HANNA

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Boehmi
Posty: 21
Rejestracja: 14 lis 2022 10:15

Re: HANNA

Post autor: Boehmi »

Neurochirurg pisze: 18 lis 2022 7:41 Wysokie pH masz w tej wodzie. Jakie ma twardości?
Mam w planach zrobić porządnie testy tylko chciałbym w dzień (tj przy normalnym świetle) bo w nocy jak wracam z pracy przy żarówkach to te rozpoznawanie kolorów jakoś średnio idzie a szczególnie na pH.


Elemelek pisze: 17 lis 2022 23:44 Przeczytales to co ci dalem? Bo jesli nie to ja nic nie doradzam . mas ztam napisane co i jak masz robic a jak ci sie nie chce czytac to juz nie moja wina

Nie musisz miec doktoratu zapewniam cie .Po prostu zle to robisz .Naucz sie prawdlowo prowadzic akwarium

Zacznijmy od poczatku

Co ma byc w akwarium jakie rosliny ryby itd . Inaczej to my tu do niczego nie dojdziemy . Albo pokaz zdjecie z netu jakie chcesz miec akwarium
Poczytam co dostałem Już na wstępie doczytałem że JBL na PO4 to średnio liczy. (a ja taki mam i ostatnio pokazał mi 0.)
Zrobię testy poczytam i wtedy myślę że łatwiej będzie mi zadać pytanie na forum. Wiem że są tu specjaliści ale też wiem że jak zadzwonię do najlepszego lekarza i powiem mu tylko przez telefon "bo boli" to on też diagnozy nie ustali jak nie pozna szczegółów co delikwenta chociażby boli :)
Link z fotką akwarium

https://1drv.ms/u/s!Ajl6eMwwfi2BxwUxfX9AQLPxzuy3
https://1drv.ms/u/s!Ajl6eMwwfi2BxwaD-SwkEa5Cd4CT
https://1drv.ms/u/s!Ajl6eMwwfi2BxwcFG_nWpyilkP_8
https://1drv.ms/u/s!Ajl6eMwwfi2Bxwg3rBxGJ3Y02E15
https://1drv.ms/u/s!Ajl6eMwwfi2Bxwo5TUzRiQDexhjQ


Neurochirurg pisze: 18 lis 2022 13:39 Podawanie CO2 też ma sens w konkretnych warunkach. Nie wiadomo np. jakim światłem dysponujesz. Używanie CO2 bez znajomości tego co w wodzie siedzi może się skończyć tak jak z Twoimi skalarami. Fundujesz rybom też niepotrzebne skoki pH. Reasumując przetestuj wodę, wrzuć do galerii foty akwarium z pełnym opisem.


Tak zrobię, linka do zdjęcia przesłałem.
Testy zrobię.
Jeżeli chodzi o oświetlenie to kupiłem komplet z akwarium
120 L firmy JUWEL z wyposażeniem tj filtr bioflow3 + grzałka + oświetlenie + dodane ode mnie filtr kubełkowy 701e + CO2

Jeżeli chodzi o oświetlenie to szczerze nie wiem co to jest. Producent napisał
• moc oświetlenia: 20W
• model oświetlenia: Juwel Multilux LED Day 10W i Nature 10W

W akwarium mam zwykły szary żwirek na opakowani pisało „żwir naturalny” kupiony w sklepie razem z akwarium. Dosyć sporo bo miałem usypać spadek od 7 cm do 3 cm
Akwarium to mam od ponad roku. Powstało jakby ze składka tj wcześniej miałem 70 litrów z którego pobrałem 60 litrów wody + część podłoże delikatnie przepłukane w pozostałych 10 litrach wody + stary nie czyszczony kubełkowy filtr. Następnie dolałem 50 litrów wody destylowanej.

