Podawanie CO2 zamiast EC przy niskim oświetleniu.

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
enshu
Posty: 77
Rejestracja: 08 lis 2019 13:48

Podawanie CO2 zamiast EC przy niskim oświetleniu.

Post autor: enshu »

Cześć,
wiem że jest powszechna opinia że podawanie CO2 przy oświetleniu niższym niż 0,5W/L mija się z celem, a podawanie EC przy oświetleniu większym niż 0,5W/L byłoby drogie i mogłoby być szkodliwe w dużych ilościach.

Mam oświetlenie bardzo niskie bo 0,2W/L i podaję EC, ale ciekawi mnie czy mogę je jednak zamienić na CO2 z butli. Mam butlę i cały potrzebny sprzęt (dyfuzor, reduktor, zaworki, indykator etc.) który stoi i się kurzy, bo aktualnie nie mam do czego wykorzystać. I tak sobie myślę że może zamiast tego EC, mogę podłączyć butlę i niech sobie gazuje.

Akwarium ma 200L to nawet z butli by taniej wyszło. Czy ma to sens? :)
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Podawanie CO2 zamiast EC przy niskim oświetleniu.

Post autor: owlman »

Czesc. C02 zawsze ma sens bez wzgledu na moc swiatla . Chyba ze akwarium bez roslin . Zadne ec nie zastapi gazu . Aby sie o tym przekonac sprawdz zawartosc CO2 w akwarium za pomoca pH i KH .
Awatar użytkownika
enshu
Posty: 77
Rejestracja: 08 lis 2019 13:48

Re: Podawanie CO2 zamiast EC przy niskim oświetleniu.

Post autor: enshu »

Mam pH = 7.6/ 7.7, a KH = 6. Z tabeli wychodzi że CO2 jest malutko.

No to odpowiedź jest jasna, podłączam sprzęt. :)
A jak dużo gazować? Do jasnej zieleni indykatora, czy lepiej trochę mniej i utrzymać na ciemnej zieleni?
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Podawanie CO2 zamiast EC przy niskim oświetleniu.

Post autor: owlman »

Do jasnej ale pod kontrola . Ja w swoich akwariach mam bardzo maly ruch wody i oczywiscie bez napowietrzania .
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Podawanie CO2 zamiast EC przy niskim oświetleniu.

Post autor: goldi_ »

Istotniejsze od barwy wskaźnika jest rodzaj uzytego płynu wskażnikowego. Najpowszechniej używa sie 20 lub 30ppm .Tak więc zielony w jednym przypadku będzie wskazywał 20 a w drugim 30ppm. To spora różnica .
Sugeruję użyć 20pp . Moim zdaniem odcień zielonego bedzie sprawą drugorzędną. Przy tym świetle kazda ilość CO2 bedzie korzystna a jeśli masz rośliny roznące przy tak małym świetle to zawartość CO2 15-20ppm będzie bardzo dobrym parametrem
Awatar użytkownika
enshu
Posty: 77
Rejestracja: 08 lis 2019 13:48

Re: Podawanie CO2 zamiast EC przy niskim oświetleniu.

Post autor: enshu »

Dzięki za tą informację. Nie wiedziałem że te płyny wskaźnikowe mają różną moc. Mam płyn od AquaNova i nie jest na buteleczce napisane jaką wartość wskazuje. Zamówiłem już taki co wskazuje 20mg/L :)
ODPOWIEDZ