Akwarium 375l

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Akwarium 375l

Post autor: DakotaSan »

Elemelek pisze: 07 lis 2022 12:48 Co wiecej : przeplyw dla biologa powinien byc wlasnie wolny .
tak - ale nie do takiej przesady jak podałeś

Elemelek pisze: 07 lis 2022 12:48 ak wiec tak jak pisalem wczesniej : Dolozyl bym tylko mechanika przeplywowego dla wygody wymiany wkladow z waty polipropylenowej

Ze swojego doświadczenia: Ja bym tak nie zrobił - jak pisałem wyżej przepływ będzie za mały.
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Akwarium 375l

Post autor: Elemelek »

Nie łaczy sie ryb po to zeby sie sobą stresowaly bo nie o to w tym chodzi . Dlatego napisalem o dekoracji bo to nie jest akwarystyka

Tak : Otoski ,kiryski ,zbrojniki czyli rybki denne . Skalary powinny byc w swoim towarzystwie bo to nie są wcale spokoje ryby choc czasami sie tak wydaje .Ja nie doradzam w sprawiach dekoracyjnych jesli chodzi o obsady bo kieruje sie dobrostanem ryb czyli tym czym jest akwarystyka
Nie obchodzi mnie to ze ktos chce na sile upchac jakies gatunki bo "tak bedzie ładniej wyglądalo" Wyrazam swoje zdanie bez wzgledu na to


Dobrze dobrany filtr powinien byc dobrany pod konkretne akwarium .Nie tylko ilosc wody ale ilosc podloza , ilosc i rodzaj roslin (czy szybkorosnace czy nie ) ilosc i rodzaj obsady (przemiana materii) To ze ma przefiltrowac 5 x objetosc akwarium na godz to tylko uproszczenie ktore nie w kazdych warunkach sie sprawdza bo powyzsze rzeczy sa bardziej kluczowe

Wiec te wyliczenia tylko pod ilosc wody mozna sobie wsadzic w ... nie powiem w co :D

Ponad to jak juz pisalem w biologu najwazniejsza jest pojemnosc na wklady . Ikoli uzywalem w 375 l i w 250 a takze w troche mniejszych tylko ze nie ma to znaczenia bo liczy sie bardziej to co napisalem wyzej . Akwarium mozna z powodzeniem prowadzic takze zupelnie bez filtra choc pewnie warunki trzeba wtedy spelnic

To tyle ;)

A wy sobie mozecie robic jak wam sie podoba co nie zmienia tego ze tak wlasnie jest jak napisalem i dlatego ja bede tak doradzal jak doradzam
akwamaniak99
Posty: 57
Rejestracja: 06 lis 2022 19:56

Re: Akwarium 375l

Post autor: akwamaniak99 »

Rozważam ewentualnie dokupić do Ikoli filtr wewnętrzny i wtedy szło by na 2.
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Akwarium 375l

Post autor: DakotaSan »

No właśnie, wszystko zależy od gustu.
Miałem ten sam problem z akwarium 350 l, z tym, ze ja nie chciałem nic wrzucać do środka, bo szkoda mi było zagracać akwarium.
Jak Ty chcesz dać cos do środka i nie będzie ci to przeszkadzać, to ok możesz tak zrobić.
Dalej uważam, ze ikola to trochę za slaby filtr - ale możesz to sam przetestować i podzielić się wynikami.
Ostatnio zmieniony 07 lis 2022 13:39 przez DakotaSan, łącznie zmieniany 1 raz.
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Akwarium 375l

Post autor: Elemelek »

Wg mnie dokup przelewowy bo jest wygodniejszy w wymianie wkladow . Ustawil bym go na mechanika z watą polipropylenową w srodku i jak najwiekszym przeplywem . Przyda sie tez gdy bedzie potrzeba np uzyc węgla aktywnego

