Aktywne dno, mętna woda i zamulone filtry

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Juzef_Bonk
Posty: 6
Rejestracja: 18 sty 2022 8:44

Aktywne dno, mętna woda i zamulone filtry

Post autor: Juzef_Bonk »

Witam serdecznie,
chciałem opisać mój problem, z którym się borykam od jakichś dwóch miesięcy. Mam akwarium zestaw Aquel 72 litry i dno aktywne H.E.L.P Advanced Soil Original 8litrów. Obsada to 5 neonów innesa, jedna żałobniczka, 3 danio pręgowane, 1 gupik enlera, 4 rasbory galaxy i chyba miliard krewetek w tym 2 sztuki amano. Przez pierwsze 10 miesięcy wszystko było w porządku, rośliny pięknie rosły, woda była czysta, ale jakieś 2-3 miesiące temu zaczęły się problemy:
- woda jest mętna, jakby lekko biała lub żółta
- filtry są zamulone bardzo i to nawet po 2-3 dniach
- wszystkie rośliny oprócz amazonki straciły liście.
Wszystkie parametry wody wydają się być w porządku:
- PO4 między 0.5 a 1 (nie pamiętam jednostek (chyba ml/l albo mg/l, ale na tej skali z zooleku wychodziło, że jest ok)
- NO2 - 0.025
- NO3 - miedzy 20 a 50.
Zaczęło się chyba od podmiany wody i usunięciu kilku roślinek (które bardzo szybko rosły w górę, ale równie szybko traciły liście). Woda stała się mętna, sądziłem że poruszone dno to sprawiło i spodziewałem się, że po kilku godzinach woda się przefiltruje i będzie czysta. Niestety tak nie było więc dokupiłem nowy filtr wewnętrzny taki z gąbką na wierzchu (ten w zestawie to gąbka w plastikowym kubełku, ale to również filtr wewnętrzny), ale dodatkowo z ceramiką. Niewiele to pomogło. Przy kolejnych podmianach (co jakieś 2-3 tygodnie 40% wody) problem się powtarza - woda mętnieje. Poniżej czynności, których próbowałem:
- wspomniane dodanie filtra
- włączałem i wyłączałem grzałkę (też w zestawie - utrzymuje temp. 27C).
- dołożyłem watę perlonową do kubełka z ceramiką (słyszałem, że może pomóc gdyby to były pierwotniaki). Wymieniam watę co 2-3 dni bo filtr przestaje pompować bo się zamula ta wata. Generalnie gąbki (zwłaszcza ta w tym kubełku) jest tak zamulona, że jak ją ścisnę to odkształca się jak plastelina. Pobieram z akwarium miskę wody i w niej płuczę, po 2-3 ściśnięciach woda jest zupełnie czarna (może brunatna bardziej pasuje).
- nie włączałem oświetlenia przez 2-3 dni - może trochę pomogło, ale bez szału.
- dodałem nakrętkę płynu Stability (chyba bakterie, które rzekomo powinny pomóc, gdybym po wymianie wody i czyszczeniu filtra usunął bakterie nitryfikacyjne) - nie wiem czy to pomaga, trochę wątpię
- wstrzymałem się z podmianą wody chyba na miesiąc, płukałem tylko filtry co 1-1,5 tygodnia bo woda po prostu cuchnie mułem.
- zakupiłem mini LED UV - świeciłem po 2 godziny, czasami 12 - to chyba nic nie pomaga. Oglądałem jakiś test małych lampek UV - ta mini LED aquel wypada kiepsko.
Nie wiem co jest nie tak. Mam wrażenie, że to zamulenie filtrów jest od tego dna aktywnego (to jest warstwa około 4-5cm - może za dużo?? W sklepie w akwariach na wystawie to dno ma może pół centymetra..). Pan w sklepie reklamował to jako najlepsze dno, które sprawia, że woda jest krystalicznie czysta, nie trzeba się przejmować twardością, itp, nie trzeba go odmulać bo samo pracuje, itd. Przez pierwsze miesiące może i tak było, ale szybko się skończyło a miało działać 2 lata. Dodatkowo nie wiem czy te krewetki, których jest bez liku, nie pomagają w tym zamulaniu przez skrobanie sobie tego dna.
Chciałbym Was, drodzy akwaryści, zapytać o poradę czy jest jakiś inny sposób, żeby sobie z tym poradzić. Wolałbym unikać chemii, ale jeśli trzeba to mogę spróbować.
Przy okazji chciałem zapytać co robić z nadmiarem krewetek. Są brzydkie (takie skundlone, pomieszane czerwone, z przezroczystymi, czarnymi), myślę, że nikt ich nie zechce. Jest jakaś ryba, która by się nimi pożywiła i zmieściła by się do mojego akwarium (60x30x40)?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Aktywne dno, mętna woda i zamulone filtry

Post autor: goldi_ »

Jakie parametry wody do podmian?

ps. parametry wcale nie są w porządku bo np NO3 na poziomie 50 to gnojówa
Juzef_Bonk
Posty: 6
Rejestracja: 18 sty 2022 8:44

Re: Aktywne dno, mętna woda i zamulone filtry

Post autor: Juzef_Bonk »

Jutro robię podmianę to sprawdzę i dam znać.
Juzef_Bonk
Posty: 6
Rejestracja: 18 sty 2022 8:44

Re: Aktywne dno, mętna woda i zamulone filtry

Post autor: Juzef_Bonk »

Dziś zrobiłem podmianę i zbadałem przy okazji wodę w akwarium i nową wodę (kranówka odstana 3 dni). Poniżej parametry:
- pH = 7,4-8,5 (akwarium - ciężko było określić, 3 osoby patrzyły i każdy podał inny wynik)
- pH = 7,5 (świeża)
- NH3 = 0 (zarówno w akwarium jak i świeżej wodzie)
- PO4 = 0,25-0,5 (akwarium)
- PO4 = 0 (świeża)
- NO2= 0,025-0,05 (akwarium)
- NO2=0 świeża
- NO3= 50-150 mg/l (mam wrażenie że było poza skalą czyli ponad 150!!! ale inna osoba patrzyła i powiedziała, że miedzy 50 a 100)
- NO3 - 10-20 mg/l (świeża)

Skąd się wziął ten wzrost NO3? I co mam robić żeby go obniżyć? Jak często podmiany i ile wody (akwa to 72l).
Zauważyłem, że jedna roślinka (nie znam nazwy) całkiem zniknęła, jeszcze 2 miesiące temu pięknie szła w górę, miała około 15cm, po czym zaczęła tracić liście, a przez ostatni tydzień kompletnie zniknęła. Myślę, że krewetki jej w tym też pomogły.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Aktywne dno, mętna woda i zamulone filtry

Post autor: goldi_ »

Przykro mi , ale nie wróże sukcesu na takiej kranówce. 10-20 to ja mam p tygodniu w akwarium a powyżej 100 to chyba w szambie .
pH powyżej 7 na HELPI-ie?! Aż niewiarygodne . Chyba że lejesz tam tak twardą wodę że za chwile z kranu będzie sie wysypywać a nie wylewać .

Jeżeli używasz Bardzo twardej wody do podmian to chyba żadne aktywne nie pociągnie długo(jeśli już). Im twardsza woda tym szybciej podłoże sie zużywa a ponadto kumulują sie produkty wymiany jonowej i będzi eto powodowało blokady .

Aktywne podłoże to miekka woda do podmian. W przypadku HELP rekomendowana jest woda o KH nie większym niż 4 i GH w okolicy 7. Inaczej to same problemy Cię czekają
ODPOWIEDZ