Komputer CO2

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Komputer CO2

Post autor: Elemelek »

Szkoda slow

Nic nie pisalem o obserwowaniu akwarium i korygowaniu parametrow .Nie potrzeba tego robic caly czas a tylko do ustalenia poziomu rownowagi czyli okreslonego z gory poziomu CO2 ktory sie chce utrzymac . jest to bardzo proste

Nie bede juz odpowiadal . Jest to dla mnie denerwująca dyskusja z takimi ludzimi jak wy .Nie jestem przyzwyczajony do tego zeby ktos mnie obrazal

Prosze wiec juz do mnie ,o mnie nie pisac

Dobrze?

Z gory dziekuje

PS " Efekt Dunninga-Krugera". - dokładnie ale nie chciałem tego mu publicznie przypisywać aby nikogo nie urazić "

I znowu obrazanie ! Gdzie wy sie wychowaliscie? W chlewie? A gdzie sie uczyliscie ? Tez w chlewie? Takich prostych rzeczy nie umiecie zrozumiec ze to po prostu jest niewiarygodne

Zegnam . Chamstwo oraz brak wiedzy w osobach Goldi i Neurochirurg
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Komputer CO2

Post autor: Neurochirurg »

Ktoś kto kiedykolwiek używał najprostszego zestawu CO2 wie, że nie jest w stanie ręcznie ustawić dozowania CO2 w taki sposób, żeby uzyskać stały poziom CO2, bo tego się nie da zrobić. Dlatego jak ktoś pisze, że wystarczy bazować na wymianie gazowej i wyregulować dozowanie CO2 tak by było stałe stężenie CO2 nie wie o czym mówi. A reagujemy bo ktoś może na poważnie wziąć takie rady i np. w nocy zagazować obsadę. Pisanie takich głupot jest po prostu nieodpowiedzialne. Są tutaj młodzi akwaryści, którzy mogą wziąć za dobrą monetę jakieś bajanie o doświadczeniu (jakby to miało jakieś znaczenie. Ja mam 30 lat doświadczenia a są młodzi zapaleńcy, którym do pięt nie dorastam wiedzą). Reasumując Panie elemelek, nie ma obecnie w warunkach cywilnych lepszej metody kontrolowania poziomu CO2 w wodzie niż stały pomiar pH, znajomość KH wody i odpowiednie ustawienie komputera pod te parametry. Bredzenie o wymianie gazowej, która się dzieje w sposób ciągły i niezrozumiałe argumenty są po prostu szkodliwe.

P.S. Co do chamstwa, piszę, nie zastrzeliłem się co sugerowałeś żebym zrobił.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Komputer CO2

Post autor: goldi_ »

A nie przyszło Ci do głowy że Ty systematycznie obrażasz ? I to na wiele sposobów .
Co chwila podważanie wiedzy i umiejętności pozostałych forumowiczów, wypisywanie głupot, pisanie nie na temat , uparcie wielokrotnie powtarzanie tego samego , manipulowanie faktami i pozostałymi wypowiedziami , niechlujstwo językowe itp.

"Chamstwo oraz brak wiedzy w osobach Goldi i Neurochirurg" - jak zwykle , dostałeś podsumowanie tej durnej dyskusji i oczywiście nie potrafisz sie do niej odnieść . Jak zwykle "żegnam ..." itd
Zamiast argumentu foch.
Żegnaj (po raz kolejny)
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Komputer CO2

Post autor: Elemelek »

Ostatni raz odpisuje
Nie zagazujesz obsady i mam ochote nazwac cie inaczej ale ugryze sie w jezyk
Moj nick pisze sie z duzej litery


Kto kogo obraza? Pierwsi zaczynacie bo nie rozumiecie o czym pisze i zaczynają sie osobiste wycieczki .Zawsze z waszej strony nie mojej ! . I powtarzam po raz kolejny ze nie ja to wymyslilem jelsi chodzi o podawanie CO2 tak zeby nie uzywac komputera tylko polegac na wymianie gazowej

W ogole nie myslicie . Nadmiar gazu ucieka w atmosfere .Oczywiscie ze precyzyjny regulator CO2 sie przyda ale nie rozumiecie zasady dzialania tej prostej zaleznosci ze wlasnie nie ma mozliwosci zagazowania akwarium bo nadmiar ucieknie do atmosfery .Ilez razy mozna pisac to samo ?

