[72l] Azja

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

dzejejbii
Posty: 59
Rejestracja: 17 lis 2021 11:15
Lokalizacja: Szczecin

[72l] Azja

Post autor: dzejejbii »

a dlaczego nie założyć własnego dziennika, dorzucać foty, zaglądać jak to było i jak jest teraz, mieć takie kalendarium :) przy okazji może i ktoś spojrzy, doradzi...
zaczynam więc i ja...

wspomniane 72l
zaczęło się pod koniec wakacji, bardzo podstawowo: szkło, żwir, osprzęt, żabieniczka i wsadzony w dno anubias (później się zastanawiałem czemu mi marnieje) :), trzy kamienie i rurka. miało być mało wymagająco, miało wejść więcej roślin, ale start był właśnie tak ubogi...
Obrazek

i oczywiście, że zrobiłem mnóstwo błędów, oczywiście, że wpuściłem ryby do niedojrzałego zbiornika, ale wtedy nie byłem jeszcze świadom wielu rzeczy, facet w akwarystycznym dał jakiś uzdatniacz, kazał poczekać 24h i wpuścić...
dziś wiem co zrobiłem :/ ale jestem mądrzejszy o cały ten czas.

potem odwiedziliśmy koleżankę, która miała fajny stary zbiornik i dostałem trochę zwartek.
Obrazek

zwartki musiały się przeistoczyć z jej akwarium, w którym musiały walczyć o światło - do mojego, w którym światła było dość sporo. liście na długich łodygach zaczęły marnieć, więc odcinałem sukcesywnie a od dołu rosły fajne niskie kępki... potem przypomniałem sobie, że mam gdzieś z czasów liceum korzeń mangrowca i że chciałbym go umieścić w zbiorniku. i tak wylądował
Obrazek

Obrazek

i bardzo mi się podobało. woda lekko zmieniła kolor, ale na taką zmianę byłem gotów. jednak po 3 tygodniach była już jak mocna herbata i powiedziałem "dość". mangrowiec wyleciał, prawie całkowita podmiana i stwierdziłem, że w takim razie ja nie chcę korzenia :( mimo marzeń...
Obrazek

ale wtedy było goło, krystalicznie czysto i wręcz sterylnie :/ a nie tak wyobrażałem sobie swój zbiornik.

to był już też czas kiedy sporo przeczytałem, wiedziałem znacznie więcej i moim wymarzonym kierunkiem rozwoju zbiornika stała się Azja. były już brzanki pięciopręgie, neony, na które od samego początku nalegały dzieci, były też różowe danio (dla córki), ale po zgłębieniu podstaw na temat poszczególnych gatunków postanowiłem ukierunkować to nieco bardziej. nie chciałem danio, nie wiem czemu, więc ta mała grupka uzupełniła stadko takich samych danio w akwarium znajomych, a do nas zawitały razborki klinowe.
zacząłem też kombinować z roślinami, ale co nie dokupiłem to marniało niestety. wtedy zdecydowałem się na zakup małego laboratorium do testów wody, zmieniłem oświetlenie na ledowe o większej mocy i odpowiednim spektrum. eksperymentowałem też z nocnym oświetleniem
Obrazek

zwartki już bez długich łodyg, tworzą małe kępki.
moje marzenia o korzeniu wróciły, poczytałem trochę i ziściły się na nowo po zakupie Red Moora.
Obrazek

Obrazek

wtedy też poznałem wywłócznik kłosowy, z którym zaprzyjaźniłem się na dłużej. na korzeń wskakuje anubias, bo już wiem, że to epifit ;) człowiek się uczy ;)
ba, idę krok dalej i na korzeń przytwierdzam mikrozorum, które świetnie ma się do dziś :)
Obrazek

kryptokorynki mają się dobrze, wywłóczniki fajnie rosną i rozpraszają światło, dodaję kolejny mały korzonek z anubiasem i wciąż mam problemy z żabieniczką, ale jak wcisnąłem ją w kąt, to mam co chciałem :) liście marnieją, robią się dziury... czytam, czytam i zaczynam lekko nawozić rośliny nawozem płynnym. jest o niebo lepiej!

w międzyczasie ze starego akwaterarium powstaje małe 30l akwarium, w którym zamieszkać ostatecznie mają krewetki :) tym razem zbiornik odstał już swoje zanim wpuściłem mieszkańców - nauka nie idzie w las ;)
w tle - stary korzeń mangrowca ;)
Obrazek

w zbiorniku głównym za to lekki rearanż: wyjeżdża "domek" z kamieni, wstawiam dwa spore dragon stone, przesadzam żabieniczkę, robiąc jej nieco więcej miejsca... między dragon stone'y ląduje zwartka skręcona (odmiana Cryptocoryne balansae)
Obrazek

próbując ugrać trochę na kwaśności wody wrzucam szyszki olchy, liście migdałowca, dorzucam kolejne korzenie
Obrazek

i tak docieramy do dnia dzisiejszego... moja mała Azja się powoli kształtuje, oczywiście daleka jest od tego, co chciałbym teraz, po czasie, ale bez wielkich rewolucji staram się jakoś to ogarniać :) będę wrzucał na bieżąco. na dzień dzisiejszy mieszka tu 9 brzanek pięciopręgich i 8 razbor klinowych i kilka rozdętek... i te wspomniane neony, które też gdzieś niedługo wyjadą, już urabiam syna ;) będzie Azja :)

na górze, w małym zbiorniczku stadko krewetek Red Sakura i Yellow Neon oraz grupka 6 mikrorazborek galaxy - cudowne stworzenia :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

pozdrawiam serdecznie
Ostatnio zmieniony 22 lut 2023 0:20 przez dzejejbii, łącznie zmieniany 4 razy.
72l Azja
31l Bystrzyki Amandy + Neocaridina mix
31l Endlerki + Neocaridina Yellow
27l przedszkole Endlerów
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: [72l] Azja + neony :)

