna zrobiła się po dodaniu bakterii, wcześniej chyba była trochę lepsza ale może to subiektywne wrażenie. Czy woda sama się wyklaruje przy takim wyposażeniu filtra czy trzeba coś korygować? Mam jeszcz włókninę Symec Micro ale póki co jej nie stosowałem.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: parametry wody świeży zbiornik

Post autor: chemik4 »

Cześć,
po pierwsze nie lej żadnych "uzdatniaczy" czy tam innych "bakterii", są zbędne.
woda nie może się wyklarować, jest trochę mleczna
to się zdarza, za kilka dni minie
Parametry wody zmierzone 25 i 26 grudnia testem paskowym Tetra 6in1 z odczytem przez aplikację Tetry.
kup testy kropelkowe, paskowe nie są zbyt wiarygodne.

Co masz w tej "stacji uzdatniającej"? Bo mi to wygląda na wymieniacz jonowy typu sodowego, to by tłumaczyło wysokie pH i KH przy niskim GH. Lepiej nie używaj tej wody do celów akwarystycznych. Nalej zwykłej kranówki.
NO2 masz wysokie, ma być 0,00 mg/l, NO3 śmiało może być 10-15 mg/l. Filtr potrzebuje ok 2-3 tygodni aż dojrzeje.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Fleszu1
Posty: 9
Rejestracja: 25 gru 2021 17:30

Re: parametry wody świeży zbiornik

Post autor: Fleszu1 »

Dzięki za rady. Wczoraj owinąłem deszczownię mikrowłókniną, ale po kilku godzinach ją zdjąłem, bo bardzo ograniczyła przepływ.
Fleszu1
Posty: 9
Rejestracja: 25 gru 2021 17:30

Re: parametry wody świeży zbiornik

Post autor: Fleszu1 »

Zaopatrzyłem się w testy kropelkowe NO2 NO3 i NH3, wszystkie wyniki na zero.
Martwi mnie mętność wody, nie może się wyklarować jest ciągle mleczno-herbaciana, zwłaszcza widać to patrząc pod światło. Może z filtracją coś nie tak?

Filtr wewnętrzny JBL I200 a w nim jako wkłady zaczynając od góry: 1) kulki Sera Crystal Clear i gąbka z grubymi oczkami, 2)ceramika Matrix, 3) znowu kulki Crystal Clear i na dole gąbka gruba. Wsadziłem też w kratki wlotu wody do filtra kawałki mikrowłókniny filtracyjnej i stopień jej zabrudzenia po 1 dniu był największy na górych pojemnikach i prawie czysty na dolnym. Na górnym był w zasadzie cały brązowy, a dolny prawie biały. Czyżby filtr nie zasysał wody przez dolne wloty powodując, że dolne media nie uczestniczą w filtracji?

Na pojawiające się okrzemki wypuściłem ekipę czyszcząca w postać krewetek amano (5), ślimaków helmet (10) i otosków (6) i bardzo dzielnie z nimi walczą.
Fleszu1
Posty: 9
Rejestracja: 25 gru 2021 17:30

Re: parametry wody świeży zbiornik

Post autor: Fleszu1 »

wracam do wątku po miesiącu. Sporo się działo, oczywiście okazało się, że za wcześnie pusćiłem ryby i cykl azotowy dopiero się wtedy zaczął. W połowie stycznia NO2 wybiło do 1,5 ppm i tak się utrzymywało około 5-6 dni. Podmieniałem codziennie wodę i chyba dzięki temu obsada przetrwała (poza dwoma Platkami, które w zasadzie od początku były jakieś niemrawe). Pojawił się nawet narybek, 4 sztuki maluchów radośnie pływają po dnie ale nie jestem w stanie jeszcze poznać które to rybki się okociły.

Podam aktualne parametry wody (wszystko robione testami kropelkowymi zoolek)
NO3 = 5
NO2 = 0
PO4 = 0,15-0,20
GH=13
KH=8
pH=7,8
CO2= ok 4-5

W akwarium pływa:
18 neon
10 danio
6 otos
3 molinezja
3 platka
oraz
5 amano
10 helmet

Jest to raczej obsada docelowa, ewentualnie dokupię amano i otoski by mieć ich po 10

Niestety w baniaku pojawiły się glony, głównie krasnorosty. Chyba powodem jest zbyt niskie P04 - stosunek RR wychodzi sporo ponad dopuszczalne 20.
Poobcinałem najbardziej porażone glonami liście, dodatkowo wczoraj zacząłem kurację środkiem Femanga Algen Stopp General - podobno daje efekty i poprawie kondycję roślin ale trzeba poczekać 4-5 tygodni.