Polega to na takim dobraniu ruchu powierzchni wody zeby ta wymiana gazowa (woda powietrze) nastepowala nie za szybko i nie za wolno . Potem dodajesz CO2 iles bąbelkow (tyle zeby stezenie w wodzie bylo na zalozonym poziomie ) Gaz sie nie skumuluje bo ma droge ucieczki do atmosfery i intensywnosci tej ucieczki mozna regulowac dowolnie .

macie kawaria fajnie ale z biologii to jestescie orly w cudzyslowiu . Z aquascapingu tez bo nie znacie i nie kojarzycie najwyrazniej czyja to metoda o ktorej pisze . A to ze sie nie zgadzam z ogolnymi teoriami panującymi w sieci? Nie zgadzam sie bo sa bezmyslnie kopiowane i nie jest to optymalny sposob prowadzenia akwarium . Juz tez to pisalem ze taka wymiana gazowa powoduje lepszą kondycje roslin ,ryb i dziala lepiej na bakterie czyli ogolnie caly akwarium

A bakterie tak przy okazji mają bardzo duzy wplyw na akwarium i na nich sie wszystko opiera . jednak wy wolicie swoje racje ktore nie sa niczym poparte a bo tak robi wieksozsci ludzi i tak mi tez rosnie . I tyle nie? Nie skupiacie sie na jak najlepszej kondycji . Nie chce juz nawet pisac o innychj aspektach jak np forma w jakiej rosną rosliny np zwarta forma krotkie miedzywiezla ,wybarwienie itp bo to dla was za trudne do zrozumienia

Pisalem tez o swietle i tez nie zalapaliscie choc chcialem to wytlumaczyc to spotkalem sie znowu z obrazaniem tylko
To samo podloze : tez jest super wazne i ziemia z kretowiska jest lepsza niz ze sklepu bo w sklepie moze byc potraktowana chemią zeby nie miec klopotu z weterynarią
Podloza gotowe tez sa cenne i tez je warto zastosowac razem z ziemia lub bez .Wszystko zalezy jakie ma to byc akwarium i jakie rosliny

A wiecie o tym ze wiecej CO2 wcale nie oznacza lepszego wygladu roslin ? Ze lanie wiecej nawozow tez moze nie oznaczac lepszej kondycji roslin ? (szczegolnie czerwonych )


Liczylem ze bedziemy rozmawiac i dyskutowac i wymieniac sie doswiadczeniem ale juz mi sie nie chce tutaj o niczym pisac

I nie musze bo nikt mi nie kaze

bardzo niemile nieprzyjazne forum gdzie trzeba udowadniac ze sie nie jest wielbadem a jak sie cos napisze innego niz wszyscy to sie jest obrazanym

Sadzicie ze wiecie wszystko i macie we wszystkim racje ? To jeszcze bardzo dluga droga przed wami

Wasze rady to jak kupic to jak tamto i dajecie je czasami bez sensu .Czasami to mam wrazenie ze tutaj sa dealerzy sprzetu do akwarium . Ręce opadają

Neurochirurg skoro nie rozumiesz o czym pisze to nie oceniaj ze sa to glupoty . Kupcie sobie komputer co chcecie mi nic do tego . Pisze tylko o tym ze metoda na komputer jest gorsza dla akwarium niz metoda na wymiane gazową

Meczy mnie pisanie z wami .Bo to nie jest przyjemne .Przede wszystkim brak z waszej strony kultury i szacunku i wybujale ego jak widze bo jak sie nie zgadzacie nie potraficie zrozumiec to obrazacie kogos

