Akwarium 35l

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
TomBird
Posty: 3
Rejestracja: 16 sty 2022 20:43
Lokalizacja: Śrem

Akwarium 35l

Post autor: TomBird »

Cześć, dokładnie tydzień temu założyłem pierwsze akwarium 35l (45x27x30). Ma być docelowo domem dla Bojownika i kilku ślimaków, jednakże na tą chwilę zamieszkały tam tylko roślinki :) Mam kilka pytań i wątpliwości, ale najpierw podam szczegóły zbiornika:

Filtr: Aquael Pat Mini
Temperatura: 22 stopnie (grzałka czeka na pojawienie się fauny)
Podłoże: Yokuchi Jiban Soil
CO2: Bimbrownia "NEO CO2"
Lampa: Chihiros A401 24W (na tą chwilę świecę 6,5 godziny dziennie z obniżoną mocą)
Nawożenie: na tą chwilę tylko Planta Gainer Classic firmy Aqua Art - 1ml dziennie. Czekam na efekty lub widoczne braki by ocenić czy jest to wystarczające.

Rośliny:
Ludwigia glandulosa
Rotala sp. Pearl (tu akurat bardzo małe sadzonki więc jej prawie nie widać)
Pogostemon helferi
Bacopa caroliniana
Micranthemum Monte Carlo
Riccardia chamedryfolia

Wodę testowałem na tą chwilę jedynie za pomocą pasków firmy Tetra. Wszystkie pomiary były ok.

Tu moje problemy, jeśli ktoś potrafi pomóc to byłbym wdzięczny (do większości z nich zamieszczam zdjęcia):

1. Rośliny zauważalnie rosną, bąbelkują i ogólnie jestem z nich zadowolony, oprócz jednego wyjątku - Riccardia chamedryfolia była przeze mnie przyklejona do skały i dość szybko jej większa część zbrązowiała. Zastanawiam się, czy powinienem coś z tym zrobić, na przykład usunąć ze zbiornika?
Obrazek

2. Praktycznie już drugiego dnia po zalaniu zbiornika utworzył się biofilm na powierzchni. Staram się go regularnie usuwać za pomocą ręczników papierowych. Czy jest szansa, że gdy zbiornik przejdzie cykl azotowy i będzie w miarę stabilny to problem zacznie ustępować? A może macie jakieś pomysły jak z nim zawalczyć? Na tą chwilę nie biorę pod uwagi skimmera.
Obrazek

3. Na liściach roślin pojawił się dziwny osad (pył?). Bardzo łatwo opada na dno po dotknięciu dłonią czy pęsetą. Problem pojawił się głównie na liściach które są bliżej podłoża. Czy ktoś jest to w stanie zidentyfikować?
Obrazek

4. Na dyfuzorze CO2 nachalnie pojawia się biały puch (pleśń?). Co drugi dzień muszę go czyścić, ponieważ mocno spada jego wydajność. Czy jest to niebezpieczne dla zbiornika?
Obrazek

5. W najbliższym czasie chciałbym umieścić w zbiorniku ślimaki Clinthon Diadema. Pytanie tylko ile sztuk na taki litraż byłoby akceptowalne?


Na tą chwilę to wszystkie pytania, które pojawiły się w mojej głowie. Na koniec umieszczam zdjęcie ogólne zbiornika (z widocznym nieszczęsnym biofilmem, a właściwie pianą niego spowodowaną). Jeśli ktoś zauważy coś ciekawego, bądź chce dać jeszcze jakąś radę to chętnie wysłucham :)
Pozdrawiam!
Obrazek
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Akwarium 35l

Post autor: chemik4 »

Cześć,
ad 2. zwiększ ruch tafli wody, syfek pójdzie na dno a filtr go zbierze.
ad 3. masz mocne oświetlenie i możliwe, że za mało CO2 rozpuszczone w wodzie, dlatego rośliny pobierają CO2 z rozpuszczonych wodorowęglanów a to co się wytrąca to węglany wapnia/magnezu. Postaraj się ustawić moc lampy na ok 10-12W, powinno pomóc. Jeżeli filtr ma dodatkowe napowietrzanie (a na to wygląda) to je zdemontuj.
ad 4. tym się nie przejmuj, samo zniknie lub ślimaki zjedzą.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Akwarium 35l

Post autor: grzesi3k »

Masz film oraz puch, bo bimbrownia wali drozdzami do baniaka, masz jakis prefiltr tam do bimbrowni?
TomBird
Posty: 3
Rejestracja: 16 sty 2022 20:43
Lokalizacja: Śrem

Re: Akwarium 35l

Post autor: TomBird »

Bardzo dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi! :)
grzesi3k pisze: 23 sty 2022 10:19 Masz film oraz puch, bo bimbrownia wali drozdzami do baniaka, masz jakis prefiltr tam do bimbrowni?
Rzeczywiście nie mam prefiltru. Jutro postaram się takowy zrobić i zobaczę czy rozwiążą się te dwa problemy! :) Dam znać jak poszło!
chemik4 pisze: 22 sty 2022 20:37 Cześć,
ad 2. zwiększ ruch tafli wody, syfek pójdzie na dno a filtr go zbierze.
ad 3. masz mocne oświetlenie i możliwe, że za mało CO2 rozpuszczone w wodzie, dlatego rośliny pobierają CO2 z rozpuszczonych wodorowęglanów a to co się wytrąca to węglany wapnia/magnezu. Postaraj się ustawić moc lampy na ok 10-12W, powinno pomóc. Jeżeli filtr ma dodatkowe napowietrzanie (a na to wygląda) to je zdemontuj.
ad 4. tym się nie przejmuj, samo zniknie lub ślimaki zjedzą.
Co do oświetlenia, zmniejszyłem je odrobinę i będę obserwował jaka będzie reakcja roślin. Napowietrzacz ściągnąłem :)


Jeśli ktoś orientuje się co do pozostałych wcześniej wspomnianych problemów z mchem oraz zalecanej ilości ślimaków (myślę o czterech sztukach) to nadal czekam na pomoc :)
ODPOWIEDZ