Tymczasem chciałbym poprawić RR poprzez nawożenie fosforem i tu mam dylemat. Poczytałem różne fora i opinie i nie wiem jaki dobrać nawóz adekwatny do moich parametrów wody (nie chciałbym dodatkowo zwiększyć pH które i tak jest już zbyt wysokie. Czy sporządzić sobie samemu nawóz z soli (np KH2PO4) czy kupić jakiś gotowiec?

Przy okazji pytanie - co zrobić z tak wysokim pH i w konsekwencji niskim CO2, są jakieś sposoby poza wodą z RO ? Nie chcę instalować butli CO2.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: parametry wody świeży zbiornik

Post autor: goldi_ »

1. RR nie ma nic wspólnego z krasnorostami.
2. Miękka woda w akwarium = RO. Wszelkie inne wynalazki to są półśrodki i po przerobieniu wszystkich i tak kupisz filtr RO (albo pogodzisz sie z twardą wodą i dobierzesz obsadę )
a własnie - obsada nie wydaje sie optymalna mimo że piszesz że to docelowa

3. Nie podniecaj sie za bardzo wszekimi wskaźnikami (w tym RR) . Potraktuj to jako pkt odniesienia . Ważniejsze są pozostałe parametry , głownie zawartośc wapnia (wynikajaca z twardości) .Wszelkie nawożenie i tak zawsze rzpoczynamy od oznaczenia/ustalenia poziomu Ca. Jak nie masz nad tym parametrem kontroli to nie będziesz miał kontroli nad niczym
Fleszu1
Posty: 9
Rejestracja: 25 gru 2021 17:30

Re: parametry wody świeży zbiornik

Post autor: Fleszu1 »

napisz proszę co jest nie tak z obsadą? starałem się dobrać rybki pod moje parametry, choć przy pH bliskiemu 8 w słodkowodnym to mało które rybki lubią.

Kurcze, tyle czytałem, ogladałem kanałów i jeszcze się nie spotkałem z opinią, że Ca jest kluczowe ;)
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: parametry wody świeży zbiornik

Post autor: goldi_ »

Na większości forów powtarza sie od lat ciągle jedno i to samo . Nie możesz wiedzy zdobuyej na jakimkolwiek forum czy kanale traktować jako dogmat . Fora należy traktować jako inspirację do rozpracowania danego zagadnienia.
ad. Ca (i nie tylko )
Ca jest jednym z kluczowych pierwiastków. Niestety jest przy okazji głównym blokerem dla wielu związków. Aby nie było dostatecznie łatwo , Ca zwykle/często jest za dużo (twardość ) . W nielicznych wypadkach gdy Ca jest za mało , jest to pierwiastek najtrudniejszy do dozowania . To własnie on wytrącając sie w różnych mineralizatorach tworzy osady .
Stąd przyjmuje Ca jako bazę do dalszego dozowania godząc sie z tym co mam. Uzupełnienie innych pierwiastków to już pikuś .
Jeżeli np masz twardą wodę (a więc duża zawartość Ca) aby uzyskać po kolei odpowiednie proporcje musiałbyć podnieść resztę pierwiastków . W Twoim przypadku do wartości nieakceptowalnych choćby przez zwierzęta .
Z tego też powodu , obniż twardość a otworzysz sobie pole do manewru parametrami i pośrednio uprzykrzysz życie glonom ( boże większość lubi wodę twardą i zasadową to sie zgadamy?)

Ad obsady:
Nie należę do ortodoksyjnych akwarystów w tym zakresie ale np molinezja i platka stoją w opozycji do neona i danio.
Molinezja woda ciepła i zasadowa (też stosunkowo twarda) a danio woda zimna miekka i kwaśna )co najwyzej obojętna _ . Neon to zalezy jaki ale bez względu który to neon to miekka i kwaśna (do bardzo kwaśnej)
Fleszu1
Posty: 9
Rejestracja: 25 gru 2021 17:30

Re: parametry wody świeży zbiornik

Post autor: Fleszu1 »

To skąd czerpać wiedzę jak nie z forum, blogów albo kanałów na YT ? Twoje wywody o Ca to też jednak wiedza z forum :)
Temperaturę wody ustawiłem na 24 bo to minimum dla molinezji i maksimum dla innesa i danio. Jak wpuszczałem ryby to pH było jeszcze na 7,3 potem urosło do 7,8. Według informacji na tej stronie (rybyakwariowe.eu) parametry wody spełniają wymagania wszystkich moich ryb. Dobierałem ryby raczej niewymagające, nieagresywne, i skoro po miesiącu mam już jakiś narybek to chyba nie mają tak źle ;)
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: parametry wody świeży zbiornik

