[1500] roślinny misz-masz

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

[1500] roślinny misz-masz

Post autor: goldi_ »

Obrazek
Moje podstawowe akwarium
długość 320cm; wysokość 60cm
filtracja : sump (gąbki + lawa wulkaniczna ) z pompą obiegową 12000l/h + Aquael 2000
ogrzewanie : grzałka 1,6kW + rekuperacja ciepła z lampy
oświetlenie : DIY o mocy zainstalowanej 1100W i chłodzeniem wodnym (aktualna moc eksploatacyjna : 255W)
CO2 ; reaktor narurowy w obwodzie ultamax2000 - dozowanie przez ok 10h
Woda : RO z domieszką kranówki . Automatyczna dolewka i automatyczne preparowanie wody dolewanej . Podmiana półautomatyczna uruchamiana sporadycznie .
Aktualne parametry :
GH 3, KH 0,5, pH 5,9, NO3 12, PO4 >0,05 w słupie 2,25 w podłozu , Ca 30 -35 , K 19, Fe i Mb niemierzalne , SO4 -30
Podłoże : Maflora intense + Maflora liht
Dekoracje : korzeń szt2
Fauna : skalary , stadko rhodostomus + bocja wspaniała szt1 wpuszczona jako kiler slimaków , kilka garra rufa (profilaktyka krasnorostów) 4 szt molinezja (biostarter).
Rośliny : trochę tego jest i tu trochę gmeram - jak komuś zalezy to zrobię inwentaryzację :)

Każdy z punktów to własciwie temat na oddzielny opis więc zostawiam to na zaś (w przypadku zainteresowania)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: [1500] roślinny misz-masz

Post autor: Neurochirurg »

Piękne monstrum. Bez ziemi tak ładnie urosło?
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: [1500] roślinny misz-masz

Post autor: goldi_ »

Własciwie dopiero rośnie . Trzymam wartości limitujące co bym zdążył z przycinką . Kilka gatunków nie bardzo chce sie rozwijać choć w innych akwariach zarastało mi niczym chwasty.
Ale cieszy mnie np rozwój tonin które w innych akwariach mi marniały . Np Tonina Belem przesadzona na piasek z ziemią ogrodową mimo trzymania wydawałoby sie podobnych parametrów zmarniała po 2 tygodniach . Podobnie kilka innych gatunków .
Tak więc zabawa trwa
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: [1500] roślinny misz-masz

Post autor: Neurochirurg »

Wrzuć co jakiś czas jakąś fotę. Przerażają moce osprzętu :) Pięknie by tu wyglądało stado wielkich altumów.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: [1500] roślinny misz-masz

Post autor: chemik4 »

Widząc temat, pomyślałem, że autor się pomylił o jedno zero. Ale nie, 1500 litrów robi wrażenie :brawo
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: [1500] roślinny misz-masz

Post autor: goldi_ »

Wiem . Miałem ochotę na altumy ale niezbyt tolerują silne światło . Temperatura też musi być wyższa . Już nawet nie chodzi o ogrzanie tego zbiornika (1st przy tej masie robi różnicę ) ale o parowanie .
Własciwie to mam trochę kaca moralnego bo utrzymuję temperaturę zbyt niską - 24st to zaledwie minimum dla tej obsady . Pierwotnie miały być brzanki denisona i jakieś danio albo cos podobnego .
Być może zmienię obsadę.

A co do mocy - nie jest tak źle grzałka praktycznie sie włacza tylko w nocy a lampa pobiera ułamek swojej mocy . Pompa też pracuje na ok 60-70% ale to akurat z powodu błedu konstrukcyjnego komina
Jakby ktoś był ciekawy to całkowity pobór prądu to 8,3kWh na dobę i uważam to za bardzo przyzwoity wynik (zważywszy na wielkość zbiornika)
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: [1500] roślinny misz-masz

Post autor: Neurochirurg »

Brzanki też super by się prezentowały. Duże stado sumatrzanek (tutaj by urosły jak mimi dyskowce) i denisony. Razem fajnie się prezentują. Nawet miałem kiedyś taką obsadę.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: [1500] roślinny misz-masz

Post autor: goldi_ »

Ciekawe zestawienie.
Ja wiem że to nie spotka sie z aplauzem jednak tymczasem priorytetem jest stan roślin i ogólnie stabilizacja zbiornika . Przyjdzie czas na zajęcie sie obsadą .
Ona zawitała latem i własnie z powodu parowania ostanio musiałem obniżyć temperaturę zbiornika . Niestety nie wszystko udało sie zaplanować i przewidzieć konsekwencje
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: [1500] roślinny misz-masz

Post autor: goldi_ »

Myriophyllum Mattogrossense.
Roślinka pochodzi z innego mojego akwarium . Własciwie już chciałem ja utylizować - na piasku z podkłądem ziemi nie dawała rady więc co się będe boksował . Odciąłem tydzień (około) temu 2 badyle Obrazek i tutaj wsadziłem :Obrazek

Staram sie w obu trzymać podobne parametry , w"tamtym " akwarium jest dodatkowo więcej światła bo tutaj jest ledwo ponad 0,2W/l
Aktywnepodłoże to jednak dobra inwestycja (podobna historia z kilkoma innymi roślinami)
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: [1500] roślinny misz-masz

Post autor: goldi_ »

