Komputer CO2

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Komputer CO2

Post autor: goldi_ »

No kurcze - znowu ściana tekstu zamiast Twoje opinii. Zlituj sie i zacznij dyskutować albo zakończmy temat
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Komputer CO2

Post autor: Elemelek »

O jakim ty powolnym wtrysku piszesz?
Moj post Elemelek » 13 lis 2022 15:18
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Komputer CO2

Post autor: Elemelek »

A co tak trudno jest przeczytac ? Ja nie mam z tym problemu

Pisales ze jestes na bierząco i pisze ci to samo co na tej stronie jesli chodzi o CO2 i wymiane gazową a ty twierdzisz co innego :D

Wez doczytaj dobrze

A te strone napewno czytales ?

Moja opinia dotycząca CO2 i wymiany gazowej jest identyczna jak Wonga .Tak powinno wlasnie byc jak on to opisal .
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Komputer CO2

Post autor: goldi_ »

Nie zrozumiałeś .
wong zamieszcza dwa warianty uzupełnienia CO2
Jeden to taki w którym następuje szybkie dozowanie aż do ustalenia parametrów a drugi który opiera sie o naturalną wymianę gazową z konieczności jest powolny aby nie osiągnąć przedawkowania i po czasi uzyskać równowagę .
Cały czas sugferujesz aby iniekcję gazu tak dobrać aby została po czasie osiągnięta równowaga czyli wypisz wymaluja wersja druga pt powolna iniekcja . Ja obstawiałem cały czas komputer który realizuje pierwszy wariant i w dodatku nie dopuszcza do przeregulowania .

Czytając ponownie artykuł , odnajduję satysfakcję że nasz wspólny autorytet pochwala "mój wariant"
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Komputer CO2

Post autor: Elemelek »

Opcja bez komputera wydaje mi sie lepsza bo jak kazdy sprzet i ten moze byc zawodny wiec staram sie taki sprzet dodatkowy minimalizowac.
Ale czy ona jest taka powolna? To zalezy od ustawienia wymiany gazowej i dozowania CO2

Koszta oczywiscie tez mają znaczenie ale jesli cos jest lepsze nalezy wybrac opcje drozszą . Wymiana gazowa i dozowanie wiekszej ilosci CO2 jest opcją drozszą ale lepszą . Komputer dla mnie jest zbędny ale pisales o naglych wyrzutach gazu i ciekawy jestem ciagle czym jest to spowodowane bo tego nie mialem

Napewno Wong jest jednym z moich autorytetow ale zauwazylem ze najlepiej jest wyciagac wnioski od wielu i nie zawsze sie one pokrywają wiec nalezy to korygowac sobie samemu i na podstawie wlasnych doswiadczen . Probowac ,zmieniac ,obserwowac itd . To tez zalezy co sie chce osiagnac

Z czasem troche meczy i chcialo by sie miec cos spokojniejszego wymagającego mniej uwagi i zaangazowania .Tym bardziej po wielu latach u mnie sa takie potrzeby

Mam do ciebie pytanie : Jak dlugo wytrzymują ci akwaria ? Chodzi o "puszczanie" silikonu
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Komputer CO2

Post autor: goldi_ »

Jak sie kończy gaz w butli to następuje zwiekszony wypływ gazu . Tej wady nie mają reduktory dwukomorowe z kompensacją lecz są one droższe a niestety w akwarystyce te są powszechniejsze

ps
mogłes tego nie zauważyć jeśli miałeś LT. Tam zwykle ustawia się mniejsze stęzenie w zbiorniku. Stąd zapewne wyrzut gazu spowodował większe nasycenie dwutlenkiem ale nie przekroczył wartości krytycznych.
W HT gdzie z reguły stężenie ustawia sie sporo wyższe , awaria często powoduje na tyle większa podaż że nastepuje przekroczenie granicy
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Komputer CO2

Post autor: Elemelek »

Czyli po prostu reduktory dwustopniowe? O to chodzi?

Nie mialem tylko LT
Uslyszales ze chwale ziemie ogrodową i doszedles do takiego błędnego wniosku .Ziemie chwale z innego powodu niz tylko uzycie jej do LT
Do LT nie ma w ogole potrzeby dodawania dodatkowego CO2 w postaci gazu z butli

PS A jak z realną wytrzymaloscią silikonu dzis ?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Komputer CO2

Post autor: goldi_ »

Normalnie . Lepsze niż dawniej
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Komputer CO2

Post autor: Elemelek »

1 ) Te reduktory to masz na mysli dwustopniowe?

