Akwarium 375l

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

akwamaniak99
Posty: 57
Rejestracja: 06 lis 2022 19:56

Re: Akwarium 375l

Post autor: akwamaniak99 »

Bardzo ciekawe. Ja się zastanawiam nad skalarem niebieskim i skalarem Manacapuru.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Akwarium 375l

Post autor: Neurochirurg »

jeżeli pisząc o skalarach niebieskich masz na myśli skalara nazywanego pinoy to zerknij sobie w mojej galerii w okolicach 36 str. - przepiękne ryby.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
goldi_
Posty: 1669
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Akwarium 375l

Post autor: goldi_ »

pinoy i skalar filipiński to to samo?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Akwarium 375l

Post autor: Neurochirurg »

tak
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
goldi_
Posty: 1669
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Akwarium 375l

Post autor: goldi_ »

Też sie zastanawiam na wpuszczeniem kilku taki. Tylko muszę zanleżć jakieś sensowne źródło na młode . Tak jak wyżej napisałem o swoich podejrzeniach ad wielkości
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Akwarium 375l

Post autor: Neurochirurg »

Jak wrzucisz młodziaki do swojego litrażu to spokojnie przekroczą 20 cm. Jak swoje wydawałem miały ok 19 cm w 360l. Te filipińskie oprócz kolorystyki mają ponadprzeciętnie szerokie żagle, co robi ogromne wrażenie jak się nastroszy taki potężny samiec.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
akwamaniak99
Posty: 57
Rejestracja: 06 lis 2022 19:56

Re: Akwarium 375l

Post autor: akwamaniak99 »

Neurochirurg pisze: 15 lis 2022 9:55 jeżeli pisząc o skalarach niebieskich masz na myśli skalara nazywanego pinoy to zerknij sobie w mojej galerii w okolicach 36 str. - przepiękne ryby.
Tak, pinoy
MYF19
Posty: 69
Rejestracja: 14 lis 2022 18:14
Lokalizacja: Północ

Re: Akwarium 375l

Post autor: MYF19 »

Witam jestem nowy na tym forum, ale Panowie doradzający proponuję się trzymać tematu, czyli doradzamy akwamaniak99, na nie robimy niepotrzebny szum.

Więc tak Akwamaniak99 zastanów się czy zaczynasz od wyboru ryb i pod nie robisz biotop, czy robisz jakiś biotop który wymarzyłeś i dorzucasz do niego ryby które w nim wytrzymają. Więc Zastanów się i wybierz co lubisz i co chciałbyś mieć w tym zbiorniku.
Najczęściej zaczyna się od środowiska

1. Wybierz jaki rodzaj biotopu chcesz mieć: jeziorko, strumyk, rzeka, potok, bagno - czyli czy będziesz symulował środowisko wodne stojące czy płynące. Jak wybierzesz jaki rodzaj biotopu to określ w jakim zakresie wodnym: np.: przybrzeżny (raczej spokojny, zarośnięty czy bardziej plaża), A może jednak środek akwenu, jakiś nurt lub toń płytkiego jeziora z roślinami lub bez. Wody dobrze natlenione czy może kałuże dla labiryntowców, mułoskoczków, czy Morze Martwe.
2. Jak masz już pełen obraz biotopu to należy wybrać strefę klimatyczną: Tropik (dużo grzałek), ma może górski potok (chłodziarka) a może coś pośredniego, klimat śródziemnomorski, a może jednak Chiny południowe, Indie, ameryka północna lub południowa, a może wody wulkaniczne, wodospady lub progi wodne :)
3. Czy wolisz akwaria typu Low tech czy High tech - mało sprzętu lub wcale albo centrum kosmiczne do sterowania akwarium
4. czy masz czas na zajmowanie się codziennie akwarium codziennie w ramach relaksu, czy może raz na miesiąc w przerwie pomiędzy wylotami do Afryki.
5. Jak zamierzasz nawozić by utrzymywać odpowiednie parametry środowiska, czy woda na kranówie czy jakiś super RO albo jeszcze coś innego np. woda bezpośrednio z rzeki czy jeziora.
6. jak zamierzasz filtrować wodę - filtry dostępne w handlu bardziej mechaniczne czy biologiczne , albo może jakaś samoróbka, a może tylko filtr biologiczny roślinny i zwierzęcy.
7. Aranżacja sztuczna ( plastik, gipsy, cement) czy naturalna kamienie, drzewo, liście

