[25l] Akwarium 25L - Start

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Akwarium 25L - Start

Post autor: Elemelek »

To juz jak uwazasz :)
HannibalLecter
Posty: 15
Rejestracja: 26 paź 2022 15:01

Re: Akwarium 25L - Start

Post autor: HannibalLecter »

Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że ważne jest jakie parametry będzie miała woda w akwarium, a nie w kranie, jednak coby mieć jakieś wartości referencyjne startu, dokopałem się do informacji z wodociągów na wrzesień 2022

Obrazek
HannibalLecter
Posty: 15
Rejestracja: 26 paź 2022 15:01

Re: Akwarium 25L - Start

Post autor: HannibalLecter »

Przepraszam za post pod postem, ale chciałem po prostu zrobić aktualizację statusu.

Wczoraj przyszła większa część zamówionych produktów. Zabrałem się więc do pracy.

Kamienie wygotowane i czyste:

Obrazek
Obrazek

Piasek bazaltowy T10 z trzmiela doprowadził mnie do szewskiej pasji. Płukane z 12 razy + jeszcze porcjami przepuszczane przez sitko z płukaniem.

Stan wyjściowy:

Obrazek

Stan na końcu (nadal nie jest to ideał, ale już darowałem):

Obrazek

Porównując do piasku kwarcowego (T24) z tegoż sklepu to niebo a ziemia. Tutaj po ledwie 2 płukaniach było już idealnie.

Obrazek

No ale i różnica w cenie to 2,2 zł vs 5,75 zł za kg.


Roślinki utopione w tymczasowym pojemniku. Nie sądziłem, że dywan Monte Carlo oraz dywan tej trawy będzie na takiej metalowej kratce...chciałbym to jednak jakoś uformować więc albo będę je wyciągał kawałkami z tej kratki albo ciął kratkę jakimś sekatorem.

Obrazek

Dziś roślinki czekają sobie w wodzie pod światłem lampy z pokrywy akwarium.


Korzeń dla odmiany od bazaltowego piasku musiał być jakoś wstępnie przygotowany bo ani nie brudzi, ani nie wypływa na powierzchnię. Miło.

Obrazek

Wyczyściłem filtr i grzałkę i wymieniłem wkład filtra...zacząłem wsypywać podłoże...ale chyba jednak ten zamysł 5-9 cm podłoża to trochę za dużo jak na moje małe akwarium...dużo jakoś tego...będę musiał trochę zebrać.

Obrazek

Potem zaczęła się zabawa w układanie kompozycji.

Podejście nr 1:

Obrazek

Podejście nr 2:

Obrazek

Podejście nr 3 (same kamienie):

Obrazek

Podejście nr 4 (korzeń w innym ustawieniu)

Obrazek

Sam jeszcze nie wiem w którym kierunku to pójdzie, więc dziś będzie trzeba podjąć jakąś decyzję, ustawić wszystko i posadzić roślinki. No i zalać całość.

Jeśli macie jakieś opinie na temat tych układów, będę wdzięczny za każde subiektywne odczucia. Może mnie to trochę pokieruje.

Czekam na testy, pokrywę z plexi i indykator CO2. Ciąg dalszy nastąpi.
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Akwarium 25L - Start

Post autor: goldi_ »

monte carlo ma fajną właściwośc : rośnie w dół. Więc jeśli w aranżacji sadzisz na podwyższeniu możesz otrzymać unikalne spadające /wiszące fragmenty aranżacji. Może technika tarasów? Wydaje mi sie że stosując parvule korzystnie byłoby wygospodarowć większe puste miejsce .
Sądze również że grubość podłoża przy przedniej szybie jest za duża. Takie ułożenie optycznie pomniejsza zbiornik a także dodaje ciężaru kompozycji . Bazalt dośc dobrze trzyma kształty więc zmniejszenie warstwy z przodu i usypanie górki może spowodować zwiększenie perspektywy i wydłużenie zbiornika .
ps
Mi osobiście najbardziej podoba sie kompozycja nr1 jako wyjściowa do retuszu.
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Akwarium 25L - Start

Post autor: Elemelek »

Popatrz sobie na kompozycje znanych aquascaperów to cie zainspiruje jak ulozyc kompozycje . Raczej unikaj symetrii
Mozesz tez poczytac o tzw złotym podziale i zasadach kompozycji (punkt przyciagający uwage)

Co to za kamienie? Chodzi mi o nazwe handlową.

