Akwarium 375l

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Akwarium 375l

Post autor: Elemelek »

Bo to tez zalezy od natlenienia wody ,ilosci ryb i ich przemiany materii , ilosci i rodzaju roslin oraz ilosci i rodzaju podloza

Zypelnie bez filtra tez da sie prowadzic akwarium

Dlatego nie da sie podac ile litrow na godzine bedzie ok a ile nie bo to zalezy od tych czynnikow powyzej a nawet tez temperatury

Tak te 5 x bedzie OK ale duzo mniej tez moze byc i tez bedzie tak samo dobrze . dla procesow o ktorych piszesz wazniejsza jest ilosc bakterii a ilkosc bakterii jest wieksza gdy pojemnosc wkladow jest wieksza i przewplyw mniejszy .Przeplyw ma dostarczac tylko tlen dla bakterii


Przeprowadzenie procesow czyli zamkniecie cyklu azotowego (bo chyba o tym piszesz ) nastapi tez bez filtra . Np w podlozu o ile ono oczywiscie jest i jest w wystarczającej ilosci i jakosci
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Akwarium 375l

Post autor: Elemelek »

To juz troche za wiele sobie pozwalasz widze .
Obrazanie mnie ma ci poprawic samopoczucie ? Zalosne naprawde zeby nie umiec dyskutowac tylko robic osobiste wycieczki i sugerowac ze ktos jest idiotą a samemu pisac taki bzdury i nie umiec uzywac argumentow .To kto tutaj jest idiotą? :D

Kto ma z czytaniem problemy to ma ale nie ja napewno . Zimnolubne ryby to nie sa temp rzedu 22-24 sC


Neurochirurg od tej pory cie ignoruje bo na nic wiecej nie zaslugujesz .
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Akwarium 375l

Post autor: Neurochirurg »

Elemelek pisze: 07 lis 2022 14:36 To juz troche za wiele sobie pozwalasz widze .
Obrazanie mnie ma ci poprawic samopoczucie ? Zalosne naprawde zeby nie umiec dyskutowac tylko robic osobiste wycieczki i sugerowac ze ktos jest idiotą a samemu pisac taki bzdury i nie umiec uzywac argumentow .To kto tutaj jest idiotą? :D
Z tego co pamiętam potwierdziłem Twoją tezę, że autor nie jest idiotą.
Elemelek pisze: 07 lis 2022 14:36 Kto ma z czytaniem problemy to ma ale nie ja napewno . Zimnolubne ryby to nie sa temp rzedu 22-24 sC
Zimno, chłodno, letnio, ciepło, gorąco - taka jest gradacja w języku polskim. Wróć, przeczytaj jeszcze raz, naucz się odmiany i wróć do dyskusji.
Elemelek pisze: 07 lis 2022 14:36 Neurochirurg od tej pory cie ignoruje bo na nic wiecej nie zaslugujesz .
Jestem zdruzgotany.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Akwarium 375l

Post autor: Elemelek »

Takze reasumując drogi autorze tematu akwamaniak99
Tak bym zrobil ja a ty zrobisz jak bedziesz uwazal

Zdecydowal bym sie na albo neony albo skalary . Skalary sa bardzo pieknymi rybami ale bywają agresywne .Mają ciekawe zachowania jak to zresztą wszystkie pielegnice

Z drugiej strony neonom tez nie mozna odmowic piekna ,najlepiej jak ich jest juz naprawde duzo a masz ku temu warunki w takim litrarzu . Zresztą dla skalarow takze

Gdybys sie zdecydowal na neony to wklejam ci wpis jak wyleczyc chorobe neonową http://akwaforum.pl/viewtopic.php?t=278 ... 0f3d0d019e gdyby sie jednak przydazyla

Co do filtracji to juz moje zdanie tez znasz .Filtr przelewowy z watą polipropylenową(dobra wata JBL i Sera) da ci efekt krysztalowej wody . Ten filtr musi byc wiekszy i o duzym przeplywie np Aquael FZN 3
A biologie spokojnie utrzyma ci Ikola 350 tylko nie przerybiaj akwarium i daj wiecej roslin a takze zadbaj o podloze aby byla go wystarczająca ilosc bo jest ono w kazdym akwarium bardzo wazne i odpowiada za jego stabilnosc

Plusy posiadania dwoch filtrow : Jeden jako biolog kubelkowy ,drugi jako mechanik przelewowy

Mniejsze zuzycie prądu (choc to tez zalezy od filtra ) ale na przykladzie Ikola gdzie 350 i 450 mają pobor 13 W a przelewowy Aquael fzn 3 ma niecale 10W to wyjdzie nam niecale 23 W
Plusem filtrow Ikola jest przede wszystkim ich duza pojemnosc na wklady . Ikola 350 to 2 x 2.2 l a Ikola 450 to 3 x 2.2 l oraz przystepna cena

Przelewowy Aguael fzn 3 tez cechuje sie energooszczednoscią oraz duzym przeplywem wody co jest bardzo wskazane do pracy jako maechanik . Fzn 3 przeplyw 1200 l /h

Wygoda uzytkowania bo łatwiej jest wymienic wklad w Fzn 3 , wygoda uzytkowania Ikola bo rzadziej trzeba go czyscic poniewaz ma mniejszy przeplyw wody i taki mniejszy przeplyw wody jest lepszy do utrzymania bakterii niz duzy przeplyw

Sens stosowania filtra kubelkowego jako jednoczesnie biologa i mechanika jest dopiero wtedy gdy jest on jedynym filtrem jaki posiadamy ale musimy sie liczyc z tym ze trzeba go czesciej czyscic (prefiltr ) oraz dla bakterii bedzie to troche gorsza opcja niz przy wolniejszym przeplywie

