[31L] Kostka z bojownikiem

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Alina_33
Posty: 86
Rejestracja: 27 maja 2022 20:27

[31L] Kostka z bojownikiem

Post autor: Alina_33 »

Witam, jestem tu nowa. Miałam w swoim życiu kilka akwariów, największe miało 112L. Ale z różnych powodów mam teraz tylko tą kostkę. To jest moje docelowe akwarium, pęknie, porysuje się za bardzo, to je odkupię. To na razie młode akwarium, ma 2 tyg, ale leję bakterie Seachem Stability, nic złego się nie dzieje.


Kostka: 30x30x35
Filtr: Aquael Fan 1 plus + deszczownia
Grzałka: Aquael ultra heater 50w (27 stopni)
Belka: Aquael leddy smart 2 plant 6W

Obsada: Bojownik, jeden ślimak rogaty, jeden ślimak Helmet

Rośliny: Anubias nana, Ludwigia rubens, Backopa, sagitaria, i to ostatnie to nie znam nazwy.

W planach jest zakup kilku razbor borneańskich. Może ze 6. Nie są groźne dla bojownika, ani on dla nich. Lubią wodę podobną, jak bojek.

Obrazek
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Post autor: owlman »

Czesc. Na razie trudno cos powiedziec . Czy podloze to sam bazalt ? Mikrozorum nie sadzimy w podlozu . Z rasborami poczekalbym az zbiornik zarosnie i wpuscilbym ich wiecej niz 6 .
Alina_33
Posty: 86
Rejestracja: 27 maja 2022 20:27

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Post autor: Alina_33 »

Na dnie tylko bazalt. To nie ma być roślinniak, ma być dużo roślin, ale łatwych. Nie bawię się w ziemię ogrodową, ani substraty, bo to moim zdaniem niepotrzebne przy takim raczej low tech'u.

A, czyli to zielone z dużymi liśćmi to Microzorum? Nie sadzimy go w podłożu... No to mam problem, bo jak to teraz wyrwę, to będą glony, może dam kuzynowi, a kupię w to miejsce coś innego, bo nie mam tego teraz gdzie przywiązać. Do tego korzenia rozłożystego chciałam mech dowiązać. Mam słabej jakości żyłkę i łatwo pęka.

Co byście polecili do takiego baniaka? Oświetlenie ma swoje ograniczenia. To Aquael leddy smart 2 plant 6W. Ma 8000 czegoś tam i 470 lumenów. Wychodzi 15 lumenów / L. Ponoć świeci porównywalnie do 15W świetlówki. Nie znam się na tym, ale wczoraj zmieniłam oświetlenie na to w/w, wcześniej było Aquael leddy smart Day&Night Sunny 4,8W. No i kilka dni temu kupiłam tą Ludwigię repens, czy rubens, tak jakoś. Na starym świetle gubiła liście i bladła. A od wczoraj, od zmiany światła, nie zgubiła już ani jednego liścia więcej. Mam też wrażenie, że odzyskuje kolory. Jednak poza tym, nic się nie ruszyło. Świecę 8h dziennie. Fajnie by było wpasować się jakoś w 20 lumenów/L, ale ciężko będzie, a nie chcę podawać CO2. Tak więc teraz trzeba dopasować rośliny pod akwarium, a nie akwarium pod rośliny. To Microsorum to mi tak od zawsze jest wkopane i nawet wygląda najlepiej ze wszystkich. l bacopa z drobnymi listkami, posadzona z tyłu, też nieźle rośnie. Ma rosnąć na tylnej ścianie, bo chcę dużo roślin z tyłu. Jest tam też nurzaniec, nie rośnie. Rozpuścił się. Przycięłam go, może odbije, na razie się nie zanosi.

To akwarium jest nowe, wcześniej ten bojownik i dwa ślimaki był w kostce 19L, ale zmieniałam zbiornik na minimalnie większy, właśnie niniejsze 31L. Większość roślin przeniosłam ze starego baniaka. Ale korzenie, Ludwigia, anubias i bacopa, są nowe.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Post autor: chemik4 »

Cześć,
~900 lumenów w 30 litrach to może być aż nadto.
Czemu mają być glony po wyrwaniu mikrosorum? Delikatnie wyjmij je z podłoża a potem przywiąż do jakiegoś kamienia (piaskowiec będzie dobry) lub korzenia.
Nurzaniec lubi delikatne nawożenie pod korzenie, np. kulki gliniane.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Alina_33
Posty: 86
Rejestracja: 27 maja 2022 20:27

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Post autor: Alina_33 »

Mają rośliny kulki GT. Mam też nawozy w płynie, z linii BlueLine. Taka pozostałość po Akwa 72L, które zaczęło cieknąć, i musiałam wywalić.