Ciekawy jestem jak zaczniesz cykl azotowy

Jak kupiles Monte Carlo na siatce to sadzi sie z siatką .Ciekawy jestem czy bedzie ci to Monte Carlo roslo bo w ogole u roslin jest wazne zeby sie przyjely a nie jest to takie oczywiste i zalezne od paru czynnikow

PS Przedostatnie zdjecie kamieni to jest dobry kierunek ich ulozenia
HannibalLecter
Posty: 15
Rejestracja: 26 paź 2022 15:01

Re: Akwarium 25L - Start

Post autor: HannibalLecter »

Elemelek pisze: 03 lis 2022 12:54 Co to za kamienie? Chodzi mi o nazwe handlową.
Ciekawy jestem jak zaczniesz cykl azotowy
Jeśli opis na aukcji nie kłamał to Scenery Stone:
https://allegro.pl/oferta/skala-scenery ... 1845127397

Co do cyklu ..hmm.. jako świeżak planowałem polecieć klasykiem i po prostu do kranówki dodać AquaSafe, odczekać, wrzucić Bactozym i tym zalać akwarium z gotową aranżacją i roślinami a potem czekać i badać wodę za tydzień/dwa/cztery i wpuścić coś wtedy. Jakieś rady by to zrobić inaczej/szybciej/lepiej ?
goldi_ pisze: 03 lis 2022 12:52 monte carlo ma fajną właściwośc....Może technika tarasów? ...
...stosując parvule korzystnie byłoby wygospodarowć większe puste miejsce...
Sądze również że grubość podłoża przy przedniej szybie jest za duża....
Popatrzę na te tarasy i coś jeszcze dziś pomyślę. Dzięki.
Właśnie ta parvula to taka dość potężna ...nie sądziłem, że taka wysoka będzie.
Z grubością podłoża zgadzam się..już wczoraj gdy nasypałem tego podłoża, doszedłem do wniosku, że te opisywane na jutubach i innych stronkach 5-9 cm to trochę za dużo jak na taki zbiornik..pomniejsza go jeszcze bardziej. Będzie dziś modyfikacja.

Dzięki za sugestie i porady. Będę działał dalej.
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Akwarium 25L - Start

Post autor: Elemelek »

Jesli chodzi o cykl azotowy to wplywa to nie tylko na ryby ale i na rosliny . Mając w tej chwili tylko na uwadze rosliny to tym szybciej i z powodzeniem sie przyjmną im ten cykl azotowy jest sprawniejszy (czyli zamkniety) oraz stabilne parametry wszystkiego . Rosliny musza sie przestawiac na kazdy zmienny parametr i czasami dlatego sie nie zdarzą przyjąc ze to przestawianie sie je wymęczy na tyle ze padają .

Moge ci tylko napisac jak ja bym to zrobil ale pewnie zrobisz i tak inaczej bo juz i tak masz kupione rosliny wiec czekac nie mozesz . W ogole dal bym po pierwsze inne podloze (ziemia lub na bazie ziemi) bo oprocz innych niewatpliwych zalet wprowadza sie tez duzo mikrogranizmow i dobrych warunkow dla nich ktore sa podstawą stabilnosci (rownowagi biologicznej) Filtr oczywiscie tez ale w mniejszym stopniu

Wiec dobrze jest odpalic akwarium bez swiatla i bez roslin z dzialajacym filtrem i zrobionym juz podlozem tak przez okres 3-4 tyg dodając takze bakterii lub nieco podloza czy "brudu" z dzialajacego filtra z innego dojrzalego zbiornika. Bakterie kupne tez mozna dodac

Mozna tez startowac dodając amoniaku jako karma dla bakterii .

W akwarium przy takim starcie sa juz duzo stabilniejsze warunki i napewno rosliny beda mialy duzo wiekszą szanse na przyjecie sie
Wazne tez jakie to sa rosliny . In vitro przyjmuje sie najgorzej , uprawa emersyjna tez przyjmuje sie gorzej niz submersyjna z wiadomych przyczyn

Poza tym na start akwarium dobrze jest miec cos latwego wytrzymalego i szybkorosnacego co niekoniecznie ma byc docelowo w akwarium ale chodzi o okres przejsciowy aby utworzyla sie stabilnosc co nie da szans na glony i wytworzy stabilne warunki przy ktorych dopiero wtedy wprowadza sie wrazliwsze delikatniejsze rosliny .Glony moga sie i tak pojawic ale szybko sie wycofają
Wazna takze jest calkowita masa roslin .Im wiecej zdrowo rosnących roslin tym lepiej (chodzi o glony)

Oczywiscie musimy pamietac tez o pozostalych parametrach jak oswietlenie ,temperatura wody , twardosc i pH ,wymiana gazowa , CO2 ,potas a w pozniejszym czasie wlasciwe nawozenia (prawo minimum Liebiga) ,podmiany wody .Przycinki roslin,usuwanie starych lisci itp
Zwrocil bym tez uwage na stosunek fosforu do azotu wg tabeli Buddy'ego .

