[31L] Kostka z bojownikiem

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Post autor: Elemelek »

Przy tym piasku sansibar(chodzi o granulacje) i dozowaniu do slupa wody az sie prosi zeby dac pod spodem bogate podloze dla roslin
Gotowe podloze na bazie ziemi ogrodowej ,wiec nie potrzeba samemu robic choc to jest b łatwe ale jednak wymaga nieco czasu

Aqua Soil i opis https://akwarystyczny.eu/AQUA-SOIL-Podl ... EJ-1L-p202

PS Przy piasku uwazaj zebys nie porysowala sobie szyb przy ich czyszczeniu
Alina_33
Posty: 86
Rejestracja: 27 maja 2022 20:27

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Post autor: Alina_33 »

Miałam już piasek i nigdy więcej go nie wezmę. Żwirek 2-3 mm. Ten z mojego linka jest polecany przez sklep Flower Fish, i do tego barwiony jakąś w porządku metodą, także nie ma się czego przyczepić, poza ceną oczywiście. Najwyżej przycisnę trochę pasa, a żeby było śmiesznie, to glony przestają rosnąć. Więc może problem sam zniknie.
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Post autor: Elemelek »

Jesli chodzi o mnie jestem przeciwny barwionym zwirkom
Ale mają inni .Z tym ze ja nigdy nie umieszcze go w swoim akwarium . Jest tyle rzeczy niby bezpiecznych dopuszczonych do kontaktu z zywnoscią i powinny byc bezpieczne a niestety nie sa
Dlatego podobnie mysle o tego typu zwirkach

Film o glonach na tym kanale znajdziesz duzo odpowiedzi na swoje pytania
Alina_33
Posty: 86
Rejestracja: 27 maja 2022 20:27

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Post autor: Alina_33 »

Wczoraj sprzątałam, dziś dostałam jakieś roślinki od akwarysty, takie długie, wąskie listki, ponoć mu rosną jak głupie, ale nie wie co to. Ogólnie tak to wygląda. Podoba mi się nawet.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Post autor: goldi_ »

heteranthera zosterifolia - dobrze je sadzić w kępie . Faktycznie , roslina dośc ekspansywna , lubi sporą zawartość azotu . Bez przesady ale największy apetyt na N z całego Twojego stanu. bardzo dobrze znośi przycinanie . Sądze że warto ją zlokalizować w jednym miejscu i formować z niej jakąś bryłe.
Dobrze jej robi CO2 ale nie jest to warunek . Duża tolerancja na światło małe jak i silne - będą rózne miedzywęźla . Też ją lubię
Alina_33
Posty: 86
Rejestracja: 27 maja 2022 20:27

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Post autor: Alina_33 »

Dałam z tyłu po bokach, bo akurat tammiałam pustawo. Ona może uratować sytuację. Rogatek u mnie przestał rosnąć, co w zasadzie źle wróży, bo rogatek rośnie zwykle jak chwast. Skoro możba ją przycinać, to dobrze, bo kuzyn mi przyniósł tego takie kłącza po pół metra, wybrałam młode pędy. Dzięki za info o roślinie. Ona mi się podoba.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Post autor: goldi_ »

Jak rogatek przestaje rosnąć to raczej dobrze wróży bo tym lepiej rośnie im gorsza woda :) (lubi azot - bardzo)

ps.
Taka jest zasada w kompozycji akwariów (nie tylko zresztą ) że jeden gatunek w jednym miejscu w dodatku w sąsiedztwie rośliny jak najbardziej różnej.
Oczywiście , rób tak żeby się podobało Tobie jednak jak sie analizuje czy to akwaria czy nawet fotografie itp to dziwnym trafem te które powszechnie uznane są za ładne wpisują sie w szereg reguł które rządzą kompozycjami obrazu
Alina_33
Posty: 86
Rejestracja: 27 maja 2022 20:27

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Post autor: Alina_33 »

Ja tak zawsze robię busz taki roztargniony, niestety jestem pozbawiona zmysłu kreatywności :P
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Post autor: goldi_ »

Jak się Tobie podoba to nic nikomu do tego .
Z drugiej strony, skoro mówisz że nie jesteś zbyt kreatywna to może warto się zainteresować tymi zasadami . Taką poprawną kompozycję da sie nieomal wyliczyć .
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Post autor: Elemelek »

Tu jest troche na temat zasad aranzacji https://www.roslinyakwariowe.pl/artykul ... amano.html

I tu https://aquanature.pl/jak-zalozyc-akwar ... uascaping/

Warto poszukac w sieci

Poza tym proponuje Pinterest
Alina_33
Posty: 86
Rejestracja: 27 maja 2022 20:27

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Post autor: Alina_33 »

Był restart.

Obrazek

Tak to teraz wygląda. Z glonów już wychodziłam, ale kilka rzeczy się razem zbieg zbiegło i powstała decyzja. Teraz baniak będzie prowadzony zupełnie inaczej, bo warunki są inne. Mam jednak podłoże aktywne. Tu mnie brat namówił. I woda tylko z filtra, też mnie brat namówił. W sumie na dłuższą metę to nie będzie jakieś utrudnienie. Zamiast 15 L, będę zmieniać 10L. Na razie nie będę nawozić. Zobaczymy jak się będzie sprawa rozwijać.