Takie jest moje zdanie a ty zrobisz jak bedziesz chcial :) Przeciez sama ikola tez ci nie braknie tylko ze wg mnie przydalo by sie cos co dobrze czysci wode z zawiesin a takim czyms jest wata polipropylenowa ktorą trzeba jednak dosc czesto wymieniac i w filtrze przelewowym jest to wygodniejsze

A kubelek jako biolog gdy przeplyw jest wolniejszy lepiej to dziala na bakterie i rzadziej go czyscisz wiec są dwa plusy naraz
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Akwarium 375l

Post autor: Elemelek »

DakotaSan z calym szacunkiem ale wolniejszy przeplyw wody przez biologa jest lepszy do rozwoju bakterii niz szybszy a o to wlasnie chodzi w biologu .O duzą ilosc bakterii a wiec o stabilnosc biologiczną akwarium

Dlatego drugi jako mechanik zeby czyscil wode z zawiesin a z mojego doswiadczenia wynika ze najlepsza do tego jest wata polipropylenowa
Ostatnio zmieniony 07 lis 2022 13:48 przez Elemelek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Akwarium 375l

Post autor: Neurochirurg »

Elemelek pisze: 07 lis 2022 13:16 Nie łaczy sie ryb po to zeby sie sobą stresowaly bo nie o to w tym chodzi . Dlatego napisalem o dekoracji bo to nie jest akwarystyka
Nie stresują się, miałem możliwość obserwowania. Zresztą to ten sam biotop i podobne wymagania, czego nie można powiedzieć o:
Elemelek pisze: 07 lis 2022 13:16 Tak : Otoski ,kiryski ,zbrojniki czyli rybki denne
Polecam poczytać o wymaganiach ryb, które proponujesz z uwzględnieniem poszczególnych gatunków. Pisanie "kiryski" jako propozycję, jest mówiąc delikatnie bez sensu.
Elemelek pisze: 07 lis 2022 13:16 Dobrze dobrany filtr powinien byc dobrany pod konkretne akwarium .Nie tylko ilosc wody ale ilosc podloza , ilosc i rodzaj roslin (czy szybkorosnace czy nie ) ilosc i rodzaj obsady (przemiana materii) To ze ma przefiltrowac 5 x objetosc akwarium na godz to tylko uproszczenie ktore nie w kazdych warunkach sie sprawdza bo powyzsze rzeczy sa bardziej kluczowe
Taaa. Potem zmienisz koncepcję akwarium i kupisz nowy filtr dopasowany do nowych warunków. Jest XXI wiek, filtry mają regulację.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Akwarium 375l

Post autor: goldi_ »

Przelewowy. Jaasne.
Takie akwarium zasługuje na porządny filtr - z pewnym zapasem. Zapas umożliwi zastosowania prefiltra choćby w postaci gąbki na zasysie .
Podobne akwarium posiadam na stanie i EHEIM Profesjonal 3 z gąbką + HW302 + cyrkulator i nie uważam tego za przesadę . Moim zdaniem jest OK
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Akwarium 375l

Post autor: Elemelek »

Tez mialem mozliwosc obserwowania i sie stresują bo skalary je obijają a juz przy ikrze napewno . Chociaz moze tez to zalezec od samych skalarow jednak to jest troche niewiadoma i dlatego nie ladowal bym razem neonow i skalarow . I tyle

A co kiryski sie nie nadają do skalarow? Chyba zartujesz

Jak zmienisz koncepcje akwarium i bedzie ona bardzo odbiegala od wczesniejszej to bedziesz musial duzo rzeczy zmienic a filtra nie musisz. Kto wam naopowiadal tego ze w filtrze biologicznym liczy sie przeplyw wody? Najwazniejsza jest pojemnosc na wklady a nie przeplyw wody

To przy czyszczeniu mechanicznym liczy sie predkosc przeplywu
A chcąc zrobic z filtra kubelkowego bilogiczno -mechaniczny to po pierwsze szybszy przeplyw bedzie gorszy dla rozwoju bakterii a po drugie czesciej trzeba taki filtr otwierac i czyscic co jest tez niekorzystne dla bakterii oraz bardziej pracochlonne niz wymiana wkladu mechanicznego w drugim filtrze np w przelewowym
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Akwarium 375l