Post autor: goldi_ »

Parametr minimalny czy też maksymalny to nie jest optimum. Przecież nie musisz mi się z tego tłumaczyć - to tylko taka moja mała dygresja

Moje wywody jak każde na każdym forum to tylko i aż moje doświadczenia. jak wyżej pisałem nie traktuj żadnych takich wywodów jako dogmat ale raczej jako inspiracje czy też argument we własnych przemyśleniach . Jak przedstawione kwestie ad kolejności parametrów Ci nie pasują albo dostrzegasz tam luki w rozumowaniu to po prostu to olej a jak te argumenty sie przydadzą to fajnie że pozwolą Ci stworzyć własną ideologię prowadzenia zbiornika bo każdy zbiornik jest inny
macieks
Posty: 189
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: parametry wody świeży zbiornik

Post autor: macieks »

Ja jeszcze dorzucę że ta femanga może wybić krewetki jak są młode.
Fleszu1
Posty: 9
Rejestracja: 25 gru 2021 17:30

Re: parametry wody świeży zbiornik

Post autor: Fleszu1 »

a co jest w składzie tej femangi? Bo producent się nie chwali, słyszałem że kwas salicylowy ale coś jeszcze?
macieks
Posty: 189
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: parametry wody świeży zbiornik

Post autor: macieks »

Nie wiem co jest w składzie ale mówię z własnego doświadczenia. Po zastosowaniu femangi zniknęło mi 12 krewetek amano, zostały tylko największe osobniki. Nie zginęła mi nigdy ani jedna amanka poza tym przypadkiem.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: parametry wody świeży zbiornik

Post autor: chemik4 »

To skąd czerpać wiedzę jak nie z forum, blogów albo kanałów na YT ?
Jest wiele książek akwarystycznych, starszych i nowszych. Czasopisma akwarystyczne też nie są złe, w latach 2000-2004 kupowałem regularnie "Nasze Akwarium", przyjemnie się czytało ale już nie istnieje.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Fleszu1
Posty: 9
Rejestracja: 25 gru 2021 17:30

Re: parametry wody świeży zbiornik

Post autor: Fleszu1 »

Odświeżam wątek.
Akwarium ma się dobrze a w zasadzie rybki i roślinki w nim żyjące. Cieszy oczy wszystkich członków rodziny, nawet żona, która nie była zachwycona pomysłem złapała bakcyla i często obserwuje podwodny świat :) Można rzec, że baniak stał się prawie bezobsługowy. Karmimy rybki, raz na 7-10 dni wymieniam 25-30% wody, co 3 podmianę płukam wkłady filtra. Żadnego nawożenia, żadnego CO2, glony prawie zniknęły. Na pewno pomógł preparat Femangi i kilka razy zaaplikowałem carbo w płynie bezpośrednio na najbardziej zaatakowane liście. Jednakże kluczowe w poprawie kondycji akwarium okazało się stosowanie do podmian wody destylowanej. Kupuję ją w Auchanie po 2,80 za 5 litrów więc nie jest to jakiś znaczący koszt. Ona ma twardość zero i pH 5,8 więc mieszam pół na pół z wodą z wodociągu.

Parametry wody (sprawdzam zawsze przed podmianą).

NO3 = 5-10
NO2 = 0
PO4 = 0,15-0,25
GH=7
KH=7
pH=7,2
temp 24

Obsada ma się dobrze, żadna rybka nie zdechła, ale pojawił się inny problem. Mamy około 30 małych rybek, większość to białe Molinezje (kilka czarnych - nie wiem skąd czarne jak rodzice biali), jest też kilka młodych Platek. Maluchy szybko rosną i w baniaku robi się za ciasno. Zauważyłem, że Amano których mamy 5 sztuk coraz rzadziej wychodzą z ukrycia, chyba przytłacza je ilość ryb. I tutaj pytanie do Was- co mogę zrobić z tymi małymi rybkami? Oddać do sklepu? Sprzedać? A może ktoś chciałby je przygarnąć? Nie mam nikogo wśród znajomych kto ma akwarium i przygarnąłby małe rybki. Jestem z Krakowa, więc jak ktoś byłby chętny możemy jakoś logistycznie ogarnąć darowiznę. Maluchy mają około 1 cm.

Akwarium obecnie wygląda tak. Bardzo rozrosły się te marchewki, mimo, że kilka razy je już przycinałem.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