Zapowietrzanie się filtra

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
enshu
Posty: 77
Rejestracja: 08 lis 2019 13:48

Zapowietrzanie się filtra

Post autor: enshu »

Cześć,
Mam od jakiegoś czasu problem z zapowietrzaniem się filtra Sunsun Hw-303B. Wypluwa mi co jakieś kilkanaście sekund mgiełkę powietrza do akwarium, sprawdziłem już wszystkie możliwe połączenia, wymieniłem uszczelki, nasmarowałem wazeliną, wymieniłem wirnik i nadal nie pomogło. Do tego wirnik działa głośno bo w komorze ma ciągle powietrze zamiast wody. Oglądałem węże pod światło i jedynym w którym widać wylatujące bąbelki powietrza to ostatni idący już do akwarium. Zatem problemem musi być sam filtr, a nie połączenia, prefiltr, itp.

Zostało tylko jedno miejsce którego nie sprawdzałem, czyli wnętrze pokrywy filtra. I tu moje pytanie do Was, czy macie jakieś doświadczenia z tym, czy jest tam jakiś element przez który może się dostawać powietrze?

Moim podejrzeniem jest ta duża pompka do zalewania filtra, ale nie wiem za bardzo jak ona działa i czy mozliwe jest jej rozebranie.

Dodatkowo zdziwilo mnie że jak zdejmuje pokrywę to przy obracaniu woda leci bokami, a po odwroceniu wlewa się do tej białej części i można ją wylać otworami które zaznaczyłem na zdjęciu.

Obrazek

Jak ona się tam przelewa? Dodam że podczas działania z filtra nic nie cieknie, a mam go od ponad roku. Problemy zaczęły się jakiś miesiąc temu 😔 Nie mam też napowietrzacza w akwarium, a CO2 jest w zupełnie przeciwnym rogu akwarium. Skimmera podłączonego do filtra też nie mam.

Dajcie jakieś rady bo zwariuję z tym 😣 z góry dzięki
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Zapowietrzanie się filtra

Post autor: goldi_ »

Woda pod pokrywę dostaje sie ze złacza zespolonego węży. Ten biały plastik to tylko maskownica i nie pełni żadnej roli oprócz dekoracyjnej. Wymień 2 małe oringi w zaworze i/lub je przesmaruj silikonem lub wazeliną . Jeśli to nie pomoże wykonaj próbę szczelności pod ciśnieniem .
Albo zanurz cały filtr we wodzie i przy zatkanym wężu wylotowym zapodaj powietrze na wejśćie lub postaw filtr np we wannie zatka wylot a ciśnienie zapodaj np z węża prysznicowego
Awatar użytkownika
enshu
Posty: 77
Rejestracja: 08 lis 2019 13:48

Re: Zapowietrzanie się filtra

Post autor: enshu »

Dzięki za odpowiedź, poszukam nowych oringów, albo owinę ze dwa razy taśma teflonową i dopiero wcisnę oring, może będzie lepiej przylegał.

Opcja z zanurzeniem filtra ciekawa, chyba nie ma tam żadnej elektryki która mogłaby się uszkodzić w ten sposób? Obawiam się o ten przełącznik od lampy UV, jest zakryty tylko taką gumką
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Zapowietrzanie się filtra

Post autor: goldi_ »

Na początek posmaruj te oringi.
Masz rację, zapomniałem o UV. Nie miałem w rece takiego czegoś i nie wiem jak to jest uszczelnione . Na wszelki wypadek wybierz opcję z wanną i prysznicem i zobacz gdzie przecieka.

Chociaż z drugiej strony nie będziesz go miał podłączonego a po teście możesz go wysuszyć , przedmuchać ...
macieks
Posty: 189
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Zapowietrzanie się filtra

Post autor: macieks »

Nie wiem czy to coś pomoże ale kubełki zapowietrzają się również gdy mają problem z zassaniem wody, gdy coś blokuje, np. zabrudzony prefiltr lub wkłady. Tworzy się podciśnienie które zasysa powietrze nawet przez dobre uszczelki.
Awatar użytkownika
enshu
Posty: 77
Rejestracja: 08 lis 2019 13:48

Re: Zapowietrzanie się filtra

Post autor: enshu »

macieks pisze: 10 lip 2022 21:39 Nie wiem czy to coś pomoże ale kubełki zapowietrzają się również gdy mają problem z zassaniem wody, gdy coś blokuje, np. zabrudzony prefiltr lub wkłady. Tworzy się podciśnienie które zasysa powietrze nawet przez dobre uszczelki.
To nie powinno być problemem w moim przypadku, na wlocie jest standardowy koszyczek, prefiltr kubełkowy czyszczony regularnie, nawet jakiś czas temu wyjąłem watę z niego i są tylko gąbki. Ale dzięki, każda podpowiedź jest cenna.


Oringi widoczne na zdjęciu wymieniłem, niestety bez zmian.
Obrazek

Czy te obrotowe końcówki na które wciskany jest wąż też są jakoś wyjmowalne? I czy tam też są jakieś oringi?


EDIT: i najgorsze że siedzi teraz tak mocno że nie mogę zdjąć z pokrywy 😭
Awatar użytkownika
enshu
Posty: 77
Rejestracja: 08 lis 2019 13:48

Re: Zapowietrzanie się filtra

Post autor: enshu »

Obrazek


podłączyłem, puściłem lekkie ciśnienie, jak plastik zaczął trzeszczeć to odpuściłem, bałem się że go rozerwie 🙄 ale ciśnienie było wewnątrz. Bo jak otworzyłem zawór to sikneło dobrze. Żadnych przecieków nie było, podłączyłem go do akwa bez prefiltra i efekt bez zmian... Przed podłączeniem jeszcze rozkręciłem obudowę żeby mieć wgląd pod osłonę. Ciągle się zapowietrza 😏

Chyba się go pozbędę i kupię inny, ehh
macieks
Posty: 189
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Zapowietrzanie się filtra

Post autor: macieks »

i dlatego właśnie wybrałem Eheim :) Polecam.
Awatar użytkownika
enshu
Posty: 77
Rejestracja: 08 lis 2019 13:48

Re: Zapowietrzanie się filtra

Post autor: enshu »

macieks pisze: 13 lip 2022 19:56 i dlatego właśnie wybrałem Eheim :) Polecam.

Zastanawiam się na Fluval 307, oglądałem kilka filmików i recenzji. Wygląda nieźle, konstrukcja prosta ale przemyślana pod kątem łatwego czyszczenia, i dobre opinie ma.
macieks
Posty: 189
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Zapowietrzanie się filtra

Post autor: macieks »

jak dla mnie to dziadowskie oszczędności.
ODPOWIEDZ