podłoże aktywne w małym akwarium

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

snuffkin78
Posty: 16
Rejestracja: 01 paź 2022 19:59

podłoże aktywne w małym akwarium

Post autor: snuffkin78 »

Witam serdecznie.

Baniaczek 25l, trochę roślin, kilka neonków. Na dnie żwirek frakcja 1-3mm, mniej więcej 3-4cm, wzbogacany kulkami GT i kapsułkami planta gainer. Rośliny rosną, glonów brak, parametry w normie.

W perspektywie około półrocznej do roku będę robił restart z przyczyn estetycznych - muszę obrócić akwarium (rozszczelniło mi się na przedniej krawędzi i po klejeniu mnie estetyka razi po oczach), rozważam też opcję większego baniaka (tak koło 60 litrów). Myślałem o ziemi ogrodowej jako substrat, ale jak liczę że podłoża byłoby tak minimum 5cm, to... słabo będzie to wyglądać przy tak niskim zbiorniku.

Dlatego też czytam o podłożach aktywnych. Ma to sens przy małych zbiornikach, typowych LT? Ma ktoś doświadczenia z aktywnym podłożem w mniejszych formatach? Na co zwracać uwagę w przy doborze aktywnego podłoża?
Pozdrawiam, Krzysztof
macieks
Posty: 189
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: podłoże aktywne w małym akwarium

Post autor: macieks »

Piszesz, że używasz kapsułek nawozowych, rośliny rosną a glonów brak. Po co w takim razie kombinować z ziemią i substratem?
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: podłoże aktywne w małym akwarium

Post autor: DakotaSan »

No właśnie, po co ?
Jak wsadzisz podłoże, niezależnie jakie, to musisz się liczyć z tym ze będziesz miał to ciężko kontrolować, w takim akwarium o takim litrażu.
UWAGA , ciężko to nie znaczy, ze jest to jakiś problem, po prostu więcej spędzisz czasu na ustabilizowaniu i późniejszej kontroli.
Jeżeli to jest LT i rośliny rosnąć, to nie zmieniaj systemu który ci się sprawdza - jak już pisał Macieks.
snuffkin78
Posty: 16
Rejestracja: 01 paź 2022 19:59

Re: podłoże aktywne w małym akwarium

Post autor: snuffkin78 »

Właśnie dlatego pytam. Wydaje mi się, że przy aktywnym, ewentualnie substracie osiągamy coś w rodzaju stabilnego dostarczania minerałów do korzeni roślin, w miarę równomierny sposób przez dłuższy okres czasu. Kulki czy kapsułki działają punktowo, zalecane raczej do miejscowego stosowania a nie globalnego, a i efekt nawożenia jest na pewno krótszy - dla kapsułek których używam zalecany interwał do 1-2 miesiące. Substrat czy ziemia działa zdecydowanie dłużej. Stąd moje rozważania - jak zmniejszyć częstotliwość grzebania w podłożu.
Pozdrawiam, Krzysztof
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: podłoże aktywne w małym akwarium

Post autor: chemik4 »

Cześć,
wtrącę swoje 3 grosze. Masz neony i akwarium typu low-tech, więc jako "podłoże aktywne" polecam torf z dodatkiem gliny (tak z 20%).
Miałem kryptokoryny i żabienice w tego typu mieszance i rosły z 2-3 lata bez zmiany podłoża. Podobnie sprawowała się też ziemia do wysiewu nasion.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: podłoże aktywne w małym akwarium

Post autor: DakotaSan »

snuffkin78 pisze: 11 paź 2022 13:49 Właśnie dlatego pytam. Wydaje mi się, że przy aktywnym, ewentualnie substracie osiągamy coś w rodzaju stabilnego dostarczania minerałów do korzeni roślin, w miarę równomierny sposób przez dłuższy okres czasu. Kulki czy kapsułki działają punktowo, zalecane raczej do miejscowego stosowania a nie globalnego, a i efekt nawożenia jest na pewno krótszy - dla kapsułek których używam zalecany interwał do 1-2 miesiące. Substrat czy ziemia działa zdecydowanie dłużej. Stąd moje rozważania - jak zmniejszyć częstotliwość grzebania w podłożu.
Masz rację - jeżeli Ci o to chodzi to tak. Ale pamiętaj, ze na początku będziesz musiał to bardziej intensywnie kontrolować i będzie to trudniejsze.
To już nie będzie problem odessania jednej czy dwóch kulek, to już będzie substrat, który będzie w rożnym stopniu ( w zależności jaki ) wydzielał związki do wody. Wiec trochę więcej pracy. Ale na dłuższą metę się opłaca.
macieks
Posty: 189
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: podłoże aktywne w małym akwarium

