nowicjusz

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
hersonick
Posty: 13
Rejestracja: 02 lut 2022 14:07

nowicjusz

Post autor: hersonick »

Dzień Dobry,

Chciałbym prosić o ewentualne wskazówki związane z doborem wszystkiego co sobie uwidziałem do swojego pierwszego akwarium, pragnę zaznaczyć iż z akwarystyką mam "tyle wspólnego co z narkotykami, czyli nic" (cytując klasyka) :) Niemniej jednak od około 2 miesięcy, namiętnie oglądam youtuby, czytam Internety itd. Zbiorniczek chce założyć na prośbę mojej 6-letniej córeczki, aczkolwiek z każdym pochłoniętym materiałem w internecie (na co przeznaczam już 100% swojego wolnego czasu) zdaje sobie sprawę iż chcę tego milion razy bardziej niż ona :P
Bardzo chciałaby mieć bojownika a ja bardzo chciałbym mieć kostkę z jakąś aranżacją kamienie plus korzeń i dużo roślin. Zależy mi bardzo żeby popełnić jak najmniej błędów na starcie :) zastanawiam się nad następującymi elementami:

zbiornik

kostka 40x40x40 optiwhite koniecznie z szybą zamiast plastikowej obudowy

podłoże aktywne

https://www.skapiec.pl/site/cat/9024/comp/866362445
lub
https://www.plantica.pl/akwarystyka-slo ... OJEALw_wcB

oświetlenie (czy jedna taka belka wystarczy ? zależy mi na świetle niebieskim w nocy)

https://www.plantica.pl/akwarystyka-slo ... OJEALw_wcB

filtr (co poradzicie ? kaskadowy czy kubełkowy będzie lepszy dla bojownika ?) myślałem o kaskadowym ale nie wiem czy to dobra opcja przy pokrywie szklanej- mam zamiar zamówić u szklarza już pod konkretne wymiary filtra. i Jaka ceramika do filtra

https://trzmiel.com.pl/akwarystyka-slod ... 01EALw_wcB
lub
https://trzmiel.com.pl/akwarystyka-slod ... owy-matrix
lub kubełkowy
https://trzmiel.com.pl/akwarystyka-slod ... I9EALw_wcB

korzeń

jaki będzie najmniej problematyczny w takiej aranżacji ? zależy mi na doklejeniu mchu

kamienie

myślałem o czyms w rodzaju seiryu (scenery) stone, moutain stone, nature stone - który najmniej zmieni pH ?

testowanie wody

a skoro mowa o pH to jaki sposób testowania polecacie kompletnemu laikowi ?

grzałka, termometr ( jakaą temperaturę dla bojowników- w intrenecie sugestie bardzo się różnią)

tutaj zdaje się na wasze podpowiedzi całkowicie

nawozy, uzdatniacze

jak powyżej

rośliny

no właśnie, jakie roślinki najlepiej dadzą rade przy takim oświetleniu - zależy mi tez na różnorodności.

Wstępna teoretyczna obsada to samiec bojownika, trzy samiczki i może 6 krewetek (jeśli to ma sens.) Jestem bardzo otwarty na wszelkie podpowiedzi i sugestie. O czym jeszcze powinienem pomyśleć a nie wspomniałem ? z niecierpliwością oczekuje na wasze odpowiedzi. Niech to będzie nasze wspólne dzieło od którego nie będziemy mogli z córką oderwać wzroku. Ceny nie są bardzo istotne, najważniejsze żeby to miało ręce i płetwy :)

pozdrawiamy serdecznie

Marysia i Paweł
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: nowicjusz

Post autor: goldi_ »

Dark Soil ale w wersji powder .

Z roślinami nie zaszalejesz . Malutki zbiornik więc dobór roślin musi być bardzo przemyśłny. Trudno coś doradzić bez poznania Twoich preferencji . W Twoim przypadku w kategorii "rośliny na środkowy plan" będą sie nadawały na trzeci plan.

Kamloty o których wspominasz mogą skomplikować życie . Zależy jak trafisz . Osobiście musiałem wywalić 2 skałki. Zastąpiłem je innymi (scenery) które na oko wyglądają tak samo ale nie powodują problemów. Doniesienia aquascaperów również są sprzeczne . Sądze że to kwestia szczęścia/partii lub diabli wiedzą czego :)
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: nowicjusz

Post autor: owlman »

Czesc. Bardzo wazna sprawa jest kasa . Kasa wazna jest i juz . Ile mozesz przeznaczyc na ten projekt ? Mozna tanio = lipnie , mozna drozej = lepiej . Nie chodzi o jakis kosmos cenowy ale ... . Z tego co piszesz na sam zbiornik chcesz wydac sporo , na podloze rowniez . Czy przewidujesz jakies wymagajace rosliny ? Jezeli tak , to sprzet CO2 tez bedzie potrzebny . Podloze techniczne czesto jest pulapka dla poczatkujacego . Czy posiadasz wode miekka w kranie , czy zamierzasz zakupic filtr RO ? Jesli chodzi o np akwaria polecam zbiorniki firmy sado . Opti white , superwykonanie , niedrogie itd . Filtr wewnetrzny dennerle nano xl . Zewnetrzny eheim 150 . Grzalka dennerle nano heater compact 50W lub aquael platinum heater 50W . Jezeli podlozem bylby piasek proponuje epifity jako rosliny przytroczone do korzeni . Kamienie zabieraja duzo przestrzeni i w srodowisku bojownikow sa rzadkoscia . Krewetki Amano , mniejsze moga zostac skonsumowane .
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: nowicjusz

