Ratunku dostałem bojownika w kuli

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ŁukaszK
Posty: 11
Rejestracja: 28 gru 2021 8:27

Ratunku dostałem bojownika w kuli

Post autor: ŁukaszK »

Witam
Mój syn dostał w prezencie od babci bojownika w kuli. Wiem że jest to morderstwo dla niego więc czym prędzej zaopatrzyliśmy się w niezbędne akcesoria. Kompletny zestaw Aquael Shrimp Set Day & Night tj.
- akwarium kostka 30l
- grzałka (wymieniałem na taką która ma możliwość regulacji temperatury 22-30)
- filtr Turbo mini. Filtr przerobiłem tak że zdemontowałem końcówkę napowietrzającą i zamontowałem deszczownicę ustawioną lekko po skosie ok 3 cm pod lustrem wody.
- Oświetlenie Leddy Smart Day & Night 4,8W. 3 tryby świecenia: DAY / DAYBREAK / NIGHT.
- Podłoże - Aqua Substrate PRO
- Rośliny - Limnophila sessiliflora, Micranthemum 'monte carlo', Bucephalandra pygmaea Wavy Green - TROPICA, Anubias.
- Korzeń
- Kamienie.
Dokładnie 24 grudnia zostało to wszystko zalane. Dodałem AZOO SUPREME BIOGUARD oraz AZOO Aquaguard Plus.

I teraz moje pytania:
1. Czy wpuszczać bojownika mimo wszystko że akwarium jeszcze nie dojrzało czy trzymać go dalej w tej kuli.
2. Przez jaki czas włączać światło w akwarium podczas jego dojrzewania.
3. Czy podmieniać wodę podczas dojrzewania.
Dziękuję z góry za odpowiedzi.
akwarium.jpg
akwarium.jpg (7.14 KiB) Przejrzano 1095 razy
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Ratunku dostałem bojownika w kuli

Post autor: chemik4 »

Cześć,
wpuść bojownika, lepsze niedojrzałe akwarium niż kula. Rób podmiany co 3 dni po 7-8 litrów (woda odstana o temp. pokojowej), światło świeć przez 10-12 godzin jednym ciągiem - wygodnym rozwiązaniem będzie wyłącznik czasowy, nawet taki za 20zł z marketu. Raz ustawisz i działa.
Filtr ma działać 24/7, możesz go ustawić na minimalny przepływ, grzałkę ustaw na 25-26*C
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ŁukaszK
Posty: 11
Rejestracja: 28 gru 2021 8:27

Re: Ratunku dostałem bojownika w kuli

Post autor: ŁukaszK »

Dzięki za odpowiedź. Wyłącznik czasowy już mam. Co do czasu oświetlania to czy te 10-12 godzin jest prawidłowe bo z tego co się wczytałem to w początkowej fazie może powodować korzystne warunki dla glonów, ale nie wymądrzam się bo to moje pierwsze akwarium. Proponowali w pierwszych dwóch tygodniach 4-5 godzin i co tydzień wydłużać czas o godzinę. Co do podmian wody też opisywali żeby lepiej nie wymieniać ponieważ niszczymy bakterie które się właśnie wytworzyły. Nie chcę oczywiście podważać twojej odpowiedzi ale mam mały mętlik w głowie z tym związany.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Ratunku dostałem bojownika w kuli

Post autor: chemik4 »

Możesz zacząć od powiedzmy 6-8h, Limnophila powinna dobrze rosnąć i konkurować z glonami, w razie czego kup rogatka, jakieś moczarki lub inne szybkorosnące rośliny.
Gdy akwarium dojrzewa bez ryb to nie robisz podmian (bo i po co?) ale masz bojownika i chodzi o to, by usuwać produkty przemiany materii. Filtr sobie powoli dojrzeje, o to się nie martw.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ŁukaszK
Posty: 11
Rejestracja: 28 gru 2021 8:27

Re: Ratunku dostałem bojownika w kuli

Post autor: ŁukaszK »

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Poinformuję jak się bojownik trzyma. Jutro go wpuszczę.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Ratunku dostałem bojownika w kuli

Post autor: grzesi3k »

Ogarnij mu jeszcze jakąś szybe nakrywową (szklarz ci przytnie za grosze). Nie chcesz żeby ci się bojek przeziębił (oddychają używając labiryntu - jak łapią zimne powietrze znad wody to łatwo łapią przeziębienie, czy po prostu są osłabione i chorują). Powodzenia.
ŁukaszK
Posty: 11
Rejestracja: 28 gru 2021 8:27