Po kilku sesjach pomiarowych (20dni) ustaliłem dzienną konsumpcję pierwiastków [w mg/l] :
K - 2,4
PO4 - 0,026 (w podłożu bo w słupie bez zmian 0,00)
NO3- 2,07
Ca - 0,23
Mg- 0,83
Na tej podstawie przygotuję coś w rodzaju all in one a więc roztworu soli pokrywające dokładnie taką konsumpcję .
Oczywiście w innym akwarium te proporcje będą inne ale względnie stałe w ustabilizowanym zbiorniku .
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: [1500] roślinny misz-masz

Post autor: goldi_ »

Na gorącym uczynku:Obrazek
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: [1500] roślinny misz-masz

Post autor: Elemelek »

Goldi niektore rosliny nie bedą rosly na warstwie ktora przykrywa ziemie bo trzeba tam dac ( w te warstwe) dobry nawoz lub przykryc podlozem aktywnym na bazie ziemi ale nie takim absorbującym PO4 ze slupa wody bo to jest zly pomysl zeby w wodzie bylo 0 PO4

Od PO4 nie robią sie glony a przy NO3 nalezy nawet dodac PO4 jesli jest go za malo w stosunku do NO3 zeby nie bylo glonow . Tylko trzeba nie robic tego na raz od razu wyrownując proporcje bo mogą wysypac glony .Glony glonami ale chodzi tez o rosliny ktorym jest gorzej bez NO4 w slupie wody

A gdy im jest gorzej to i robią sie warunki dla glonow . Wczesniej napisales ze stabilizacja zbiornika i zdrowe rosliny sa priorytetem . I slusznie napisales
Zeby zbiornik dojrzal calkowicie to tak ok 3 m-ce (przy dobrym prowadzeniu od poczatku) Zaleznie tez od podloza i biostartera bo sa rozne i czasami nic nie warte biostartery . Ziemia naturalna przyspiesza ten proces i stabilizuje go ale dobre podloze aktywne takze

Wracając do tego co rozmawialismy o CO2 i jego wyrzutach to nie wyczerpuj butli do konca i zaloz sobie zawory dwostopniowe . Przy tych zaworach to nie wiem nawet czy nie mozna wyczerpywac gazu do konca (ale tego nie wiem)

https://www.invital.pl/zestawy-CO2-do-a ... -butla-5-l

https://www.co2art.eu/products/pro-se-s ... 2144419204


Co do nawozow do slupa moze cie to zainteresuje https://greenleafaquariums.com/products ... rrencyId=2


Poza tym ładne rosliny u ciebie
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: [1500] roślinny misz-masz

Post autor: goldi_ »

Dzięki za słowa uznania.
Tak czytam i czytam i za bardzo nie rozumiem ad czego to jest ale w sumie nie ważne .
Jak wynika z opisu oraz ilustracji w tym zbiorniku nie ma ani ziemi ani żadnej warstwy izolacyjnej . To jest aktywne Maflora .
Doskonale zdaję sobie sprawę z czego się glony biorą a z czago nie . Sprawa pochłaniania PO4 przez aktywne jest normalne i optymalne wszak rośliny wolą pobierać fosforany z podłoża a azotany ze słupa .
W tym konkretnym przypadku , z powodu dewastacji podłoża liczę sie z uwolnieniem sporej ilości fosforanów i tym samym wysypem glonów . Ale damy radę , nie pierwszy i zapewne nie ostatni raz.
Może umknęło Ci uwadze ale nawozy sam robię i sam dozuję wg. aktualnych potrzeb . I to nawet nie ze względów finansowych lecz w celach (że tak to ujmę ) edukacyjnych .
Gdybym zaś wybierał gotowe nawozy , mam swoje preferencje i (jak myślę ) doskonałe rozeznanie . Zdarzało mi się testować kilka linii nawozowych a także perspektwę na testowani kolejnej wraz z podłożem zresztą które jest nawiasem mówiąc już do mnie wysłane :)
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: [1500] roślinny misz-masz

Post autor: Elemelek »

Ad tego co wczesniej pisales w tym temacie

Uwazam inaczej i dlatego napisalem ze w wodzie tez powinno byc NO4 a nie tylko w podlozu . Jesli chodzi o ataki glonow tez dobrze aby NO4 bylo proporcjonalne do NO3 .

A testowales metode PPS? No spoko nie bede sie nic na drugi raz odzywal skoro wszystko wiesz lepiej

Przepraszam w takim razie i juz sobie ide

A jeszcze jedno bo ty sie znasz na podlozach aktywnych a ja nie . Istnieją takie podloza na bazie ziemi (odzywcze dla roslin ) ktore nie pochlaniają NO4 z wody? Czyli celowo nie jest to robione przez producenta podloza?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: [1500] roślinny misz-masz

Post autor: goldi_ »

Ad oferty nawozów które mi wylinkowałeś :
to mój podęczny zestawik nawozowy: Obrazek
PPS? no przecież to wynika z postów wyżej że to własnie moja podstawowa metoda .
Nie znam takiego związku jak NO4 - masz na myśłi fosforany (PO4) ?

To nie ma znaczenia co my tam sobie uważamy. Rośliny nawet na piasku będą wolały pobierać fosfor z podłoża a zauważ że nie zdarza sie sytuacja aby podłoże (nawet jałowe typu piasek) nie było zamoczone wodą akwariową . Stąd możemy podjrzewać że wraz z tą wodą do podłoża trafiają fosforany . W aktywnym upodobanie roślin jest jakby uprzedzone i w drugiej fazie dzaiłania śladowe ilośći PO4 jest uwalniane do słupa zaspakając potrzeby nawożenia dolistnego .

Odsyłam do wczesniejszej dyskusji w której zgłaszałem uwagi na temat nazewnictwa (aktywne, wzbogacone , bioaktywne itd)
ODPOWIEDZ