Błagam! Pomóżcie!

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Patii82
Posty: 8
Rejestracja: 26 paź 2022 20:34

Błagam! Pomóżcie!

Post autor: Patii82 »

Wiem ze temat pojawiał się wiele razy,  i korzystałam wielokrotnie z rad ale mimo wszystko od wielu miesięcy nie mogę poradzić sobie z problemem z wodą. Mam tak wysoki poziom azotanów,  że umierają mi kolejne rybki i obumierają rośliny. Zmieniłam nawet akwarium, jakieś 3 tygodnie temu zmienilam żwirek, kupiłam purigen który kiedyś radził sobie z problemem a dziś już niestety nie. Wciąż mam najwyższy poziom NO3 . Nie wiem co jeszcze mogę zrobić.  Mam akwarium około 60 litrowe, obsada ryb nie jest zbyt bogata, w sumie około 13 rybek i nie wiem co jeszcze mogę zrobić.  
Proszę o pomoc
goldi_
Posty: 1669
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Błagam! Pomóżcie!

Post autor: goldi_ »

Trochę mało danych i ośmielam się stwierdzić że na podstawie tych informacji nie mozna Ci pomóc .
1. jaki filtr i z jakim wkładem oraz jego historia (jak długo pracuje kiedy i jak czyszczone wkłady itp)
2. jak zostało wymieniane podłoze ?
3. parametry wody - NO3 , NO2 i NH3/4 oraz pH

Na podstawie powyższego (skromnego) opisu wyobrażam sobie że nie istniej biologiczna stabilizacja wręcz cykl azotowy się nie zamknął. Podejrzewam wysokie NO2 i NH3 .
Jeżeli podejrzewasz wysokie azotany to w trybie emergency podmiany wody . nawet codziennie po 30-50%.
Przy takich dużych podmianach krytycznym parametrem jest temperatura wody podmienianej - powinna być możliwie taka sama jak w akwarium . Róznica już 3st powoduje problemy z biologią
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Błagam! Pomóżcie!

Post autor: Elemelek »

Tez jestem ciekawy co robisz z tym akwarium ze az tak sie dzieje

Przede wszystkim to od kiedy masz akwarium i czy to twoje pierwsze akwarium

Jaki filtr jak czyszczony ,jakie grube podloze i co to za podloze
I czy filtr dziala caly czas

jakie sa dekoracje w akwarium i co tam lejesz jesli lejesz
Patii82
Posty: 8
Rejestracja: 26 paź 2022 20:34

Re: Błagam! Pomóżcie!

Post autor: Patii82 »

Nowy filtr kupiłam w lipcu tego roku, alufelgi pat mini ( na 120 litrów) .Jeżeli chodzi o wymianę podłoża, to wylałam zdecydowana część starej wody, ponieważ miała za wysokie azotany, wyrzuciłam stary zwir i nasypałam nowy. To było około 1,5 msc temu. Jeżeli chodzi o testy to mam tylko na NO3 , ale oczywiście mogę kupić pozostałe. Proszę tylko o wskazówki.
Z podmianą wody to faktycznie jest tak, że z kranu dolewam, dodaje uzdatniacz i nie zwracam uwagi na różnicę temperatur. Czy to może mieć tak wielkie znaczenie?
To moje trzecie akwarium. Zaczynałam od maleństwa 10 litrowego i tam racz3j nie miałam problemów. W tym drugim już się zaczęły i tak trwają do dziś... Marzę o akwarium, w którym moje rybki będą się czuć po prostu dobrze. Filtr czyszczę przy każdej podmianie w wodzie z akwarium, czyli co tydzień. Podłożem jest zwykły zwir , ma wysokość około 5 cm. Ostatnio wymarła mi kolejna roślina, więc zakupiłam kolejną obsadę która zaczyna mi obumierać...
Wydalam już majątek aby ratować te biedne ryby i wszystkobyłobysupergdybyto cośpomogło :(
Patii82
Posty: 8
Rejestracja: 26 paź 2022 20:34

Re: Błagam! Pomóżcie!

Post autor: Patii82 »

Załączam moje akwarium.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Błagam! Pomóżcie!