2) Lepsze niz dawniej to napewno nie . Dzis silikon nie wytrzymuje 15 lat . Pytam ile realnie bo mam na ten temat marne dane . Wiem ze to kilka lat jedynie . Potwierdzasz to? Moze jakis konkretny czas wytrzymalosci?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Komputer CO2

Post autor: goldi_ »

ad1 - tak chociaż nie wiem czy nazwy dwustopniowy i dwukomorowy nie są używane zamiennie . W moim sklepie zaoferowano mi reduktor za 412zł. podziękowałem . i tak mam komp więc kupiłem za 68zł (ostatni po starej cenie).

ad.2 silikonów narobiło sie sporo gatunków . Te silikony które ja używam zawodowo wyraźnie mają wywuindowane parametry .
Te używane do klejenia akwariów rónież sa lepszej jakości (tak wynika z wywiadu - niedawno robiłem duże akwarium ) . Jednak należy uwzględnić że tak jak w każdej dziedzinie pojawiło sie mnóstwo zamienników . Osobiście sadzę że należy sie skupić na dobraniu wykonawcy . Jeśli uczciwie podejdzie do sprawy to i akwarium będzie TIP TOP.
Swoje najnowsze akwarium 320 cm długie mam zrobione ze szkła 12mm klejone na styk i sie nie podniecam . Ty (jak sobie przypominam ) planujesz jakieś małe akwarium a przeżywasz jak stonka wykopki .
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Komputer CO2

Post autor: Elemelek »

Ad 1 Tez nie wiem ale sie dowiem

Ad 2 I nie napisales mi ile wtrzymuje teraz silikon . ja mialem klejony 20 lat temu a teraz ciagle slysze ze po paru latach sie rozkleja bo puszcza silikon bez wzgledu na to kto go kleil .Firmy dają tylko 2 lata gwarancji standardowo .Firm dopytac sie nie sposób bo one same niewiedzą ile wytrzyma i odpowiedzi sa olewcze jakby ten temat nie byl wazny a dla mnie jest wazny . Proby nawet wymuszenia na firmie dluzszej gwarancji (oczywiscie na pismie bo inna nie jest wazna ) spełzają na niczym

A co do wielkosci akwarium to chcialbym 250 ale nawet gdyby bylo to duzo mniejsze wrecz 40 czy 7o to i tak wylana woda robi duze szkody i jest w stanie zalac sasiadów .Oczywiscie mniej wody robi mniejsze szkody a wiecej robi wieksze ale nadal sa to szkody bardzo duze i nie tylko materialne

Ten caly bałagan z tym zwiazany itd to jest dla mnie rzecz przerazająca .Oczywiscie straty finansowe tez bolą ale najbardziej bedzie bolał niesamowity bałagan i zalani sasiedzi .Oraz straty obsady . Wiec chcialbym uzyskac odpowiedz jak sobie radzicie w czasach gdzie silikony do klejenia sa robione slabsze i akwaria juz nie postoją tak jak moje przez 15 lat .
To mnie mocno powstrzymuje przed powrotem do akwarystyki .Swoich zbiornikow musialem sie pozbyc glownie z przyczyny ze minelo 15 lat . Po 10 powinno sie wymienic akwarium bo silikon moze juz puscic .Oczywiscie odnosi sie to do czasow przeszlych . Dzis ten czas zostal wybitnie skrocony

Takze bardzo cie prosze nie bagatelizuj tematu wytrzymalosci akwariów bo przypuszczam ze nie tylko dla mnie jest on wazny. Byc moze teraz sa tacy akwarysci ze im rok czy dwa to juz wydaje sie bardzo dlugim czasem i nudzą sie tym hobby i zanim akwarium sie rozklei to juz mają inne ale ja do nich nie naleze i dla mnie 2 czy 3 lata to jest zdecydowanie zbyt krotko.Nie zmieniam tez non stop aranzacji
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Komputer CO2

Post autor: goldi_ »

