Czy szyba nie trzaśnie pod 4 kg kamieniem???

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Czy szyba nie trzaśnie pod 4 kg kamieniem???

Post autor: szakal »

Witam

Kupiłem sobie właśnie do akwarium duży około 4 kg głaz do akwarium. Moje akwarium to 112 litrów. Nie wiem jaką ma grubość spód akwarium czy 6mm czy 8mm??? Niewiem bo akwarium było zamawiane u szklarza. Jako podłoże mam drobny żwirek 1-2 mm no i na niego położyłem tego 4 kg kamora. Czy spód wytrzyma? Dodam że akwarium stoi na macie specjalnie dla akwariów. Wiem że nieraz jak w łódzkim zoo widziałem akwaria po pare tysięcy litrów z bardzo ciężkimi potężnymi głazami. Tyle że tam szyba to z 20cm grubości ma. Więc czy ja moge spać spokojnie w moim przypadku?
pozdr

szakal
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Czy szyba nie trzaśnie pod 4 kg kamieniem???

Post autor: goldi_ »

Pod duże głazy zwykle stosowałem jakieś podkladki - np jakies kawałki poliwęglanu lub temu podobne . Chodzi o to że jak robisz aranżacje i kamlot ma dotknać dna to ryzyko peknięcia wrasta ogromnie. Kiedyś miałem malawi i rybki tak podkopały kamień ze spoczął na szkle . Wprawdzie nic sie nie stało ale od tego czasu zawsze podkładka - jak to mówia strzeżonego ... coś tam
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy szyba nie trzaśnie pod 4 kg kamieniem???

Post autor: szakal »

W moim przypadku mam 10 cm warstwe tego żwirku i na nim dopiero kamor. Nie hoduje ryb z malawi czy tangi tylko mam wielkopłetwy, kiryski, otoski. Te ryby raczej nie ryją pod kamieniami.
pozdr

szakal
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Czy szyba nie trzaśnie pod 4 kg kamieniem???

Post autor: goldi_ »

Też teraz nie mam takich ryb ale i tak stosuje podkładki - może sie trafić jakiś wiekszy kamyk czy coś nieprzewidzianego . Ale jak go postawisz w miarę delikatnie (bez wciskania w podłoże ) to obejdzie się bez takich zabiegów
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy szyba nie trzaśnie pod 4 kg kamieniem???

Post autor: szakal »

Zamówiłem sobie płyte ze spienionego PCV o grubości 8 mm, dam to pod te kamory.
pozdr

szakal
ODPOWIEDZ