HANNA

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Boehmi
Posty: 21
Rejestracja: 14 lis 2022 10:15

HANNA

Post autor: Boehmi »

Witam wszystkich
Zastanawiam się na zakupem testerów elektronicznych z firmy HANNA chodzi mi o NO3, PO4.
Trochę kosztują ale czy są warte tej ceny. :?:
Może znajdzie się jakaś osoba która używa ich i obiektywnie się wypowie.
Ponadto chciałbym kupić jeszcze jakiś test elektroniczny do pH – co warto wybrać ?
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: HANNA

Post autor: goldi_ »

PO4 ponoć sie sprawdzają - sam o mało nie kupiłem.
Sprawa z NO3 jest bardzo nieciekawa . Nie ma Mierników "kieszonkowych" a najtańsza wersja to koszt ponad 2500zł .
Wersja mini do pomiaru fosforanów nie występuje do wody słodkiej .

Finalnie zakupiłem fotometr zooleka . Jestem zadowolony a pomiary wychodza mi identyczne z laboratoryjnym sprzętem (jesli chodzi o PO4 i NO3)
Boehmi
Posty: 21
Rejestracja: 14 lis 2022 10:15

Re: HANNA

Post autor: Boehmi »

Bo w sklepach widziałem takie dwa
Hanna HI782 NO3 Azotany Fotometr HR koszt 300
Hanna HI 774 Mini-Fotometr do pomiaru fosforanów koszt 300
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: HANNA

Post autor: goldi_ »

Ale to są do wody morskiej i nie nadają sie do pomiaru wody słodkiej . A może chcesz do wody morskiej?
Boehmi
Posty: 21
Rejestracja: 14 lis 2022 10:15

Re: HANNA

Post autor: Boehmi »

Produkt zlokalizowałe na stronie sklepu akwarystycznym (aby nie robić reklamy podam że żółty owad ) w którym pisze :


Miernik Hanna Saltwater Nitrate Low Range Checker® HC - HI781 to nowoczesny, kompaktowy, cyfrowy mini fotometr. Przeznaczony do badania poziomu azotanów (NO3). Nadaje się do pomiaru w wodzie słodkiej. Super precyzyjny odczyt z dokładnością do ±2%. Pomiar azotanów w dwóch zakresach 0-5 ppm oraz 5-50 ppm. Posiada czytelny wyświetlacz. Zasilany bateryjnie.
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: HANNA

Post autor: Elemelek »

Boehmi tak sobie napisal sprzedawca ale to pomyłka .Nie wiem czy celowa czy nie

Napewno ten miernik NO3 nie nadaje sie do pomiaru w wodzie slodkiej
Boehmi
Posty: 21
Rejestracja: 14 lis 2022 10:15

Re: HANNA

Post autor: Boehmi »

Bardzo dziękuję za pomoc i że nie wydałem 300 beznadziejnie :)
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: HANNA

Post autor: goldi_ »

Aby zakończyć temat "małej hanki" dodam że pomiar fotospektrometrem PO4 w wodzie słodkiej jest jak najbardziej mozliwy . Przeznaczony do tego jest HI713 i dość dobrze sie ponoć spisuje w warunkach akwarystycznych . Niestety pomiar NO3 za pomocą serii "małej hanki jest niemożliwy .
Wyższa półka oferuje takie mozliwośći (o czym wspomniałem " lecz w warunkach akwarystycznych nie zachwyciła mnie .

Jeżeli ktoś ma potrzebę elektronicznych dokładnych pomiarów to najtańszym rozwiazaniem któe swoim zasięgięm obejmuje NO3 jest fotometr wieloparametrowy ZOOLEK exaqua (ok 1900zł z licencjami na kilkanaście parametrów) .

Już chyba jako ciekawostkę mozna wskazać mierniki z sondami jonoselektywnymi które wyrózniają sie pomiarami non stop w czasie rzeczywistym , podobnie jak miernik pH . Tylko ta kasa :)
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: HANNA

Post autor: Elemelek »

A mozna wiedziec po co koledze az tak dokladne pomiary?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: HANNA

Post autor: chemik4 »

Elektroniczny miernik pH to mogę zrozumieć, wygoda, gdy trzeba zakwaszać wodę dla ryb, to kupisz taki za 100-150 zł i będzie dobry.
Ale fosforany i azotany? Nie widzę tu sensu, taki pomiar to robisz może z 2 razy w miesiącu i tyle. A gdy nabierzesz doświadczenia, to wcale tego nie mierzysz, gdy nic złego się nie dzieje.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: HANNA

Post autor: goldi_ »

Mam inny podgląd na tę sprawe.

cyt.:"Elektroniczny miernik pH to mogę zrozumieć, wygoda,..." Pomiar innych parametrów nie zasługuje na wygodę ? Dokładność to też komfort . Jak będziesz ustalał nawożenie w HT to prawdopodobnie złagodzisz swoją opinię :) . Uważam to za dobry zakup .