Podaję węgiel wpłynie codziennie wg rozpiski na opakowaniu + CO2 przez 6 godzin 1b/s



Czuję że muszę wprowadzić system opisywania co robiłem codziennie i co widziałem w akwarium i na testach
Ostatnio zmieniony 18 lis 2022 17:08 przez Boehmi, łącznie zmieniany 1 raz.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: HANNA

Post autor: goldi_ »

Włąściwie refleksja nieco odbiegająca od tytułu lecz jak mi sie wydaje korespondująca z treścią :
Od chwili objawienia elemelka na forum , rzeczony elemelek ani razu nie powołał sie na swoje doświadczenie ani razu też w jakikolwiek nie odniósł sie do swojego akwarium natomiast każdy temat/problem natychmiast znajduje odpowiedź w internecie udokumentowany stosownym linkiem .
Oczywiście 20 letnie doświadczenie z czego 15 miał akwarium można miedzy bajki włożyć.
Czy ktokolwiek z obecnych tu akwarystów lub znanych nam po wieloletnich doświadczeniach akwarystycznych postawiłby sobie kulę i słoik?
To jest dla mnie niepojęte . Rozumiem że życie niesie niespodzianki i np warunki się zmieniają . Można postawić kostkę (vide mark farina). Lęk przed klejonym akwarium ? U zaawansowanego akwarysty?! Ludzie mają najróżniejsze akwaria ale kto nie ma klejonego ? ręka do góry :)
Nie chcę deprecjonować zgromadzonej wiedzy teoretrycznej elemelka bo funkcjonuje niczym internetowa wyszukiwarka tematyczna i prawdziwą akwarystyką ma tyle wspólnego co dowolny artykuł o akwarystyczny a nawet mniej bo wkleić ułomne tłumaczenia z translatora fajnego skądinąd artykułu Wonga to każdy głupi potrafi .
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: HANNA

Post autor: goldi_ »

Wracając do tematu :
Oświetlenia masz nie za wiele . Masz wypadkowej mocy 20W na 120litrowe akwarium czyli mało. W rzeczywistości jeszce mniej bo tek deklarowane 10W to hmm.
Zalączone zdjęcie zresztą to potwierdza . Roślina na 2 planie po lewej stronie ma tak długie międzywęźla że nawet nie jestem pewien jaki to gatunek a nie będe zgadywał żeby sie nie zbłaźnić :) To jest najprawdopodobniej efekt zbyt małego światła .
Zresztą wszystkie łodygowe przybierają niewłaściwą formę .

Pytanie o twardości i pH zadane wyżej jest kluczowe dla sprawy ponieważ determinuje dalsze prowadzenia i nawożenie/albo nie zbiornika .

Co do kwestii CO2 :
sam dosć długo broniłem sie przed gazem zadowalając sie aldehydem i temu podobnymi chemicznymi wynalazkami. Obecnie twierdzę ża nie istnieje roślinne lub nawet z roślinami akwarium w którym CO2 w czymś by przeszkadzało. Owszem , dawka to sprawa do odrębnej dyskusji

ps.
Słowo końcowe o fabrycznym oświetleniu :
Producenci dostarczają z zestawem światło o granicznie niskich parametrach . Powody takie stanu rzeczy to:
1. koszty - to raczej oczywiste bo im mniej tym taniej
2. względy marketingowe . Ktoś kto kupuje zestaw to w większości początkujący . Jeśli tak to zagrożenie glonami jest duże . Duże śwaitło=duże glony. Kupujący nie wybaczy glonów (są bardzo uciązliwe) ale jest w stanie wybaczyć nierozwijanie sie roślin . W sklepie zawsze można powiedzieć że to trudna roślina i wymaga kolejnych zakupów i polecić anubiasy, kryptokoryny itd

ps2
po obejrzeniu wszystkich zdjęc drobna uwaga/sugestia:
Kryptokoryna posadzona w / na korzeniu ma małe szanse na prawidłowy rozwój. Zwartki (kryptokoryny) w naturalnym środowisku rosną w lesnych strumieniach/rzeczkach stąd pod warstewką pisaku jest warstwa rozkładających sie frakcji roślinnych wręcz błota . Woda zaś zwykle jest dość jałowa - stąd dobrze rozwinięty system korzeniowy .
Z tego wynika ,że jeśli chesz mieć ją w tym miejscu wygrzeb z tego korzenia piasek włóz kilka kulek, posadź rosline przykrywając jej korzenie piaskiem, żwirkiem . Ten chory liśc urwij (nie utnij)
Boehmi
Posty: 21
Rejestracja: 14 lis 2022 10:15

