Komputer CO2

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

WladimirPutin
Posty: 31
Rejestracja: 22 kwie 2021 13:38

Komputer CO2

Post autor: WladimirPutin »

Witam
Po ostatniej nie miłej sytuacji z zagazowaniem rybek :( postanowiłem zainwestować w komputer sterujący CO2

Tylko nie wiem jaki wybrać :/ przeglądałem różne strony ale tematy są sprzed 5-10 lat i od tego czasu sporo mogło się zmienić

Macie jakiś sprawdzony sprzęt który możecie polecić ??

Sam myślałem nad

SeaQuaComp SQCmini 2
Aqua Trend pH-BOT

Lub droższa wersja

JBL PROFLORA pH-CONTROL TOUCH

Tylko nie wiem czy w przypadku droższej wersji nie zapłace głównie za markę...
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Komputer CO2

Post autor: Neurochirurg »

https://www.plantica.pl/akwarystyka-slo ... atury.html

takiego używam od kilku lat bez awarii.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
WladimirPutin
Posty: 31
Rejestracja: 22 kwie 2021 13:38

Re: Komputer CO2

Post autor: WladimirPutin »

A sprawdzał ktoś z was może taki sterownik ?

Sterownik uPH-02

Strona producenta
https://www.mirekkon.skysoft.pl/pages/product/80

uPH-02 - najnowszy poprawiony sterownik do utrzymania stałego poziomu pH z graficznym LCD - rozbudowana i udoskonalona wersja sterownika uPH-01, z możliwością podłączenia do komputera za pomocą kabla USB (wersja standard) lub wersja bezprzewodowa (wersja wireless). Wersje te nie będą występowały łącznie. Służy do pomiaru i stabilizacji pH poprzez odpowiednie dozowanie dwutlenku węgla (CO2) lub natlenianie (O2) wody akwariowej. Jest to najnowsze rozwiązanie tego typu z nowej serii 02.

Opcja natleniania mnie ciekawi tylko zastanawiam się czy to ma jakiś sens i czy samo sterowanie CO2 nie wystarczy
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Komputer CO2

Post autor: DakotaSan »

Witaj,

tak - tez kiedyś się nad tym zastanawiałem.
Jednak wybrałem model wskazany przez Neurochirurga.
Nie wiem czy cię interesuje jeszcze ten temat bo za późno odpowiadam
ale nie wiem jak ustawić powiadomienie mailem, cos mi nie działa

Pozdrawiam
WladimirPutin
Posty: 31
Rejestracja: 22 kwie 2021 13:38

Re: Komputer CO2

Post autor: WladimirPutin »

Ja jednak zdecydowałem się na Sterownik uPH-02

Testuję od tygodnia i na razie wszystko dobrze tylko zastanawia mnie ta funkcja napowietrzania a dokładnie czy mogę przestać napowietrzac akwarium cały czas ?

( Mam dwa napowietrzacze, jeden podłączony pod sterownik a drugi chodzi cały czas w akwarium)

Jeśli będzie za mało CO2 to włączy elektrozawór a jeśli za dużo to włączy napowietrzacz i wypchnie CO2. Teraz nie wiem czy ten połączony w sterowniku napowietrzacz wystarczy czy jednak muszę tak czy inaczej cały czas napowietrzac :/ przez napowietrzanie idzie więcej gazu i nie wiem czy nie potrzebnie.

Boje się by znowu rybki się nie podusiły
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Komputer CO2

Post autor: DakotaSan »

Witaj,

Tak jak powiedziałeś bez sensu, powietrze wybija Ci CO2 i szkoda CO2
Ogólnie, nie stosuje się napowietrzania i CO2 równolegle, patrz wyżej.
Ty masz to już w ustawieniach z komputerem, na przemian CO2 i napowietrzanie i wystarczy.
Oczywiście możesz wsadzić miernik CO2 i sprawdzać CO2 w akwarium, po odczycie pH tez to będziesz widział.
Jeżeli ustawisz na 0.200 Tak na przykład przy pH 6.9 włączy się CO2 zejdzie do 6.7 i wtedy włączy się napowietrzanie będzie szło do 6.9 i tak w kółko, to nie zagazujesz obsady.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Komputer CO2

Post autor: chemik4 »

Mnie zastanawia po co to napowietrzanie? Wyłączasz CO2 przy pH 6,7 a gdy dojdzie do 6,9 to znowu włączasz. Napowietrzaniem tylko niepotrzebnie usuwasz CO2 z wody.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
WladimirPutin
Posty: 31
Rejestracja: 22 kwie 2021 13:38

Re: Komputer CO2

Post autor: WladimirPutin »

Usunąłem napowietrzacz i wszystko ładnie działa :) od miesiąca wszystko testuje i lepszego zakupu niż komputer CO2 nie mogłem trafić :) o nic się nie martwię a wśród roślin i rybek widoczna znaczącą poprawa
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Komputer CO2

Post autor: Elemelek »

