[25l] Akwarium 25L - Start

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

HannibalLecter
Posty: 15
Rejestracja: 26 paź 2022 15:01

Re: Akwarium 25L - Start

Post autor: HannibalLecter »

Elemelek pisze: 04 lis 2022 1:21 Podloze powinienes ruszyc od razu bo na potem jak piszesz to nie powinienes juz ruszac podloza .Jesli juz to teraz
Podloza sie nie rusza w akwarium a jak sie odmula to bardzo delikatnie zeby go nie naruszyc .
Ten jeden kamien nie powinien sie opierac o szybe (zresztą zaden)
Podaj potas polowe zalecanej dawki i dawaj CO2 . Swiec pelnym swiatlem ale przez 5 godz dziennie (narazie)
Zadbaj o cyrkulacje wody (wymiana gazowa woda-powietrze) wydaje sie to bez sensu ale ma sens dla lepszego rozprowadzenia CO2 i rownowagi gazowej tlen -węgiel .Poza tym bakterie potrzebują tlenu
Dodawaj bakterii startowych oczywiscie
Parvule mogles podzielic na mniejsze kępki to lepiej by sie przyjmowala. A Monte Carlo wyjety z siatki?
Podłoże: No tak patrzę na te podłoże dziś i faktycznie razi ta ilość w przedniej części. Pewnie się nie obejdzie jednak bez modyfikacji tego.

Kamień: Podeprę go lepiej od tyłu...musiał się przechylić przy wlewaniu wody w jakiś sposób i mi to umknęło. Dzięki.

Potas/CO2: Nie mam póki co żadnej "chemii" na stanie. Zakładałem start bez niczego i późniejsze modyfikacje. Uważasz, że od razu podawać ? Zmienię czas naświetlania na 5h póki co. Bactozym dodany.

Rośliny: Parvula jak i Monte Carlo są na siatce i skoro tak jak wspominaliście należy sadzić z siatką...to jedynie pociąłem tą siatkę na mniejsze odpowiednie części (Monte Carlo i Parvule) i takie części sadziłem.
Neurochirurg pisze: 04 lis 2022 1:38 Nie rozumiem koncepcji z parvulą na przedniej szybie.
Zamiar jest taki by jak się już przyjmie, ściąć ją na krótko...wtedy powstanie taki trawnik w lewej sekcji z Parvuli, w prawej zaś z Monte Carlo.
Elemelek pisze: 04 lis 2022 2:14 Moge napisac tylko jak ja bym to wszystko zrobil ale nie wiem czy to autora interesuje
Wszelkie sugestie i rady mile widziane. Założyłem ten temat by podzielić się swoją drogą jako świeżaka...jeśli macie jakieś rady i swoje podejście, którym możecie się podzielić będę wdzięczny.
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Akwarium 25L - Start

Post autor: Elemelek »

Ilosc lumenów powinna odpowiadac potrzebom roslin czyli nie moze byc za malo lm/l wody a za duzo tez nie powinno byc . Juz nie pamietam ile masz ale przy tych roslinach Monte Carlo ,Parvula powinno byc 30 a nawet do 35lm/l do tego podawanie CO2 gazowego i nawozenie do slupa wody

Potas powinienenes dac na starcie bo przy obecnosci CO2 roslinom bedzie latwiej go pobierac i lepiej sie ukorzenią .Polową dawki
Reszty nawozow wg mnie powinienes nie podawac

Tak jak pisalem zadbaj o dobrą cyrkulacje wody .Wymiane gazową powietrze -woda zeby woda sie tez natleniala a gaz nie kumulowal .Zeby to bardziej obrazowo wytlumaczyc : Tak jak ogrzewanie w domu przy otwartym oknie . Jest cieplo i swieze powietrze .Sytuacja taka nie doprowadzi ani do przegrzania ani do wyziebienia . Analogicznie do CO2 i tlenu trzeba uzyskac rownowage gazową aby ani tlenu ani C02 nie bylo za malo ani za duzo .Tutaj ma znaczenie jeszcze pare innych kwestii jak cyrkulacja wody i bezpieczne dozowanie oraz optymalne warunki dla roslin wodnych
Powinien byc powierzchniowy ruch wody i obieg pod wodą . Kłoci sie to jednak z hodowlą bojownika wiec skoro ma byc bo cos wspominales to dla bojownika wcale nie powinno byc ruchu wody bo on tego nie lubi i meczy go ruch wody .To ryba wód stojących

