Zatoczki

Hodowla krewetek, raków; ślimaki i inne stworzenia

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Zatoczki

Post autor: Logic07 »

jak się ich pozbyć? z chemi prubowałem już no planarie, femanga wurzel activ, snail stop i nic nie pomogło, może przedawkować no planarie jest bezpieczna na ryby i krewetki bo to wyciąg z jakiejś palmy
Ostatnio zmieniony 06 lis 2022 22:10 przez Logic07, łącznie zmieniany 1 raz.
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Zatoczki

Post autor: Elemelek »

A w czym one przeszkadzają?

Jak jest zbyt duzo trzeba ograniczac populacje odlawiajac przy konserwacji akwarium

A moze cos takiego?
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: Zatoczki

Post autor: Logic07 »

Dziury w roślinach robią i zjadaja mi nurzańca no i pełno ich wszędzie
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Zatoczki

Post autor: Elemelek »

Zastosowal bym trzy rzeczy naraz

Odlawianie reczne przy konserwacji akwarium
Pułapka na slimaki
Drapiezne slimaki Anentome Helena w wystarczajacej ilosci
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: Zatoczki

Post autor: Logic07 »

spróbuje narazie podwóną dawką no planaria
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Zatoczki

Post autor: Elemelek »

Pomyslales o tym co bedzie jak zabijesz wszystkie slimaki i beda zalegac w akwarium?
Nie wiem jakie to duze akwarium i jak mocno zarosniete ale skoro trudno ci je odlowic recznie to spodziewam sie ze jest to duze akwarium i mocno zarosniete
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: Zatoczki

Post autor: Logic07 »

112l mocno zarośnięte wybijam codziennie ręcznie ile się da więc duzo ich nie bedzie w czasie wlewania środka po skończonej eleminacji podmiana wody 50%, no wiem beda gnić
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Zatoczki

Post autor: Elemelek »

Sprobuj skoro ten srodek jest nieszkodliwy dla obsady ale producent z tego co wiem podal ilosci minimalne do dawkowania wiec i ta nieszkodliwosc moze byc podana przy tych ilosciach . A to dawka czyni trucizne ale czy aby tylko dla slimakow ? Nie wiem

Musisz spytac kogos innego bo nigdy nie walczylem w ten sposob ze slimakami

A sprobuj zrobic sam pułapke .Nie wiem na ile to podziala ale wez butelke pet po wodzie i odetnij gore tak zeby powstal taki lejek i wetknij do odcietej butelki odwrotnie czyli gwintem do srodka tak zeby sie to trzymalo . A do butelki wloz spazone plasterki marchwi,moze spiruline w tabletce .Cos co lubią slimaki

Moze sie duzo nalapie
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: Zatoczki

Post autor: Logic07 »

Do 112l zbiornika lałem dawke na 150 i słabo działało teraz chce wlać na 200 i po 14 dniach ewentualnie powtórzyć zeby wybiło te wyklute z jaj bo na jaja to nie działa. No planaria blokuje przewód pokarmowy i ślimaki padają z głodu bo nie żerują. Próbowałem z ogórkiem to łapało się może z 10 gdzie na oko w akwarium było ze 100 a co z tymi w filtrze i w podłożu no i niewyklutymi z jaj. Pułapki czy wabienie warzywami lub mechaniczne wyławianie tylko zredukują zatoczki a ja chce sie ich pozbyć na stałe.
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Zatoczki

Post autor: Elemelek »

Flubendazol wybije slimaki . 200mg/ 100l

https://zbrojnikowate.pl/baza/choroby-r ... ubendazol/

http://www.pkmd.pl/pl/forum2/viewtopic.php?t=6251

Tylko nie wiem czy go dostaniesz jeszcze i nie wiem czy dziala tez na jajeczka . Poza tym nie stosowalem ale znajomi stosowali na przywry

Wyczytalem w sieci ze mocno przedawkowana No planaria tez wybije slimaki . Podobno tez dwa miedziane druty podlączone pod baterie wydzielą tyle miedzi ze tez wybije ale mysle ze i reszte obsady wiec trzeba bylo by odlowic i potem podmienic wode pare razy i uzyc wkladu z wegla na koniec zeby sciagnac reszte miedzi .A czy wegiel aktywny pochlania miedz? Nie wiem
Nie wiem jakie to skutki przynosi i nie polecam ci bo nie znam dzialania i nie stosowalem nigdy wiec gdyby cos to zeby potem nie bylo ze to moja wina bo polecalem
Ostatnio zmieniony 05 lis 2022 8:33 przez Elemelek, łącznie zmieniany 1 raz.
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: Zatoczki

Post autor: Logic07 »

Bezpieczne to jest na ryby i krewetki? nie niszczy biologi?
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Zatoczki

Post autor: Elemelek »

O flubendazolu poczytaj w tych linkach .Nic wiecej nie wiem
Ewentualnie wygoogluj sobie info

Nie wiem czy to nie wybije tez krewetek

Ja bym sie pogodzil z tymi slimakami i tylko regulowal ich populacje ale jak chcesz
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Zatoczki

Post autor: chemik4 »

Po pierwsze, trzeba ograniczyć karmienie ryb, czyli zlikwidować przyczynę plagi ślimaków.
Po drugie, potrzeba dużo cierpliwości na wyławianie ślimaków.
Tylko tyle i aż tyle by pozbyć się plagi.

Środki chemiczne usuną tylko skutek a nie przyczynę. Kilka ślimaków przeżyje i znowu będzie kłopot.

Pomysł z drutami miedzianymi zadziała ale wybije też krewetki i może nie zadziałać na jaja ślimaków.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Zatoczki

Post autor: Elemelek »

Zapomnialem o tym karmieniu napisac a to rzeczywiscie podstawa
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: Zatoczki

Post autor: Logic07 »

czyli co, co drugi dzień sypać małe porcje? mam chyba z 13 krewetek amano i dawałem im dwie tabletki pokarmu roślinnego to moze zrezygnuje z tych tabletek i tylko płatki dla gupików. Właśnie padło mi 10 gupików z 14. Rozgniatanie zatoczków nie jest dobrym pomysłem bo ryby ich nie jedza i zatruło mi wode. Chyba że rozgniatać je przy cotygodniowej podmianie wody i ściągać wężem. We wtorek próbuje no planariom podwujną dawką powinna pomóc i za 14 dni powtórka. apropo co za gość zamknął mi poprzedni temat gdzie nikt nie zabrał dyskusji nie ładnie, myślałem że tu sie pomaga na forum.
ODPOWIEDZ