[112l] ogólne

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

chrerymoon
Posty: 6
Rejestracja: 05 sty 2022 19:30

[112l] ogólne

Post autor: chrerymoon »

Hej, zalałam wczoraj akwarium 112l. W trakcie jak będzie dojrzewać chciałam porządnie zaplanować obsadę.
Filtr wewnętrzny z aquaela z ceramiką 500l/h, grzałka 100W - zamierzam dokupić drugą bo ta chyba nie da sobie rady? Brzęczyk z trzema rurkami[nie wiem jak się one nazywają, mam na myśli te gumowe rurki z kulką na końcu przez które lecą bąbelki]. Dno wysypane żwirem i przykryte 5cm warstwą piachu. Z roślin głównie limnophila sessiflora, ludwigia i kryptokoryna. Kamienie[sprawdzałam octem czy się nie pienią], kryjówki - zamek ceramiczny. Temperatura 23 stopnie. Woda miękka, pH około 6.

Wymyśliłam taką obsadę, informacje na temat wymagań ryb czerpałam z rybyakwariowe.eu :
Piskorek - 5-6 sztuk
Prętnik karłowaty - para
Zbrojnik pospolity - para
Brzanka pięciopręga - 8-10 sztuk
Fantom czarny - 6-8 sztuk
Krewetka crystal red - 15-20 sztuk na start, ale dopiero jak już akwarium zarośnie żeby prętniki się na nie nie skusiły.

Z tego co sobie ustaliłam to wszystkim rybom będzie ze sobą dobrze, ale mogę się mylić. Nie wiem czy piskorkom będzie dobrze ze zbrojnikami, nigdzie nie widziałam informacji na ten temat a oba gatunki są denne :| . Co dorzucić, co odjąć? Nie chcę przesadzić z ilością ryb - proszę o radę , które ewentualnie odjąć :D Szczególnie zależy mi na brzankach i zbrojnikach, bo mam je w zbyt małym zbiorniku i chcę im zapewnić odpowiednie warunki. Z góry dziękuję za rady!
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: [112l] ogólne

Post autor: BARA »

Obsada wydaje się ok, piskorkom będzie odpowiadać piasek, daj im tylko jeszcze kilka skorup kokosa jako kryjówki, żeby miały się gdzie schować. Moje piskorki dobijają wieku 15 lat...
Nie musisz dodatkowo napowietrzać wody kamieniami z brzęczykiem. Wystarczy jak wypływ wody z filtra będzie poruszał jej taflą. Bąbelki powietrza rozpylone w wodzie mogą drażnić skrzela ryb, nie trzymasz przecież gatunków potokowych.
Grzałka 100W jest całkowicie wystarczająca dla akwarium trzymanego w domu. W moim 128l mam grzałkę 20W i też jest ok.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: [112l] ogólne

Post autor: grzesi3k »

Jak zalane to dawaj foto :)
ODPOWIEDZ