Jak masz już te odpowiedzi to do tego środowiska, które wybrałeś dobierasz sprzęt. Np jezioro strefa brzegowa, dobrze doświetlona, plaża z wyspą roślinności, dobrze natleniona, klimat umiarkowany - to wg mnie ( ALE JA LUBIĘ Low tech, z tendencją do równowagi środowiskowej osiąganej przez produkty naturalne odpowiednie rośliny i zwierzęta) będziesz potrzebował:
1) Dobre oświetlenie
2) Jakiś napowietrzacz, ale ze względu na spokoje wody przybrzeżne to raczej pompkę z kamieniem napowietrzającym niż jakąś turbinę
3) Filtr może być "mały" jak będzie niewiele zwierząt i brak elementów aranżacji z drewna naturalnego, jak więcej obsady zwierzęcej i drewno to niestety to przyda się duży filtr ale z wolnym przepływem, żeby spełniał wymogi spokojnej słonecznej plaży, a nie burzy z wichurami w słoneczny dzień. Stosować tylko wkłady mechaniczne i biologiczne, czy wolisz dołożyć węgiel aktywny, zeolit, a może do plaży dołożysz ziemię okrzemkową(spożywczą) i zeolit żeby zastosować filtrację biologiczną i chemiczną w podłożu zbiornika.
4) Może jakąś grzałkę zależy jakie temperatury chcesz utrzymać

Jak wolisz High tech to pewnie dodasz.
5. Jakiś system sprawdzania automatycznego pH i innych parametrów wody, nawożenia
6. odkurzacz elektryczny
7. inne systemy jakie wolisz, czy uważasz za niezbędne (np CO2, turbiny, itp)

Jak masz już dobrany sprzęt to robisz aranżację pod tą plażę i wtedy mogą się pojawić kolejne pytania. :)
Ps. Nie znam się na chemii do Aqua i nie chcę się znać.
390L za grosze na jakiejś wyprzedaży :D
Lubię samoróbki 8)
Uwielbiam naturalne multi-kulti - od bakterii do drapieżników :lol:
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Akwarium 375l

Post autor: Elemelek »

MYF19 Dobrze napisane :) Az poczulem prawdziwą akwarystyke

A gdyby kolega Akwamaniak99 chcial to moze ode mnie dostac bardzo rzetelną baze wiedzy wrecz instrukcje i pare bardzo przydatnych stron
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Akwarium 375l

Post autor: BARA »

Elemelek pisze: 16 lis 2022 0:51 A gdyby kolega Akwamaniak99 chcial to moze ode mnie dostac bardzo rzetelną baze wiedzy wrecz instrukcje i pare bardzo przydatnych stron
Elemelek, każdy potrafi znaleźć sobie odpowiednią ilość wiedzy z internecie... To naprawdę nie jest trudne.
A rzetelną bazę wiedzy mamy również na Akwaforum.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Akwarium 375l

Post autor: Elemelek »

I w internecie i nawet w niektorych ksiazkach znajduje sie czasami duzo dezinformacji i blednych przekonan

Wiec to nie tak ze kazdy sobie umie znalezc odpowiednią wiedze . Szczczegolnie akwarystyka jest taką dziedziną ze szerzy sie naprawde masa błędow i pomylek i to tworzy niesamowicie duzy mętlik i wiele ludzi przez to sie zniecheca

Te baze wiedzy mam na mysli przez wszystkim od Dennisa Wonga ktory wszystko tlumaczy bardzo szczegolowo i w prosty sposob .Jego doswiadczenie w tej dziedzinie jest nieocenione a chęc dzielania sie tą wiedzą z innymi godna pochwaly
goldi_
Posty: 1669
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Akwarium 375l

Post autor: goldi_ »

I to jest idealna wprost projekcja efektu dunninga-krugera . Wiesz na tyle dużo że czujesz się mądry a jednocześnie tak mało że nie jesteś w stanie pojąć swoich niskich kompetencji .

