Akwarium 375l

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

akwamaniak99
Posty: 57
Rejestracja: 06 lis 2022 19:56

Akwarium 375l

Post autor: akwamaniak99 »

Cześć wszystkim,
2 dni temu przesiadłem się z 160l na 375l (150x50x50). Aktualna obsada (pozostałość po 160l) to:
6 neon czerwony
4 zbrojnik niebieski
2 bocje wspaniałe
4 gurami mozaikowe
1 kirysek spiżowy.
Filtracja Ikola 350, grzałka 200w, oświetlenie 2x świetlówki LED t8 w standardowej pokrywie.
Teraz zastanawiam się nad doborem obsady do nowego zbiornika.
Na pewno chciałbym mieć w nim skalary 6-8 sztuk, lecz nie wiem co dalej. Podobają mi się również Brzanki Denisona, ale nie wiem, czy one mogą być ze skalarami. Myślałem też nad jakąś ławicą drobnych ryb i dołożyć więcej neonów lub inny gatunek. Do tego może jakieś stadko kirysków?. Może ma ktoś podobny zbiornik i dałby jakieś rady/sugestie?
Proszę o poradę
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Akwarium 375l

Post autor: Elemelek »

Czesc

Skoro chcialbys miec skalary to dal bym do nich tylko kiryski ,zbrojniki ,otoski i to wszystko
goldi_
Posty: 1669
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Akwarium 375l

Post autor: goldi_ »

Temperatura dla brzanki i skalara ledwo sie pokrywa więc albo brzanki albo skalary . Ustawisz 24st to skalary będą maiły trochę za zimno a brzanki trochę za ciepło
akwamaniak99
Posty: 57
Rejestracja: 06 lis 2022 19:56

Re: Akwarium 375l

Post autor: akwamaniak99 »

Faktycznie denisony wolą chłodniejszą wódę, chociaż gdzieś widziałem nawet denisony z paletami.
goldi_
Posty: 1669
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Akwarium 375l

Post autor: goldi_ »

No też to widziałem ale czy chcesz naśladować patologię?

ps
jak sprzedawałem swoje malawi to na odchodne dowiedziałem sie że fajnie będzie to wyglądało z paletkami (sic!)
akwamaniak99
Posty: 57
Rejestracja: 06 lis 2022 19:56

Re: Akwarium 375l

Post autor: akwamaniak99 »

Malawi i Paletki... tego nie grali jeszcze. W żadnym wypadku. W takim razie muszę pomyśleć nad jakąś ławicą pasującą do skalarów.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Akwarium 375l

Post autor: Neurochirurg »

Do skalarów możesz dodać stadko neona czerwonego albo rodostomusy. Z kirysków, które tolerują cieplejszą wodę to sterby. Żadnych otosków, jak sugerowano wyżej, bo to chłodnolubne ryby.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Akwarium 375l

Post autor: DakotaSan »

Przepraszam, ze z innej beczki, ale czy filtr nie za mały ( bardziej chodzi o wydajność pompy ) do takiego litrażu ?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Akwarium 375l

Post autor: Neurochirurg »

Ikola 350 tego na pewno nie uciągnie.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
akwamaniak99
Posty: 57
Rejestracja: 06 lis 2022 19:56

Re: Akwarium 375l

Post autor: akwamaniak99 »

Będzie coś większego. Wydajność pompy około 700l/h.
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Akwarium 375l

Post autor: Elemelek »

Nie dawal bym lawicy neonów do skalarów bo skalary sa drapiezne i ta ławica bezpiecznie sie czula nie bedzie a i widok nie ten ...ale juz mniejsza o to

Moim zdaniem zostawil bym Ikole 350 bo spokojnie wystarczy jako biolog . Dodal bym za to filtr mechaniczny np przeplywowy w ktorym wygodnie mozna wymieniac wate polipropylenową . Z wyborem filtra zalezy to jeszcze od podloza (czy bedzie duzo czy malo i czy w ogole bedzie ) oraz czy bedzie przerybienie i jak duzo roslin
Jesli przerybienie i malo roslin trzeba wybierac filtr z jak najwiekszą powierzchnią dla wkladu . Pojemnosc wkladu jest wazniejsza niz przeplyw

Ikola 350 ma 2 x 2.2 l ,a Ikola 450 3 x 2.2 l
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Akwarium 375l

Post autor: DakotaSan »

Elemelek pisze: 07 lis 2022 12:11 Nie dawal bym lawicy neonów do skalarów bo skalary sa drapiezne i ta ławica bezpiecznie sie czula nie bedzie a i widok nie ten ...ale juz mniejsza o to