Moge tyle powiedziec na koniec : Uczcie sie na swoim doswiadczeniu i czytajcie duzo innych lepszych od siebie jesi chcecie isc na przod .Zamiast powielac to co jest popularne i błedne lub po prostu nie optymalne
Przekonacie sie jak bedziecie chcieli osiagnac cos konkretnego i trudniejszego . Popatrzcie na kondycje roslin u znanych aquascaperów .Myslicie ze to tylko kwestia loga nawozow ? Ze to kwestia kompuera do CO2 ? Wlasnie nie
To kwestia doswiadczenia i pewnych juz metod ktore sobie wyrobili za pomocą obserwacji czy wrecz eksperymentow ze zbiornikiem

Nie da sie z wami rozmawiac i dlatego nie bede
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Komputer CO2

Post autor: goldi_ »

Niby sie pożegnał a tu znowu kolejna ściana tekstu o niczym .
Można by zignorować to ale jak taki doświadczony akwarysta wypisuje takie głupoty to jest to potencjalnie groźne
Elemelek pisze: 13 lis 2022 1:25 Nie zagazujesz obsady i mam ochote nazwac cie inaczej ale ugryze sie w jezyk
Otóż zagazujesz o czym już pisałem i uzasadniałem okoliczności ale Ty zamiast się do tego odnieść znowu po swojemu.
Przykład z dnia wczorajszego:
Zbiornik jaki niedawno odpalałem (126l) a CO2 non stop wyregulowany " na wymianę gazową " . Przez tydzień faktycznie wszystko idealnie . Wczoraj rano podczas karmienia zaniepokoił mnie kolor indykatora (30ppm żólty jak d. kanarka) Po analizie stężenie ok 45ppm CO2. Bąbelki jakby nieco szybciej ... Co sie stało ? nie wiem . Nikt tego nie ruszał . Może zawidł zaworek który przez jakiś czas nieużywany może ... Nieważne. Ważne że udało sie zapobiec .
Kilka lat temu w ustabilizowanym akwarium po sporej nieobecności zastałem część obsady martwą . Zagazowana (zatruta CO2) Co sie wydarzyło? po prostu skończył sie gaz w butli

Kto kogo obraza?
Elemelek pisze: 13 lis 2022 1:25W ogole nie myslicie . ... .Ilez razy mozna pisac to samo ?

...
macie kawaria fajnie ale z biologii to jestescie orly w cudzyslowiu . Z aquascapingu tez bo nie znacie...

A bakterie tak przy okazji mają bardzo duzy wplyw na akwarium i na nich sie wszystko opiera . jednak wy wolicie swoje racje ktore nie sa niczym poparte a bo tak robi wieksozsci ludzi i tak mi tez rosnie . I tyle nie? Nie skupiacie sie na jak najlepszej kondycji . Nie chce juz nawet pisac o innychj aspektach jak np forma w jakiej rosną rosliny np zwarta forma krotkie miedzywiezla ,wybarwienie itp bo to dla was za trudne do zrozumienia
No. Jakbym ja to napisał to znowu byłby foch . Ale Ty nikogo nie obrażasz
Elemelek pisze: 13 lis 2022 1:25 Pisalem tez o swietle i tez nie zalapaliscie choc chcialem to wytlumaczyc to spotkalem sie znowu z obrazaniem tylko
Do tego akurat trudno sie merytorycznie odnieść bo tak gmatwasz choćby przez przywoływanie fałszywych dogmatów na początku każdego wywodu na ten temat że wszystko potem było logiczne to i tak kupy się nie trzyma - zresztą unikałeć dyskusji merytorycznej posługując sie jakimiś sloganami