Ale w tym konkretnym przypadku naszego kolegi raczej masz rację : jeżeli zamierza prowadzić proste akwarium (jak deklaruje na początku ) i miałoby to obsługiwać akwarium które na fotce przedstawił ... no to faktycznie potrzeby i sensu nie widzę
Boehmi
Posty: 21
Rejestracja: 14 lis 2022 10:15

Re: HANNA

Post autor: Boehmi »

Elemelek pisze: 16 lis 2022 16:13 A mozna wiedziec po co koledze az tak dokladne pomiary?
A bo całe życie co postawię akwarium to glony. Doczytałem że należy zadbać o PO4 i NO3. (jestem kompletnie zielony). Dlatego wpadłem na pomysł że może dokładne testy pomogą mi w tym temacie i bede wiedzial co dolewać aby utrzymać ich poziom 1/6. Aktualnie mam Juwel 120 l z całym ich osprzętem w tym filtr bioflow 3, do tego postanowiłem dołączyć jeszcze kubełkowy JBL e701 (bo gość w sklepie stwierdził że nie zaszkodzi a może pomóc a mialem go na stanie) plus CO2 dawkowanie 1 b/s przez 6 godzin oraz 8 godzin swiatła . Obsada to 10 neonków, 2 małe skalry białe (mialem jeszcze 2 czarno biale ale po pierwszym uruchomieniu CO2 padły od tamtego momentu CO2 wyłączam 2 godziny szybciej niz swaitło), 2 glonojady, 1 bocja siatkowana, 4 malutkie kiryski, 4 dania pręgowane oraz jedna rybka hmmm taki wężyk pomarańczowa czarny. Karmię dwa razy dziennie po szczypcie pokarmem granulkowym. Rosliny fajnie rosną oprócz takiej co przypomina średniej wysokości trawę (żona kupiła i nie znam nazwy ale wybierała w kategori dla początkujących). Ale obrosły czymś co było ziolne a teraz zrobiło się czarne. No i chyba zrobiłem błąd bo do filtra wsadziłem dwa tygodnie temu juwel phorex i dzisiaj jak zrobiłem testy JBL to PO4 wychodzi mi poniżej skali czyli 0, NO3 na poziomie 5, a pH 8. Tak więc czytam forum i robię notatki jak zacząć poprawnie prowadzić akwarium. W porównaniu z poprzednim 60 litorow wody już wiem (i tego pilnuje) co tydzień podmieniam 20 litorw wody i czyszcze filtry w spuszczonej starej wodzie. Chociaż i tak już widzę błąd bo Juwel pisze ze gabę węglową i zieloną Nitrat wymienia się co miesiąc a ja przez rok tylko płukałem co tydzień. Raz w tygodniu przy podmianie daje K Fe Mg Carbo wg rozpiski na opakowaniu.
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: HANNA

Post autor: Elemelek »

Boehmi czyli chodzi ci o wspolczynnik Redfielda

Mozna tak robic ale łatwiej jest kierowac sie przy tym wykresem Buddy'ego http://forum.klub-malawi.pl/topic/19646 ... 7-NO3-po4/

Najwazniejsza sprawa z glonami to jest miec zdrowe i duzo szybkorosnacych roslin .Rosliny swoimi enzymami nie pozwalają glonom sie rozrastac
Mimo to w pewnych sytuacjach moze pojawiac sie troche glonow ,jednak jest to b mala ilosci i mozna sie ich prosto pozbyc .
Wszystko zalezy od tego jakie to jest akwarium ,jakie rosliny ile , ile swiatla ,dozowania CO2 czy jest prawdlowa wymiana gazowa ,jakie jest nawozenie ,jakie podloze .. itd Wszystko jest wazne .Odmulanie ,sposob odmulania , czestotliwosc konserwacji akwarium . Dbanie o rosliny ,przycinanie w odpowiednim momencie .Czynnikow jest bardzo wiele

Dlatego najlepiej jak bedziesz sie uczyl od mistrzów . W tym linku masz bardzo obszerną baze wiedzy na ten temat .Uwaznie to przeczytaj i stosuj sie to bedziesz mial juz mocne podstawy teoretyczne https://www.2hraquarist.com/

Niestety to jest jeszcze nie wszystko

Przy okazji tutaj masz gotowy nawoz wg wspolczynnika Redfielda http://www.akwanawozy.com.pl/towar/810/ ... 500ml.html

I nawoz wzorowany na APT Dennisa Wonga ktorego strone ci dalem wyzej http://www.akwanawozy.com.pl/towar/5111 ... 500ml.html

jak juz sie nauczysz to i tak bedziesz mial czasami niewielka ilosc glonow np czarnych . Na to mozna zastosowac bezposrednio Aldehyd glutarowy ze strzykawki przy wylaczonych filtrach lub na sucho posmarowac wodą utlenioną .Wazne jest zeby je naruszyc to wtedy wezmia sie za nie slimaki ,krewetki itd .