Moim zdaniem zostawil bym Ikole 350 bo spokojnie wystarczy jako biolog . Dodal bym za to filtr mechaniczny np przeplywowy w ktorym wygodnie mozna wymieniac wate polipropylenową . Z wyborem filtra zalezy to jeszcze od podloza (czy bedzie duzo czy malo i czy w ogole bedzie ) oraz czy bedzie przerybienie i jak duzo roslin
Jesli przerybienie i malo roslin trzeba wybierac filtr z jak najwiekszą powierzchnią dla wkladu . Pojemnosc wkladu jest wazniejsza niz przeplyw

Ikola 350 ma 2 x 2.2 l ,a Ikola 450 3 x 2.2 l
No to nie jest tak dokładnie jak piszesz.
Przepływ jest równie ważny jak pojemość filtra, co z tego ze będziesz miał duży filtr jak mechanicznie nie przefiltruje całego akwarium.
Chcesz dodać pre-filtr mechaniczny do ikoli, która ma 700 l/h - ok, tylko ze ona na papierze ma 700 l/h, w rzeczywistości jest to polowa, po zapchaniu filtra mediami. Dodając pre-filtr spadnie to jeszcze o jakaś wartość nie mniejsza niż 30 % i zostaniesz z przepływem na poziomie 250 - 300 l/h
Ja osobiście nie uważam tego za idealne rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Akwarium 375l

Post autor: Neurochirurg »

Elemelek pisze: 07 lis 2022 12:11 Nie dawal bym lawicy neonów do skalarów bo skalary sa drapiezne i ta ławica bezpiecznie sie czula nie bedzie a i widok nie ten ...ale juz mniejsza o to
Co za bzdury. Neon czerwony jest stosunkowo duży. Miałem w podobnym litrażu z 19 centymetrowymi skalarami. Hodowałeś kiedyś te ryby w podobnym zestawieniu?
Elemelek pisze: 07 lis 2022 12:11 Moim zdaniem zostawil bym Ikole 350 bo spokojnie wystarczy jako biolog .
Widziałeś kiedyś te filtry w działaniu? W 360 miałem wersję 450 + dodatkowego Eheima i szału nie było.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Akwarium 375l

Post autor: Elemelek »

Nie uwazam ze bzdury .Wiem ze teraz liczy sie bardziej dekoracja niz prawdziwa akwarystyka . Nie twierdze ze skalary je od razu zjedzą(choc to tez zalezy od wielkosci skalarow i neonow ) ale neony bedą sie stresowaly ich obecnoscią . A juz przy tarle skalary napewno bedą obijac neony

Mialem Ikole i lubie te marke (350 i 450) . To sa dobre filtry z duzą pojemnoscią koszy i w dodatku nie sa drogie w porownaniu z konkurencją . Jak juz pisalem wazniejsza jest pojemnosc niz przeplyw . Co wiecej : przeplyw dla biologa powinien byc wlasnie wolny .

Tak wiec tak jak pisalem wczesniej : Dolozyl bym tylko mechanika przeplywowego dla wygody wymiany wkladow z waty polipropylenowej
Ostatnio zmieniony 07 lis 2022 13:00 przez Elemelek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Akwarium 375l

Post autor: Neurochirurg »

Elemelek pisze: 07 lis 2022 12:48 Nie uwazam ze bzdury .Wiem ze teraz liczy sie bardziej dekoracja niz prawdziwa akwarystyka . Nie twierdze ze skalary je zjedzą ale neony bedą sie stresowaly ich obecnoscią .
Dekoracja? Już któryś raz o tym mówisz. Do mnie pijesz? Różnica między nami jest taka, że ja te ryby z powodzeniem łączyłem a Tobie się jedynie coś wydaje. Zresztą jak zaproponowałeś Otoski do skalarów to można było się spodziewać "merytorycznej" porady co do obsady.
Elemelek pisze: 07 lis 2022 12:48 Mialem Ikole i lubie te marke (350 i 450) . To sa dobre filtry z duzą pojemnoscią koszy i w dodatku nie sa drogie w porownaniu z konkurencją . Jak juz pisalem wazniejsza jest pojemnosc niz przeplyw . Co wiecej : przeplyw dla biologa powinien byc wlasnie wolny .
W jakich dużych zbiornikach ją miałeś? Dobrze dobrany filtr powinien przefiltrować wodę z 5 razy na godzinę. Wyliczenia Ci kolega wyżej przedstawił.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
ODPOWIEDZ