Biologiczno mechaniczny filtr Ikola FZ 1200 posiada pojemnosc na media 3 x 4 l plus prefiltr 3.5 l moc 39W przy przeplywie 2400 l /h i wobec tych danych nie wiem czy nie jest najlepszym filtrem mechaniczno biologicznym .Natomiast co do jego walorow w praktyce nie moge sie wypowiedziec bo go nie posiadalem (tylko Ikole 350 i 450 ktorą moge pochwalic)

Przy wacie polipropylenowej trzeba nawet raz w m-cu ją wymienic (choc to zalezy oczywiscie od akwarium ) wiec mi by sie nie chcialo wyjmowac jej z filtra kubelkowego bo wole to zrobic z przelewowego oraz pozostale plusy juz wypisalem

Mozna stosowac kubelkowe biologiczno mechaniczne ale wg mnie lepszą opcją jest posiadanie dwoch osobnych .Lepsze dla wygody ,dla bakterii i dla kieszeni
Ostatnio zmieniony 07 lis 2022 17:27 przez Elemelek, łącznie zmieniany 3 razy.
goldi_
Posty: 1669
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Akwarium 375l

Post autor: goldi_ »

Elemelek pisze: 07 lis 2022 14:36 .To kto tutaj jest idiotą? :D
A może jakaś podpowiedź?
akwamaniak99
Posty: 57
Rejestracja: 06 lis 2022 19:56

Re: Akwarium 375l

Post autor: akwamaniak99 »

A co uważacie o Zwinniku Blehera?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Akwarium 375l

Post autor: Neurochirurg »

Różniący się detalami od rodostomusa, którego Ci proponowałem. W zestawieniu ze skalarami będzie OK.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
akwamaniak99
Posty: 57
Rejestracja: 06 lis 2022 19:56

Re: Akwarium 375l

Post autor: akwamaniak99 »

Czy zwinniki trzymają się bardziej w grupie, niż neony. Bo neony, przynajmniej u mnie to tak różnie pływały.
goldi_
Posty: 1669
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Akwarium 375l

Post autor: goldi_ »

Tak , ładnie pływają w ławicy. Jak mają jakiegoś straszaka (większą rybę ) to tym bardziej
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Akwarium 375l

Post autor: DakotaSan »

Neon i jego pływanie w ławicy, ( a raczej niepływanie ) jest już legendarne.
goldi_
Posty: 1669
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Akwarium 375l

Post autor: goldi_ »

W zbiorniku który kiedyś uruchomiałem była ławica neonów . Muszę przyznać że bardzo ładny widok i trzymały sie w grupie .
Myślę (podejrzewam) że problem jest w definicji słowa "ławica" . Na forach czy też w różnych opisach zaleca sie "ławicę" a to 6 szt a to 10 . Hmm. Tamta ławica miało coś ok 100szt i zaręczam że wszelkie ich zachowania były naprawdę ławicowe.

ps
a jeszcze mała refleksja/wspomnienie :
Kiedyś miałem w swoim akwarium 180cm /380l ławicę neona innesa - ok 40 szt.
Wieczorem długo światło sie ledwo paliło - minimalnie aby tylko była poświata . Własnie wieczorem w warunkach przytłumionego światła mogłem obserwować idealne zachowania ławicowe . W dzień , przy pełnym świetle już nie.
Cóż Neon to ryba ciemnych wód więc to chyba sie logicznie składa?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Akwarium 375l

Post autor: Neurochirurg »

Problem właśnie rzędu wielkości. Na małe stadka używa się określenia ławica. Podobnie z mrówkami, w zbliżeniu na małą grupę osobników obserwujemy pozorny chaos, dopiero przy pewnej szerszej perspektywie ujmującej dużą ilość osobników ujawnia się celowo działający „organizm”. Analogicznie wygląda obserwacja dziania wycinka mózgu w oderwaniu od całości.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Akwarium 375l

Post autor: DakotaSan »

No, cos w tym musi być - faktycznie akwaryści kupują 8-15 sztuk i chcą żeby była ławica ja mam 15-20 sztuk i czasem pływają razem, ale częściej nie. Moze faktycznie istnieje jakaś liczba minimalna może 30 a może 100. Tak, światło może być ważnym elementem, jak neony dostają ''ileś tys'' lumenów w oczy, to mnie tez by się nie chciało pływać w ławicy
akwamaniak99
Posty: 57
Rejestracja: 06 lis 2022 19:56

Re: Akwarium 375l

Post autor: akwamaniak99 »

Mam jeszcze pytanie co do skalarów. Czy jest różnica w wielkości między poszczególnymi odmianami? Oczywiście nie licząc Altumów, bo one są większe od pozostałych.
goldi_
Posty: 1669
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Akwarium 375l

Post autor: goldi_ »

Tak . Wiekością różnią sie dość istotnie. Wielkością różnią sie nawet teoretycznie te same odmiany . W handlu istnieje nieskonczenie wiele hybryd .
Ponadto , zauwazyłem (dochodzę do wniosku) że dość istotne dla ostatecznego rozmiaru skalarów ma środowisko w jakich spędza wiek młodzieńczy.
Dosłownie przed dłuższą chwilą doszliśmy z żoną do wniosku że wymienimy dorosłe skalary na młode osobniki ponieważ zauważyliśmy że ok 3-4 miesięczne u nas wychowane są większe od 1,5 -2 letnich kupionych . Teoretycznie takie same .
Chyba że mówimy i dzikich to jak wyżej wspomniałem róznią sie standardowo nie tylko kształtem ale i wielkością
ODPOWIEDZ