Jeden ze zbiorników mam ok 15 lat . Miałem kiedyś 600 i ten sie własnie rozczelnił . Zawiozłem go do poklejenia i sobie pogadaliśmy.
POdstawowym problemem (jak z tej rozmowy wynika) było to że to akwarium wiele razy zmieniało swoje usytuowanie . Wiele razy było przewożoneoraz to że stało bez wody. Z informacji tam zasłyszanych wynikało że na mokro bez ruszania oraz na stabilnej podłodze (!) może stać i 30 lat. bardzo waznym czynnikiem jest własnie podłoga/mebel . Nawet niewielkie wibracje naruszają niezauważalnie spoiny.
Inne akwaria mają po 5-8 lat . Kilka stoi ZALANE w magazynie i czeka na swoją kolej.
Wreszcie , akwarium w sensie zbiornik to akurat najtańsza składowa więc może jest sens wymieniać co ok 5lat . Ja nie wymieniam .
Acha : ubezpieczenie kosztuje mnie 50zł rocznie i o ile mnie pamięc nie myli limit wydatków związanych z likwidacją szkody to 100 000pln i prawdę mówiąc to nawet bym sie nie zmartwił jakby jakies walnęło - może nawet by mi to pasowało :)

ps
Napisałem jakie jest moje zdanie na ten temat i nie potrafię sie wczuć w Twoje przerażenie potencjalnym zalaniem . Zostaje Ci zatem forum :)

edit:
A co to ma wspólnego z autorem tego wątku lub kompterem czy choćby CO2. Syf robisz
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Komputer CO2

Post autor: Elemelek »

Dziekuje za odpisanie . Byc moze masz racje choc ja mam dane bardzo wiarygodne bo u zrodla ze silikony zostaly oslabione bo to taniej wychodzi i ze nie musza juz trzymac tak dlugo jak kiedys . Cos w podobie innych sprzetow ktore produkuje sie z zaplanowanym postarzaniem ich .Kiedys mogly pracowac bezawaryjnie przez bardzo dlugo lata a dzisiejsze juz zdecydowanie nie .
Wibracje ? Sa wszedzie wieksze lub mniejsze . W miescie pewnie wieksze .Kiedys tez byly wibracje i tez akwaria byly przenoszone i nie wplywalo to zle na silikon .
Sens wymiany co 5 lat? Wybacz ale to tez jest za krotko dla mnie jak na akwarium ale mysle ze nie ma zadnej gwarancji na to ze bedzie to 5 lat dlatego ze zadna firma nie chce dac gwarancji dluzej niz na 2 lata .O czyms to swiadczy prawda? A mowic to sobie i obiecywac to mozna nawet slonie w karafce

Nie chodzi mi o szkody materialne choc one tez sa istotne . Chodzi o niesamowity balagan jak woda jest na podlodze ,sprzatanie itd .O pogorszenie stosunkow miedzy sasiedzkich . Tego sie nie odkupi

Jak mozesz tak spokojnie do tego podchodzic skoro to jest taki duzy problem . Nie wyobrazam sobie

Pasowalo by ci gdyby walnelo? Kompletnie cie nie rozumiem

Tak wiem ze to jest twoje zdanie i mocno sie dziwie . Mamy absolutnie inne charaktery w takim razie . Ja nie lubie balaganu ,nieprzewidzianych zmian oraz nieprzyjemnosci z sasiadami a takze strat w obsadzie itd
I dlatego raz jeszcze powtorze ze mnie taka wizja przeraza

Nie pozostaje tylko forum . Mam kule i dwie tuby calkowicie ze szkla .Ostatecznie pozostaje jeszcze zrobienie akwarium ramowego na silikonie

Ale nie wiem czy sie zdecyduje na powrot wlasnie z uwagi na zbyt szybkie i niespodziewane rozklejanie sie dzisiejszych silikonów

Moze paludaria? To tez jakies wyjscie .A z drugiej strony to przez 15 lat mialem bezstresowo akwaria i moze juz wystarczy w takim razie skoro takie czasy nastaly

Syf ze nie trzymam sie sztywno tematu komputera i CO2 ? Akurat chcialem o to spytac i co sie takiego stalo? Tak to bywa w rozmowie ;)

PS Smutne jest tez to ze nikt nie mysli o rybach . To sa zywe stworzenia i niektore zyją duzo dluzej niz wytrzymuje silikon . Gdy nagle sie rozpada ich caly swiat i tracą zycie (bo nie ma akurat nikogo w domu zeby je ratowal ) to jest to po prostu niehumanitarne
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Komputer CO2

Post autor: goldi_ »

cyt.:" Ja nie lubie balaganu ,nieprzewidzianych zmian .." Ja też nie lubię bałaganu ale przecież nie będe tego sprzatał - ubezpieczenie , firma sprzątajaca potem firma remontowa . Jakiś krótki urlop (wymuszony czy nie ) zawsze sie przyda :)

Ty to masz problemy ... :)
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Komputer CO2

Post autor: Neurochirurg »

Takie rzeczy to chyba na czacie a nie w wątku autora o komputerze CO2. Diagnoza była trafna, że mamy do czynienia z akwarystą na sucho :)
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
ODPOWIEDZ