Post autor: Neurochirurg »

Elemelek pisze: 07 lis 2022 14:02 A co kiryski sie nie nadają do skalarow? Chyba zartujesz
Tak, np. chłodnolubne pandy. Nie kompromituj się po raz kolejny.
Ostatnio zmieniony 07 lis 2022 15:09 przez Neurochirurg, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Akwarium 375l

Post autor: Elemelek »

Tak przelewowy jasne :) A co przelewowe sa niedobre? :D

Ikola to nie jest porzadny filtr wg ciebie? Domyslam sie ze porzadny to dla ciebie taki ktory jest drogi . I to jest jedyne kryterium dla ciebie ?
Coz za przenikliwe myslenie :D

Wg mnie to mozesz jeszcze dolozyc ze dwa. Mi sie wydaje ze tez bedzie ok :D
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Akwarium 375l

Post autor: goldi_ »

Co ty piep
Czasami sie zastanawiam czy kiedykolwiek miałeś jakieś akwarium czy te rady są niczym rady prezesa polski.

Swojego EHEIMA czyściłem zeszłego roku w sierpniu , gąbkę jakieś 2 miesiące temu (czas już ) Skuteczność biologii jest OK . Jak mi padła spora ryba po 2 tygodniach wpadłem w panikę i pomiary wody - NO2 niemierzalne NH3/4 niemierzalne NO3 10.
Myśle że jakbym schabowego wrzucił dało by radę
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Akwarium 375l

Post autor: Elemelek »

A czy ja pisalem o pandach? To ty sie nie kompromituj :D bo zimnolubne nie sa 22-24sC

Malo to jest odmian kiryskow? Autor tematu idiotą nie jest i umie czytac .
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Akwarium 375l

Post autor: DakotaSan »

Elemelek pisze: 07 lis 2022 13:45 DakotaSan z calym szacunkiem ale wolniejszy przeplyw wody przez biologa jest lepszy do rozwoju bakterii niz szybszy a o to wlasnie chodzi w biologu .O duzą ilosc bakterii a wiec o stabilnosc biologiczną akwarium

Dlatego drugi jako mechanik zeby czyscil wode z zawiesin a z mojego doswiadczenia wynika ze najlepsza do tego jest wata polipropylenowa
Jak już wcześniej napisałem, zgadzam się z tym hasłem które podałeś - problem polega jednak nie w tym czy masz racje, czy nie, bo masz,
ale w jaki sposób to podajesz. Wiadomo ze w filtrze nie robisz ''River of Babylon'' bo procesy musza mieć tez czas żeby się zrealizować.
( ale zawsze tez możesz go przykręcić po to jest regulacja, jak już ktoś słusznie wcześniej zauważył )
Jednak nie podajesz nic, czy Twoim zdaniem przepływ 1 litr na godzinne będzie tez ok ? Ile litrów na godzinne spowoduje już nieprzeprowadzenie procesów ? Uważam ze te 5 razy jest ok i nie wpływa to na brak procesów w filtrze, a wpływa na klarowność wody. Podejrzewam ze takie doświadczenie przeprowadziło wielu, wielu akwarystów, wiec po co podważać fizyczne doświadczenie ?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Akwarium 375l

Post autor: Neurochirurg »

Elemelek pisze: 07 lis 2022 14:12 A czy ja pisalem o pandach? To ty sie nie kompromituj :D bo zimnolubne nie sa 22-24sC
Nawet z czytaniem masz problemy. Też zaczynam się przekonywać do hipotezy, że Ty akwarium pewnie nawet nie masz.
Elemelek pisze: 07 lis 2022 14:12 Autor tematu idiotą nie jest i umie czytac
Autor nie.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
ODPOWIEDZ