Cala reszta to przede wszystkim obserwacja i na jej podstawie wyciaganie wnioskow i ewentulanie dzialanie .Zalecana jest cierpliwosc .Jesli zmienia sie parametry to te zmiany powinny byc stopniowe
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Akwarium 25L - Start

Post autor: goldi_ »

parvulę możesz trzymać na 1-2cm. Trzeba ją pielegnować jak trawę przed domem - po prosu ją przycinać . Wówczas chetniej tworzy podziemne rozłogi i się zagęszcza . Parvula do sprzedaży jest pryzgotowana dosyć specyficznie - tam chodzi własnieo to aby silnie rosła . Ze zdjęcia wynika że jest dobrej jakości .

Ad cyklu : tak własnie zrób niekoniecznie za pierwszym razem stosując uzdatniacz. I nie kombinuj już z amoniakiem jak stosujesz gotowy starter (bactozym)

acha :
monte carlo wcale nie musisz pchać w podłoze - możesz powciskać w szczeliny skały.. Pamiętam taką moją aranżacje gdzie ze skałek był zrobiony taras a właśnie monte wsisnięte w skałki i obsadzone krawędzie - efekt przerósł oczekiwania
HannibalLecter
Posty: 15
Rejestracja: 26 paź 2022 15:01

Re: Akwarium 25L - Start

Post autor: HannibalLecter »

Elemelek pisze: 03 lis 2022 14:27Jesli chodzi o cykl azotowy to wplywa to nie tylko na ryby ale i na rosliny...
Dzięki za mnóstwo przydatnych informacji. Masz rację jednak, teraz gdy już wszystko w trakcie, na ten Twój opisany proces to już trochę za późno.
goldi_ pisze: 03 lis 2022 16:55 parvulę możesz trzymać na 1-2cm. Trzeba ją pielegnować jak trawę przed domem - po prosu ją przycinać . Wówczas chetniej tworzy podziemne rozłogi i się zagęszcza . Parvula do sprzedaży jest pryzgotowana dosyć specyficznie - tam chodzi własnieo to aby silnie rosła . Ze zdjęcia wynika że jest dobrej jakości .

Ad cyklu : tak własnie zrób niekoniecznie za pierwszym razem stosując uzdatniacz. I nie kombinuj już z amoniakiem jak stosujesz gotowy starter (bactozym)
Dzięki za rady. A jak z tą Parvulą teraz...po posadzeniu odczekać tydzień /dwa i dopiero wtedy ją przycinać jak się przyjmie ? czy od razu przed sadzeniem pod kosiarkę ? Zdawałoby mi się, że to pierwsze, ale wolę dopytać.

A z cyklem już na pewno nie będę nic kombinował. Im mniej komplikacji jako świeżak tym lepiej :D

Pobawiłem się z kamieniami, podłożem i chyba jednak ostatecznie korzeń pójdzie w odstawkę i będzie coś w tym stylu:

Obrazek

lub w tym:

Obrazek

Oczywiście jeszcze trochę pracy z terenem i przemyślenie gdzie i jak te roślinki umieścić, ale już coś powoli zaczyna mi się klarować.
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Akwarium 25L - Start

Post autor: goldi_ »

Parvuli daj trochę czasu na przyjęcie sie .
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Akwarium 25L - Start

Post autor: Elemelek »

Napisalem tylko ze jest taka opcja i to tez stosują(amoniak) . Bardzo wazne jest zeby byl zamkniety ,stabilny cykl azotowy . Dla roslin takze jest to bardzo wazne zeby mogly sie bezporoblemowo przyjąc bo musza sie przestawic teraz z tych parametrow na te ktore ma w baniaku . Wazne zeby te parametry byly stabilne

Ostatnie zdjecie mi najlepiej podchodzi . Co do korzenia to tez moze byc drewno ale wybrales wg mnie zbyt masywny korzen . Do tego co teraz widac na ostatnim zdjeciu mozna dolozyc ale duzo ciensze gałązki np takie od Red more woods .Moze byc tez bez ,kwestia gustu

Teraz juz jest dobry uklad kamieni tylko brak odłamków (ktore powinny byc z tego samego kamienia i najlepiej rozlupac je mlotkiem i zaleznie od kamieni jest to łatwiejsze lub trudne )