Post autor: chemik4 »

Zdjęcia nie działają... :roll:
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
dzejejbii
Posty: 59
Rejestracja: 17 lis 2021 11:15
Lokalizacja: Szczecin

Re: [72l] Azja + neony :) oraz [30l] Krewetki + Microrasbora Galaxy

Post autor: dzejejbii »

poprawiłem wg instrukcji, z użyciem fotosika, powinno być OK. dzięki
72l Azja
31l Bystrzyki Amandy + Neocaridina mix
31l Endlerki + Neocaridina Yellow
27l przedszkole Endlerów
dzejejbii
Posty: 59
Rejestracja: 17 lis 2021 11:15
Lokalizacja: Szczecin

Re: [72l] Azja + neony :) oraz [30l] Krewetki + Microrasbora Galaxy

Post autor: dzejejbii »

aktualizacja
przegrałem walkę z sinicami na wywłócznikach i niestety zrezygnowałem :(
w to miejsce pojawiło się Jezierze oraz Pistie, zobaczymy jak będą rosnąć.
Obrazek

Obrazek

żabieniczka ma teraz więcej miejsca i wychodzi jej to zdecydowanie na dobre - nowy listek raz na 8-10 dni
Obrazek
72l Azja
31l Bystrzyki Amandy + Neocaridina mix
31l Endlerki + Neocaridina Yellow
27l przedszkole Endlerów
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: [72l] Azja + neony :) oraz [30l] Krewetki + Microrasbora Galaxy

Post autor: chemik4 »

No i świetne :)
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: [72l] Azja + neony :) oraz [30l] Krewetki + Microrasbora Galaxy

Post autor: grzesi3k »

Ta zabienica jak ruszy to ci wyskoczy gora ;) to jest zdecydowanie roslinka tla ;)
dzejejbii
Posty: 59
Rejestracja: 17 lis 2021 11:15
Lokalizacja: Szczecin

Re: [72l] Azja + neony :) oraz [30l] Krewetki + Microrasbora Galaxy

Post autor: dzejejbii »

a jak była w tle to strasznie marniała :/
72l Azja
31l Bystrzyki Amandy + Neocaridina mix
31l Endlerki + Neocaridina Yellow
27l przedszkole Endlerów
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: [72l] Azja + neony :) oraz [30l] Krewetki + Microrasbora Galaxy

Post autor: grzesi3k »

Nie no serio, ja swoje sie pozbylem jak mi zaczela liscie po 60cm dawac xD
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: [72l] Azja + neony :) oraz [30l] Krewetki + Microrasbora Galaxy

Post autor: goldi_ »

Jakie tło > To roślina idealnie nadająca sie w centralnej części zbiornika .. tyle że nie takiego :)
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: [72l] Azja + neony :) oraz [30l] Krewetki + Microrasbora Galaxy

Post autor: grzesi3k »

LoL no tak jako centralna w duzym baniaku I jeszcze tworzac gdzies z boku zagajnik super sie prezentuje :)
dzejejbii
Posty: 59
Rejestracja: 17 lis 2021 11:15
Lokalizacja: Szczecin

Re: [72l] Azja + neony :)

Post autor: dzejejbii »

Obrazek
72l Azja
31l Bystrzyki Amandy + Neocaridina mix
31l Endlerki + Neocaridina Yellow
27l przedszkole Endlerów
dzejejbii
Posty: 59
Rejestracja: 17 lis 2021 11:15
Lokalizacja: Szczecin

Re: [72l] Azja + neony :)

Post autor: dzejejbii »

Obrazek
72l Azja
31l Bystrzyki Amandy + Neocaridina mix
31l Endlerki + Neocaridina Yellow
27l przedszkole Endlerów
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: [72l] Azja + neony :)

Post autor: Neurochirurg »

fajne
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
dzejejbii
Posty: 59
Rejestracja: 17 lis 2021 11:15
Lokalizacja: Szczecin

Re: [72l] Azja + neony :)

Post autor: dzejejbii »

no i udało się zrestartować... trochę mi to zajęło, ale finalnie się udało :)
chciałem najmniejszym kosztem, z jak największym odzyskiem ze starego zbiornika. zostały skały, rośliny, korzenie, stary filtr. zniknęła pokrywa i zbrojnik oraz neony :) doszło nowe światło (MA03-FT60PRO 31,5W WRGB), trochę nowych badyli i rośliny. pierwszy raz skusiłem się na lotosa, zobaczymy co z tego będzie. póki co wpuściłem ślimaki i krewetki. codziennie testuję na amoniak i azotyny, ryby w tymczasowym szkle. czekam na pierwotniaki :)

resztki starego
Obrazek

i początki nowego :)
Obrazek

jeszcze więcej badyliiiii... potem kilka wyjąłem bo przesadziłem ;)
Obrazek

mchy i epifity
Obrazek

Obrazek

i finalnie mamy nową Azję, wciąż bez ryb ale stoi :) bez Neonów będzie :)
Obrazek
72l Azja
31l Bystrzyki Amandy + Neocaridina mix
31l Endlerki + Neocaridina Yellow
27l przedszkole Endlerów
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: [72l] Azja + neony :)

Post autor: Elemelek »

Ładnie wyglada :)

Co do twoich problemow z sinicami i ogolne z glonami to tu jest do poczytania https://reefhub.pl/wspolczynnik-redfiel ... aj-cyjano/
ODPOWIEDZ