Post autor: macieks »

Moje kulki 'działają' przez rok. I nie punktowo, bo roślina sama korzeniami odnajduje najbliższą kulkę. Substrat trzeba w końcu zmienić na nowy co wymusza restart akwarium, a kulek wystarczy dołożyć nowych bezinwazyjnie.
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: podłoże aktywne w małym akwarium

Post autor: Elemelek »

Tak jak piszesz . Substraty dzialają tylko jakis czas . Ziemia dziala bezterminowo jesli są ryby ktore ją nawozą (ziemia ma zdolnosc absorbcji)
Jednak przy ziemi nie polecam ryb kopiących ani slimakow oraz nawet ryb dennych bo jednak tego typu podloze powinno nie byc naruszane i najlepiej przykryc ziemie piaskiem nie zwirem.Czyli nastawic sie na pelen cykl azotowy a wtedy nie odmulac itd
Mozna tez zwirem ale troche sie to mija z celem przy LT Choc Diana Walstad tak radzi ale wypraktykowalem inaczej

Mozna jednak to obejsc i zrobic pojemnik poza akwarium np na akwarium czy bardzo blisko lustra wody i w nim dac ziemie a na ziemie drobny piasek i wolny przeplyw wody przez to (nie przez calą kolumne z gory na dól ale "po wierzchu') Woda zeby splywala znad piasku .Bedziesz mial to samo co ziemia w podlozu (tez bedzie nawozic do slupa wody i absorbowac ze slupa wody ) dodatkowo piasek bedzie dzialal jak denitryfikator (zreszta ziemia tez tak dziala ) A jesli chcesz sadzic rosliny z silnym systemem korzeniowym (pobierające skladniki glownie przez korzenie ) to daj kulki gliniane czy gliniano torfowe
Glina bedzie przyciagala skladniki odzywcze ze slupa wody w poblize korzeni .

Masz racje ze przy malym zbiorniku dawanie grubszej warstwy podloza powoduje optyczne zmniejszenie akwarium .Tak samo jak za duze rosliny ich liscie czy ryby albo dekoracje .Czyli zeby miec male akwa a wygladalo optycznie na wieksze trzeba zmiejszac skale i dac cienko podloza

Mozesz zastosowac ten patent z ziemią i piaskiem poza dnem .Roslin juz w to nie wsadzaj bo denitryfikacja bedzie slabsza (korzenie dostarczą tlen)
Przeplywem wymusisz sobie efektywnosc tego ustrojstwa oraz samą wielkoscią i pojemnoscią ziemi i piasku a takze obsadą w akwa tak zeby azotanow nie bylo troche dla roslin czyli klasycznie do 10-20mg/l nie wiecej niz 50 i nie 0 zeby nie bylo siarkowodoru

Z drugiej strony to jak ci wszystko rosnie to mozesz zostawic tak jak jest .Co do obsady to te pare neonkow gdzie to ryby stadne i w 25 l to chlopie zlituj sie nad nimi .Przeciez sa inne rybki do takiego litrarzu .,Neony sie nie nadają bo kilka to nie stado a 25l to nie dla nich akwarium

Zrobiles w mysl tego dowcipu : Wchodzi sadysta do sklepu zoologicznego : Są papuzki nierozłaczki?

To poprosze jedną :D
To byl zart nie obrazaj sie ;)
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: podłoże aktywne w małym akwarium

Post autor: DakotaSan »

Elemelek pisze: 12 paź 2022 0:16

Mozna jednak to obejsc i zrobic pojemnik poza akwarium np na akwarium czy bardzo blisko lustra wody i w nim dac ziemie a na ziemie drobny piasek i wolny przeplyw wody przez to (nie przez calą kolumne z gory na dól ale "po wierzchu') Woda zeby splywala znad piasku .Bedziesz mial to samo co ziemia w podlozu (tez bedzie nawozic do slupa wody i absorbowac ze slupa wody ) dodatkowo piasek bedzie dzialal jak denitryfikator (zreszta ziemia tez tak dziala ) A jesli chcesz sadzic rosliny z silnym systemem korzeniowym (pobierające skladniki glownie przez korzenie ) to daj kulki gliniane czy gliniano torfowe
:D to ja tez taki mały żarcik. Kiedyś chciałem wymienić monitor na większy. Przyszedł kolega i mówi, musisz zlikwidować regal na książki.
Ja no to, ze nie, książki ładnie wyglądają. Kolega w następstwie zaproponował abym przestawił regal do salonu, a ja na to, ze nie, w salonie jest ok, i nie ma miejsca na inne regały. Jest tyle ile trzeb miejsca i jest ok. Wiec po dłuższej chwili doszliśmy do wniosku, ze trzeba zmienić mieszkanie.