To nie jest remedium na plage glonow ale na jakies malutkie wykwity .Ucz sie od Wonga jak to opanujesz to na jakies drobne zakwity mozesz stosowac miejscowe usuwanie

Chcialbym wiedziec jakie to akwarium sobie wymarzyles jak ono ma wygladac . To bedzie łatwiej cos doradzic i powiedziec czy to bedzie osiagalne i czy jest z tym duzo pracy oraz jak mozna obnizyc koszty bez obnizania jakosci . Co jest niezbedne a co zbedne itd

Jeszcze to przeczytaj https://www.biologia.net.pl/ekologia/pr ... ebiga.html


A jak stawiasz akwarium to jakie to glony? (przy starcie akwarium glony sa czeste choc mozna stawiac bez glonów)
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: HANNA

Post autor: goldi_ »

Podawanie "na pałę" nawozów nawet zgodnie z rozpiską jest błędem albo przynajmniej stwarzaniem ryzyka choćby glonów . Podobnie jest z nawozami all in one które zachwala elemelek .
W nawozonych akwariach, statystycznie częściej dochodzi do blokad niż niedoborów .

Trzymanie sie sztywno wskaźnika redfielda nie stanowi gwarancji braku glonów (choćby z powodu potencjalnych blokad ale nie tylko) .
Przykładaowo : piszesz że zamierzasz trzymać sie tego wskaźnika a jednocześnie bez większej refleksji lejesz Fe. To oczywiście będzie sie "gryzło" z fosforem i cały misterny plan w plecy.

Wprawdzie da sie prowadzić akwarium bez testów obserwując zachowanie roślin ale na początku przygody jest to trudne jesli nawet niemozliwe . Często początkujący nawet nie wiedzą co sadzą nie wiedzą jakie roślina ma wymagania czy wreszcie co oznaczają nieznaczne nawet deformacje . Obserwując rosliny i jednocześnie monitorując aktualne parametry uczymy sie wyciągać wnioski . A i zdobywszy jakieś doświadczenie , komfortowo jest swoją diagnozę potwierdzić (lub nie) pomiarami parametrów.

Mistrzowie zwykle w swoich opracowaniach dają cenne rady lecz niejednokrotnie (albo zwykle ) z pominięciem rzeczy oczywistych które dla poczatkującego oczywistymi nie są.
ps
Błędem jest dostosowanie składu wody pod PO4 i NO3 . Własciwie aby dobrze zaplanować nawożenie krytycznym parametrem jest Ca (wapń)
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: HANNA

Post autor: Elemelek »

Dennis Wong daje dobre i cenne rady i absolutnie jest to przyklad godny polecenia . Widac ze kolega Goldi w ogole nie czytal wiec nie wie

Stosowanie nawozow All in One jest bezpieczniejsze .Poza tym nawozy nie sa najwazniejsze wbrew panującej w sieci opinii . Poza tym lanie "na pałe " zawsze ma miejsce i dlatego leje sie mniej niz zaleca producent a doswiadczeni akwarysci o tym piszą zeby lac mniej i obserwowac rosliny oraz skupic sie na innych ich potrzebach a nie tylko lanie nawozow .To jest jednym z kluczy do sukcesu

Dobre nawozy All in One mają to do siebie ze tam juz sa dobrane wlasciwe proporcje.Poza tym rosliny nierowno pobierają skladniki i nie da sie tego wyliczyc zeby nie "lac na pale" stąd sie wzial system nawozenia EI choc sa jeszcze inne ale to zalezy jakie sie chce miec akwarium bo pod nie trzeba dobrac sposob nawozenia

Najbardziej potrzebna jest wlasciwa wiedza i obserwacja . Taka wlasciwa wiedza znajduje sie w podanym przez mnie linku
Zniechecanie innych do czerpnia wiedzy od mistrzów jest duzy nietaktem . Podstawa to zdobyc wiedze ,potem reszta

Jak ktos ma problemy z czytaniem ze zrozumieniem to bedzie mial problemy w tym hobby bo jest ono dla ludzi inteligentnych i cierpliwych
ODPOWIEDZ