Post autor: Elemelek »

W jaki sposob czyscisz filtr ? Opisz te czynnosc
Po drugie to filtra sie nie czysci co tydzien .Czysci sie go jak najrzadziej jak juz jest słaby przeplyw i musowo trzeba to zrobic bo sie zapcha.
Troche maly jest ten filtr ale da rade . Dobrze bylo by zalozyc mu wiekszą gąbke (o sredniej gradacji czyli nie za drobna i nie za gruba )

Ile i jakie sa ryby teraz (to co widze czy jeszcze cos? ) a ile i jakie planujesz docelowo?
Musisz dac zdecydowanie wiecej roslin (narazie odkladamy to poki nie dowiem sie wiecej o akwarium)
Napisz jakie masz swiatlo .Ile u ciebie jest lumenów na litr wody
Jaki dodajesz uzdatniacz?
Jak odmulasz podloze i jak czesto? (Pewnie tez co tydzien ) czy przy odmulaniu naruszasz dno ? (zwir)
Ile podmieniasz wody co tydzien?

Woda do podmiany powinna byc o tej samej temp co w akwarium

Ile wykazuje test na NO3 i jaki to test ?

Odpowiadaj prosze na wszystkie pytania

W podlozu jest anubias?

Na jaki przeplyw jest ustawiony filtr ?

Wszystko bedzie dobrze . Spokojnie do tego dojdziemy :)

Kolega wyzej napisal zebys podmieniala wode codziennie po 30-50% a ja uwazam ze zdecydowanie tak nie rób bo nagla zmiana nawet z gorszych warunkow na lepsze moze byc zabojcza dla ryb . Podaj ile jest tych azotanów jesli 50 lub powyzej mg/l to podmieniaj wode ale malymi dawkami .Po 20 % gora 30% jednorazowo codziennie az ilosc azotanow spadnie do bezpiecznego poziomu . Filtr powinnas ustawic na najmniejszy przeplyw bo jest to jedyny filtr wiec musi dzialac efektywnie jako biolog a wolniejszy przeplyw jest efektywniejszy pod tym wzgledem .Dobrze by bylo zmienic mu gąbke na wiekszą
Patii82
Posty: 8
Rejestracja: 26 paź 2022 20:34

Re: Błagam! Pomóżcie!

Post autor: Patii82 »

Dziękuję:)
Filtr czyszczę zanurzając go kilkakrotnie w wodzie z akwarium, po czy odciskam i wylewam brudną wodę.
Ilość ryb jest niewielka, głównie to co na zdjęciu, czyli kilka neonkow, kilka żałobniczek, kilka kiryskow, dwie brzanki i to tyle i molinezja, która wczoraj odeszła:(. Nie chcę za bardzo zarybiać akwarium, chcę aby było wszystko w normie. Według strony producenta, lampa ma 900 lumenów, na 54 litrowe akwarium. Uzdatniacz do wody który dodaję, do Aquo Safe Tetra. Podłoże omulam raz na dwa miesiące, albo i rzadziej.. Przy odmulaniu naruszam całe dno, które stanowi wyłącznie żwir. Ostatnio podmiany robię spore. Co kilka dni wymieniam nawet 70 % wody bo jak badam parametry azotanów, za każdym razem są bardzo wysokie. Nie mam innych testów, ale mogę kupić jak jest potrzebna. Tylko potrzebuję wskazówek... Test na NO3 który posiadam to zoolek aquatest. Woda przebadana jest wręcz bordowa czyli ten najgorszy stopień azotanów
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Błagam! Pomóżcie!

Post autor: Elemelek »

Wiec dobrze czyscisz filtr .Nie rob tego za czesto .Tylko wtedy jak znacznie spada przeplyw wody co swiadczy juz o przytkaniu go i koniecznosci czyszczenia
Wychodzi ci niecale 17 lm na litr wody.To jest wg mnie zbyt mala ilosci swiatla .Dolozył bym troche wiecej swiatla i zdecydowanie wiecej roslin glownie szybkorosnacych latwych w uprawie cieniolubnych . Wg mnie dla neonow powinno byc min 100l wody i sa one stadne wiec i wieksze akwa i wiecej neonkow sie hoduje nie kilka (poza tym to ryby z tzw czarnych wód ) dla neonkow masz zle warunki

Uzdatniacz masz dobry

Mozesz odmulac czesciej (najlepiej przy podmianie wody ale ty je narazie robisz za czesto ) ale w zadnym wypadku nie naruszaj dna .Rob to tak zeby prawie nie dotykac podloza

Nie wymieniaj az takich duzych ilosci. Podmienia sie 20-30% naraz . Podmienia sie wtedy kiedy NO3 jest zbyt wysoki
.Lepiej podmianiac czesciej a male ilosci wody niz rzadziej a wieksze ilosci wody . Ty nie dosc ze podmieniasz za duzo wody to jeszcze robisz to za czesto . Akwarium musi miec rownowage biologiczną a ryby nie mogą miec naglych skokow parametrow . Poza tym naruszasz dno i to bardzo zle

Z drugiej strony rozumiem cie ze wymieniasz tak duzo i czesto wode bo chcesz sie pozbyc wysokiej ilosci azotanow ale pamietaj ze nawet zmiana parametrow z gorszych na lepsze moze byc dla ryb zabójcza .Wszystko trzeba robic stopniowo malymi krokami a nie nagle

Bordowy odcien testu to ile ? 50,100,150 azotanow? Ile ci wychodzi konkretnie?
Zmierz tym testem wode w kranie i podaj mi wynik
Patii82
Posty: 8
Rejestracja: 26 paź 2022 20:34

Re: Błagam! Pomóżcie!