Nie do konca napowietrzanie jest bez sensu

Zamiast komputera CO2 moze byc wymiana gazowa tlen-woda

CO2 powinno nie kumulowac sie w zbiorniku a ustawia sie go na tyle duzo zeby osiagac takie stęzenie ktore sie chce .
Natomiast tlen tez jest bardzo wazny w akwarium i dla roslin i dla bakterii i dla ryb

Dlatego lepszą i tanszą metodą jest wymiana gazowa niz kupno komputera. Choc CO2 trzeba podawac wiecej to jednak akwarium jest zdrowsze i nie ma mozliwosci zagazowania

Natomiast dla oszczednosci gazu CO2 mozna sie skupic na efektywniejszym rozpuszczaniu go w wodzie i wykonaniu reaktora CO2 . Dodatkowy plus to brak bąbelków (Trzeba posiadac filtr kubelkowy)
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Komputer CO2

Post autor: goldi_ »

Elemelek pisze: 12 lis 2022 12:41 ...

Zamiast komputera CO2 moze byc wymiana gazowa tlen-woda

..
Czyli co? Można prosić jasniej?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Komputer CO2

Post autor: Neurochirurg »

WladimirPutin pisze: 12 lis 2022 11:14 Usunąłem napowietrzacz i wszystko ładnie działa :) od miesiąca wszystko testuje i lepszego zakupu niż komputer CO2 nie mogłem trafić :) o nic się nie martwię a wśród roślin i rybek widoczna znaczącą poprawa
No i świetnie. Bo to proste, skuteczne i bezobsługowe rozwiązanie. Ustawiasz i zapominasz. Kolega wyżej co tam coś się produkuje o wymianie gazowej, pewnie nie wie jakiego urządzenia używasz.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Komputer CO2

Post autor: Elemelek »

Prosciej jasniej to juz chyba sie nie da ale sprobuje

Zeby nie kumulowal sie CO2 nalezy zapewnic mu kierunek poza akwarium,wlasnie wymianą gazową miedzy wodą a powietrzem
Wymiana gazowa nastepuje poprzez kontakt powierzchni wody z powietrzem atmosferycznym i ten niezaklocony kontakt nalezy zapewnic .

Gazu CO2 wyjdzie wiecej ale na tym bym nie oszczedzal poniewaz daje to inne plusy : Zdrowsze akwarium poniewaz tlen jest potrzebny bakteriom ,rybom i roslinom . I oczywiscie kwestia mozliwosci zagazowania odpada bo nigdy sie CO2 nie skumuluje .Jest tez wieksza stabilnosc parametrów ,brak wachań i nie trzeba kupowac komputera ktory jest czescią zawodną bardziej niz wymiana gazowa

Jest tu tez szereg plusow tez pod innym wzgledem ale nie chce tego rozwijac bo to sporo pisania i nie do konca przeze mnie potwierdzone dzialanie (choc przez innych tak)

W kazdym razie abstrahując od kosztów na komputer to lepszą opcją jest wymiana gazowa i wieksze podawanie CO2 aby zrownowazyc uciekanie go do atmosfery i tym samym usyskac staly poziom bez obawy o zagazowanie
Za to jak wspomnialem oszczedzic na gazie mozna (posiadając filtr kubelkowy ) budując prosty reaktor CO2 np z filtra narurowego co da efektywniejsze rozpuszczanie go w wodzie i brak bąbelków z dyfuzora

PS Zapomnialem dopisac ze proporcje zbiornika tez mają znaczenie .Powinna byc ta sama wysokosc co szerokosc (odleglosc od szyby przedniej do tylnej)
Ostatnio zmieniony 12 lis 2022 14:45 przez Elemelek, łącznie zmieniany 1 raz.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Komputer CO2

Post autor: goldi_ »

Wybacz , ale niczego nie wniosłes do sprawy.

A więc krótko:
mam komputer wraz z całym wyposażeniem .
Sugerujesz że to zbędny wydatek . OK - zgoda.
Wywalam ten cały badziew i co mam zrobić żeby mieć zagwarantowane np 30ppm CO2?
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Komputer CO2

Post autor: Elemelek »

Wybacz ale nie wiem czego nie rozumiesz

Nie chce mi sie kolejny raz pisac to samo

dodajesz tyle gazu zeby miec 30ppm a jednoczesnie dbasz o wymiane gazową miedzy wodą a powietrzem aby nie byla ona zaklocona po to zeby nie kumulowalo ci sie CO2 w akwarium i nie spowodowalo zagazowania a moglo swobodnie uleciec poza akwarium . I o te roznowage wlasnie chodzi . Tutaj oszczednosci bym nie robil na gazie C02 bo sie nie oplacają w sensie dzialania akwarium

Choc plusy sa jeszcze inne o czym juz pisalem i nie bedzie pisal jeszcze raz

PS Tak uwazam ze zbedny wydatek bo lepszą opcją jest to co napisalem . Lepszą dla akwarium choc gazu wyjdzie wiecej (i nie chodzi tylko o brak mozliwosci zagazowania)
Ostatnio zmieniony 12 lis 2022 14:51 przez Elemelek, łącznie zmieniany 1 raz.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Komputer CO2

Post autor: goldi_ »

No dobrze - ale jak zadbać o dopowiednią ilość gazu?
ODPOWIEDZ