Sam w swoich wywodach o akwariach klejonych zdradzasz przyczyny swojego ograniczenia . Nie można przecież zdobyć doswiadczenia latami prowadząc jedno akwarium czy też posługiwać sie jedną ideą .
Największe doświadczenie zdobywa sie własnie w warunkach umozliwiających kontrolowane popełnianie błędów a już turbo się włacza gdy ten bład zostanie naprawiony . Zresztą , nie chce mi sie tego rozwijać bo mam dość tłumaczenia tego całymi dniami i nie widzę powodu abym to robił tutaj za darmo
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Akwarium 375l

Post autor: Elemelek »

Zamiast tyle pisac i w dodatku zupelnie bez sensu to najlepiej zacznij czytac i przeanalizuj informacje ze strony ktorą Wong stworzyl dla akwarystow

I chwala mu za to :)
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Akwarium 375l

Post autor: Neurochirurg »

Elemelek pisze: 23 lis 2022 0:07 I chwala mu za to :)
Jemu może tak, ty natomiast nie masz się czym pochwalić bo nie masz własnych doświadczeń, nawet akwarium nie masz. Równie dobrze można przykleić link do strony tego Pana i każdy sobie poczta w oryginale a nie przeklejane teksty z translatora. I w tym momencie całe twoje bicie piany tutaj jest zbędne, bo jedynie zajmuje miejsce na dyskach.

P.S Ciekawe czy rzeczony autorytet ma takie rozterki dotyczące klejonych akwariów :)
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Akwarium 375l

Post autor: Elemelek »

Coz za zlosliwy paszkwil wyszedl z twojej strony . Ale niczego wiecej sie po tobie nie spodziewam :D

15 lat mialem akwaria i tyle tez mam wlasnego doswiadczenia i pisalem juz wam o tym
Sprawa nr 2 : Niczym nie zamierzalem sie chwalic pisząc ze mam tyle doswiadczenia ani tym ze czytam strony aquascaperow np Dennisa Wonga w przeciwnienstwie do was . To moze faktycznie tylko tym ze czytam i ucze sie od mistrzow to mozna sie tym pochwalic :)

Jeden raz wkleilem tekst z jego strony tutaj na forum w tgrakcie rozmowy bo chcialem sie wesprzec cytatem a ze z translatora i po polsku to zle? Bylo dobrze przetlumaczone . Link juz podalem tez do jego strony


Kto tu bije piane? Wlasnie ty i twoj kolega .Was dwoch ciagle sie mnie czepia a jak wam cos pisalem co twierdzi Wong to dla was to sa nieznane rzeczy lub kolega pisze ze wklejam "sciane tekstu" :D Albo błędnie radzicie innym bo sami jestescie niedouczeni

Nie masz kolego co robic tylko sie ciagle mnie czepiac? Moze zajmnij sie sobą bo syfisz tylko na forum i osmieszasz sie .Pisz na temat zamiast robic osobiste wycieczki w moim kierunku


A co cie obchodzą moje rozterki co do klejonych akwariow? Nie rozumiesz tego ze ja nie chce miec zalanego domu? Ani razu nie chce i poki bedze mial co do tego watpliwosci nie postawie akwarium klejonego . Trudno ci to zrozumiec? Czy ja sie czepiam ciebie i mowie ci co masz w swoim domu trzymac ,robic itd? Nie
Wiec i ty mi nie nakazuj tego czego ja nie chce . A wysmiewanie sie z tego ze ktos nie chce miec zalania to jest delikatnie mowiac nie na miejscu
ODPOWIEDZ