snuffkin78 chciał tylko zastosować substrat a dostał propozycje wiszących ogrodów :D

A teraz tak na poważnie, z tego co zrozumiałem pytanie dotyczyło akwarium 60 l w przyszłości.
Ja takie miałem na ziemi, ale kupionej odpowiedniej do akwarium, nie podwędzonej kretowi.
Rośliny rosły super te średnio wymagające, pewno i te bardziej wymagające by rosły, ale ich nie miałem wiec nie wiem.
Owszem miałem mocne światło do tego. Akwarium 30x30x60
60 to długość przedniej szyby. Ziemie dałem z tylu dochodziła może tak na 20 cm od tylu do przedniej szyby.
Grubość około 3 cm plus żwirek tez około 3 cm i nie wyglądało to źle.
Oczywiście z czasem ziemia się zmieszała ze żwirkiem ale to był oz tylu z przodu nie było tego widać, miałem tez kopiące ryby
a warstwa 3 cm żwirku wskazywała na taki rozwój wydarzeń, prędzej czy później

Oczywiście jak pisali przedmówcy, idealnie by było nasypać żwirku 5 cm, wtedy ryby się nie dokopią i ziemia nie zmiesza się ze żwirkiem,
ale nie w tak niskim akwarium.

Co do przysypywania ziemi piaskiem, jak kto woli. Ja nigdy bym tego nie zrobił.


Podsumowując:
Tak efekt jest lepszy niż kulki.
Tak ziemia może 2-3 lata funkcjonować, po trzech latach już raczej są nowe pomysły na aranżacje.
Tylko UWAGA na początku z parametrami.
Ziemia ( ta normalna ) jest w miarę obojętna w stosunku do pH i w miarę do ogarnięcia z parametrami
Substraty, to już trzeba trochę poczytać i nabyć dokładnej wiedzy o danym substracie.


Pozdrawiam
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: podłoże aktywne w małym akwarium

Post autor: Elemelek »

DakotaSan fajny zarcik :D Bedzie mial chlopak o czym poczytac

Z calym szacunkiem ale najbardziej odpowiednia ziemia do akwarium to jest ta podwedzona kretowi ;) Kupna nie jest bezpieczna (mozna trafic dobrze lub nie)

Ziemia moze funkcjonowac bezterminowo jesli bedą ryby ktore bedą ją nawozic (bez odmulania itp) Ziemia typu pojemniczek ma swoje plusy o ktorych juz wspomnialem (te wiszące ogrody:D )

Piasku bys sie dal? No tak czytalem straszenie tym piaskiem ze sie robia strefy beztlenowe i wydziela sie siarkowodor .To pisze ktos kto nie zna biologii a reszta to powtarza w sieci

Kolega zrobi jak bedzie chcial .Jesli chodzi o mnie lubie miec jak najmniej pracy aby wszystko roslo samo i bylo min ingerencji . Substrat jest dobry tylko na jakis czas i nie daje takiej rownowagi jak ziemia

Wracając jeszcze do tej ziemi to zadziwiające jest ze wieszosc ludzi woli ją kupic w sklepie niz wziac z kretowiska . Czym to jest spowodowane? Uwazacie ze ziemia naturalna jest gorsza? No nie :D zdecydowanie ona jest lepsza choc w sklepie tez jest to tylko ziemia to nie ma pewnosci skad pochodzi np czy nie zostala pozyskana ze skazonego terenu lub potraktowana dodatkowo jakimis nawozami sztucznymi .Kwestia jeszcze magazynowania

Pozdrawiam rowniez
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: podłoże aktywne w małym akwarium

Post autor: goldi_ »

Kupując ziemię na bazie niemodyfikowanego torfu otrzymujesz coś czego nie załatwi kret . Ponadto , polecam kupić gotową mieszankę torfową na bazie ziemi wzbogaconą m.in. o glinę i spulchniacze.