Z podłożami podobnie
Elemelek pisze: 13 lis 2022 1:25Wasze rady to jak kupic to jak tamto i dajecie je czasami bez sensu .Czasami to mam wrazenie ze tutaj sa dealerzy sprzetu do akwarium . Ręce opadają
Nikt nie agitował na tym forum za konkretnymi produktami tyle co Ty - zwłaszcza nieproszony . Nachalna reklama w Twoim wydaniu.
Elemelek pisze: 13 lis 2022 1:25Pisze tylko o tym ze metoda na komputer jest gorsza dla akwarium niz metoda na wymiane gazową
Oczywiście tego nie uzadnisz ignorując argumenty dyskutantów?
Elemelek pisze: 13 lis 2022 1:25.Przede wszystkim brak z waszej strony kultury i szacunku i wybujale ego jak widze
Nasze wybujałe ego?! A to dobre . Jak więc Ciebie należy określić?
Elemelek pisze: 13 lis 2022 1:25Nie da sie z wami rozmawiac i dlatego nie bede
Bo aby z nami rozmawiać należy używać argumentów a nie sloganów . Zresztą : nie wierzę
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Komputer CO2

Post autor: Elemelek »

A jak wyregulowales na wymiane gazową? Chyba jednak zle . Tak trudno jest zrozumiec ze nadmiar gazu ucieka do atmosfery? To jak ci sie udalo zagazowac obsade skoro CO2 sie nie kumuluje? Jeszcze pytanie jakiego ty uzywasz zaworka precyzyjnego ? Bo moze ma az taki rozrzut ze potrafi podac duzo wiecej CO2 niz to ustawisz i skoro ustawiasz wymiane gazową za małą to podaz CO2 jesli bedzie duzo wieksza niz jego ulatnianie sie to dopiero wtedy istnieje mozliwosc zagazowania . To chyba zawor spawalniczy tak ci mocno przepuszcza .Nie wiem

A poza tym to ustawia sie duzą podaz CO2 i duzą wymiane gazową po to zeby reakcja wzrostu CO2 byla szybka a to dlatego zeby rolsiny zawsze mialy podobny poziom CO2 a nie na niego czekaly bo np juz pobiorą CO2 i jest go akurat wtedy za malo a pod koneic dnia za duzo bo nie pobiorą tyle co rano . A znowu w nocy wcale go nie potrzebują i bedzie sie kumulowal jesli jest wymiana gazowa zle ustawiona

Wakwarium musi byc tez wysoki poziom tlenu a nie tylko CO2 ? Jeszcze raz powtorze : Nieznajomosc biologii sie klania . Tak powinno to wygladac zeby i tlenu bylo wystarczająca ilosci a nie tylko CO2 . Wbrew logice bedzie to dzialalo na korzysc tez dla roslin a nie tylko dla ryb i bakterii .
I owszem wyjdzie wtedy wiecej CO2 ale nie nazlezy na tym oszczedzac bo jest to nieoptymalne dla calego akwarium
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Komputer CO2

Post autor: goldi_ »

Elemelek pisze: 13 lis 2022 14:39 A jak wyregulowales na wymiane gazową? Chyba jednak zle .
Przecież piszę wyżej że przez pół roku było idealnie wyregulowane .
Problem jest w tym że tym regulacjom nie można ufać z róznych powodów :
- końcówka gazu i regulacje szlag trafia bo następuje wyrzut gazu
- zmiana cyrkulacji z powodu np zapchania filtra albo innych powodów
- brak prądu
itd
Elemelek pisze: 13 lis 2022 14:39 Tak trudno jest zrozumiec ze nadmiar gazu ucieka do atmosfery? To jak ci sie udalo zagazowac obsade skoro CO2 sie nie kumuluje? Nic nie rozumiesz z tego co pisze
Obawiam się że to nie ja nie rozumiem . Owszem następuje wymiana gazowa i CO2 sie ulatnia z wody ale w jakim tempie ?
Skoro twierdzisz że złe wyregulowanie może stać sie powodem zatrucia potwierdzasz tym samym to co wyżej napisałem - wystarczy cokolwiek aby rozregulować układ nawet najprecyzyjniej wyregulowany .
Zrób sobie eksperyment i sprawdź jak długo trwa odgazowanie wody
Elemelek pisze: 13 lis 2022 14:39 Druga sprawa : Nie przyszlo ci do glowy tobie i kolegom specjalistom ze w akwarium musi byc tez wysoki poziom tlenu a nie tylko CO2 ?
To jest raczej oczywiste i zwykle w akwariach mam więcej tlenu niż jest w stanie się w wodzie rozpuścić .
Elemelek pisze: 13 lis 2022 14:39 Jeszcze raz powtorze : Nieznajomosc biologii sie klania
Nigdy nie twierdziłem że jestem ekspertem biologii lecz my to tymczasem raczej o fizyce ew chemii
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Komputer CO2