Podłoże to Yokuchi Jiban Soil. Woda RO, mineralizator Salty Shrimp Mineral GH/KH+

Mam i ustawione GH na 7, ale docelowo będzie takie 6-7.

Z preparatów używam prócz tego Salty Shrimp, wyciągu z migdałecznika, bakterii Saechem Stability i Witamin dla bojka.

Ostatnia rzecz. Wróciły moje kiryski pigmejki, 4 sztuki. Już nie mam bazatlu! Kuzyn nie widział problemu by mi oddać pigmejki.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Post autor: goldi_ »

Fajne .
To podłoże na starcie wymaga sporo podmian - sporych . Większość tak ma . Nie bój sie tych podmian na starcie - nie przedobrzysz .
Zwróć uwagę na korzeń z lewej strony - to zapewne z braku podmiany . Podłoże wyrzuca związki amonowe i zaraz będziesz miała nitki
Alina_33
Posty: 86
Rejestracja: 27 maja 2022 20:27

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Post autor: Alina_33 »

Codziennie robię 10L podmiany. A korzeń jest taki, bo go zapomniałam wyczyścić. Przy jutrzejszej podmianie to nadrobię. Ja działam zwykle spontanicznie/chaotycznie. Jak padła decyzja o podmianie, to mogłam zapomnieć wyczyścić korzenie.

Oczywiście mam mnóstwo pytań na początku, bo dla mnie taka akwarystyka to zupełnie nowe lądy. Ale przez najbliższe 3 tygodnie wiem, co mam robić. Nie nawozić, nie grzebać w dnie, w pierwszym tygodniu podmiany codziennie, w drugim i trzecim 2x w tyg. A co potem, to o tym zadecydują czynniki. Mój najmniej używany odczynnik do testów, czyli GH/KH, jest na wykończeniu. Kupiłam ten mineralizator z Allegro, bez oryginalnego opakowania i nie dali mi miarki.... I teraz odważ sobie 2 gramy na wiadro... Masakra. Jutro ma przyjść waga jubilerska. Ale spoko, mam teraz Gh7, to idealne GH. Bojki lubią miękką wodę, ale poniżej 7 to nie ma sensu. Oczywiście zakładając, że Test GH/KH z zoolek'a nie na drastycznych odchył od prawdy. Bo mam podejrzenia, że zoolek mi daje złe wskazania pH. No ale mam co mam. Na razie badałam tylko GH na nowym zalaniu, z czasem wszystko zbadam.

Leję bakterie codziennie, więc jeden bojek i 4 kiryski pigmejskie nie powinny mocno obciążyć baniaka na starcie. Bojek siedział kilka dni we wiaderku, więc jak go w końcu wpuściłam, nie krył radochy. To są takie inteligentne rybki. Pływał po całym baniaku, obejrzał każdą roślinkę, każdy korzeń. Fajne są to rybki.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Post autor: goldi_ »

Ten zielony korzeń nie bedzie powodem glonów, uznałem go (zresztą błednie ) za symptom. Sam w sobie jest fajny pokryty takim nalotem . Uwielbiam takie korzenie. W moich akwariach (zwykle HT) wprowadzają element naturalności .
Alina_33
Posty: 86
Rejestracja: 27 maja 2022 20:27

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Post autor: Alina_33 »

Czyli mówisz zostawić?

Dziś przyszła waga, i oczywiście już tu można nakreślić pewne realia pracy z trzema czynnikami, z których każdy może działać źle.

1. Salty Shrimp deklaruje, że 2 gramy na 10L wody RO, dają 6 GH
2. Waga deklaruje, że jej 2 gramy to naprawdę 2 gramy
3. Test na GH od Zoolek'a deklaruje, że daje prawidłowe odczyty.

Tak więc wsypałam 2 gramy Salty Shrimp do 10L wody RO, sprawdziłam testem Zoolek'a i mam 8 GH. I tu rodzi się pytanie, który czynnik zawinił?

Oczywiście żartuję, nie będę wnikać, po prostu następnym razem wsypię 1,8 gram Salty Shrimp, oczywiście 1,8 według mojej wagi. Wiesz, rozumiesz, mi chodzi o wyrobienie procedur, które nie wymagają ciągłego sprawdzania. Czyli z grubsza i powtarzalność. Bo nie mogę za każdym razem korzystać z testów, bo zbankrutuję na same testy.

Roślinki już wyglądają lepiej, a nowe zalanie było w sobotę. Jak je wsadziłam, to były takie poskręcane, a teraz się prostują i rozwijają liście. Ta od kuzyna, o której mi ostatnio pisałeś, to chyba nawet urosła. W najgorszym stanie to jest ludwigia Repens, ale i ona stopniowo wygląda lepiej. Świecę 6,5 godziny dziennie, może w przyszłą sobotę zwiększę do 7h/dobę.Wcale nie jest uciążliwe to lanie samej RO. Powiem więcej, jest nawet wygodniejsze, bo jak potrzebuję wodę to idę i biorę, nie muszę czekać aż się woda odstoi. A ile razy było tak, że zaplanowałam podmiankę na następny dzień, a zapomniałam kranowity nalać do wiadra....
ODPOWIEDZ