rośliny chore ?

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Norbert13
Posty: 19
Rejestracja: 17 kwie 2019 20:51

rośliny chore ?

Post autor: Norbert13 »

witam. Czy możecie mi podpowiedzieć co jest z moimi roślinami, najpierw liście brązowieją, robią się dziury, potem liście odpadają i cała roślina jakby usycha. W roślinkach z liśćmi drobnymi liście szybko odpadają, zanim zdążą zbrązowieć.
Będę bardzo wdzięczny za wszelkie wskazówki.
Norbert13
Posty: 19
Rejestracja: 17 kwie 2019 20:51

Re: rośliny chore ?

Post autor: Norbert13 »

A tak to wygląda :
Obrazek
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: rośliny chore ?

Post autor: goldi_ »

Wprawdzie żadnych informacji nie podajesz a to nie pomaga niemniej załączony obrazek oraz info o opadających liściach wskazuje na braki fosforu. Możliwy/prawdopodobny jest brak potasu.
Tą żabienicę wyciągnij kilka mm z podłoza oraz oberwij nadpsute liście (30% liści mozesz oberwać bez konsekwencji).

Zabienice w naturze rosną na stanowiskach błotnych z żyznym podłożem . Wobec tego rozważ pod nią wsadzić odpowiednie pożywki ; mogą być kulki GT albo kapsułki nawozowe. W takim podłozu niegłupim rozwiązaniem jest posadzenie tej rośliny w kokonie z ziemi torfowo glinianej
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: rośliny chore ?

Post autor: owlman »

Czesc. Fajne te gole lodygi . To po moczarkach ? Muszle , kamienie ...to niezbyt przyjazne srodowisko dla roslin i najczesciej ryb takze .
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: rośliny chore ?

Post autor: goldi_ »

Kamienie? A w czym one roślinom przeszkadzają? A rybom?
Norbert13
Posty: 19
Rejestracja: 17 kwie 2019 20:51

Re: rośliny chore ?

Post autor: Norbert13 »

Goldi bardzo dziękuję Ci za wskazówki, rozpocząłem suplementację fosforu i potasu. Jeśli nie nastąpi poprawa zakupię testy i pobadam wodę.
Zamówiłem też kulki GT. Żabienicę przystrzygłem i lekko wyciągnąłem jak zaleciłeś. Dziękuję :)

Kamienie kupiłem w sklepie i Pan mówił że spokojnie mogą być w akwarium. To córki ( 8 lat ) baniak i bardzo chciała takie kolorowe. Razem rozwijamy tą pasję i uczymy się wspólnie. Wyjaśnij mi proszę owlman jaki wpływ mają kamienie na ryby i rośliny ?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: rośliny chore ?

Post autor: goldi_ »

Nie pisałem o przystrzyżeniu. Żabienice sie przerywa. Chore liście odrywa się od kłacza . Przycięte wygląda paskudnie i jest miejscem w którym może sie rozpoczać nowa choroba
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: rośliny chore ?

Post autor: owlman »

Jesli chodzi o ryby to bardziej muszle . A roslinom ciezko sie rosnie na gruzowisku . Sam przeciez wiesz .
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: rośliny chore ?

Post autor: goldi_ »

Ale co on tam tych roślin . Zresztą przejrzyj choćby prace z IPLAC tam to dopiero jest kamlotów:)

Nawet takie kamloty można by ciekawie zaaranżować z roślinami. Np blyxa albo jakieś salzmanii w tych kamlotach mogła by ciekawie (moim zdaniem) wyglądać - nawet przy tej żabienicy
...

ps.
Muszlę zatwardzają wodę i uwalniają wapń do wody ale jeżeli jedziesz na kranówce to wodę masz zasadową . Im bardziej zasadowa tym muszle maja mniejszy wpływ.
Tak czy inaczej muszle i rośliny to zwykle mało fajne . W Twoim przypadku pewnie dziecko to wymyśliło to zostaw , niech się cieszy . Jest sporo roślin które dobrze funkcjonują w takiej wodzie . Ogarniemy
Norbert13
Posty: 19
Rejestracja: 17 kwie 2019 20:51

Re: rośliny chore ?

Post autor: Norbert13 »

Chyba źle się wyraziłem, wszystkie brązowe liście oderwaliśmy od korzenia. I wyżej zasadziliśmy roślinkę. Patrycja tak fajnie się cieszy że razem leczymy chorą roślinkę. Może się uda.
Tak muszelki córka sama znalazła nad morzem i chce je mieć, więc zostaną. Myślę że to nie one są powodem problemów. 2 muszelki w całym akwarium...

Dziękuję za wskazówki.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: rośliny chore ?

Post autor: BARA »

Muszle należy jak najszybciej usunąć z akwarium, ponieważ będą się rozpuszczać w wodzie słodkiej mocno podnosząc jej odczyn i twardość.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: rośliny chore ?

Post autor: goldi_ »

To czy woda jest slodka czy słona nie ma znaczenia . Nie panikuj - jeśli będzie robił regularne podmiany nic sie nie będzie działo.
Jak myśłisz, o ile w ciągu tygodnia te muszelki podniosą twardość oraz zasadowość?. Obstawiam że co najwyżej GH wzrośnie o 0,1st (max) a pH o 0,02. Jeśli tak będzie to komu to zrobi różnicę ?
Norbert13
Posty: 19
Rejestracja: 17 kwie 2019 20:51

Re: rośliny chore ?

Post autor: Norbert13 »

Witam serdecznie.
Dziś usunęliśmy wszystkie muszle i 80 % kamieni. Rutynowa podmiana wody.
Usunęliśmy też niektóre liście, te z plamami brązowymi. W podłożu umieściliśmy kulki gliniano -torfowe.
Czekamy na efekt.
Norbert13
Posty: 19
Rejestracja: 17 kwie 2019 20:51

Re: rośliny chore ?

Post autor: Norbert13 »

Niestety rośliny nadaj padają, zamówiliśmy testy.
Mają być na jutro.
Norbert13
Posty: 19
Rejestracja: 17 kwie 2019 20:51

Re: rośliny chore ?

Post autor: Norbert13 »

Zrobiliśmy testy i w akwarium prawie wcale nie ma....żelaza..... :)
Mam nadzieję, że to okaże się wytłumaczeniem naszych problemów.
Zablokowany