Post autor: Elemelek »

Bo odgazowanie musi byc dosc szybkie i dosc duzo trzeba podawac CO2 zeby reakcja stezenia CO2 zachodzila szybko w obie strony . Regulowala sie gdy jest go za malo i gdy jest go za duzo zaleznie od potrzeb roslin

jakiego zaworka uzywasz? Uzyj czegos naprawde precyzyjnego bo jak tak ci puszcza CO2 z takim duzym rozrzutem to jest do bani . Poza tym jak jest wiecej rozkrecone CO2 to lepiej trzyma predkosc .Stabilniej

Nigdy nie zagazowalem ryb . Moze kiedys byly lepsze zaworki? Bo to bylo 5 lat temu .Nie wiem ale byc moze masz racje skoro az tak sie dzieje jak piszesz .Kiedys tez byly inne akwaria klejone .Moje staly 15 lat bez rozklejenia sie czy przeciekania

Zaczales normalnie pisac w koncu
Ostatnio zmieniony 13 lis 2022 15:24 przez Elemelek, łącznie zmieniany 1 raz.
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Komputer CO2

Post autor: goldi_ »

Spoko - zaworek jest OK . Używam i comozi i ferag ale też jakies za kilka złotych no name . To nie zaworek puszcza . I ciśnienie też jest całkiem OK . To że następuje wyrzut gazu jest spowodowane czymś innym .
Zresztą grzebanie w technikaliach nie rozwiązuje pozostałych przypadków zakłócenia wymiany

ps
dokładnie taki jak w pierszym linku a ferag to ze 2 półki wyżej
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Komputer CO2

Post autor: Elemelek »

W takim razie dam ci oryginalny artukul o tym od Dennisa Wonga . Mysle ze wiesz kto to
Spora baza wiedzy . Daje link od razu do CO2

https://www.2hraquarist.com/blogs/choos ... CO2-safely


Natomiast u mnie ten wyrzut gazu nie nastepowal .Mozesz opisac o co chodzi ? Bo chcialem zauwazyc ze komputer tez moze byc zawodny

PS Nie zgadzam sie z nim tylko czesciowo jesli chodzi o oswietlenie . On preferuje podbicie w czerwieni i niebieskim a ja tego nie lubie i dla mnie jest takie akwarium sztucznie podkoloryzowane. Preferuje wiernie oddane barwy czyli Ra najlepiej 100 . Co jednak nie skresla takiego podbicia jesli chodzi o wzrost roslin bo dla nich to jest dobre i malo znaczace ze zielonego bedzie troszke mniej nawet jak Diana Walstad ma racje (bo tu zdania sa podzielone ) Tak czy inaczej kolor zielony jest potrzebny dla nas jako obserwatora
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Komputer CO2

Post autor: goldi_ »

OK czytałem to i jestem z jego artykułami na bieżąco ale dzieki za dobre chęci .
Ten wyrzut gazu jest w pewnych okolicznościach normalny i zapewniam Cię to dość powszechne zjawisko (i normalne )
Teraz jednak nie chciałbym zmieniać tematu i oczekiwałbym odniesienia sie do innych przypadków zakłóconej wymiany gazowej .
Przypominam że rozmawiamy w kontekcie Twojej wypowiedzi ad niecelowości czy wręcz szkodliwości stosowania komputera CO@ ( i o tym jest ten wątek ) . O oświetleniu innym razem
ps
A własnie wong.
On zaleca stosowanie komputera (lub innej metody szybkiego osiągnięcia i stabvilizacji poziomu CO2)
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Komputer CO2

