Czy wysokie GH może szkodzić roślinom?

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Pies Ogrodnika
Posty: 7
Rejestracja: 22 cze 2022 20:57

Czy wysokie GH może szkodzić roślinom?

Post autor: Pies Ogrodnika »

Witam

Posiadam 112 litrowe akwarium. Mam w nim kryptokoryny i jedną dużą żabienice. Ryby to taka tam zbieranina brzanek. Filtr to Tetra ex 800 plus. Jako nawóz stosuje kulki gliniano-torfowe pod korzenie. pH mam 7,8 , GH 21 , NO3 30. Innych testów nie mam. Zmieniam wode raz w tygodniu około 25 %.
Od pewnego czasu gniją mi rośliny. Mam w akwarium Dragon Stonki czyli takie łupki z jakiegoś kamienia, oprócz tego mam lignity i jeden duży korzeń.
Do tej pory wszystko ładnie rosło i jakieś 2 miesiące temu zaczeły gnić. Od czego? Może od tych lignitów? Niech mi ktoś poradzi kto się zna.
macieks
Posty: 189
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy wysokie GH może szkodzić roślinom?

Post autor: macieks »

Ja się nie znam, ale jak zmiękczyłem wodę z GH 20 na 5 to rośliny wystrzeliły.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Czy wysokie GH może szkodzić roślinom?

Post autor: chemik4 »

Cześć,
tak jak ryby tak i rośliny mają swoje wymagania co do wody. Jedne rosną wszędzie, inne tylko w specyficznych warunkach.
Ogólnie w zakresie pH 6-8 i GH 4 do 16*n nie miałem problemów z roślinami typu żabienice, zwartki, mikrosorum, nurzańce.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Pies Ogrodnika
Posty: 7
Rejestracja: 22 cze 2022 20:57

Re: Czy wysokie GH może szkodzić roślinom?

Post autor: Pies Ogrodnika »

A czy te Dragon stone jak te:

https://www.invital.pl/dragon-stone-s-1-kg

Mogą podwyższać GH???
macieks
Posty: 189
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy wysokie GH może szkodzić roślinom?

Post autor: macieks »

Mogą
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Czy wysokie GH może szkodzić roślinom?

Post autor: chemik4 »

Ciężko powiedzieć, to zależy jakim minerałem jest ta skała.
Jeżeli zawiera np. węglany, siarczany, chlorki, fosforany, to będzie się to powoli rozpuszczało w wodzie i zacznie podnosić twardość. Ale myślę, ze przy regularnych podmianach wody po 20-30% tego nie zauważysz.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Pies Ogrodnika
Posty: 7
Rejestracja: 22 cze 2022 20:57

Re: Czy wysokie GH może szkodzić roślinom?

Post autor: Pies Ogrodnika »

Zrobiłem eksperyment i zmierzyłem GH mojej wody z kranu i wyszło 18 stopni i zmierzyłem GH wody w akwarium i też wyszło 18 stopni. Skoro ja z góry mam takie GH w kranie to jednak nie od tych skałek.
Pies Ogrodnika
Posty: 7
Rejestracja: 22 cze 2022 20:57

Re: Czy wysokie GH może szkodzić roślinom?

Post autor: Pies Ogrodnika »

Rośliny nie gniją mi od wysokiego GH ani od dragon stonków tylko od wysokiego Po4. Kupiłem test jbl kropelkowy na Po4 i dochodzi do 1,8 ale nie wiem ile więcej bo właśnie skala jest do 1,8. Taki test. Może za dużo karmie ryby i niezjedzone resztki brudzą wode powodując np. wysokie Po4??? Do tej pory karmiłem dwa razy dziennie ale chyba przerzuce się na raz dziennie. Rybom nic się nie stanie a może woda się wyklaruje.
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Czy wysokie GH może szkodzić roślinom?

Post autor: DakotaSan »

No to masz ciekawa zagwozdkę
1. Dragon Stone nie zmienia parametrów wody
Nie wiem czy temat cię jeszcze interesuje, miałem podobny problem, ale pH leciało mi na dol.
Moze już znalazłeś rozwiązanie ?

Pozdrawiam
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Czy wysokie GH może szkodzić roślinom?

Post autor: Elemelek »

Hej
Odsylam cie do ksiazki Diany Walstadt " Rosliny w akwarium" Tam wszystkiego sie dowiesz
Jesli rosliny nie wymagają miekkiej wody to bedą dobrze rosly w twardszej .GH 21 dla kryptokoryn i tym bardziej zabienic to jest moim zdaniem jednak za duzo troche .Poza tym jak dlugo masz akwarium ? Kryptokoryny nie lubią zmian i moga reagowac na nie wlasnie zamieraniem lisci (podmian wody tez nie lubią)
Kulki gliniano torfowe dobra rzecz.Mozna tez stosowac zwyklą gline .
Jesli kryptokoryny ci padną to odrosną po jakims czasie .Zmieniales jakies parametry w akwarium?
ODPOWIEDZ