Re: Ratunku dostałem bojownika w kuli

Post autor: ŁukaszK »

grzesi3k pisze: 28 gru 2021 19:51 Ogarnij mu jeszcze jakąś szybe nakrywową (szklarz ci przytnie za grosze). Nie chcesz żeby ci się bojek przeziębił (oddychają używając labiryntu - jak łapią zimne powietrze znad wody to łatwo łapią przeziębienie, czy po prostu są osłabione i chorują). Powodzenia.
Tak jak obiecałem, daje info jak się ma ryba:)
Wpuściłem ją dokładnie 31 grudnia. Podmiany wody co trzy dni. Dziś jestem po badaniach wody. NO2=0; NO3= ok20. PO4=0. Ryba wygląda na zdrową:) Dziś uruchamiam jeszcze małą bimbrownię Neo CO2. Jak na razie bez niemiłych niespodzianek:) Muszę tylko "Monte Carlo" ogarnąć żeby ładnie rosła na na dole a nie pięła się w górę.
Dziękuję jeszcze raz za pomoc a poniżej zdjęcie w dzisiaj.
Pozdrawiam
Załączniki
20220124_165220.jpg
20220124_165220.jpg (79.61 KiB) Przejrzano 912 razy
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Ratunku dostałem bojownika w kuli

Post autor: chemik4 »

I bardzo ładnie to wygląda
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
macieks
Posty: 189
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Ratunku dostałem bojownika w kuli

Post autor: macieks »

Mi też się podoba. Teraz trzeba tylko pomyśleć... o większym akwarium:)
ŁukaszK
Posty: 11
Rejestracja: 28 gru 2021 8:27

Re: Ratunku dostałem bojownika w kuli

Post autor: ŁukaszK »

chemik4 pisze: 24 sty 2022 19:02 I bardzo ładnie to wygląda
Jeszcze jedno pytanko. Czy uważasz że oświetlenie dla roślin które posiadam jest wystarczające?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Ratunku dostałem bojownika w kuli

Post autor: chemik4 »

Obserwuj rośliny, jeżeli będą dobrze rosły to jest wystarczające. Zawsze możesz dołożyć drugą lampę (4,8W to masz pewnie 450-500 lumenów).
W 30 litrach miałem 10W (900lm) i to było za dużo.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Ratunku dostałem bojownika w kuli

Post autor: grzesi3k »

Pomyslalbys nad jakas roslinka, zeby sie bojek mogl na niej polozyc, one sobie lubia drzemki tak robic na lisciach ;) poza obserwowaniem roslin co do swiatla, patrz tez czy rybki nie oslepia ;)
ŁukaszK
Posty: 11
Rejestracja: 28 gru 2021 8:27

Re: Ratunku dostałem bojownika w kuli

Post autor: ŁukaszK »

grzesi3k pisze: 25 sty 2022 22:47 Pomyslalbys nad jakas roslinka, zeby sie bojek mogl na niej polozyc, one sobie lubia drzemki tak robic na lisciach ;) poza obserwowaniem roslin co do swiatla, patrz tez czy rybki nie oslepia ;)
No właśnie gdy przeglądałem fora to natknąłem się na informację o tym że bojownik lub poleżeć. Czy masz może jaką propozycję na taką roślinkę. Rozumiem że ona ma pływać na powierzchni?
Dziękuję z góry za odpowiedź.
Wczoraj zamontowałem jeszcze bimbrownię NEO CO2. Narazie działa bez zarzutu, ale pomyślę kiedyś nad butlą:)
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Ratunku dostałem bojownika w kuli

Post autor: grzesi3k »

Plywajace to zeby my cienia zrobic troche. Do polezenia cos z duzymi liscmi, ale z drugiej strony nano. Masz swiatlo, dajesz CO2, to mozesz cos czerwonego.
ŁukaszK
Posty: 11
Rejestracja: 28 gru 2021 8:27

Re: Ratunku dostałem bojownika w kuli

Post autor: ŁukaszK »

grzesi3k pisze: 26 sty 2022 22:14 Plywajace to zeby my cienia zrobic troche. Do polezenia cos z duzymi liscmi, ale z drugiej strony nano. Masz swiatlo, dajesz CO2, to mozesz cos czerwonego.
Podejdę w przyszłym tygodniu do akwarystycznego i postaram się mu coś ogarnąć.
Dziękuję:)
ODPOWIEDZ