Post autor: Elemelek »

Pisalem o tym ze lepiej jest stosowac wymiane gazową bo jest to lepsze dla roslin i w tym art na stronie Wonga masz dlaczego . Skoro jestes na biezaco to wiesz o tym co i jak sie dzieje . Nie korzystam tylko z tej strony ale ona jest moim zdaniem dobra

Pisalem w sensie ze komputer jest niepotrzebny bo dozowanie bez wymiany gazowej jest gorsze dla calego akwarium . Wiec lepiej miec wymiane gazową niz miec ją za małą plus komputer

Ale zaskoczyles mnie tymi wyrzutami gazu wiec skoro wymiane gazową zrobisz odpowiednio duzą to tu komputer nie bedzie przeszkadzal . Rozumiem ze ma pilnowac w sytuacji tego enigmatycznego wyrzutu gazu . Tyle ze u mnie ten wyrzut nie nastepowal i dlatego cie pytam o co chodzi ale malo mi to wyjasniles i nadal nie wiem

Takze ta szkodliwosc to mialem na mysli ze nie bedzie wystarczajacej ilosci tlenu i wymiany gazowej czyli tez wiekszej ilosci dozowania CO2 dla szybszej reakcji do wlasciwego stezenia (i dla odgazowania gdy jest go za duzo)

PS Ale mi sie to udawalo bez komputera. Inna metoda szybkiego osiagniecia i stabilizacji to jest wlasnie wymiana gazowa
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Komputer CO2

Post autor: goldi_ »

O wyrzucie zaś . Obiecuję .
Powołujesz sie na wonga więc sie tego trzymajmy.
On przecież pisze zupełnie coś innego niż Ty tutaj opowiadasz .
Twierdzi on , ze korzystniej jest utrzymanie wysokiego stabilnego poziomu CO2 niż powolny wtrysk w oparciu o naturalną wymianę . Sugeruje on wręcz że korzystniej dla roslin jest szybkie wtłoczenie gazu i później utrzymanie tego poziomu będąc w korelacji ze zużyciem przez rośliny i naturalnuymi stratami fizycznymi .
To stanowisko jest mi bardzo bliskie i sam je staram sie stosować . Praktyczną realizacją tej doktryny jest komputer CO2
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Komputer CO2

Post autor: Elemelek »

Wklejam dla innych ( ze strony Wonga ) On nie pisze czegos innego niz ja opowiadam tylko dokladnie to samo

JAK OSIĄGNĄĆ OPTYMALNE, ALE NIE ŚMIERTELNE POZIOMY

W prawdziwym zbiorniku zawsze zachodzi wymiana gazowa, a także konsumpcja przez rośliny wodne. Nawet w zbiorniku ze słabym mechanizmem odgazowywania poziomy CO2 rosną w sposób malejący. Wraz ze wzrostem poziomu CO2, im większa różnica między poziomem atmosferycznym a ilością rozpuszczonego CO2 w zbiorniku, tym więcej CO2 zostanie odgazowane. Rośliny usuwają również CO2 z wody w godzinach świetlnych.
Tak więc, gdy wstrzykujemy CO2 do akwarium z roślinami, poziomy CO2 rosną zgodnie z krzywą, która odzwierciedla malejące zyski; każda dodatkowa jednostka CO2 wtryskiwana do zbiornika przyczynia się w mniejszym stopniu do poziomu CO2 w zbiorniku, dopóki szybkość wtrysku nie zrówna się z szybkością odgazowywania. W tym miejscu CO2 osiąga poziomy równowagi.

śmiercionośny poziom CO2

Cały wstrzykiwany CO2 musi gdzieś iść; jest albo zawarty w zbiorniku, albo odgazowany. Kiedy ludzie mówią, że zbiornik z roślinami powinien zawierać 35 lub 15 ppm CO2, mają na myśli ten równowagowy poziom rozpuszczonego CO2 w wodzie. Powyższy wykres ilustruje problem ze słabą wymianą gazową; trzeba stawić czoła zagadce, czy osiągnięcie optymalnego poziomu zajmuje bardzo dużo czasu, albo zbyt łatwe przekroczenie progu śmierci. jest również ważny.