Przy okazji : dyskusja raczej wokół wzbogaconego podłoża (substratu) się kręci a nawet nie dotyka aktywnego . Może zastosować podłoże faktycznie aktywne i nie martwić sie grubością , strefami beztlenowymi i resztą tematów?
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: podłoże aktywne w małym akwarium

Post autor: Elemelek »

Jednak ziemia z kretowiska zalatwa wszystko .Nie jest potrzebne nic innego (sprawdzilem wielokrotnie )
A gline mozna dolozyc w postaci kulek (bo owszem ona sie przydaje ale nie za duzo bo to tez zle ) Torf no to sa rozne opinie .Mozna dodac torf mozna np lateryt (w tej kwestii odsylam cie do znanej ksiazki Diany Walstad ) choc nie zgadzam sie z nią w kazdej sprawie to jednak jest ona dla mnie autorytetem)
Mozna dodac tez inne rzeczy .Wypisalem gdzies tutaj na forum co moze byc nawozem

Spulchniacze nie są potrzebne a nawet szkodliwe .Nie mozna mieszac dwoch pojec : Albo robimy podloze tzw sterylne albo naturalne .W tym drugim przypadku bedzie to ziemia i tu juz rzadzą sie inne zasady nie mające zastosowania z opcji podloza sterylnego ze ma byc bez stref beztlenowych

Mi sie wydaje ze dyskusja powinna odniesc sie do kazdego podloza najlepszego dla roslin .Napewno nie jest nim substrat chociazby dlatego ze jest krotkotrwaly i dla mnie to duza wada (nie lubie ciaglych restartow ) poza tym nie daje takiej stabilnosci jak ziemia .Mozna roznie prowadzic akwaria .Zalezy kto czego oczekuje
A aktywne podloze mozna sie odniesc do krewetek gdzie lanie tam sztucznych nawozow szkodzi krewetkom a wiec i roslin nie mozna miec takich jakby sie chcialo . Tu z pomocą przychodzi ziemia bo to krewetkom nie szkodzi a rosliny rosną b dobrze

A pomysl z pojemniczkiem (takim jakby filtrem w cudzyslowiu) gdzie bedzie ziemia i piasek nie na dnie akwarium uwazam ze jest tez bardzo dobry . Poeksperymentuj zamiast isc utartym szlakiem bo tylko wtedy mozna do czegos nowego dojsc samemu .Pewnie ze da sie robic tak jak inni ale ...ja lubie najlepsze rozwiazania i w dodatku tanie bo nie widze potrzeby nabijania kieszeni producentom wtedy kiedy nie jest to konieczne . Jasne ze bedzie sie zawsze promowac gotowce bo wiadomo ze rynek akwarystyczny to jak kazdy rynek chce zarabiac wiec sa sponsorzy sa reklamodawcy i naganiacze tematu a wszystko po to aby przekonac klienta zeby kupil bo np ziemia jest zla a podloze aktywne dobre ;) na tym to polega

Kwestia ile sie chce wydac to juz kazdego osobista sprawa ale raz jeszcze spytam ... Po co ? Lepiej wg mnie wydac te pieniedze na cos innego a nie na zbedne rzeczy


Strefy beztlenowe nie sa niegatywną cechą w podlozu a wrecz przeciwnie . Jest tylko jedna kwestia : Nie moze byc ryb kopiacych (czy slimakow)albo nawet przydennych i nie odmula sie wcale .Nie mozna naruszac takiego podloza . Tu z pomocą przychodzi moj pomysl na ziemie i piasek w pojemniczku nie na dnie akwa
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: podłoże aktywne w małym akwarium

Post autor: goldi_ »

Jest pewien chaos w nazewnictwie . Czasami nie wiem czy substrat jest substratem czy aktywne jest aktywnym czy własnie substratem .
Jedno z moich akwariów działało na wyzej wspomnianym substracie ok 5 czy 6 lat (czyli do czasu sprzedaży zbiornika i nie zauważyłem objawów jego wyczerpania mimo ze blisko mu było do HT. W dodatku kilka razy zmieniałem aranżacje .
Inne moje małe akwarium jest na aktywnym które ma już ok 10lat i w zasadzie jest bezobsługowe . Postawione niby na chwile ale ta chwila trwa i trwa ...