CO2 Powinienes wlaczac na 2 h przed zapaleniem swiatel jesli nie jest podawany calą dobe


Nie robisz tego wszystkiego ze tak powiem wg moich zalecen wiec nie moge brac odpowiedzialnosci jak ten zbiornik wystartuje i jak bedzie roslo wszystko
ja bym zrobil zupelnie inaczej
Jak jestes ciekawy to napisze : Przede wszystkim dodal bym zyzne podloze na bazie ziemi i sam bym to podloze skomponowal (bo wtedy bedzie najlepsze) Pozbawione chemii ktora czesto producenci dodają aby nie miec problemow z weterynarią

Co by to dalo? Podloze jest najwazniejsze bo ono daje stabilnosc biologiczną a ta z kolei jest najwazniejsza w akwarium . Akwarium, musi byc dojrzale w sensie cyklu azotowego a wtedy duzo lepiej przyjmują sie rosliny oraz nie ma problemu z wprowadzaniem ryb (przy odpowiedniej aklimatyzacji i parametrach wody dla danego gatunku oraz warunkow srodowiskowych )

Nie jest to bezwzglednie konieczne ale najbezpieczniejsze i obarczone najmniejszym ryzykiem niepowodzenia
Czyli start bez swiatla z dzialającym filtrem i ogrzewaniem przez okres ok 3-4 tyg tyle zeby test na amoniak wyszedl zero a test na azotany byl plusowy

Sprawa nr 2 : Lepiej jest kupic rosliny czy rosline łatwą wytrzymalą i szybkorosnącą aby stworzyla warunki stabilne . Gdy juz one sa mozna sie jej pozbywac jesli sie nie chce ale daje to o wiele bezpieczniejsze warunki do przyjecia sie roslin bardziej wymagających ,delikatniejszych czy wrecz chimerycznych w uprawie
Dopiero na koncu sie takie rosliny wprowadza a nie na poczatku . W ogole zeby nie bylo glonów to roslin szybkorosnacych powinno byc duzo


To tak w skrocie

A co do aranzacji akwarium . Sugerowalem ci przejrzenie innych zbiornikow stworzonych przez znanych aquascaperów . To dobre zrodlo inspiracji

Za szybko lecisz z tym wszystkim : najpierw trzeba bylo wybrac aranzacje potem spytac na forum ,potem robic zakupy itd

Link do potasu http://www.akwanawozy.com.pl/towar/664/ ... 500ml.html
Kupil bym tez taki nawoz od razu http://www.akwanawozy.com.pl/towar/810/ ... 500ml.html

oraz carbo http://www.akwanawozy.com.pl/towar/709/ ... -vlux.html

Kupil bym tez na twoim miejscu kulki GT

To tylko sugestie . Absolutnie nie musisz sie do nich stosowac

PS Dostales ode mnie film .Ogladales go? Tam jest wszystko dobrze powiedziane (moze nie ma tylko o wymianie gazowej )
HannibalLecter
Posty: 15
Rejestracja: 26 paź 2022 15:01

Re: Akwarium 25L - Start

Post autor: HannibalLecter »

W piątek jeszcze wyjąłem wszystko i zebrałem trochę podłoża. Zostało z przodu około 3 cm.

Obrazek

Indykator CO2 założony...

Obrazek

Dziś przyszły formatki pleksi więc trochę cięcia....

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podpórki pod szybę podklejone filcem (były troszkę za luźne jak na tą moją cienką szybę)

Obrazek

I tak to się prezentuje.

Obrazek

Póki co tylko próbnie bo jutro część druga - stelaż na oświetlenie.