Post autor: Patii82 »

Wróciłam do domu, zrobiłam test wody w akwarium i jest on tak na poziomie 50-100. Natomiast woda z kranu tez się zabarwia ale na poziomie 2-5. Nie powinna pozostać neutralna? Do wody podaję preparaty blue-line, micro, macro i carbo. W zasadzie od 2 tygodni. Otrzymałam jeszcze sugestię aby dodawać potas. Będę robić codziennie podmiany wody w ilosci około 20%. Mam nadzieję że to pomoże:)
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Błagam! Pomóżcie!

Post autor: chemik4 »

Mam rozumieć, że NO3 w wodzie z kranu to 2-5mg/l? Jeżeli tak to masz całkiem niezłą wodę, norma dopuszcza do 50mg/l w wodzie zdatnej do picia.

Tak wysoki poziom w wodzie w akwarium może wskazywać na przenawożenie. Masz kilka łatwych w hodowli roślin, więc zrób kilka większych podmian (po ~30% co 3 dni) i nie dozuj żadnej chemii. Zobaczymy jak to wpłynie na poziom NO3.

Tak przy okazji, anubias to epifit, należy go umocować na korzeniu/kamieniu a nie sadzić w podłożu. Z kolei zwartki i nurzańce odwdzięczą się dobrym wzrostem gdy dasz im kulki gliniane pod korzenie.
Tego dziwnego nurko-trupa wywal, ale jest blisko Halloween to poniekąd rozumiem jego obecność w akwarium :mrgreen: :mrgreen:
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Błagam! Pomóżcie!

Post autor: Elemelek »

Woda kranowa tez posada azotany (mozna to sprawdzic na stronie wodociągów)
Mysle ze dodajesz zbyt duzo azotu w nawozach a roslin masz malo i nie konsumują tego i stad wysoki jego poziom

Przy takiej ilosci swiatla i malej ilosci roslin nie nawozi sie dodatkowo .Wystarcza to co produkują ryby i to co jest w wodzie kranowej

Skoro podajesz carbo to mozesz podawac troche potasu .

Jesli chcesz miec akwarium z duzą iloscią roslin to musisz dac troche wiecej swiatla . Rosliny wybieraj najłatwiejsze . Zbyt duzo swiatla tez nie bedzie dobrze . Tak do 30lm/l a potem dopiero pomysl o ewentualnym nawozeniu i to nie dawkami zalecanymi ale duzo mniejszym . Rosliny sie nawozi wg ich obserwacji

Odstaw nawozy oprocz carbo i potasu .Podmieniaj wode codziennie po 20 % az osiagniesz mniejszy poziom azotanow.
50 czy 100 to jest juz za duzo


Tu masz rozsądne ceny i dobre nawozy oraz carbo jesli bedziesz chciala zmienic http://www.akwanawozy.com.pl/

Chemik4 dobrze ci napisal .Mozesz podmieniac tak jak on powiedzial albo tak jak ja .W kazdym razie nie rob gwaltownych zmian z zadnymi parametrami
Patii82
Posty: 8
Rejestracja: 26 paź 2022 20:34

Re: Błagam! Pomóżcie!

Post autor: Patii82 »

Nurkotrupek 🤪
Taki Halloweenowy akcent, przyjmijmy:).
Bardzo wam dziękuję za rady, światełko w tunelu ujrzałam po tylu latach 🙈, ale nie poddaję się.
Jeżeli zaś chodzi o nawozy to problem z azotanami był juz długo zanim zaczęłam nawozić. A nawożę dopiero od 3 tygodni. Wcześniej kupowałam pojedyncze roślinki które mi wszystkie obumierały, wobec czego postanowiłam zrobić większą obsadę, aby stworzyć sprytny ekosystem:) ( i kolejna klapa). Iogika nakazywala mi sztucznie go podtrzymać poprzez suplementowanie. To zadziałało na rośliny, bo utrzymują się ale zrobię jak radzicie, dam Im teraz po prostu rosnąć i dokupię roślin. Przygotowałam już też wodę na pierwszą podmianę bez drastycznych wahań temperatury:). Jutro dokonam podmiany . I tak, poziom azotanów w wodzie to 2-5 mg/l :). A więc cieszę się że przynajmniej tyle dobrego. Dziękuję Wam bardzo za zainteresowanie i pomoc a szczególnie elemelkowi za niebywałąwyrozumiałość! 💗. Oczywiście dam znać jak mi idzie ☺
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Błagam! Pomóżcie!