Re: HANNA

Post autor: Boehmi »

goldi_ pisze: 18 lis 2022 16:56 Kryptokoryna posadzona w / na korzeniu ma małe szanse na prawidłowy rozwój.
to tylko na zdjęciu tak widać ona jest posadzona za tym korzeniem z tyłu może faktycznie wygląda jakby była na korzeniu
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: HANNA

Post autor: goldi_ »

No jasne - to na podstawie zdjęcia . Niemniej warto (a nawet konieczne się wydaje) wzbogacenie podłoża bezpośrednio pod nią (oczywiśćie jeśli tego nie zrobiłeś ) :)
A tak w ogóle to szkiełko z niezłym potencjałem.

ps
Wydaje sie że czas na przycinkę . z lewej strony na linii dolnej płetwy ogonowej skalara dolnego (analizuję pierwsze zdjęcie ) wierzchołki możesz zasadzić (lub nie jeśli nie chcesz mieć za gęsto )

Natomiast kępę z prawej stony własciwie bym wyjął z podłoża , skrócił o co najmniej 1/3 a następnie ponownie posadził lecz z zachowaniem co najmniej 1cm wtykając każdą gałązkę oddzielnie pod kątem ok 30st w kierunku tylnej szyby.

Te rosliny akurat lubią ciecia i w zalęzności od efekty tniesz i usuwasz górę (wówczas z miejsca cięcia wyrosną 2 gałązki i w efekcie zagęszczasz ) lub odcinasz to co najładniejsze i zachowujesz a to z podłoża do kosza .
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: HANNA

Post autor: Elemelek »

goldi_ Czy moglbys w koncu wraz z twoim kolegą sie ode mnie zwyczajnie ciumciam? To bardzo prosze bo juz mam dosc i albo wy bedziecie ukarani albo ja odejde z tego dziwnego forum

Ublizanie ,wysmiewanie ,obrazanie i hejtowanie na moj temat

Celowo uzylem wyrazu necenzuralnego bo inne do was trolle przebrzydle nie docierają

Zglosilem kolejny raz przesladowanie mnie i hejtrowanie a takze reszte co wy tu chamstwo i prostactwo wyprawiacie . Jak Administracja nie zareaguje to odchodze z tego pojebanego forum


Nie bede tu co rusz udowadnial ze ie jestem wielbłądem i ciagle czytalo onbrazania mnie i wysmiewania sie oraz poddawania wszystkiego w watpliwosc

Moja spraw aczy ja chce kule stawiac czy trojkata itd . Nie wasz zasrany interes !

Lek przed kelejonymi akwariami? Bo ja nie stawiam akwarium na pare lat .Wam nie przeszkadza jak sie rozwala i jest katastrofa to jka tego nie krytykuje . A mi przeszkadza

dosc mam wiecznego tlumaczenia sie tutaj pzred jakimis gnojami bez wychowania

Won ode mnie !
Ostatnio zmieniony 18 lis 2022 20:34 przez Elemelek, łącznie zmieniany 1 raz.
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: HANNA

Post autor: Elemelek »

Boehmi poczytaj calą strone Wonga .
Jak bedziesz cos chcial to na PW bo tutaj nie da sie z tym chamstwem rozmawiac o akwarium
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: HANNA

Post autor: goldi_ »

Tak tak - Wonga, Takschi Amano, Toma Bara - jak to przeczytasz to podeśle Ci jeszcze kilka osobistości . Do wakacji dasz radę
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: HANNA

Post autor: Elemelek »

Ze ty czytac nie umiesz idioto to nie znaczy ze ktos inny tez jest analfabetą chamie i prostaku
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: HANNA

Post autor: goldi_ »

Ale cały czas się uczę :) (Hiszpańskiego bo w domu po polsku na wykładach po angielsku ...)

ps
Uwielbiam Cię .
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: HANNA

Post autor: Neurochirurg »

A ja nie będę cię zgłaszał za obelgi, bo pocieszny jesteś :)
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Boehmi
Posty: 21
Rejestracja: 14 lis 2022 10:15

Re: HANNA

Post autor: Boehmi »

Witam dzisiaj od rana robiłem testy wody
Akwarium przed włączonym świateł i przed uruchomionym CO2.
Wyniki:
GH 12
KH 8
NO3 5
Fe 1.5
TWO 11.2
Ca 60 mg/l
Mg 12 mg/l
PO4. 0
pH. 7.8
K 15 mg/l

Woda była ostatnio podmieniana w 20% w Niedzielę. Po podmianie dodane jednorazowo nawozy NOVOLAB Kalcium 6 ml (tak było na rospisce ) oraz NOVOLAB Ferum 3 ml (tak było na rospisce ) i w sklepie dostałem na glony Algumin którego wlałem 120 ml.