Zamówiłem potas i nawóz ogólny (AKWAN HT), kulki GT oraz CO2 (Tropica Plant Growth System Nano)

Obrazek
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Akwarium 25L - Start

Post autor: Neurochirurg »

Przykrycie fajnie wyszło. Ciekawe czy nie będzie się wyginać. Ja mam dwie z plexy (co prawda sporo większe) i musiałem na boki dać U aluminiowe żeby się mniej wyginały. Mam symetryczne to co tydzień zamieniam stronę jak się wybrzuszą.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
HannibalLecter
Posty: 15
Rejestracja: 26 paź 2022 15:01

Re: Akwarium 25L - Start

Post autor: HannibalLecter »

Neurochirurg pisze: 08 lis 2022 7:54 Przykrycie fajnie wyszło. Ciekawe czy nie będzie się wyginać. Ja mam dwie z plexy (co prawda sporo większe) i musiałem na boki dać U aluminiowe żeby się mniej wyginały. Mam symetryczne to co tydzień zamieniam stronę jak się wybrzuszą.
A jakiej masz grubości te pleksi ? U mnie to 4 mm...zdaje się dość twarde i na takiej krótkiej "odległości" nie powinno się chyba wybrzuszać, ale w sumie nie pomyślałem...zobaczymy.

Jeszcze pewnie dojdzie kolejny otwór na te CO2. Czy należałoby indykator dawać po przeciwnej stronie akwarium niż podajnik CO2 ?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Akwarium 25L - Start

Post autor: Neurochirurg »

5 mm. Co do indykatora to nie ma takiej potrzeby w tak małym akwarium, jeżeli jest odpowiednia cyrkulacja wody.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
HannibalLecter
Posty: 15
Rejestracja: 26 paź 2022 15:01

Re: Akwarium 25L - Start

Post autor: HannibalLecter »

Dotarł potas, kulki GT i CO2. Dziś będzie podłączanie. Pytanie ile tego potasu podawać ? Według etykiety "jedno kliknięcie podnosi poziom potasu w 100L akwarium o 0.5ppm". Oczywiście jednak nie mam pojęcia czy i ile tego potasu jest w kranówce w akwarium a co za tym idzie ile podawać domyślnie i w jakich interwałach.

Zgodnie z tą instrukcją jedno naciśnięcie tłoczka podniesie mi przy 25 L poziom potasu o 2ppm. Wyczytałem gdzieś, że podawanie 15-30 ppm / tydzień będzie ok. Rozumiem, że przy starcie warto byłoby zacząć od mniejszej dawki. Czy więc póki co dozowanie tych 14-16 ppm / tydzień (7-8 kliknięć) będzie odpowiednie i później z czasem można tę dawkę zwiększyć do 30 ?
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Akwarium 25L - Start

Post autor: Elemelek »

Pewnie ci napiszą inaczej ale przy miekkiej wodzie kilka mg/l a przy twardszej kilkanascie mg/l .Napewno nie 30

Nadmiary potasu powodują zaburzenia funkcjonowania i wzrostu roslin (niedobory Ca i Mg)
Czyli narazie podaj okolo 5mg /l i obserwuj rosliny . Wszystko sie podaje wg obserwacji roslin a nie to co piszą inni ze masz tyle podac albo tyle . Zaleceniami producentow tez sie nie kieruj
Potas sie podaje od poczatku jak zasadzisz rosliny po to zeby sie lepiej ukorzenialy i lepiej pobieraly CO2

Nie udzielam sie juz na forum ale czulem sie w obowiazku odpisac skoro wczesniej rozmawialismy . Gdybys cos chcial ode mnie to pisz na PW

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Akwarium 25L - Start

Post autor: BARA »

Temat przeniosłam do działu Galeria, gdzie prezentujemy swoje zbiorniki i dokumentujemy ich powstawanie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
dzejejbii
Posty: 59
Rejestracja: 17 lis 2021 11:15
Lokalizacja: Szczecin

Re: Akwarium 25L - Start

Post autor: dzejejbii »

@HannibalLecter - no i jak to dziś wygląda? bo się zaciekawiłem :)

jeśli chodzi o cykl azotowy to są też zwolennicy wpuszczania ryb od razu. bada się wtedy amoniak i azotyny codziennie i podmienia wodę, pełna kontrola. na yt polecam kanał MD Fish Tanks - gościu zawsze wpuszcza ryby od razu po starcie i prowadzi z powodzeniem spore studio. polecam ale ostrzegam - wciąga :)
72l Azja
31l Bystrzyki Amandy + Neocaridina mix
31l Endlerki + Neocaridina Yellow
27l przedszkole Endlerów
ODPOWIEDZ