Tak więc z mojego punktu widzenia obawy o przedwczesne zużycie czy to podłoża aktywnego czy to substratu są mocna wyolbrzymione . Zresztą w takim małym zbiorniczku jakie to ma znaczenie
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: podłoże aktywne w małym akwarium

Post autor: Elemelek »

Powiem szczerze ze pierwsze slysze zeby substrat tak dlugo dzialal a z drugiej strony sa przeciez akwarysci ktorzy z powodzeniem hodują rosliny w samym zwirze czy piasku .No wiec moze po prostu sie wyczerpalo juz dawno i miales je "sterylne" . A nawoziles czyms akwarium? Bo jesli talk to sprawa byla by jasna dlaczego rosly mimo wyczerpania podloza .To jeszcze powinienem spytac czy nawoziles czyms podloze (kulki itp)

Czy w malym zbiorniczku ma znaczenie? Ano ma bo zalezy jakie tam masz rosliny

Natomiast podczas tej milej dyskusji z tobą chcialbym o cos cie spytac . Jak to jest z dzisiejszymi akwariami klejonymi? Bo czytam i slucham znajomych i sie okazuje ze akwaria im sie przedwczesnie rozklejają po doslownie paru latach a czasami jeszcze krocej .Nie ma znaczenia jak klejone (choc te klejone pachwinowo są dluzej szczelne)
Ja pamietam czasy gdy akwarium klejone moglo spokojnie dzialac przez okres nawet 20 lat (mam takich znajomych) No a ty mi tu piszesz o 5 -6 latach czy nawet 10 latach
Powiem szczerze ze w tej chwili po przerwie od tego hobby pozbylem sie juz akwariów (mialy ok wlasnie 20 lat) tak czy siak i tak trzeba bylo je wymienic ale tu mam duuuzy dylemat (zglebilem sprawe) nie chce powodzi wiec z powrotem do akwarystyki zaczne od kuli z krewetkami i moze jakichs malych palludariów (tak to juz nie akwarystyka ale woda tez jest ;) w cylindrach (tubach ze szkla)
w kwestii jeszcze tego silikonu to zadna firma nie chce dac gwarancji pisemnej nawet na 5 lat .Choc to mnie tez nie satysfakcjonuje bo za krotko

Doszlo do tego ze mysle aby zbudowac sredniej wielkosci akwarium ramowe na silikonie . Takie ze 100x50x50 czyli standard .Wiem oczywiscie ze to mniej ładnie wyglada ale ... spokojny sen bez wizji potopu w domu przekonuje mnie mocno do tego pomyslu . Wiec albo bedzie taka ramowka albo zostane przy kuli i tubach z mini paludariami

Ciekawy jestem twojego zdania jakbys osadzil szyby w ramie zeby to nie pekło .Mam swoja wizje ale dobrze znac opinie innej osoby zeby nie popelnic błedu
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: podłoże aktywne w małym akwarium

Post autor: goldi_ »

Oczywiście że dozowałem nawozy , bez tego taka masa roślin byłaby zagłodzona od startu. Wszak uwalnianie z z substratu przebiega bardzo wolno - wolniej niż następuje konsumpcja.

W tym mały akwarium (240l) nie mam substratu lecz aktywne ADA Amazonia . Owszem , ledwo zipie lecz stosuję nawozenie w dawkach homeopatycznych ale roślin jest sporo i może nie jakieś super wymagające ale zwartki i nurzańce to nie są.
Do przedłużania trwałości takiego podłoża są dedykowane kapsułki a nie kulki GT lecz ja nie stosowałem nic .
W przypadku aktywnego łatwo sprawdzić jego kondycje naleając wodę i obserwując zmianę parametró wody (obniżenie KH i pH) - to moje lewo działa ale działa

Tematem akwarium ramowego zainteresowałbym sie od 2400l w góre . Mam kilka akwariów i wszystkie klejone . Nawe moje najnowsze o długości 320cm i nawet przez myśl nie przeszło mi ramowe . Nie żydź i zleć klejenie sprawdzonej firmie i masz gwarancje spokojnego smu . Oczywiście potem jest kwestia odpowiedniego ustawienia akwarium - absolutna dokładność . Wreszcie sprawa najważniejsza prz dużych akwariach - raz postawione nie ruszane aby spoiny nie pracowały

ps
nie mogę sobie przypomnieć żadnego przypadku rozklejenia akwarium wsród znajomych , nawet tych dalszych ( z wyjątkiem pęknięcia ale to inna bajka )
ODPOWIEDZ