W kranie też zrobiłem testy wody tj woda ktora stała w szklanece około godziny
Wyniki
GH 12
KH 8
NO3. 0
Fe poniżej 0.1
TWO 9.8
Ca 5 mg/l
Mg 39 mg/l
PO4 0
pH 7.8

Teraz mam mieć podmianę wody tj w niedzielę rozumiem że nic nie powinienem dolewać do wody jedynie o czym powinienem pomyśleć to jakiś nawozy na PO4. Myślałem o tych co Elemelek polecą ale zanim zamówię to nie wiem czy dojdą szybko a w Krakowie nie wiem czy znajdę je w sklepie

A walczę z tym czymś
https://1drv.ms/u/s!Ajl6eMwwfi2Bxwts0lkxBHctqBO9
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: HANNA

Post autor: goldi_ »

Coś mi sie w tych wynikach nie zgadza : kranówka Ca 5 i Mg 39 . To dość dziwne, wręcz niewiarygodne .

Z tym żelazem to proponuję ostrożniej i koniecznie podnieś fosfor bo plaga glonów za rogiem

Ad tych nawozów elemelkowych to sie przy nich nie upieraj . W Krakowie masz Aqua Art i pewnie Blue Line dostaniesz oraz wiele innych . Te podlinkowane przez niego nawozy to dość niszowa marka - nie twierdze że zła . To żadna technologia kosmiczna więc tani nawóz .
Zresztą nawozy kompleksowe to naprawde jest ryzykowny wybór . O tym będzie w innym wątku .
Boehmi
Posty: 21
Rejestracja: 14 lis 2022 10:15

Re: HANNA

Post autor: Boehmi »

Z tym Ca też byłem w szoku jutro zamierzam jeszcze raz z tą kranówkę sprawdzić. Podmienię tradycyjnie 20% wody i w pn. jadę szukać PO4.
Fe tez mnie zdziwiło byłem pewny ze to wina kranówki i ten test zrobiłem dwa razy dla akwarium i wody. Za każdym razem pokazał to samo kranówka prawie nic a w akwarium pomad norme z kolorow testow. Dziękuję za podpowiedzi .

A mogę prosić o informację co to za glon jest co dorwał moja roślinkę. Link powyżej
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: HANNA

Post autor: goldi_ »

Ten glon przypomina mi bardzo compsopogon

Ogólnie zalecam dużą roztropność z testami i dawkowaniem Fe. Po pierwsze w kranówce jest Fe lecz zwykle niedostepne dla roślin.
Po drugie Fe dozowane jest w postaci helatów . Aby pomierzyć należy je rozbić i rózne testy różnie je mierzą . Oczywiście jest to źródłem błędu .
Wreszcie , co jest w pewnym związku z powyższym , helaty ulegają rozpadowi pod wpływem choćby światła (stąd często zaleca sie dozowanie wieczorem) . Część podlega przechwyceniu przez rośliny ale część wiąże sie z podłożem a konkretniej z DOC tworząc kolejną formę helatów . Te helaty w ciągu dnia ulegają ponownemu rozpadowi stymulowanemu światłem o małej długości fal (np niebieskim)
Wiem , że to nieco zawiłe ale pokrótce i ogólnie tłumaczy problemy z oznaczaniem Fe w akwarium . No i błąd będzie inny dla każdego akwarium.

aha :
nadmiar żelaza będzie blokował przyswajanie fosforu a skoro mamy nadmiar azotu wobec fosforu (chociaż on jest w wodzie ale nie można go użyć) to mamy sposób na glony oczywiście jakby ktoś chciał je uprawiać z zamiłowania
ODPOWIEDZ