Za duzo nawaliles podloza z przodu
Nie tnij nic poki sie dobrze nie przyjmnie a na to trzeba czasu (i juz pisalem czego jeszcze )

Na tym kanale co ci dalem masz taki film i uwaznie przeanalizuj co autor w nim przekazuje bo jest to prawda . Od siebie tylko dodam ze w akwarium powinna byc prawdłowa wymiana gazowa i jest to bardzo wazne bo wtedy poziomy CO2 mogą byc nasycone ale nie dojdą do dawki smiertelnej dla ryb . Ponadto niezwykle wazna jest stabilnosc stezenia CO2 i aby nie kumulowalo sie w ciagu dnia jak zwykle to bywa ze po zapaleniu swiatla kiedy rosliny najbardziej potrzebują CO2 to go jest malo i podczas jego poboru masowego robi sie go coraz mniej to w dodatku kumuluje sie w ciagu dnia i pod koniec dnia moze byc go niebezpiecznie duzo .Musi byc rownowaga miedzy odgazowaniem a dozowaniem CO2. O tym nie ma w filmie wiec uzupelniam
HannibalLecter
Posty: 15
Rejestracja: 26 paź 2022 15:01

Re: Akwarium 25L - Start

Post autor: HannibalLecter »

Jako, że rośliny wegetują, a mnie z kolei czeka weekend poza domem, to postanowiłem ruszyć z kopyta.
Układ praktycznie taki jak na ostatnich zdjęciach, mniejsze kamienie póki co kiepsko widoczne bo z przodu trawa do przycięcia później.

Obrazek

Z góry widać trochę lepiej. Dekoracyjne kulki glona przyklejone cyjanoakrylem. Anubiasy powciskane po prostu w szczeliny. Czarne tło póki co tylko na tylnej ściance. Myślę jeszcze czy nie dodać jej po bokach. Muszę kupić nowe przyssawki do grzałki - wogóle nie trzyma.

Obrazek

Akwarium zalane wodą kranową z porcją Bactozymu według instrukcji (2 kapsułki na start / 100 l więc dodane pół kapsułki na te moje 25L). Następnie wyłowione co większe śmieci.

Obrazek

Trawa oczywiście zasłania większość, zebrałem też trochę podłoże z przodu, jednak gdy montowałem tę kratkę z dywanem z trawy i Monte Carlo, to choćby celem zakrycia tej kratki lekko podsypywałem z przodu. Trochę zdaje mi się dużo tego podłoża, ale już nie będę tego ruszał teraz. Jeśli będzie mnie mocno razić, będę działał.

Obrazek
Obrazek

Jako, że dziś przyszedł indykator CO2 to zapodany płyn 20 mg/l i indykator założony.
Obrazek

Póki nie ma plexi na pokrywę, zamontowana tymczasowo ta standardowa.

Obrazek

Filtr ustawiony na minimum przepływu. Naświetlanie zacznę od 6 godzin i co tydzień o godzinę więcej - będzie ok ?

@Elemelek, @goldi_ Dzięki za ogrom informacji i pomocy. Póki co pewnie to wszystko pokracznie z mojej strony wygląda....ale powoli, do przodu.
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Akwarium 25L - Start

Post autor: Elemelek »

Podloze powinienes ruszyc od razu bo na potem jak piszesz to nie powinienes juz ruszac podloza .Jesli juz to teraz

Podloza sie nie rusza w akwarium a jak sie odmula to bardzo delikatnie zeby go nie naruszyc .

Ten jeden kamien nie powinien sie opierac o szybe (zresztą zaden)

Podaj potas polowe zalecanej dawki i dawaj CO2 . Swiec pelnym swiatlem ale przez 5 godz dziennie (narazie)
Zadbaj o cyrkulacje wody (wymiana gazowa woda-powietrze) wydaje sie to bez sensu ale ma sens dla lepszego rozprowadzenia CO2 i rownowagi gazowej tlen -węgiel .Poza tym bakterie potrzebują tlenu

Dodawaj bakterii startowych oczywiscie

Parvule mogles podzielic na mniejsze kępki to lepiej by sie przyjmowala. A Monte Carlo wyjety z siatki?
Ostatnio zmieniony 04 lis 2022 2:02 przez Elemelek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Akwarium 25L - Start

Post autor: Neurochirurg »

Nie rozumiem koncepcji z parvulą na przedniej szybie.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Akwarium 25L - Start

Post autor: Elemelek »

Moge napisac tylko jak ja bym to wszystko zrobil ale nie wiem czy to autora interesuje
ODPOWIEDZ