900 lumenów? Ta lampka ma 470 lumenów. Wychodzi 15 lumenów na litr, czyli tak niekoniecznie bardzo mocno. No bo starą lampkę chcę sprzedać, nie chcę mieć dwóch zamontowanych, to by źle wyglądało. Zwłaszcza, że jedna jest biała, a druga czarna.

https://aqua-light.pl/mocowane-na-akwar ... biala.html

Ja ma akurat czarną. Jak bym miała montować dwie, to już bym wolała kupić zupełnie inny model.

Jakie jeszcze rośliny nadają się do takiego baniaka, żeby to rosło, a nie wegetowało?


EDIT:


Zrezygnowałam z pomysłu razbor borneańskich. Ten bojownik ganiał nawet dorosłe krewetki, a razbory borneańskie są maleńkie. Potraktuje je jak papu. Trudno, będzie sam. Gdyby baniak był większy, to mogłabym wpuścić Razbory klinowe, bo miałam kiedyś bojownika z nimi, nie było problemów. Ale jednak przemyślałam sprawę i niech on lepiej będzie sam.

Tak teraz wygląda. Czarną lampkę kupiłam kilka dni temu, bo biała nie dawała rady (biała była w poprzedniej kostce, 19L). Chciałam mieć tylko jedną lampkę, tą czarną, ale ona też sama nie daje rady. Więc powstał pomysł na zakup kolejnej, żeby mieć jedną, ale jednak dobrą. No ale ekonomia wygrała i połączyłam stare z nowym. Teraz rośliny powinny dać radę, przy 31lm/l.

Stara Biała: Aquael leddy smart Day&Night Sunny 4,8W
Nowa Czarna: Aquael leddy smart 2 Plant 6W.

Obrazek

Zgłoszę się za jakiś czas, gdy rośliny, mam nadzieję, się rozrosną.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Post autor: chemik4 »

Mój błąd, zrozumiałem, że masz 2x 6W 470 lumenów każda.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Alina_33
Posty: 86
Rejestracja: 27 maja 2022 20:27

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Post autor: Alina_33 »

Tak musi zostać na razie, dlatego, że każda z tych dwóch lampek osobno, jest zbyt słaba na taki litraż. One obie by sobie radziły w pojedynkę w tym starym akwarium, 19 L, ale nie w 31L.

Miałam już nagranego kolesia, żeby kupić od niego drugą Leddy Smart 2 Plant, ale zrezygnowałam, bo jestem na starość sknerą. Mam w domu cały komplet Aquael Shrimp Set Day&Night 19L. Miałam go w całości sprzedać, razem z lampką, tym bardziej, że chciałam kupić inne światło do nowego akwarium. Na innym forum polecono mi Aquael Leddy Smart 2 Plant 6W. Wydawało mi się to bardzo rozsądne, bo to światło jest typowo pod rośliny i do tego ma 6W, a nie 4,8. Ale nowe światło też okazało się za słabe. Miałam wybór, kupić taką samą lampkę drugą, żeby dołożyć do nowej lampy, kupić coś zupełnie innego, żeby wszystko zastąpić, albo trudno, zostawić sobie starą lampę i mieć obie. To trzecie wyszło najtaniej... A już widzę, jak mi ktoś kupi to stare akwarium. Prędzej zostawię, może się kiedyś przyda na jakąś kwarantannę, czy coś. Nie ma zainteresowania na OLX'ie, i tak. Duże akwaria łatwiej sprzedać, niż takie szklanki. Za mały to pieniądz, żeby ryzykować kupno starego zestawu, jak nowy jest niedrogi.
chemik4 pisze: 08 cze 2022 18:30 Mój błąd, zrozumiałem, że masz 2x 6W 470 lumenów każda.
Wydaje mi się, że na innym forum też tak mnie zrozumiano, że ja chciałam dołożyć światło, a nie wymienić całkowicie. Wiem, że piszę bardzo chaotycznie, czasem ciężko mnie zrozumieć. Skaczę z tematu na temat i zmieniam zdanie dosyć łatwo. No w każdym razie, baniak wygląda lepiej z tymi dwiema lampkami niż z jedną. Ba, wygląda lepiej, niż gdybym dokupiła jednak drugą Leddy smart 2 plant, bo ten kolor czerwonawy, powiedzmy, że średnio mi się podobał. Po zmieszaniu się Day&Night Sunny i Smart 2 Plant, wygląda to dużo lepiej. Gdybym nie kupiła jednak tej Leddy Smart 2 Plant, to pewnie bym kupiła Leddy slim 10W (czy tak jakoś), która ma zmieszane Sunny i Plant. Ale w sumie to może dobrze się stało. Mam taniej, Bo ta Slim jest droga. W obecnym ustawieniu mogę się tylko przyczepić, że mam dwie lampki, które zajmują dużo miejsca, i że jedna jest biała, a druga czarna.