Typowy scenariusz wtrysku CO2

W zbiornikach o niskim natężeniu wtrysku zapasy są szybko zużywane, gdy włączają się światła - poziom CO2 początkowo spada z powodu zużycia przez rośliny, zanim wzrośnie w ciągu dnia (rośliny zużywają więcej CO2 w ciągu pierwszych kilku godzin).

To przynosi efekt przeciwny do zamierzonego; występuje znaczny przepływ, ale poziomy CO2 nie są w optymalnym momencie, kiedy powinien być najbardziej potrzebny - na początku dnia. Jednak ten scenariusz może doprowadzić do sytuacji, w której poziom CO2 będzie bardzo wysoki pod koniec dnia, a ryby będą dyszeć na powierzchni. Hobbyści są zdziwieni, jak ryby mogą dyszeć, a mimo to ich rośliny nie otrzymują odpowiedniej ilości CO2.​​

Jest to niestety niezwykle powszechny scenariusz w świecie zbiorników roślinnych, kiedy ludzie stosują niskie dawki wtrysku w połączeniu ze słabą wymianą gazową.
Idealny scenariusz

W idealnym scenariuszu wykres akumulacji CO2 wyglądałby jak ten poniżej, gdzie szybkość wtrysku szybko osiąga optymalny poziom, ale potem magicznie utrzymuje go na tym poziomie, a nie więcej.

Wtrysk CO2 idealny scenariusz

Pytanie brzmi: jak uzyskać bardziej strome krzywe akumulacji CO2, które zwężają się w bardziej stromy sposób?
Optymalny sposób na uzyskanie wysokich poziomów rozpuszczonego CO2

DZIĘKI WZMOCNIONEJ WYMIANIE GAZOWEJ

Lepsza wymiana gazowa pozwala na zastosowanie większej szybkości wtrysku.

Optymalny wtrysk CO2 z dobrą wymianą gazową

Krzywa A: Wraz ze wzrostem nasycenia CO2, CO2 ulatnia się w coraz szybszym tempie, zapobiegając nadmiernemu gromadzeniu się CO2. Pozwala to na szybsze gromadzenie się CO2 i łatwiejsze celowanie w wysokie poziomy CO2 bez uderzania w szkodliwe poziomy.

Istnieje równowaga między dobrą wymianą gazową a zbyt agresywną wymianą gazową, która w ogóle uniemożliwia znaczący wzrost poziomu CO2.

Porównuje się to do stosowania niskiej szybkości wtrysku CO2, ale pozwalającej na powolne gromadzenie się CO2 przez wiele godzin. (Krzywa B) Jak wyjaśniono wcześniej powyżej, ma to wiele wad.

Dobra wymiana gazowa oznacza, że ​​poziomy CO2 zmniejszają się bardziej gwałtownie wraz ze wzrostem nasycenia CO2. Pozwala to na stosowanie wyższych dawek wstrzyknięć bez przekraczania progu śmiertelności.

4 korzyści z wyższej wymiany gazowej

Ułatwia dostrojenie CO2 do wyższego poziomu

W porównaniu do zbiorników ze słabą wymianą gazową, ponieważ zapewnia szybszy powrót do poziomu CO2 (ostateczny punkt równowagi widzi się w krótszym czasie). Zbiorniki z niskim odgazowaniem są bardzo wrażliwe na każdy przyrost wtrysku CO2, a ostateczny punkt równowagi jest trudniejszy do odgadnięcia.

Pozwala to na większy margines błędu podczas dostrajania CO2

Dzieje się tak, ponieważ gdy poziomy CO2 osiągają wyższe punkty nasycenia, mechanizm wysokiej wymiany gazowej powstrzymuje ich dalszy wzrost. Zapamiętaj przykład zamkniętego pudełka - w przypadku zbiorników ze słabym mechanizmem odgazowywania nawet małe dawki wtrysku mogą łatwo kumulować się do śmiercionośnych poziomów.