Post autor: goldi_ »

Proszę Cię .. jaka kasa. Najdroższe już wybrali więc chyba to akceptują . Mały zbiornik to i mała kasa. Filtr RO to 90zł chociaż przy takim małym baniaczku kupowanie w akwarystycznym wody RO nie jest jakimś dziwnym pomysłem .
POdłoża aktywne są pułapką dla ignorantów. Zakładając że dołożą minimum staranności, będą mogli oczekiwać fajnych efektów.
O filtrze wewnętrznym nawet nie wspominajmy - to porażka . Kaskada jest wyborem z trudem akceptowalnym . Moim zdaniem wyłacznie filtr zewnętrzny . Tutaj uwaga: to co rekomenduje producent należy podzielić przez 2 (conajmniej) albo i 3. Czyli w tym wypadku rekomendacja musi uwzględniać absolutne minimum 80l do ok 150-180l. W tak małym akwarium ważna jest ilość złoża filtracyjnego (nieco większy filtr może sie paradoksalnie okazać tańszy).
Wprawdzie nie mam zbyt często do czynienia z tak małymi akwariami (czyt. aktualnie wcale ) ale własnie puściłem wodzę fantazji i zabawiłem sie w urządzanie takiego zbiorniczka :)
Zakładając że korzeń (red moor) będzie w centrum ale przesuniety w lewo w 1/3 szerokości :
Z tyłu po lewej pogostemon erectus bliżej , miedzy szybą a korzeniem np hedyotis salzmanii a z przodu elocharis parvula mini zas po prawej stronie tego trawniczka np hygrophila araquaia . Po prawej stronie korzenia zaryzykowałbym np pogostemon helferi albo zostawiając puste miejsce przy szybie w odległości kilkunastu cm blyxa japonica. Z tyłu po prawj stronie niec łamiąc zasady kompozycji didiplis diandra albo nieco mniej kapryśną cuphea anagalloidea. Na korzeniu zaś wipping moss i tripartita japonica . Jeżeli miałby być wspomniany kamień wcisnąłbym na niego bucefalandry :)
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: nowicjusz

Post autor: grzesi3k »

Zerknij do galerii do tematu Czikulinka, tam jest moja kostka gdzie najdrozszym elementem jest lampa budzetowa ;) bo tak naprawde, to z głową = najlepiej ;) a można spokojnie, ze jeszcze taniej co nie znaczy kiepawo.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: nowicjusz

Post autor: owlman »

Taka kasa ,ze mozna miec za 500pln a mozna i za 2000pln . Jezeli Ty nie widzisz roznicy to nie znaczy , ze ktos inny to podziela . Nawet jezeli nie wspomnial o filtrze wewnetrznym nie zanaczy ze nie mozna zaproponowac . Zwlaszcza ,ze jest to urzadzenie dobre , sprawdzone i jak na wewn .estetyczne .
hersonick
Posty: 13
Rejestracja: 02 lut 2022 14:07

Re: nowicjusz

Post autor: hersonick »

Dziękuje za odpowiedzi

Goldi:
Wymieniłem właśnie scenery w tych o których myśle, czyli moga być na początek ?
dlaczego akurat powder ?

Owlman:
Nie mam limitu budżetowego, ale myślę że nie powinienem kupować najwyższej półki cenowej do pierwszego projektu, co innego do następnych jak już będę miał jakiekolwiek doświadczenie :)
Nie wiem jaką mam twardość wody w kranie, dlatego pytałem o rekomendowany dla laika sposób testowania o którym nie mam bladego pojęcia.
Dlaczego te kaskady takie nie fajne skoro łączą gąbkę z ceramiką. Nie powinny być w ten sposób atrakcyjniejsze ?
nie znalazłem w necie zbiornika firmy sado . Opti white


p.s. córka już coś ściemnia i mówi że jednak nie chce betty tylko dużo różnych rybek :shock: :D
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: nowicjusz

Post autor: goldi_ »

Powder ma mniejsza granulację . Masz małe akwarium . Drobniejsze podłoże optycznie powiększa zbiornik. Normal, moim zdaniem będzie sie gorzej komponował ale jeśli masz inne zdanie na ten temat to śmiało - niczym innym sie nie róznią .
Scenery są fajne - mogą być nie tylko na początek - najwyżej trafi sie jakaś trefna partia ale takie ryzyko w sumie dotyczy czegokolwiek
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: nowicjusz

Post autor: owlman »

I za to lubie dzieci . Duuuzo rybek = duuuze akwarium . Szykuj wieksza kase i wiekszy mebel .
hersonick
Posty: 13
Rejestracja: 02 lut 2022 14:07

Re: nowicjusz

Post autor: hersonick »

Witam ponownie
Akwarium stoi dwa tygodnie do zobaczenia w galerii -> nowicjusz
hersonick
Posty: 13
Rejestracja: 02 lut 2022 14:07

Re: nowicjusz

Post autor: hersonick »



to nasze cudeńka
ODPOWIEDZ