Światło teraz wygląda bardzo ładnie. Przypomina mi się stare akwarium 72L, kiedy miałam dwie rurki T8, Glow i Oceanic Light. Ładnie razem wyglądały. Teraz mam coś podobnego. Obudową obie lampki niczym się nie różnią, pomimo, że technicznie, to pochodzą z różnych serii.

Jak zwykle się rozpisałam, przepraszam.
Ostatnio zmieniony 21 cze 2022 16:16 przez Alina_33, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Post autor: chemik4 »

Na dobrą sprawę to przy niewymagających roślinach wystarczy nawet zwykły naświetlacz LED 6500K o mocy 10W (~900 lm) za ok 25 zł z marketu.
Miałem taki i ziele rosło dość dobrze.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Post autor: grzesi3k »

No dobra, ale ja chcialbym zapytac, o co chodzi ze swiatlem I lumenami, gdzie piszesz, ze rosliny nie sa priorytetem :)
Kurcze ten bojek potrzebuje buszu oraz pokrywy, bo sie przeziebi. One np lubia drzmke uciac na lisciu.

Microsorium koniecznie wyciagnij z podloza I na kamien, korzen etc. to epifity.

Odradzam nawozenie, najpierw sprawdz wode. ;) Male baniaczki nie wybaczaja.
Alina_33
Posty: 86
Rejestracja: 27 maja 2022 20:27

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Post autor: Alina_33 »

Spox, mam testy wody, nawożenie bardzo ostrożnie. Rośliny są ważne, ale nie najważniejsze. Chcę mieć ich dużo, ale mało wymagających. Nie mogę dostać u mnie roślin pływających. Microsorium przyklejone już jest do korzonka. Ale większości tej rośliny się pozbyłam. Nie mam na razie do czego jej przywiązać, To wciąż rozwijający się baniak. Żadna ze mnie aquascaperka. Niestety wszystkie moje baniaki są w stylu "zaniedbanego ogródka", lub "(nie) artystycznego nieładu".

Pokrywa jest. Jest szyba nakrywowa. Pominąwszy labirynt, wbrew pozorom bojowniki to skoczki. Zawsze miałam przykryte akwaria. Zwykle były to te plastikowe, czarne odlewy, Kiedyś mi się podobały. Gusta się zmieniają...

Na razie baniak nie poraża wyglądem. Chcę kupić jakiś mech. Nie wiem czy każdy się nada. Najpopularniejszy to chyba Java Moss. Mi się podoba taki co tak pionowo rośnie, wygląda kształtem trochę jak świerk. Nie pamiętam nazwy. Chcę porobić takie kępki na tym korzeniu rozłożystym... Niech to się wszystko rozrośnie. Tylko żeby CO2 to nie wymagało, co najwyżej Carbo. Miałam kiedyś butlę, ale nie chcę do tego wracać. Butla sprzedana, nie będę znowu ładowała w to kasy. Nie mam z resztą miejsca, żeby tą butlę ukryć. Kiedyś miałam 72L, baniak był wyższy, butlę chowałam za nim, prawie nie było jej widać. A za tą obecną szklanką nic się nie schowa.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Post autor: grzesi3k »

Moja czikulinka w galerii, to jest kostka takich rozmiarów, z niewymagajacymi roslinami, robiona pod bojka. Akurat od dwoch/trzech tygodni zastanawiam sie nad jej restartem ;) przy slabym swietle, teraz nie maja te dwie male rybki gdzie plywac teraz.

bojek musi miec busz, mech tego nie zalatwi. musi tez miec cos co dojdzie do powierzchni. ;)
Alina_33
Posty: 86
Rejestracja: 27 maja 2022 20:27

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Post autor: Alina_33 »

Pracuję nad tym, ale te rośliny nie chcą rosnąć. Myślałam jeszcze o Rotali Rotundifolii Red. Albo po prostu pójdę po niedzieli do sklepu i zagadam z babką, bo ja się nie znam na roślinach, mi trzeba pokazać palcem roślinę. Na "znanym i lubianym" portalu aukcyjnym są głównie te rotale w wersji in vitro. Invitro znaczy małe, urośnie za pół roku. Ja potrzebuję teraz mieć coś wysokiego na tył.

Obrazek
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Post autor: grzesi3k »

Olx I nurzance w okolicy
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Post autor: chemik4 »

Na górę polecam pistię / różdżycę / salwinię / wgłębkę
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Alina_33
Posty: 86
Rejestracja: 27 maja 2022 20:27

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Post autor: Alina_33 »

Miałam nurzańce, ale się rizpuściły. Teraz są przycięte przy ziemi i xzekam czy urosną. Pistia kupiona, tak jak jakiś mech i coś trzeciego, co pewnie nie będzie za dobrze rosło, ale zobaczymy. Nie mam CO2 i nie będzie, stąd chcę tylko proste riśliny.
ODPOWIEDZ