Poziomy CO2 są bardziej stabilne

Krótki czas narastania oznacza mniejsze wahania, ponieważ każdego dnia osiąga optymalny poziom w tym samym oknie czasowym. Zużycie przez rośliny ma mniej znaczący wpływ, gdy CO2 jest wtryskiwany z większą szybkością.

Tlen jest utrzymywany na wysokim poziomie

Jest to korzystne dla zwierząt gospodarskich i jest bardziej korzystne przy wyższych poziomach CO2. Poziomy tlenu i CO2 są niezależne w zbiorniku, idealnie byłoby, gdybyśmy chcieli wysokiego O2 i dobrego CO2 w naszych zbiornikach roślinnych.
3 narzędzia poprawiające wymianę gazową



W przypadku wielu akwariów obsadzonych roślinami, zwłaszcza mniejszych, które nie są zbyt wysokie/wąskie, stosunkowo dobrą wymianę gazową można po prostu osiągnąć, jeśli model przepływu w zbiorniku powoduje wymianę powierzchniowej warstwy wody z głębszymi warstwami - zwykle zapewnia to również pewne poruszenie powierzchni.

Ogromny przepływ w środowisku zbiornika, ale brak cyrkulacji między powierzchniową warstwą wody a głębszymi warstwami wody w zbiorniku nie sprzyja wymianie gazowej, ponieważ wymiana gazowa zachodzi w warstwie stykającej się z powietrzem.

Akwarium Sumidy

Wtrysk CO2 jest trudny w dużych publicznych akwariach roślinnych, takich jak ten z Sumida Aquarium (Tokio, Japonia). Zwróć uwagę na rury odpływowe (lewy górny róg zbiornika) w pobliżu powierzchni, przez które krąży woda powierzchniowa z głębszymi warstwami w zbiorniku. Mniej doświadczony projektant czołgów próbowałby ukryć odpływy z tyłu lub za twardym krajobrazem (biorąc pod uwagę zamiłowanie Japończyków do estetyki/czystego projektu) — wzór przepływu jest na tyle ważny, że ma tutaj pierwszeństwo.

3 narzędzia, które pomagają stworzyć wzór przepływu, który równomiernie obieguje górną objętość wody (zwłaszcza warstwę powierzchniową) w zbiorniku z głębszymi obszarami:

Fajki Lily i listwy natryskowe

Zastosowanie rurek liliowych lub listew zraszających na wyjściach filtrów, które kierują strumień wyjściowy blisko powierzchni w taki sposób, że górna warstwa wody (która styka się z powietrzem) krąży z głębszymi warstwami w zbiorniku, znacznie poprawia wymianę gazową.

Niebieski X na poniższym schemacie pokazuje idealne umiejscowienie dyfuzora CO2; należy go umieścić po przeciwnej stronie odpływu, gdzie spłukiwanie prądem dociska pęcherzyki do podłoża. Powinieneś zobaczyć, jak mgła CO2 przemieszcza się przez zbiornik na stronę, gdzie znajduje się wyjście filtra. Jeśli mgła CO2 nie przedostaje się na drugą stronę, oznacza to, że albo przepływ jest słaby, albo dyfuzor CO2 nie wytwarza wystarczająco drobnej mgły.

Odpieniacz powierzchniowy

Dobrą metodą jest również stosowanie odpieniaczy powierzchniowych, które utrzymują powierzchnię wody krystalicznie czystą od warstwy powierzchniowej i wciągają bogatą w tlen warstwę powierzchniową wody. Jeszcze raz, krążenie powierzchniowej warstwy wody (która styka się z powietrzem) z głębszą wodą.

Nigdy nie uruchamiamy zbiorników bez nich; są również łatwo ukryte za wysokimi roślinami macierzystymi.

Przelewowy

Inną metodą jest wykorzystanie systemów przelewowych i studzienek, które również zapewniają doskonałą wymianę gazową.
ODPOWIEDZ