Post autor: Elemelek »

Zanim dokupisz rosliny zwieksz ilosci swiatla bo masz go za malo . Wychodzi ci niecale 18lm/l
Chyba ze bedą tylko te same co rosną ale wiecej(lub inne ale tez tylko cieniolubne) bo skoro jednak im wystarcza to swiatlo to znaczy ze jest dobrze

Skoro przed laniem nawozów tez byl problem z za wysokimi azotanami to czysc rzadziej filtr itd (zreszta juz pisalem o tym )
Nie naruszaj podloza w trakcie odmulania (ani w ogole )
I zasadz wiecej roslin

I jak juz sie ustabilizuje wszystko to rob podmiany wody rzadziej lub w mniejszej ilosci (zaleznie od stezenia azotanów) i pamietaj ze zawsze nagle zmiany wszelkich parametrow sa szkodliwe .Nawet tez z gorszych na lepsze

Nie dziekuj nam tu płacą za porady . Haha zartuje :D

Sugeruje pozbyc sie neonków
Daj znac jak idzie i nie zniechęcaj sie .Wloz w podloze w poblize korzeni zwartek i nurzanców kulki GT tak jak radzi ci chemik4 oraz przenies anubiasa na korzen kamien lignit czy kokos .Oby nie w podlozu

Mozesz go przykleic tym klejem https://senus.pl/produkt/klej-cyjanoakr ... gesty-20g/ sa tez wieksze opakowania jesli ci bedzie takie potrzebne
Patii82
Posty: 8
Rejestracja: 26 paź 2022 20:34

Re: Błagam! Pomóżcie!

Post autor: Patii82 »

:)
Czy mogę prosić o poradę odnośnie oświetlenia?
Znalazłam coś takiego
https://allegro.pl/oferta/aquael-leddy- ... 1712541576
Docelowo chciałabym mieć piękne roślinne akwarium.
Chyba się jednak nie znam na oświetleniu.... będę wdzięczna za polecenie świetlówek ☺
Dziś kupiłam potas, nowe roślinki , kulki gt, test pomiaru potasu i jestem pełna wiary ze się uda 🤗. Jeszcze kupię korzeń i skorzystam z porad.
A czemu pozbyć się neonkow? Nie skrócę Im życia 😱😱😱. No way :)
Może po prostu dokupię?
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Błagam! Pomóżcie!

Post autor: Elemelek »

Tak ,bedzie dobre to oswietlenie jesli chodzi o widmo i lumeny .Czyli razem z tym co juz masz bedzie 27lm/l (900lm i 730lm )to juz napewno wystarczy dla srednowymagających czyli w efekcie prawie kazda rolina bedzie rosla oprocz tych bardzo chimerycznych i trudnych jak np maly heniek czy cabomba furcata itp

A jakie roslinki kupilas? Bo to tez ma znaczenie i trzeba je dobrac pod akwarium lub akwarium dobrac pod rosliny poza tym czasami w opisach sprzedawcow sa opisane niektore gatunki jako bezproblemowe podczas gdy tak nie jest

Kupilas potas z tego sklepu co dalem ci link? Bo tam masz taniej i dobre .carbo tez
Roslinki tanio z przycinki bywają na PlantaGarden
Korzen jaki chcesz kupic? Wiele barwi wode wiec przygotuj sie na to lub gdy nie chcesz to kup Red moore woods. Takie zółte

Noeonki sa stadne i wymagają wiekszego akwarium dla wiekszej ich grupki (malego stadka chociaz ) np 100l oraz powinny miec inne warunki bo to ryby z tzw czarnych wód .Nie mialem na mysli eutanazji ale oddanie komus lub do sklepu albo... wieksze akwarium


Jaki zasadzisz rosliny nie lej nawozow i nie wlaczaj tej nowej swietlowki . Mozesz dac tylko troche potasu ale malą dawke jesli bedziesz podawac tez carbo w plynie . Kulki GT wetknij w poblize korzeni ale tez nie za duzo bo to tez niedobrze .Male rosliny mniej nawozu .Musisz poczekac az sie przyjmną i zaczną rosnąc . Dopiero wtedy mozna myslec o innym nawozeniu ale nie teraz !
ODPOWIEDZ